Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022-)

Diziyi Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 42 31.6%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 91 68.4%

• Kullanılan toplam oy
    133
7. Bölümü izledim sevmediğim tek bölüm oldu çünkü 8. bölüm ile ilk sezon bitiyor ve en azından bu bölüm de bazı şeylerin açıklanması lazımdı diğer bölümlere göre çok boş çıktı ama seri güzel. Şimdi burada lotr film ve kitap hayranları var aynı kıvam da diziyi bekliyorlar ama bu dizi 5 sezon olucak ve bazı hakları var direkt olarak tüm serinin kitapların vs hakkı ellerin de değil lotr serisi belli yüzük var yok etmeye götür aragorn var kral yap eğer geniş açılı bir dizi olsaydı lotr o da aynı rings of power gibi olurdu çünkü 5 sezona yayarak anlatılması gereken bir dizi öyle kolay kolay işlenmez insanlar istiyor ki filmler gibi olsun her bölüm ama imkansız kardeşim imkansız zaten elde ki haklar belli. Bence dizi 10 üzerinden 7 bakalım 2. sezon ve sonrası ne olacak asıl muhabbet sauron ortaya çıktıktan sonra başlayacaktır.
Anlattıkları ikinci çağda, direkt haklarına sahip oldukları hikayeden bahsedeyim sana.

İkinci çağın ikinci bin yılında, Numenore çok güçlü bir imparatorluktur, Orta Dünya'nın batı kıyılarında koloniler kurmuş ve çoğu yere hükmetmektedir. Lindon'da yüksek Noldor kralı bulunmaktadır, Eriador elflerin hükmündedir. Puslu dağlarda Cücelerin Khazad Dum'da muhteşem bir krallığı vardır. Hemen yanı başında Feanor'un torunu Celebrimbor'un şehri Eregion vardır. Galadriel ve Celeborn onları takip eden elflerle Lothlorien'i kurmaya başlamıştır. Elrond ise Ayrıkvadi'yi keşfetmiş ve orada kendine bir yerleşke kurmaya başlamıştır, yanındaki elflerle.
Ortam buyken Eriador'a Annatar isminde ulvi bir şahıs gelir ve oradaki demir üstadı elflere bile yeni şeyler öğretir, hayret verici mücevherler ve demir işleri yapar. Celebrimbor ile yakın arkadaş olurlar ve bir gün beraber güç yüzüklerini yaparlar. Yüzükleri krallara, lordlara ve leydilere hediye ederler. Sonra o ulvi şahıs gizlice bir yüzük daha döver ve Sauron olduğu ortaya çıkar. Beklenmedik bir şekilde Eregion'a saldırır ve şehri yok eder. "Arkadaşı" Celebrimbor'u işkencelerle öldürür, hediye edilen yüzükleri toplamaya başlar, çoğunu toplar ve hediye ettikleri köleleri olur. Elf yüzükleri saklanır, cüce yüzüklerinin bir kısmı kaybolur vs. Savaş başlar ve Sauron bütün Eriador'u ele geçirir. Lindon'u kuşatır ve elfler düşmek üzereyken Numenore yardıma yetişerek Sauron'u püskürtür. Savaş olanca şiddetiyle devam eder ama Sauron geri çekilir. Sauron bu yüzden Numenore'dan nefret eder. İlerleyen yıllarda Numenor tahtını kuzeninden gasp etmiş olan Altın Ar Pharazon devasa bir ordu toplar ve Orta Dünya'ya büyük bir çıkarma yaparak Sauron'la yüzleşir. Karşısındaki ordunun büyüklüğünü gören Sauron teslim olur ve esir edilerek Numenor'a götürülür. Orada Sauron önce esaretine devam eder, ancak kısa sürede insanların aklına girmeye başlar, kralın aklına girmeye başlar. Esaretten ayrılıp kralın danışmanı olur ve kralın aklını daha fazla zehirlemeye başlar. Numenore'daki zaten var olan elf ve Valar hoşnutsuzluğunu iyice körükler ve nefrete dönüştürür. O kadar ileri gider ki artık Numenore insanları Melkor'a tapınmaktadır, ona addedilen sunaklardan kurbanlar verilir. Sauron Kralı öylesine zehirler ki kral Valar'a savaş ilan eder. Çncesinde bizzat Manwe, uyarı olsun diye fırtınalar eşliğinde devasa kartalları gönderir ve Sauron, Melkor sunağının tepesinde tek başına karşı koyar bu saldırıya. İnsanlar artık ona da tapınır. Kral, Valinor'a çıkartma yapmak için daha öncekilerden kat be kat ihtişamlı bir ordu toplar, bir filo hazırlar ve Valinor'a çıkartma yapar. Valinor'da Eru, tarihde ilk kez doğrudan müdahalede bulunur ve orduyu yok eder, Numenore'a bir afet gönderir ve ada depremler, tsunamiler, fırtınalarla deşhetengiz bir kıyametle denize gömülür. Sauron bile bu kıyametten zar zor kurtulabilir ve şekil değiştirme özelliğini de kaybeder. Kıyametten önce Anduine lordu Elendil ve hala Valar'a sadık olan insanlar tüm varlıklarını da toplayarak 9 gemiyle adadan ayrılırlar. Ayrılırlarken Isildur, adadaki ak ağaçtan bir fide alır yanına. Bu ak ağaç bir kaç nesil ile direkt Gümüş Telperion'un soyundandır.
Sauron en büyük rakibini böylece yok ederek Mordor'a gider ve orada yükselttiği kulesine çekilir. Numenore'dan kaçan 9 gemi Orta Dünya'ya ayak basar ve orada Eriador merkezli büyük Arnor krallığını kurarlar. Başına Elendil geçer. Oğulları Isildur ve Anarion da Gondor'da bu krallığın bir parçası olarak şehirler ve medeniyetler kurarlar. Bir zaman sonra, elfler, insanlar ve cüceler arasında son kez büyük bir ittifak kurulur Sauron'a karşı. Bu güçlü ittifak Mordor'u ezer ve Barad Dur'u kuşatırlar. Sauron savaşın ilerleyen yılarında kuleden çıkar ve savaşa dahil olur. Savaşta Gil Galad, Elendil ve Isıldur Sauron'u deviri. Çarpışmada Gil Galad ve Elendil ölür, ama Sauron da bir şekilde yere düşürülür. O fırsattan itifade eden Isildur, Sauron'un parmağını kesip yüzüğü alır...

Şimdi bu anlattıklarımın tamamı Amazon'un haklarına sahip olduğu şeyler çünkü hepsi Yüzük üçlemesinde geçiyor. Ben çok fazla kısarak basit bir özet geçtim. Karakterlerin nerede ne yaptığına, kimin ne olduğuna girmedim bile. Ki hepsinin de detayları mevcut.
Elinde bu hikaye olsa, sen böyle bir dizi mi yaparsın? Kaptan Galadriel'in maceraları.
Sadece hikaye bazında bu eleştiri bu arada. Kapsamlı bi dizi eleştirisinde bu dizi 10 üzerinden 4 puan alamaz, o 4 puanı da görsel efektleri ile, teknik yanlarıyla alır. Bu diziyi yapanlar, sadece çok parası ve imkanı olan yeteneksiz insanlar. Hiçbir şeyden anlamıyorlar, hiçbir nitelikleri yok bir dizi yapabilmek için. Sadece paraları var.

Bence yanılıyorsun, ben çok yakın arkadaşlarıma sordum, sadece filmleri izleyen yüzüklerin efendisi ve hobit izlemiş işte az çok orta dünya bilen kişilere, genel olarak dizide sıkıntı var. En çok hayran olan kitle en çok gömmesi bence çok normal.

Bunu en güzel Op animesi üzerinden giderim, animeyi en çok gömen kişiler mangaya çok hakim olan insanlar. Şimdi o insanlara bin küsür bölüm manga okumuş kişilere ya işte eleştiriyorlar demek ne kadar doğru.
Kesinlikle haklısın. Eser kendi ayakları üstünde duramayacak kadar zayıf. Bak ben bunu izlemeden de diyorum ki bilen bilir tolkien hayranı değilim. Bazı şeyleri izlemeden şıp diye prodüksyondan ne halt olduğunu anlayıp yorumlayabilirsin.
Zaman Çarkı ve bu dizi beni bir konuda çok iyi aydınlattı.İnsanlar resmen vasata alışmış ve daha kaliteli bir eseri istemek bu kişilere göre günah gibi bir şey.Önümüze ne konuluyorsa onu izlememiz gerektiğini söylüyorlar hiç eleştirmeden. Karakter gelişiminin zerresi yok,diyaloglar ortaokul seviyesi,millete ordu diye 200 tane adam gösteriliyor ve bu adamların çoğu aynı kişi bilgisayar ile çoğaltmışlar adamları.Zaten eserin yazarını geri kafalı ve ırkçı biri olarak gördükleri için kendi hikayelerini yazıyorlar.Yazdıkları hikayede saçma sapan bir şey.Yani ortada böyle rezalet bir iş varken hala eleştiren insanlar suçlanıyor.Umarım şu salak dönem bir gün geçer ve insanlar kaliteli bir eser izlemeyi hakettiklerini anlarlar.
aynı düşünüyorum.
Senaryodaki mantık hataları da alınamayan haklara dahil mi? Artık insanlar zenci elf, Galadriel vs. eleştirilerini geçtiler. 3. bölümden sonra yapılan eleştiriler senaryonun işleyişi üzerine.

Ayrıca, sen dizini dünyaya tanıtırken LOTR dizisi çekiyoruz diye tanıtıp ''ama haklar çok kısa bir yeri kapsıyor, o yüzden karakter ve mekan isimleri dışında her şeyi farklı yapacağız'' dersen insanlar doğal olarak 1 puanı verirler. Bunun adı sahtekarlıktır. Bimin peynir satarken migros ambalajı kullanması gibi bir şey bu.
Kesinlikle haklısın.

Galadriel ve teo sahneleri ne kadar gereksizdi, birisi derinlemesine incelesin lütfen benim o sohbet uykumu getirdi. Ben biriyle bir film dizi izlesem ve telefon falan baka arkadaşım ayar olurum, önem verdiğim bir şeyse ama bu sahnede ben teli elime aldım saldım ya. Sen git 5 sene bekle neredeyse sarıp izleyecek kıvama gel.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık