Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022-)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 42 31.6%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 91 68.4%

• Kullanılan toplam oy
    133
one piece filmini çekip, luffyi zenci kadın oynarsa, zoro ile sanji sevgili olursa, namiyide trans birey oynarsa hoşunuza gider mi?

Böyle uyarlanmayacağını ikimizde biliyoruz. Karakterlerin kendi etnisiteleri var. Ya onlara göre uyarlarlar ya full ya japon ya full amerikan ya tekrar bir mix atarlar.

Seri zaten drag queen dolu. Bon Clay belki tayfaya eklenir uyarlanırken. Zoro ve Sanji arasında homo erotizm var diyen fanlar var zaten ben zannetmiyorum. Bu uyarlama Okudugun One Piece i değiştirmiyor günün sonunda. Uyarlama sadece

Şuan kimsenin siyahilere ırkçılık yaptığı yok ama siyahiler zamanında yaşadıkları mağduriyetlerini her taşın altına girerek öcünü almaya çalışıyorlar. Tolkienin eserinden kurgulanıyor bu lotr dizisi, ne işi var siyahilerin ya da değişik akımları sokmanın ne anlamı var? Bir zamanlar gandalf için kadın olsun diyenler vardı yanlış hatırlamıyorsam, yani çok saçma geliyor bana böyle şeyler. Yapılabilir tabiki de niye böyle bir şeyler yapılma ihtiyacı hissediliyor? Asıl garip olan olay bu. Böyle sosyal içerikli reklam peşindelerse zaten diziyi filan çekmesinler. Günümüzdeki yabancı dizilerin çoğunluğu böyle olunca haliyle kabak tadı vermeye başladı. Sinemada kimsenin siyahilerin yada kadınların haklarını filan savunduğu yok, sadece ucuz numaralarla insanları "bakın biz herkese hitap ediyoruz" gibi bir imaja bürünmeye çalışıyorlar.

@Solid Snake Demek istediğini anladım ama hayranların tek derdi orijinal bütünlüğün korunması bence. Yoksa elbette insanların oyunculuk kariyeri ile, ten rengi ile kimsenin bir alıp veremediği olduğunu zannetmiyorum.
Serinin orijinalliğine bir zarar gelmiyor ki. Ortada olan bildiğim kadarıyla birebir uyarlama bile değil çünkü, zaten dizinin geçeceği dönemi birebir uyarlayabilecek kadar materyal var mı? Bilmediğimden soruyorum.

Serinin orijinalliğine bir zarar gelmiyor ki. Ortada olan bildiğim kadarıyla birebir uyarlama bile değil çünkü, zaten dizinin geçeceği dönemi birebir uyarlayabilecek kadar materyal var mı? Bilmediğimden soruyorum.
Silmarillion sonrasını anlatacağı için, bütçe de fazla olduğu için başarılı şeyler gelebilir aslında. Sadece kitapta okuyup tanıdığımız bir karakteri, kafamızda tasvir ettiğimiz şekilde görmemek hayal kırıklığına uğratabilir. Ben Legolas’ı daha farklı hayal etmiştim mesela kitabı okurken. O bile bir burukluk yaşatmıştı bana filmi izlerken. Olabildiğince yakın bir uyarlama olduğunda, daha canon şeyler gördüğümüzde okuyucu/izleyici açısından daha tatmin edici olmaz mı?

Bir yapıtta siyah oyuncu ihtiyaçsa siyah oyuncu oynasın, beyaz oyuncu ihtiyaçsa beyaz oynasın. Bu filmde işi olmayan siyahilerin kadroya dahil edilmesi, beyazlara ve yapıtın orijinaline aynı derecede hakaret değil midir?

Diyelim ki Amerika’da 1800’ler köle temalı bir film çekiliyor ama başrol beyaz. Siyahilerin uğradığı haksızlık beyaz bir köle ile anlatılmaya çalışılıyor. Bu gerçekliğe ihanet değil midir? Siyahiler de bu “çeşitliliğe” aynı sağduyuyu gösterir mi?

Silmarillion sonrasını anlatacağı için, bütçe de fazla olduğu için başarılı şeyler gelebilir aslında. Sadece kitapta okuyup tanıdığımız bir karakteri, kafamızda tasvir ettiğimiz şekilde görmemek hayal kırıklığına uğratabilir. Ben Legolas’ı daha farklı hayal etmiştim mesela kitabı okurken. O bile bir burukluk yaşatmıştı bana filmi izlerken. Olabildiğince yakın bir uyarlama olduğunda, daha canon şeyler gördüğümüzde okuyucu/izleyici açısından daha tatmin edici olmaz mı?
Bu yorum ne kadar da bencilce, aman tanrim. Peki ya okuyacak, izleyecek durumu olmayanlari dusunmez misiniz hic... Neyse saka bir yana ciddi yoruma geceyim, lol.

LOTR'a o kadar ilgim yoktur. Siyahi cast secimlerinin tamamen politik dogruculuk olayindan kaynaklandigini dusunmek ile beraber madem o kadar siyahilerin ezilmisliklerini dusunuyorlar, gitsinler imkani olmayan siyahi cocuklari LOTR ile tanistirsinlar. @Solid Snake, sence de bu tarz bi' yaklasim daha dogru olmaz mi? Olay uzerinden algi/prim kasmak yerine pratikte dise dokunur faydali bir sey yapsinlar. [tabii boyle de bir sey yapiyorlarsa bilmedigimden ozur diliyorum bilgi eksikligimden oturu]

Ben Silmarillion'u yarıda bıraktım ama okuduğum kadarıyla karakter temelli olay örgüleri yerine evren inşası vardı hep. Kitaplarda detaylıca tasvir edilip insanların zihnine kazınan bir karakterin siyahi yapılması gibi bir durum var mı ki? O ayrı bir tartışma konusu olabilir ama okurların Orta Dünya'da yaşayan her bir kişiyle duygusal bir bağı var mı da siyahilerin yer alması sorun olsun?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık