Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Mihawk'ın Resmi Unvanı Hakkında

Mihawk dünyanın en iyi kılıç ustasıdır. Çeviri konusuna gelirsek, söz konusu olan kılıç ustalığı olduğundan bunu ingilizceye çevirirken en güçlü veya en iyi demek bir fark yaratmaz. Ama WB dünyanın en güçlü adamı. Dünyanın en iyi adamı dense tuhaf olmaz mıydı? Yani demek istediğim anlam değişime uğruyor. Ama en güçlü/iyi kılıçustası denmesi Mihawk'ın bu konuda en iyisi olduğunu ve daha onu yenen birinin olmadığını gösterir. İki türlü de kullanılsa herhangi bir yanlışlığa yol açmaz.
Ben de bunu söylemeye çalıştım ama pek beceremedim heralde +1

Beni aynı kelimeyi farklı çevirmeleri ilgilendiriyor. Aynı kelime işte bire bir. Eğer inanmıyorsan Japoncasına bak. Birini güçlü birini de en iyi en mükemmeli diye çevirmişler. Yani asıl kaynaktan değil de çeviriden bahsedeceksek işimiz var.
Japonca konusunda eş anlamlı kelimeler hakkında bilgim olmadığı için o konuda yorum yapmıyorum. Ama senin bilgin var galiba. Ben resmi ingilizce çevirisine bakıyorum. Orada da en güçlü demiyor, madem dediğin kadar bariz ve net bir şey, o halde profesyonel olarak ingilizce-japonca çeviren adamların bu kadar basit bir şeyi atlamaları ve farklı çevirmeleri garip olmaz mıydı ? Burada profesyonel ve lisanslı olarak ingilizce-japonca çeviren kişiler hata yapmıştıra lafı getiriyorsun... Bu da komik oluyor.

Mihawk dünyanın en iyi kılıç ustasıdır. Çeviri konusuna gelirsek, söz konusu olan kılıç ustalığı olduğundan bunu ingilizceye çevirirken en güçlü veya en iyi demek bir fark yaratmaz. Ama WB dünyanın en güçlü adamı. Dünyanın en iyi adamı dense tuhaf olmaz mıydı? Yani demek istediğim anlam değişime uğruyor. Ama en güçlü/iyi kılıçustası denmesi Mihawk'ın bu konuda en iyisi olduğunu ve daha onu yenen birinin olmadığını gösterir. İki türlü de kullanılsa herhangi bir yanlışlığa yol açmaz.
Mihawk fanı :(

Mesela Muhammad Ali kendisinden daha güçlü birçok boksörü yeteneği ile dövmüş ve gelmiş geçmiş en iyi ağırsiklet olarak gösterilmektedir. Lakabı da Mihawk gibi The Greatest'dır. Mihawk'tan daha kuvvetli kılıç ustaları varsa da Mihawk yeteneği ile yenebilir ki o unvanı almış. Tıpkı Muhammad Ali gibi. @Erkan12 Mihawk'ın zaten bir tane kimsenin iplemediği unvanı var onu da elinden almana gerek yok :D

Ustalık konusunda laf edilmezde güç konusunda 1-2 isim ve wano beklenebilir.Gerçi wano samuray tarz olarak farklılar ama kullanılan silah kılıç.Ortak nokta bu.Belki tek atacak adamlar var ama sırf kuralları gereği denizlere açılmamışlardır bilemeyiz mangaka ne çıkarır.Amma hem yetenek hem güç olarak şuan en iyisi mihawk.2 ünvanda verilir tabi ''kılıç'' anlamında.Yoksa wb kılıç ustası değil ama saf güç de mihawk dan önde.

Fujitora Amiral diye Akainu ile denk olabilecek diye bir kural yok veya Mihawk,Fujitora dan üstünse Akainu ile denk olur diye bir kural da yok.Gördüğümüz kadarı ile Fujitora'nın da Zoro gibi en önemli özelliği kılıç ustalığı, sırf Mihawktan üstün olduğunu kanıtlamak için çevirilerden farklı anlamlar çıkarmak yersiz diye düşünüyorum.

Hakisi güçlü olanın zayıf olanı kıtır kıtır kestiği bir evrende, bu adamı sadece kılıç ustalığında en iyi diye lanse etmek, olacak iş değil. Bu adam sadece en iyi kılıç ustası değil, aynı zamanda muazzam bir silahlanma hakiye de sahip. Kendisi diyor, haki kullanırsan her kılıç kokutou olur. Zoro'ya uyguladığı eğitimde, hakinin üzerine bu denli yoğunlasan adamın, sadece teknik hususunda en iyi kılıç ustası olduğunu düşünmek abes kaçıyor.

Adam en iyi tekniklerle kılıç kullanacak, hakisi kendinden güçlü ama tekniği zayıf olan biri gelecek ve kesecek bu adamı! Yok öyle dünya.. Dediğim gibi bu adam aynı zamanda muazzam bir silahlanma hakiye de sahip!

En iyi kılıç ustası demek kılıç kullanıcıları arasında en iyisi demektir.Zoro'nun dediğinden yola çıkarak söylüyorum. 2 silahlandırma haki kullanıcı arasındaki düelloda hakisi üstün olan keser. Mihawk'ın en iyi kılıç ustası ünvanı düşünüldüğünden o zaman ben de diyorum ki Mihawk silahlandırma hakisinde rakipsizdir. Hatta ileri gidiyorum ve Shanks Mihawk'ı kılıç düellosunda yenemez diyorum. Hodri Meydan

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık