Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    320
Abartma istersen.
Abartmıyorum. Ontolojik olarak verdiğim kıymet budur. İnsani olan da bu. Bu düzlemde tartışmak istersen buyur özel mesajdan bana dönüş yap. Bilinci olan masum bir çocuğu, insan düzeyinde bilince sahip olmayan diğer tüm canlıların toplamından daha kıymetli buluyorum.
Nesi abartı geldi anlamadım?

Köpek senin köpeğin olursa ya da öyle olduğunu farz edersen arkadaş haksız.
Ben arkadaşın aksine duygusal bağ açısından yaklaşmadığımı belirtmiş olayım. Varlığa atfedilen değerle alakalı. Bilinç düzeyi bu seviyede olan bir canlı, diğer canlılara göre kıyas kabul etmeyecek ontolojik bir farka sahiptir bana göre. Bu farkın, bir amiple orangutan arasındaki farktan daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Abartmıyorum. Ontolojik olarak verdiğim kıymet budur. İnsani olan da bu. Bu düzlemde tartışmak istersen buyur özel mesajdan bana dönüş yap. Bilinci olan masum bir çocuğu, insan düzeyinde bilince sahip olmayan diğer tüm canlıların toplamından daha kıymetli buluyorum.
Nesi abartı geldi anlamadım?
Sınırı buraya çekmek fazlasıyla materyalist. Belirli rahatsızlıklar yüzünden insan da bu bilinç'tan azad edilmiş olabiliyor. Onları da hayvandan ayırmadığını varsayabilir miyim, ontolojik olarak?

Sınırı buraya çekmek fazlasıyla materyalist. Belirli rahatsızlıklar yüzünden insan da bu bilinç'tan azad edilmiş olabiliyor. Onları da hayvandan ayırmadığını varsayabilir miyim, ontolojik olarak?
Ben materyalist düzleme çekmedim, aksine ondan uzaklaştığımı düşünüyorum. Bilinci materyalist bakış açısının bir sonucu olarak sadece sinir sisteminin bir ürünü görmüyorum mesela. Böyle görseydim, ontolojik farkı minimuma indirgemeye çalışabilirdim. Ben aksini yapıp farkın çok olduğunu iddia ediyorum.

Nitekim verdiğin örnek bitkisel hayat gibi bir durumsa şayet, bunun sonucunda beyin aktivitesindeki değişimi gözlemiyorlar mı? Ben buradan bilincin yittiği sonucuna varmıyorum. Çünkü benim için bilinç, sinir sisteminin aktivitesinden öte bir şeydir. O yüzden beyin aktivitesine bakarak, birini insanlıktan da çıkarmıyorum. O konuda araştırma yapmak lazım tabi. Yakın döneme kadarki bilimsel yorumların pozitivist bir bakış açısından kaynaklanma ihtimali var.

Diyelim ki bilinçten tamamen sıyrıldığını kesin olarak anladık. Bu durumda bile; o insanın zihinlerdeki algısı, aile bağları, bir zamanlar kimin hayatına nasıl dokunduğu gibi kendi bilincimizi aşan tasavvurları da ayrı bir başlık olarak, insanı ne insan yapar sorusunun içinde irdelenebilir.

Benim olan bir hayvandan bahsediyorum ben. O hayvan benim için tanımadığım herhangi bir insandan daha önemli. Ama herhangi bir insan sahibi olmadığım hayvandan önemli. Arada fark var.
Sana duygusal olarak daha fazla şey ifade edebilir. Bu tamamen duygusal bir yaklaşım. Kategorik bir yaklaşımdan bahsediyorum ben. Senin gibi bakarsak dünyadaki insan sayısından daha fazla subjektif varlık değeri elde ederiz.

Başka bir mesajına cevaben, etik değerlerin kişiden kişiye değişip değişmediği tartışmalı bir mevzudur.

Kendi adıma konuşursam, ben kategorik bir ayrımdan bahsediyorum. Öznel deneyimlerden ya da duygusal yaklaşımlardan değil.
Zaten batı etiğini baz alsan dahi, elinde sadece iki seçenek var. Biri kategorik, diğeri sonuçsal. Consequentialist yani sonuçsal yaklaşıyorsan, tartışmayı başka bir boyuta alabiliriz. O da olur.

Son düzenleme:
Masa ne demis bilmiyorum sn. Meral Aksener'in boyle bi konusmasina denk geldim. Izlemedım bundan dolayı ne kadar realist ve tatmin edici bilmiyorum. Sadece görülsün diye atiyorum.

Iyi pati cok cute ve yaratici bi isim olmus bu arada hehehe~
bu paw guards iyi pati ile ilişkilendirilmemiş miydi öyle bişiler olmuştu, pek hayır beklemiyorum. besleyip sömürüp sokaklarda ölüme terk edeceklerdir, max paw guards
Özellikle kedi besleyenler ne düşünüyor bu canavarlar hakkında merak ediyorum. Parçalamadıkları hayvan yok bu parazitlerin.
kontrolsüz çoğalan her canlı doğanın içinden geçiyor kediler de hiç masum değildir

kedileri vuruyorlar, hassas iseniz bakmayın, yada itlaf gerçeğinden kaçıyorsanız idk

yok keko, saykodelik alıyorsun bilincini genişletiyorsun şak metafizik nası ama. tabi bi de materyalist olmayan bilincini şak diye iki ilaçla kapatabiliyorlar ama bilemedm

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık