Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Mihawk'ın Resmi Unvanı Hakkında

Mihawk

Kılıçustalarının üstünde zaten, ama kılıçustalığında. Fiziksel ve Haki olarak üstün değil. Mesela Shanks dünyanın en güçlü kılıç tutan adamı olabilir, ama en kaliteli kılıçustası Mihawk'tır.
Dünyanın en iyi kılıç ustasının, diğer kulvarlarda yarışamayacak olması sence ihtimal dahilinde mi?

Kılıçustalarının üstünde zaten, ama kılıçustalığında. Fiziksel ve Haki olarak üstün değil. Mesela Shanks dünyanın en güçlü kılıç tutan adamı olabilir, ama en kaliteli kılıçustası Mihawk'tır.
Haki ve fiziksel güç, kılıç ustalığının temelini oluşturuyor. Neden sınıflara ayırıyorsun ki? Hakin olmadan sert cisimleri kesemezsin mesela. Kesemeyen kılıç ustası elindeki kılıcı istediği kadar iyi sallasın neye yarar?

Dünyanın en iyi kılıç ustasının, diğer kulvarlarda yarışamayacak olması sence ihtimal dahilinde mi?
Yarışamaz demedim zaten, karşılık olarak söylenen şey ; ''Mihawk en güçlü kılıçustası o zaman Shanks'tan güçlü''

Bu yanlış, kılıç tutan birisi Mihawk'tan güçlü olabilir, nasıl mı Fiziksel kuvvet, hız ve Haki seviyesi daha yüksek olur, bu şeylerin kılıçustalığı ile direk alakası yok, alakası var ama direk yok.

Mesela Vergo kılıç kullanmadan kılıçustalarını haşat eder, kılıçlarını kırar geçer, Vergo'nun eline bir kılıç versen yine aynını yapabilir, ama bu onu en iyi kılıçustası yapmaz.

Ben hayatımda bizim kadar lafı başka yere çeken birilerini görmedim.
İlk olarak Riful atmış 2si de saikyo diye yazıyor diye onu kabul etmiyoruz. Saikyo'nun ne anlama geldiğini anime izleyen biren zaten anlar.
İkinci olarak ise adam kutucuk içinde yazmış en güçlü kılıç ustası diye. Ama hala o ünvanla alınıyor ondan iyileri vardır deniliyor. Sanki adamın çizdiği evreni biz yazmışız gibi yorum yapıyoruz. Bu tabi Eb konusunda da aynıydı. Adam serumlu haliyle en güçlü dendi. Ama o ünvan Roger'dan sonra kalmış diye bahane ürettiler. Mangaka bilmiyor mu 20 sene önce en güçlüydü demesini. Ama orada o haliyle koymuş. Şimdi de Kaido meselesi var. Onun da en güçlü canlı olduğu bilinmesine rağmen farklı tanımlamalar geliyor. Komik ya bu durum :(

Haki ve fiziksel güç, kılıç ustalığının temelini oluşturuyor. Neden sınıflara ayırıyorsun ki? Hakin olmadan sert cisimleri kesemezsin mesela. Kesemeyen kılıç ustası elindeki kılıcı istediği kadar iyi sallasın neye yarar?
Her dövüş tekniğinin temelini oluşturuyor. Kılıçustalığı kılıç teknikleri ile alakalı, kılıç kullanman gerek, Haki olmadan da kılıçustası olabilirsin, kılıç konusunda usta olabilirsin. Fiziksel güç olmadan bile kılıçta usta olabilirsin ; Tashigi ve Kuina' örnektir.

Her dövüş tekniğinin temelini oluşturuyor. Kılıçustalığı kılıç teknikleri ile alakalı, kılıç kullanman gerek, Haki olmadan da kılıçustası olabilirsin, kılıç konusunda usta olabilirsin. Fiziksel güç olmadan bile kılıçta usta olabilirsin ; Tashigi ve Kuina' örnektir.
Senin demek istediğini çok iyi anlıyorum ama pek mantıklı gelmiyor bana.

Shanks meselesi ise farklı bir olay zaten. Mihawk Shanks'ı yenebilmiş mi ki en iyi unvanını almış? Yenememiş. Lakin tek kollu diye unvan diğerine kalmış. Shanks da tek kol falan dinlemeyip Wb'nin söylediği gibi basamakları iyi tırmanıp yonkou olmuş.

En fan adam bile unvandan dolayı tutup da Mihawk>Shanks diyemez. Daha doğrusu der de buna kendisi de inanmaz.

Mihawk

Senin demek istediğini çok iyi anlıyorum ama pek mantıklı gelmiyor bana.

Shanks meselesi ise farklı bir olay zaten. Mihawk Shanks'ı yenebilmiş mi ki en iyi unvanını almış? Yenememiş. Lakin tek kollu diye unvan diğerine kalmış. Shanks da tek kol falan dinlemeyip Wb'nin söylediği gibi basamakları iyi tırmanıp yonkou olmuş.

En fan adam bile unvandan dolayı tutup da Mihawk>Shanks diyemez. Daha doğrusu der de buna kendisi de inanmaz.
+1. Hiç Mihawk>Shanks demedim.

Trollük hariç.

Ben hayatımda bizim kadar lafı başka yere çeken birilerini görmedim.
İlk olarak Riful atmış 2si de saikyo diye yazıyor diye onu kabul etmiyoruz. Saikyo'nun ne anlama geldiğini anime izleyen biren zaten anlar.
İkinci olarak ise adam kutucuk içinde yazmış en güçlü kılıç ustası diye. Ama hala o ünvanla alınıyor ondan iyileri vardır deniliyor. Sanki adamın çizdiği evreni biz yazmışız gibi yorum yapıyoruz. Bu tabi Eb konusunda da aynıydı. Adam serumlu haliyle en güçlü dendi. Ama o ünvan Roger'dan sonra kalmış diye bahane ürettiler. Mangaka bilmiyor mu 20 sene önce en güçlüydü demesini. Ama orada o haliyle koymuş. Şimdi de Kaido meselesi var. Onun da en güçlü canlı olduğu bilinmesine rağmen farklı tanımlamalar geliyor. Komik ya bu durum :(
Birader burada fan çevirisi ile resmi çevirinin farkını ortaya çıkarıyorum, resmi çeviriyi ben yapmadım, VIZ medya yapmış Kanada'da basmış. Adamlar japonca-ingilizce çevirisini resmi olarak yapıp başka bir memlekette matbaaya vermişler. Burada japonca analizi yapamayacağımıza göre ingilizce analizi yapabiliyoruz, anime izlemekle o iş olmaz, japonca eğitimi aldın mı ? Japonca'da ne kadar konuşup yazabilirsin, bunu yapamadan tutupta japonca analizi yapmaya kalkarsan komik duruma düşersin. Ama ben ingilizce eğitimini üniversite düzeyinde aldım, Amerika'ya gittim, yazıp çizebiliyorum, haliyle ingilizce hakkında yorum yapabilirim. Japonca konusunda bu tarz eğitim alan varsa, anime izleyen değil, buyursun o da analiz yapsın, ben burada resmi ingilizce çevirisi analizi yapıyorum, adamlar oturup ciddi ciddi bu işi yapıp basmışlar ve satışa vermişler ingilizce olarak, burada senin bahsettiğin fanların ingilizce çevirisi, korsan ve kimin yaptığı belli olmayan çeviri ile ünvan belirlemek yanlış olur.

Haliyle resmi ünvan çevirisi ''en güçlü kılıçustası'' değildir, bu yanlış çeviridir.

Zaten herkes deiku olarak tanımlıyordu. Dolaylı yoldan en güçlü anlamına geldiği için belki öylede kullanılmış olabilir. Ama bana göre farketmez bir alanda en iyiysen en güçlüde denilebilir bence. Mihawkın ünvanı gayet açık bence.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık