Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Müzik Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Çalma listesi projesine katılmak ister misin?

• Hayır, teşekkürler.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3
Diğer konuda olduğu gibi burada da bir habere daha yer vereceğim.

"Çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotfiy her sene olduğu gibi bu senede yaz aylarında en çok dinlenen şarkıları açıkladı. Türkiye'de yaz ayı boyunca en çok dinlenen şarkı Semincek ve Doğu Swag'in 'Pişman Değilim' şarkısı oldu. Türkiye'de arabesk şarkıların pop ve rap gibi türlerde oluşturduğu füzyon tarzın çok dinlendiği görüldü.

29 Mayıs ile 14 Ağustos tarihleri arasındaki dinlenmelere göre derlenen listeye göre tüm dünyada yaz aylarında en çok dinlenen şarkı, 390 milyonun üzerinde dinlenmeyle Eslabon Armado ve Peso Pluma’ya ait 'Ella Baila Sola' oldu. Listenin zirvesini WHERE SHE GOES ile Bad Bunny takip ederken, üçüncü sırada ise Seven (feat. Latto) şarkısı ile Jung Kook ve Latto yer aldı.

2023 yazında Türkiye’de en çok dinlenen şarkıların tam listesi ise şöyle:

1. Pişman Değilim - Semicenk, Doğu Swag
  2. Caney - UZI
  3. Aman Güzel Yavaş Yürü - Halodayı, Azer Bülbül
  4. 24/7 - ALIZADE, BEGE
  5. Canın Sağ Olsun - Semicenk, Rast
  6. Geri Dönemedim - Semicenk
  7. Ali Cabbar - Emir Can İğrek
  8. Yana Yana - Semicenk, Reynmen
  9. Aşkın Olayım - Simge
  10. Aşk Olsun - cakal
  11. ARABA - Sefo
  12. BAYBAY - BLOK3
  13. Sevecek Sandım - Semicenk
  14. N’aptığını bilmesem de - BLOK3
  15. AFFETMEM - BLOK3
  16. Celladına Aşık - Kubilay Karça
  17. Aynen - Heijan, Muti
  18. DEFOL - Lil Zey
  19. NKBİ X YAPAMAM - Remix - Lvbel C5, Güneş
  20. Yaz Gülü - İrem Derici
2023 yazında dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar:

1. Ella Baila Sola - Eslabon Armado, Peso Pluma
  2. WHERE SHE GOES - Bad Bunny
  3. Seven (feat. Latto) (Explicit Ver.) - Jung Kook, Latto
  4. Cruel Summer - Taylor Swift
  5. La Bebe - Remix - Yng Lvcas, Peso Pluma
  6. un x100to - Grupo Frontera, Bad Bunny
  7. Flowers - Miley Cyrus
  8. Daylight - David Kushner
  9. Sprinter - Dave, Central Cee
  10. As It Was - Harry Styles
  11. Cupid - Twin Ver. - FIFTY FIFTY
  12. LALA - Myke Towers
  13. Kill Bill - SZA
  14. Peso Pluma: Bzrp Music Sessions, Vol. 55 - Bizarrap, Peso Pluma
  15. vampire - Olivia Rodrigo
  16. Dance The Night (From Barbie The Album) - Dua Lipa
  17. Classy 101 - Feid, Young Miko
  18. TQM - Fuerza Regida
  19. I Wanna Be Yours - Arctic Monkeys
  20. Calm Down (with Selena Gomez) - Rema, Selena Gomez"

Müzik haberlerinde bu veriler ne kadar doğru, ne kadar objektif tartışılabilir. Çünkü sanatçılar arasında da tıklanma ya da sahte veriler diye lanse edilebiliyor. Bunlar tartışılabilir. Liste bir taraftan bana göre -ne kadar doğru veya yanlış olursa olsun- müzikte zevklerin değişiminin ciddi göstergesi. Dinleyici kitlesinin baskınlığı da burada etkendir. Benim bu konuda son haberim bu kadardır.

Diğer konuda olduğu gibi burada da bir habere daha yer vereceğim.

"Çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotfiy her sene olduğu gibi bu senede yaz aylarında en çok dinlenen şarkıları açıkladı. Türkiye'de yaz ayı boyunca en çok dinlenen şarkı Semincek ve Doğu Swag'in 'Pişman Değilim' şarkısı oldu. Türkiye'de arabesk şarkıların pop ve rap gibi türlerde oluşturduğu füzyon tarzın çok dinlendiği görüldü.

29 Mayıs ile 14 Ağustos tarihleri arasındaki dinlenmelere göre derlenen listeye göre tüm dünyada yaz aylarında en çok dinlenen şarkı, 390 milyonun üzerinde dinlenmeyle Eslabon Armado ve Peso Pluma’ya ait 'Ella Baila Sola' oldu. Listenin zirvesini WHERE SHE GOES ile Bad Bunny takip ederken, üçüncü sırada ise Seven (feat. Latto) şarkısı ile Jung Kook ve Latto yer aldı.

2023 yazında Türkiye’de en çok dinlenen şarkıların tam listesi ise şöyle:

1. Pişman Değilim - Semicenk, Doğu Swag
  2. Caney - UZI
  3. Aman Güzel Yavaş Yürü - Halodayı, Azer Bülbül
  4. 24/7 - ALIZADE, BEGE
  5. Canın Sağ Olsun - Semicenk, Rast
  6. Geri Dönemedim - Semicenk
  7. Ali Cabbar - Emir Can İğrek
  8. Yana Yana - Semicenk, Reynmen
  9. Aşkın Olayım - Simge
  10. Aşk Olsun - cakal
  11. ARABA - Sefo
  12. BAYBAY - BLOK3
  13. Sevecek Sandım - Semicenk
  14. N’aptığını bilmesem de - BLOK3
  15. AFFETMEM - BLOK3
  16. Celladına Aşık - Kubilay Karça
  17. Aynen - Heijan, Muti
  18. DEFOL - Lil Zey
  19. NKBİ X YAPAMAM - Remix - Lvbel C5, Güneş
  20. Yaz Gülü - İrem Derici
2023 yazında dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar:

1. Ella Baila Sola - Eslabon Armado, Peso Pluma
  2. WHERE SHE GOES - Bad Bunny
  3. Seven (feat. Latto) (Explicit Ver.) - Jung Kook, Latto
  4. Cruel Summer - Taylor Swift
  5. La Bebe - Remix - Yng Lvcas, Peso Pluma
  6. un x100to - Grupo Frontera, Bad Bunny
  7. Flowers - Miley Cyrus
  8. Daylight - David Kushner
  9. Sprinter - Dave, Central Cee
  10. As It Was - Harry Styles
  11. Cupid - Twin Ver. - FIFTY FIFTY
  12. LALA - Myke Towers
  13. Kill Bill - SZA
  14. Peso Pluma: Bzrp Music Sessions, Vol. 55 - Bizarrap, Peso Pluma
  15. vampire - Olivia Rodrigo
  16. Dance The Night (From Barbie The Album) - Dua Lipa
  17. Classy 101 - Feid, Young Miko
  18. TQM - Fuerza Regida
  19. I Wanna Be Yours - Arctic Monkeys
  20. Calm Down (with Selena Gomez) - Rema, Selena Gomez"

Müzik haberlerinde bu veriler ne kadar doğru, ne kadar objektif tartışılabilir. Çünkü sanatçılar arasında da tıklanma ya da sahte veriler diye lanse edilebiliyor. Bunlar tartışılabilir. Liste bir taraftan bana göre -ne kadar doğru veya yanlış olursa olsun- müzikte zevklerin değişiminin ciddi göstergesi. Dinleyici kitlesinin baskınlığı da burada etkendir. Benim bu konuda son haberim bu kadardır.
Ask Olsun gercekten güzel bir yaz sarkisiydi. Calistigim mekanlarda durmaksizin bunu dinledim. Yerini hak ediyor!

İyi günler herkese! Bir tane haberle karşınızdayım.

Duolingo'dan Müzik Dersleri Geliyor!

"Duolingo müzik eğitimi notaları piyano üzerinde gösterirken ayrıca boşluk doldurma ve eşleştirme gibi mini oyunlarla kullanıcıların tecrübesini arttırmayı planlıyor. Tanıtımda başka görsel yok ancak yüzlerce ders ve 200’den fazla şarkı eğitim için hazır.

Duolingo anasayfasında Matematik ve Müzik eğitimleri en üst kısımda yer alacak. Matematik uygulaması hali hazırda iOS için kullanıma sunulmuştu. Müzik uygulamasının 11 Ekim tarihinde Duocon konferansında tanıtılması bekleniyor."

Uygulamanın amacı yeni iş pozisyonları açmakmış. Tabii her ne kadar bunu söylese de keyfine müzik eğitimi almak isteyenlere de kapı açık. Duolingo dil işini ilerletirken matematik ve yakında başlayacak müzik eğitimi önemli bir adım olacak. Devamında başka alanlardan da eğitimlerin yapılacağı haber bilgisi gelecektir.

Müzik eğitimi muhtemelen ücretli olacaktır ama tıpkı dil eğitimindeki gibi sınırlı ücretsiz kullanım sunacağını düşünüyorum. Uygulama faaliyete geçince daha net cevaplar alırız.

Merhabalar herkkese.

Geçen hafta/haftalarda yayınlanan yerli ve yabancı şarkıların listesini gecikmeli olarak size aktarıyorum.

• Tuğba Yurt, söz ve müziği Ersay Üner'e ait olan Sonsuza Dek adlı şarkısı yayınladı:

• Fettah Can, söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait olan Zaten Yaz Üç Aydı adlı şarkısını yayınladı:

• Azer Bülbül'e saygı albümünde olacak Üzülmedim Ki adlı şarkıyı Melek Mosso seslendirerek yayınladı:

• İbrahim Erkal Hürmet albümünde olacak İbrahim Şarkılarını Linet, Güliz Ayla ve Özgün seslendirmiş ve yayınlamıştır Dinlemek isteyen için sırayla aşağıya bırakıyorum:

• Can Kazaz iki hafta önce Fırtına adlı şarkısını yayınlamıştı:

Yabancı medyadan devam edelim:

• Måneskin Honey (Are U Coming?) adlı yeni bir şarkı yayınlamış ve video klibini de Youtube'da paylaşmıştı:

• Noa Kirel yeni bir şarkı Spotify'a yükledi. Spotify linkini dinlemek isteyen için bırakıyorum:

• Olivia Rodrigo dün get him back adlı şarkısını yayınladı ve The Chainsmokers Summertime Friends ve LP Long Goodbye şarkılarını halka sundu.

Haftalık En Çok Dinlenenler Bilgisi

Geçen cumanın top 10 listesini vermeye gerek yok. Çünkü haftalardır Seven şarkısı liderliğini korumakta, Doja Cat'in Paint The Town Red şarkısı ve Taylor Swift'in Cruel Summer da ikinciliği ve üçüncülüğü korumaktadır.

Benden bu kadar. Herkese iyi günler!

İyi akşamlar herkese. Umarım, iyisinizdir.

Geçen haftadan bu yana yayınlanan bazı yerli ve yabancı şarkıları burada paylaşmak istiyorum. Bu sefer doğrudan Youtube videolarını ya da Spotify linkini yükleyeceğim, oradan dinleyebilirsiniz.

• Yeni Yerli Parçalar

• Yeni Yabancı Parçalar

Benden şimdilik bu kadar hoşça kalın!

2000'li yıllarda pop müziği bir başkaydı be Türk veya yabancı fark etmiyor o zamanlarda çıkan şarkılar eskimiyor asla.
Kısmen haklısın. Kısmen dememin nedeni 70, 80 ve 90'lı yılları da katmak istemem. Yoksa 2000'li yıllar zirve kale sayılır benim için.

Belki bu söylediğin pop müziği dışında rap ve hiphop için de denilebilir. Yerlide Ceza ve Sagopa Kajmer gibi; yabancıda Eminem, Jay-Z, 50 Cent gibi yıldızların şarkıları 2000'li yılları farklı seviyeye taşıdı uçurdu.

Yazdığın şey aslında başka türleri de aklıma getirdi. Rock müziği de başka. Şebnem Ferah, Teoman, Mor ve Ötesi, Duman, Athena, Emre Aydın, maNga, Pamela, Aylin Aslım, Kargo; Evanescence, Linkin Park, Muse vs... 2000'li yıllarda bereketli temsilci şimdilerde yok...

Herkese merhabalar.

Yayınlanan bazı yeni şarkılardan kısaca paylaşacağım.

Mabel Matiz, Fatih albümündeki Bahçemin En Zor Gülü şarkısını kliplendirdi. Sosyal medyada birkaç gündür Matiz'in klipteki ağlaması konuşuluyor.

Derya Uluğ ve Asil Gök'ün çalışması Yansıma yayınlandı.

Shakira, Fuerza Regida ile El Jefe çalışmasını yayınladı.

Olivia Rodrigo GUTS adlı albümünü yayınlamıştır. Dinlemek isteyen için Spotify linki bıraktım:

Alexander Rybak Kid adlı şarkısını yayınladı.

Jiker Out Sunny Side of London şarkısını, Mikolas Josef Never Get Over You şarkısını yayınladı.

Şimdilik bu kadar. Sonraki haberde görüşmek üzere.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık