Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Müzik Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Çalma listesi projesine katılmak ister misin?

• Hayır, teşekkürler.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3
Bugün yeni çıkan şarkılarla karşınızdayım. Kısaca paylaşımlar yapayım:

• Serdar Ortaç'a yapılan saygı albümünün ikincisinde iki yeni şarkı yayınlandı. Bunlardan biri Gülşen ve Edis, sanatçının Sor şarkısını tekrar yorumladı:

• Ortaç'ın Ayrı Gitme şarkısı da Aleyna Tilki tarafından yayınlandı:

• Sezen Aksu ve Atilla Ural'ın Ben Annemi İsterim şarkısı yayınlandı:

• SVA'nın ilham aldığı Sergio Ramos şarkısı yayınlandı:

• Petek Dinçöz Yandırdın Kalbimi adlı şarkı yayınladı:

• Özgün'ün İmtiyaz adlı şarkısı yayınlandı:

• Bilal Sonses İki Kadeh şarkısını yayınladı:

• Ferhat Göçer Kandırdın Beni Hayat adlı şarkısını yayınladı:

Biraz da dış medyadan haber verelim:

• Jake Paul Witness adlı şarkısını yayınladı:

• Şöyle bir albüm çıkmış, sizinle paylaşayım:

• 2016 yılında Eurovision'da Ukrayna'ya birincilik getiren Jamala'nın iki yeni şarkısı yayınlandı. Bir tane Madonna'nın favori hitlerinden Frozen şarkısını seslendirirken diğeri de daha önce piyasaya sürdüğü The Great Pretender şarkısı da Frozen ile birlikte Spotify Singles çalışması içinde yayınlandı. Dinlemek için:

• Loreen'in Eurovision'a tekrar katılarak ikinci kez birincilik getirdiği Tatto'nun Topic Remix versiyonu yayınlandı. Şarkı yayınlanalı iki haftayı bulsa da Spotify'da ilgi çektiğinden paylaşıyorum:

• Ronela Hajati (2022 ESC Arnavutluk temsilcisi) Emre Brah ve Skerdi ile Kaj Kaj şarkısını yayınladı:

• Son bir haftanın Spotify Global listesi şöyledir:

Listede Seven şarkısı liderliğini sürdürürken Taylor Swift'in 2019'da yayınlanan Cruel Summer şarkısı ikinci sıraya yükselmiştir. Olivia Rodrigo da yeni şarkısıyla birlikte iki şarkısı ilk 10'dadır.

Benden bu kadar. Herkese teşekkürler, iyi günler.

Bugün yeni çıkan şarkılarla karşınızdayım. Kısaca paylaşımlar yapayım:

• Serdar Ortaç'a yapılan saygı albümünün ikincisinde iki yeni şarkı yayınlandı. Bunlardan biri Gülşen ve Edis, sanatçının Sor şarkısını tekrar yorumladı:

• Ortaç'ın Ayrı Gitme şarkısı da Aleyna Tilki tarafından yayınlandı:

• Sezen Aksu ve Atilla Ural'ın Ben Annemi İsterim şarkısı yayınlandı:

• SVA'nın ilham aldığı Sergio Ramos şarkısı yayınlandı:

• Petek Dinçöz Yandırdın Kalbimi adlı şarkı yayınladı:

• Özgün'ün İmtiyaz adlı şarkısı yayınlandı:

• Bilal Sonses İki Kadeh şarkısını yayınladı:

• Ferhat Göçer Kandırdın Beni Hayat adlı şarkısını yayınladı:

Biraz da dış medyadan haber verelim:

• Jake Paul Witness adlı şarkısını yayınladı:

• Şöyle bir albüm çıkmış, sizinle paylaşayım:

• 2016 yılında Eurovision'da Ukrayna'ya birincilik getiren Jamala'nın iki yeni şarkısı yayınlandı. Bir tane Madonna'nın favori hitlerinden Frozen şarkısını seslendirirken diğeri de daha önce piyasaya sürdüğü The Great Pretender şarkısı da Frozen ile birlikte Spotify Singles çalışması içinde yayınlandı. Dinlemek için:

• Loreen'in Eurovision'a tekrar katılarak ikinci kez birincilik getirdiği Tatto'nun Topic Remix versiyonu yayınlandı. Şarkı yayınlanalı iki haftayı bulsa da Spotify'da ilgi çektiğinden paylaşıyorum:

• Ronela Hajati (2022 ESC Arnavutluk temsilcisi) Emre Brah ve Skerdi ile Kaj Kaj şarkısını yayınladı:

• Son bir haftanın Spotify Global listesi şöyledir:

Listede Seven şarkısı liderliğini sürdürürken Taylor Swift'in 2019'da yayınlanan Cruel Summer şarkısı ikinci sıraya yükselmiştir. Olivia Rodrigo da yeni şarkısıyla birlikte iki şarkısı ilk 10'dadır.

Benden bu kadar. Herkese teşekkürler, iyi günler.

Burada geçen şarkıları birkaçını dinledim.

• Sor şarkısını normalde Serdar Ortaç'tan da dinlemezdim ama Edis ve Gülşen düeti çok kötü. Kendileri mi seslendirmiş, makine mi seslendirmiş, belli değil. Önceki düetleri de güzel değildi bence, bu da kötü olmuş. Zorlama bir çalışma olmuş.
  • Aleyna Tilki de Ortaç'ın şarkısını ilginç bir şekilde güzel yorumlamış. En azından robotik bir ses yok. Gayet dinlenebilir. Bununla ilk zamanlarındaki başarıya selam çakabilir.
  • Jamala'nın şarkılarını da dinledim. Frozen şarkısı fanatiği olarak Jamala seslendirmesini de iyi buldum. Kendisine has olmuş. Şarkıcı olsam ben de Frozen şarkısını seslendirmek isterim. Dinleyebileceğim bir cover olmuş. Diğer şarkısı da hoşuma gitti. O şarkı da sanırım, cover ama emin olmamak adına konuşamıyorum. Bunu da ara ara dinler, tüketirim.
  • Loreen'in Tattoo şarkısını sevdiğim için bu remiksi kötü bulmadım. Ama öyle aman aman remiks değil, daha doğrusu orijinal hâlinden uçuracak bir versiyonda değil. Bu konuda Rihanna, Katy Perry, Madonna gibi starların remikslerini bekleyemeyiz. Neyse yine de denk geldiğinde değiştirmem.
  • Diğer şarkıları da üstünkörü dinledim ama bana hitap etmedi açıkçası. Yine de emeklerine sağlık.
Bugünlük bu kadar. Herkese teşekkürler.

Ayrıca KorsanFan Ne Dinliyor? konusunda şarkı armağan eden @Erifu sana da teşekkür ederim. Dün on bir buçuğa kadar düğün devam etti. Sinirler kuru gürültüleri kaldırmıyor. İnsanlar işten geliyor, kafası dinlesin istiyor ya da evden kafayla iş yapıyor. Bunlar çok rahatsız edici. Diğer şehirleri geçtim, İstanbul gibi bir yerde bunların devam etmesi... Buna bir çözüm bulunsa keşke ama ülkede bir sürü sorun varken, buna sıra gelemez. Neyse, şarkı için tekrardan teşekkür ederim.

Geçenlerde "Türkü" konusunda Neşet Ertaş ve kuğu haberini paylaşmıştık. Haber şöyleydi:

"İki Ankaralının bir araya gelince Neşet Ertaş dinlemesi âdettendir. Ancak bu geleneğin Kuğulu Park'a taşınması, bir hayvanseverin tepkisini çekti.
"Kuğular Ankaralı değil, Avrupalı... Onlara Neşet Ertaş dinletmeyin" diyen vatandaşın astığı pankart, tartışmaları beraberinde getirdi. Şimdi Ankaralılar birbirine soruyor: "Neşet Ertaş dinleyen kuğular hüzünleniyormuş, doğru mu?

Ankara'nın nur topu gibi yeni bir tartışma konusu oldu! Duyanların yüzünü güldüren tartışmanın kahramanı kuğular... Şehrin sembollerinden olan Kuğulu Park'ta buluşan Ankaralıların sürekli Neşet Ertaş türküsü dinlemesine tepki gösteren bir hayvansever 'Kuğulara Neşet Ertaş dinletmeyin' diyerek pankart astı. O vatandaş bunun nedenini de şöyle açıkladı: "Bu kuşlar Avusturyalıdır. Bach sever. Halbuki az ileride güvercinler var. Hatta onların bazısı Haymanalı. Dert seviyorlar, gidin onlara dinletin." Bu açıklama yeni bir tartışmanın kıvılcımını ateşledi: Neşet Ertaş türküleri kuğuları hüzünlendirir mi?"

Kaynak: Sabah Gazetesi.

Hayvanların müzik tarzı var mıdır? Hayvanlar da bizim gibi belli müzik türlerinden etkilenir mi? Bu soru kuğu, güvercin, kedi, köpek, papağan, tavşan vs. fark etmez. Hayvanlar bu şekilde dertlenebilir mi? Şimdilik yazacağım kısım da bu kadar. Bir sonraki yazıda küçük bir not düşebilirim. Yalnız, sağdaki pankart pek ilginç. Bir taraftan pankartta yazılandan gülesi geliyor insanın. Ama dertlenmek başka...
Dün yukarıdaki haberde denildiği gibi kuğular için "Neşet Ertaş çalmayın" eylemi vardı. Hayvan ve müzik ilişkisi üzerine sorular sormuştuk ve bunun üzerine diyeceğim hayvanlar dertlenir. Örnek olarak şu ciğeri dağlanmış, patisi yorgun düşmüş dertli bir kediyi paylaşayım. Gözlerini açamıyor miyavcağız. Demek ki Neşet Ertaş dertlendiriyor:

Neşet Ertaş ve kuğu ilişkisinden sonra yukarıda görüldüğü gibi dertlenen kedi paylaşmıştım. Şimdi de klarnetten dertlenen köpek paylaşıyorum:

Not: Bir tane daha kedi buldum. Bu da içi daralmış.

Bu videolara göre hayvanlar dertleniyormuş. Hoş, hayvanlar dertleniyorsa normaldir. Bana da böyle şeyler çalsalar ben de kötü olurum. İnsanın içi bayılıyor. Ruh hâlini alıp koparıyor. O yüzden onlar da haklılar. Hayvan ve müzik ilişkisi videolar bakışından böyle. Türkü kısmında konu sona ermiştir. Herkese iyi günler.

Asıl konuya gelelim:

Hayvanlar müzikten dertlenir mi? Daha öz soru, hayvanlar müziği algılar mı?

Bu başlıktaki soruyla ilgili şöyle bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum:

"Son zamanlarda bilimsel araştırmalar, balina ve kuşların çıkardıkları seslerin müzikal ezgi olarak kabul edilip edilemeyeceği tartışmaları üzerine yoğunlaşmıştır. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki seslerin, müzikalitenin benzerliklerini inceleyen bilim dalına günümüzde "biyomüzikoloji" denmektedir.

Yapılan araştırmalar, insanlar gibi hayvanların da estetik sesleri müzikale çevirme yetileri olduğunu göstermektedir. Cornell Üniversitesi'nde nörobiyoloji ve davranış profesörü olan Ron Hoy'un söylediğine göre 1960’lı yıllarda hippiler balina sesleri dinleyerek kulaklarını geliştirmişlerdir. Benzer şekilde, araştırmalar insanların atalarının da müzik aletleri üzerinde emek harcadığını ve bazı diğer hayvanlar da kendi müzikal kreasyonları için emek harcadığını göstermektedir. Kambur balinalar zamanının ve enerjisinin önemli bir kısmını müzik yapmak için harcarlar. Tabii bu seslerin gerçekten estetik ve müzikal bir kaygı güdüp gütmediği, tartışmaların odağında olan soru işaretidir. Hoy, bazı bilim insanlarının “hayvanlarca oluşturulan sözde müzikal seslerin yalnızca biyolojik bir işleve hizmet amaçlı olduğunu” düşündüklerini söylemiştir ve “hayvanların müzikal deneyimlerinden bizlerin de duyabildiğimiz ve hissedebildiğimiz kadarıyla yararlanmamız gerektiğini” vurgulamıştır. Bunun yanında hayvanların çoğu bilişsel süreçlerinin henüz tam olarak açıklanamadığını da söylemiştir. Dolayısıyla bu seslerin çıkarılması sırasında estetik bir kaygı güdülüp güdülmediği bilinmemektedir. Fakat türümüzün evrimi sırasında neredeyse hiçbir zaman temasa geçmediği türlerin çıkardığı sesleri bile estetik olarak algılayabilmesi, estetik algısının türümüze özgü olmayan, daha evrensel bir olgu olduğunu düşündürmektedir.

Görebileceğiniz gibi, müzik sadece insana ait bir dil değildir. Balinaların, sadece estetik bir ses çıkarma becerisi haricinde, insanlardakine benzer bir ritim algısına ve müzikalite yeteneğine sahip oldukları tespit edilmiştir. Benzer şekilde, kuşlar da yalnızca şarkılarında sadece vokalleri değil, çalı çırpıları kullanarak perküsyonları bile kullanabilirler. Durum, atalarımızda ve kuzenlerimizde de farksızdır. Atema tarafından ele alınan Cro-magnon (en eski Homo sapiens bireyleri) ve Neandertaller'de de müzik kültürüne dair izler tespit edilmiştir. Tahminlere ve eldeki verilere göre müzik, çok büyük ihtimalle insanlardan çok daha önce doğada kullanılan bir iletişim biçimidir."

Bunlar söylenirken "Hayvanlar ne tarz müzikler dinler?" sorusu da ele alınmış:

Birçok evcil hayvan sahibi, kedi ve köpeklerin bütün gün evde bıraktıkları zaman radyoyu da açık bırakmayı tercih ederler. Charles Snowdon tarafından yapılan araştırmalarda, hayvanların müzikal tercihleri üzerinde insanların çok kritik etkisi olduğu gösterilmiştir. Şöyle söylüyor:

"Bir köpeğin sahibi Mozart seviyorsa, kendisi de Mozart sevecektir. Sahibi rock müzik seven insanların köpekleri de rock müziği tercih ediyor."

Müziğin bugüne kadar her ne kadar eşsiz bir insan fenomeni olduğu varsayılsa da, her geçen gün yapılan yeni araştırmalar hayvanlarla aslında ortak ve benzer bir müzikal kapasiteye sahip olduğumuzu göstermektedir. Snowdon, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde bir hayvan psikologudur. Yaptığı araştırmalarda müziğe bağlı olarak hayvanların tamamen farklı tempolarda yürüyüşler sergilediğini göstermiştir. Ayrıca her hayvanın kendine ait ve türüne özgü müzik zevkine sahip olduğunu düşündüren verilere ulaşmıştır."

Kaynak: Evrim Ağacı.

Hayvanların müzikle doğrudan olumlu ilişkileri vardır. Bu ilişki hayvandan sağlıklı besin alan çiftçiler için de önem arz eder. Süt, yumurta vs. alınan hayvanlarda doğru müzikle hayvanın stresini azaltıp ona huzurlu ortam sağlayarak da koşulları kaliteleştirilir.

Bu hatta bitkiler için de geçerlidir. Ancak bu müzikten çok doğru ses ve frekansla alakalıdır. Söyleyeceklerim bu kadar. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere...

Son düzenleme:
Merhabalar.

Geçen hafta bir sürü şarkı yayınlandı. Bunların bir çoğu da Serdar Ortaç'ın saygı albümü için hazırlanmıştır.

Bunun dışında birkaç yayınlanmış şarkı paylaşmak istiyorum.

• Miley Cyrus Used To Be Young adlı bir şarkı yayınladı:

• Ziynet Sali Adresi Sormadım adlı bir şarkı yayınladı:

• Mae Muller MTJL (Maybe That's Just Life) adlı bir şarkı yayınladı:

• Camille Magie adı verilen bir albüm yayınladı. Dinlemek isteyen için Spotify üzerinden albümü bırakıyorum:

Herkese iyi geceler.

Merhabalar, günaydınlar.

Geçen haftalar burada olmadığıma haftalık listeyi verememiştim ama kısa özet geçeyim:

SEVEN şarkısı hâlâ en çok dinlenmede yerini koruyor. Dua Lipa, Billie Eilish gibi Barbie filmi için hazırladıkları şarkılar da listede yerini korurken iki yeni Doja Cat'in Paint The Down Red şarkısı en çok dinlenenlerde ikinci sıradadır. Haftalık 40 milyon dinlenmesi vardır. Karol G ve Peso Pluma'nın Qlona adlı şarkısı da yedinci sıradan ilk ona girmiş şarkıdır.

Bu şarkıları sizinle paylaşıyorum:

Kendinize iyi bakın, bir sorunuz veya yorumunuz varsa söz sorabilirsiniz. Sağlıcakla...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık