Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Forum Kuralları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Forumda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar ve Eylemler

1. Türkçe yazım ve noktalama kurallarına dikkat etmeye çalışınız. Forumun herhangi bir sohbet odası olmadığının ve herkese açık bir platformda yalnızca yazılı iletişim yoluyla düşüncelerinizi paylaştığınızın lütfen farkında olun. Güzel bir dil kullanmak yaptığınız paylaşımların değerini arttırır. Bu sebeple, kullanılabilir bir Türkçe karşılığı mevcutken ısrarla yabancı dilde kelimeler tercih etmek*; mesajlarınızda çok fazla sayıda ifade ikonu** kullanmak veya sadece bu ikonlardan ibaret mesajlar atmak; gülme ifadesi olarak rastgele klavye vuruşlarına başvururken işi abartmak veya sadece bu anlamsız harfler bütününden ibaret mesajlar atmak; vurgulama amacı taşımadan mesajın büyük bir kısmını veya tamamını büyük, kalın ve renkli harflerle yazmak; bir konuya üst üste birçok mesaj atmak başlıklarda*** görmek istemeyeceğimiz kullanım şekilleridir. Bu tür mesajlar atan kullanıcılara uyarı gerçekleştirilir****, benzeri kullanım şekillerinin devamı halindeyse kısa süreli yıldırma cezası***** uygulanır.

*Türkçeye yerleşmiş kelimeler ve manga veya forum jargonunun bir parçası haline gelmiş, terim minvalinde kullanılan sözcükler bu kapsama dahil değildir.
**Yan yana üç adetin üzerinde ifade ikonu yerleştirmek bizim için "çok fazla sayıda" anlamına gelecektir.
***Genel Sohbet isimli başlıklara atılan mesajlar bu uygulamaya tabi değildir. Yine de başlığın bu özel yapısının suistimal edildiği hissedilen durumlarda ceza uygulanabilir. Ayrıca kullanıcı profillerine atılan mesajlarda da bu kurallara uygunluk aranmaz.
****Uzun süredir bu forumun bir parçası olan ve düzenli olarak mesaj atan kullanıcılarımızın bu kuralları iyi anlamış olmalarını bekleriz. Bu varsayımdan hareketle, bu tür kullanıcılarımızın kural ihlali durumunda yöneticiler uyarı aşamasını atlayarak direkt yıldırma cezasını uygulayabilirler.

*****Kısa süreli yıldırma cezası, bir gün süresince kullanıcının sitedeki hareketlerini yavaşlatan bir uygulamadır.

2.
Dini ve siyasi konularda paylaşımlar yapmak ve bu konuları tartışmak yasaktır. Gündeme ilişkin yorumların yapılabileceği özel bir bölümümüz bulunmaktadır. Bu bölümdeki mesajları okuyup başlıklara mesaj yazabilmek isteyen üyelerimiz gerekli şartları* sağladıkları takdirde @Smoker ile iletişime geçerek katılım sağlama isteklerini bildirebilirler.

Spor konularında diğer üyeleri rahatsız edebilecek düzeyde fanatik yorumlar ve paylaşımlar yapmak yasaktır.

Bu maddedeki kural ihlallerini gerçekleştiren kullanıcılara kısa süreli uzaklaştırma cezası verilir.

*Gündem bölümüne katılım göstermek için kayıt tarihinizin üzerinden en az 6 ay geçmesi ve forumda en az 100 mesajınızın bulunması gerekmektedir. Şartları sağladığınız takdirde giriş isteğinizin kabul edilip edilmemesi yönetici inisiyatifindedir.

3. Güncelliğini yitirmiş çok sayıda başlığa aynı gün içerisinde mesaj atmak, yani internet jargonundaki tabiriyle başlıkları “hortlatmak” veya kısa bir zaman aralığında çok sayıda başlığa mesaj girmek forum düzenine zarar verebilecek davranışlardır. Bu tür davranışlarda bulunan kullanıcılara kısa süreli yıldırma cezası uygulanır. Diğer kullanıcıların forumdaki güncel konuları takip etmesini zorlaştırmamaya özen gösterin.

4. Başlıklarda ilgili konunun amacına uygun olmayan uzun tartışmalara girmekten kaçının. Bu tür konu dışı tartışmalara veya uzayan ikili muhabbetlere girmeniz durumunda yöneticilerce uyarılabilirsiniz. Uyarılara rağmen devam ederseniz mesajlarınız silinir ve gerekli görülürse kısa süreli yıldırma cezası uygulanabilir. Özellikle bölüm yorumu başlıklarında bu kural ihlaline karşı görece daha sıkı bir takip yapılmaktadır.

5. Mesajlarınızda küfür ve üstü kapalı ya da etrafından dolaşarak* da olsa küfür iması taşıyan argo ifadeler kullanmayınız. Direkt olarak küfür niteliğine sahip olduğu değerlendirilen kelimelerin kullanılması durumunda kısa süreli uzaklaştırma, diğer şekillerdeki ifadelerin kullanılması durumunda ise kısa süreli yıldırma cezası uygulanır.

*Bu kapsama ses veya yazım benzerliği taşıdığı için küfürlerin yerine konabilen ve cümlenin akışı içerisinde aynı anlama ulaştıran kelimeler de dahildir.

6. Argo ve küfür içerikli paylaşımlar genel toplumsal hassasiyeti yaralayacak ve diğer kullanıcıları rahatsız edecek düzeyde olmadıkları sürece serbesttir. Yine de gizli içerik butonu altında ve gerekiyorsa öncesinde bir uyarı ile paylaşılmaları gerekir. Ayrıca bu tür paylaşımlar bir üyeye, yoruma ve olaya ilişkin kişisel tepki niteliğinde kullanılırsa yukarıdaki madde kapsamında değerlendirilebilirler.

Pornografik veya müstehcen içerikli paylaşımlar ise tamamen yasaktır. Bu kapsama kullanıcıların profil resmi bölümündeki görseller de dahildir.

Türkçe karikatür paylaşımları da bazı karikatüristlerin eserlerinin internette habersizce paylaşılmasına telif davası açıyor olması sebebiyle tamamen yasaktır. Bu konudaki gelişmeleri takip edeceğiz ve ihtiyaç kalmaması durumunda bu kural kaldırılacak. Karikatür paylaşımları için herhangi bir yaptırım yoktur, sadece mesajınız silinir.

Bu maddede belirtilen kural ihlallerini gerçekleştiren kullanıcılara olayın özgül yapısına, kullanıcının niyetine ve paylaşımın niteliğine bağlı olarak çeşitli cezai yaptırımlar uygulanabilir.

7. Bir üyeyi veya üye grubunu* tahrik ve rahatsız edecek, topluluğun huzurunu bozacak yorumlar yapmayınız. Hakaret veya aşağılama içeren ya da böyle bir imada bulunan mesajlar muhatabı olan bir üye tarafından şikayet edildiği takdirde mesajı atan kullanıcıya kısa süreli uzaklaştırma verilir.

*Üye grubu ifadesine bir karakterin hayran kitlesi gibi ortak paydalar taşıyan kümeler dahildir.

8. Bir üye veya üye grubuna karşı küfür veya ağır hakaret ifadeleri sert bir şekilde cezalandırılır. Başkasına karşı insan onurunu yaralayıcı ağır küfürler eden kullanıcıların forumla ilişiği tamamen kesilir.

9. Başka bir kullanıcıya sürekli tepkime atmak veya art arda bildirim gönderilmesine sebep verecek başka eylemlerde bulunmak ya da özel mesaj yoluyla onunla sürekli iletişime geçmeye çalışmak hoş karşılanmayabilecek davranışlardır. Şayet muhatabı durumdan rahatsız olur ve yöneticilere bildirirse tacizin boyutuna bağlı olarak süresi değişen uzaklaştırma cezası uygulanır.

10. Kurgusal bir karakteri kötüleyebilirsiniz veya onunla dalga geçebilirsiniz. Ancak bunu yaparken samimi bir arkadaş grubunda olmadığınızı, herkese açık bir platformda yazdığınızı unutmayınız. Bu nedenle huzur kaçıracak veya toplumsal hassasiyetler nezdinde rahatsız edici olabilecek sözlerden veya uzun betimleyici ifadelerden kaçının. Aksi takdirde kısa süreli uzaklaştırma cezası uygulanır.

11. Birden fazla üyelik almak forumdan süresiz uzaklaştırılma sebebidir. Aynı zamanda mevcut bir üyeliğin bir başkasına ödünç verilmesi de süresiz uzaklaştırılma sebebidir. Süresiz ban yemiş bir hesap sahibi olan biri başka bir hesapla siteye gelirse, yine aynı işlem uygulanır.

12. Bir yöneticiden izin almadan herhangi bir güç kıyaslaması başlığı açmayınız. Açtığınız takdirde başlığınız silinecektir. Hasır Şapka Korsanları arasında yapılacak güç kıyaslaması başlıklarına ise izin verilmeyecektir. Sağ tarafın güç kıyası konuları ile dolu olmaması için sağda tek seferde en fazla üç adet güç kıyası konusu olabilir. Yeni mesaj atılan konulardaki mesajlar silinir.

İzin alındığı takdirde açılacak kıyaslama başlıkları en az birkaç cümlelik tanıtım ve açıklamalar içermeli, eğer mümkünse görsellerle desteklenmelidir.

13. Kullanıcı adı değiştirme işlemi bir önceki işlemin ardından 6 ay geçmeden tekrarlanmayacaktır. Kullanıcı adı değişimi yapıldıktan sonra ise bir önceki kullanıcı adınızı en az 2 ay boyunca profilinizin “Özel başlık” alanında belirtmenizi bekleriz.

14. Siteye üyelik alımı onay yoluyla gerçekleşir. Yan ve sahte hesapların önüne geçebilmek için yeni üyelik alan kişilerin siteye düzenli olarak giriş yapmaları gerekmektedir. Üyelik tarihinden itibaren bir ay içinde üç gün boyunca hiç hiç aktif olmamış ve hiç mesaj atmamış, mesaj attı ise de bir haftadır giriş yapmamış üyelikler silinir.

Uygulamalara İlişkin Notlar

1. Tüm bu kuralların amacı yalnızca huzurlu bir ortamda muhabbet edilebilmesini sağlamaktır.

2. Yukarıda belirtilen yasaklanmış eylemlere yönelik cezai uygulamaları öngörüldüğü şekliyle yapıp yapmamak yönetici inisiyatifindedir. Daha önce verilmiş bir kararın daha sonrakiler için emsal oluşturması gerekmez.

3. Özellikle tahrik, hakaret ve taciz iddiasıyla muhatabı tarafından şikayet edilen her mesajın cezayla karşılık bulmasını beklemeyin. Siz sinirlenmiş veya rahatsız olmuş olabilirsiniz ama herkesin hassasiyet eşiği farklıdır. Uygulamalarımızda bir tutarlılık sağlamak adına ortalama bir hassasiyet eşiği gözetmeye çalışıyoruz.

4. Verilen her süreli uzaklaştırma cezası daha sonra aynı sebepten alacağınız cezaların sürelerini üç ay boyunca etkileyecektir ve bu süreleri katlayacaktır. Katlama faktörü olacak cezalar üç ayın sonunda zaman aşımına uğrar.

5. Yöneticilerden kendi isteğinizle uzaklaştırma talep edebilirsiniz. Ancak verilecek bu uzaklaştırmalarda üst sınır süresi 6 ay olacaktır. Sizleri kaybetmek istemiyoruz ve 6 ay sonra durumu tekrar bir değerlendirmenizi umut ediyoruz. 6 ayın sonunda dilerseniz bir 6 aylık uzaklaştırma daha isteyebilirsiniz. Ayrıca verilmiş bir uzaklaştırmanın belirlenen süresi dolmadan açılmayacağını bilmeniz gerekir. 3 aydan fazla süreliğine kendilerini banlatanlar, bir sefere mahsus olmak üzere bir günlüğüne banlarını açtırabilirler.


Sitede atılan her mesaj yalnızca yazarının sorumluluğu altındadır ve başka birisi mesaj içeriğinden sorumlu tutulamaz.


Not: Site yönetimine KorsanFan'a ait Discord sunucusu üzerinden ulaşabilir ve iletişime geçebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2021.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık