Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Portgas D. Ace'i Anlamak

Luffy bunun yerinde olsaydı Croco'da sen Viviye laf mı ettin deyip gebermesi gerekirdi. O zaman ne diyecektiniz acaba.
Ne dediğini anlamadım :s

Luffy Vivi için Crocodile'ye ölse ne diyecektik mi diyorsun?

Eğer öyleyse, soruma cevap verir misin Ace Marineford'da tam olarak kimin için öldü?

Hayatının yirmi yılını Ivankov'un hormonlarına vermiş kardeşi Luffy için mi?

Kurtarılması için kendi hayatını feda eden ve o sırada can çekişen arkadaşı Oars için mi?

Yoksa bir kaç dakika öncesinde ben senin için öleceğim, gidin diye emir verdiği, babam dediği kaptanı için mi?

Akainu'yu görmezden gelebilirdi. Giderek babasının ve arkadaşlarının ölümünü onurlandırabilirdi.

? :D Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.Ne alaka ?
Luffy plot armor olmadan crocoya kadar gelebilirdi objektif bakarsam(bana göre). Ondan sonrası her arc 2 3 kere dayak yiyip yiyip sonda comeback yaptı. Ama Ace bir kere yenildi öldü, bunun sonucunda da gömülüyor. Aynı durumu şöyle düşünseniz anlarsınız bence. Bb yerine Luffy'ye laf atılsaydı ve Zoro veya Sanji aynı tutumu sergileseydi fan kitleler gaza gelirdi. Laf da edilmezdi çünkü seride o gelişim aşamasında Zoro yada Sanjiye bir şey olmayacağını içten içe biliyoruz. Plot armor işte. Niye beni kendimden şüphe ettiriyosunuz sanki ne dedim :D
@Earendill

Şimdi ölsün diye tasarlanmış bir karakter olduğu için pek sallamak istemiyorum ama Ace aslında çok düz bir karakterdi. Bebeliğinden ergenliğine oradan ölümüne kadar olan zaman diliminde bu adam aynı sığlıkta babasından nefret ediyor. Hayır çocukken anlarım, korsan olmasa denizci olsa ve o kafayla yaşasa anlarım bir nebze ama bu adam korsan oluyor. Yaşadığı onca macera boyunca hem kendisini tanımayan insanlar hem de çok saygı duyduğu Wb'yi tanımayan insanlar ben eminim bu iki karakteri de yaratık, canavar, kötülüğün vücut bulmuş hali falan olarak anıyorlardır. Ancak birebir yardım ettikleri insanlar Ace, Wb gibi korsanların hakkını teslim eder saygı duyarken bu duruma maruz kalmayanlar aynı Roger'a yaptıkları gibi mahalle kahvesinde içinden geçiyorlardır bu ikilinin. Ace'i düz adam yapan şey büyük ihtimalle bu tarz muhabbetlere birebir maruz kalmasına rağmen babası konusunda acaba? diyemiyor oluşudur. Bir insan bu kadar anlayışsız, bu kadar sığ ve empati yoksunu olamaz. Ama Ace'in ölmesi gerekiyordu ve ölümüne anlam katacak aksiyonlar lazımdı mangaka da bu yolu seçti.

Düşmanla yüzleşip kaçmama meselesi ise biraz kolpa keza Ace zaten düşmanla yüzleşmekte iken babasının fedakarlığına içi kan ağlayarak da olsa saygı göstermesi ve gerçek bir adam gibi durumu kabullenmesi yüzünden bildiğin kaçıyor işte. Bunu yapmasa zaten şu ankinden çok daha fazla söven olurdu ama şükür ki mangaka karakteri o kadar da dibe çekmedi. Akainu karşısındaki muhabbet de zorlamaydı, ben kaçmam falan değil mesele zaten adamdan kaçıyorken bildiğin göstere göstere tahrik oluyor ergen gibi ve ardından kendi hatası yüzünden ölmekte olan kardeşini kurtarıyor son bir hamleyle. Tamamen alakasız olaylar mangakanın kaçmayacağım vurgusu falso kalıyor bu durum için de ölümüne çok duygulandığımız için yiyoruz işte. Boğazım düğümlenmişti anasını satayım hala unutmam.

Ne kadar dramatik olursa olsun, duygularının esiri olmuş insan geri zekalıdır.

Ace örneğinde ise onu çocukluğundan bu yana duygularının esiri yapacak tek etken olan babasının bir "şeytan" olması ve herkesin bu durumu lanetlemesi varken; onu bu esaretten kurtaracak çocukluk arkadaşlarından vasisine, kendi tayfasından WB tayfasına kadar onu çok sevip kollayan etkenleri vardı. Eğer Ace'in böyle duygu esiri biri olmasındaki eksi ve artıları düşünüyorsak, artılar bariz şekilde eksilere baskın geliyor. Ona rağmen takılmış bir babasının şeytan olmasına ve mal kalmış.

Babasının bu durumu olmasa bile toplum tarafından kabul edilmeyi zerre umursamayacak adam, tek nefesini ciddiye almayacağı sokak serserilerinin birkaç lafıyla karakterini oturtuyor. Hem de ona asıl karakterini verecek olan yakın çevresi onu ölümüne sever, değer verir ve kollarken.
Yakın çevresinden onun bu kişiliğine sebep olacak tek bir davranış bile görmedi Ace. Çevresinden bir kişi bile yav bu şeytanı aramıza almayalım demedi ve hepsi de sahiplendi. Ace yalnız ve kendine yuva arayan biri değildi ki vurduğu her kapı yüzüne çarpılsın ve kendini dışlanmış hissetsin. Sokaktan geçen her yabancıya laf atıp hakaret edecek serseri tiplerden laf yedi diye kişiliğinin bu yönde gelişmesi anlam taşımıyor. Eğer öyle oluyorsa, asıl yakın çevresinin onun için bir önemi kalmıyor ki kişiliğinin oturmasında onlar yerine sıradan çapulcular rol oynuyor. Ace de her seferinde laf yemesine rağmen, kendi arkadaşları da varken inatla gidip onun kim olduğunu bile bilmeyen insanlara babasının soruyor ve aldığı çok doğal cevaba öfkelenip saldırıyor. Sonra da emolaşıp kimse beni sevmiyor triplerine giriyor.
Daha en başından bir çarpıklık ve aptallık var. Ya Rogue isminin hakkını verip hamileyken serseri gibi içip madde etkisine girdi ya da anne karnında fazla kaldı diye biraz aptal kaldı çocuk.

Kaçmama huyunun çok bariz ve makul bir temeli var, bunu kimse inkar edemez. Ama o kaçmayıp dövüştüğü an için temel sebep olarak çocukluğundan bu yana geliştirdiği içe dönük ve öfkeli kişiliği gösteriyorsak, bu yukarıda açıkladığım gibi yakın çevresini yine önemsiz kılıyor. Yok eğer bir huydu ve kendini tutamadı, bi anlık şeytana uydu diyorsak da yine bariz geri zekalılık ve çok net bir hata. Çünkü söz konusu onlarca yaşamken bile böyle bir hataya düşüp duygu esiri olmak aptallık veya ruh hastalığından başka bir şey değil.
Ki o savaş anında yaptığı da bugüne kadar yaptığı tek aptallık değil.

Eline sağlık, sonunda yazmışsın. Çok da iyi ve etkileyici olmuş. Her zaman dediğim gibi; Ace'i severim ama aptallığına kılıf bulmak yerine onu bu yönüyle kabullenirim.

Güzel yazı olmuş, keyifle okudum. Eline sağlık.

Kendisini çok severim fakat Teach'in peşinden yalnız gitmesini ve Akainu'nun tahriklerine kanmasını hala affedemiyorum.

Harikulade bir yazı olmuş bu kadarını beklemiyordum.:sapkali:Sıkı bir inceleme.Özellikle dile hakim olman etkisini arttırmış.

Kelime kökeninin kötü talih oluşunu iyi yakalamışsın.Muhtemelen Oda bu ismi verirken bunu düşünerek vermiştir.
Neden kaçmadığına bunun kibirle alakalı olmadığına değinmen iyi olmuş aynen öyle.Babası gibi tamamen.Aptallıktan değil yani Garp'ın açıkladığı şekilde.Kaçmama olayı üzücü sonuçlara yol açsa da huylar,alışkanlıklar kolay değiştirebileceğimiz şeyler değil.Bunun üzerinden yargılama yapılıyordu boş yere.

Wb konusunda ise her hareketinin hata olduğunu düşünmüyorum ama Wb bir noktada büyük hata yaptı.Ya Shanks'in dediğine kulak asacak geri döndürecekti yada Ace istese de istemese de en başta yanına Marco tarzı güçlü bir adam verecekti.O şekilde Ace yakalanmazdı.

@ch3rl0b11n
Eksik bilgiler üstünden eksik çıkarımlar yapsanda katıldığım daha doğrusu böyle düşünmeni anlayabildiğim noktalar var. Güzel yazmışsın yine de Portgas D. Ace`i Anlayamamak diye bir analiz konusu da sen açsana ahahah. Bu ara Rogue değil o Rouge.
@Millennium Wizard
Shanks orada Beyazbıyığa büyük spoiler verdi. Beyazbıyık'ta manayı almış ki kıllanıyorum durumdan diyor. Huylanmasına huylansın, Teach dediğin adam o zaman Beyazbıyığın yanında korkudan altına edecek ayarda biri. Bisentousunu sallamasıyla yıkılır direk. Hadi yaşlı adam ayağa kalkamıyor, serum yemiş falan. Hoş meydana çıkınca artiz kesiliyor orası ayrı. Üstelik sadece Shanks'in spoilerı yok ortada, ondan evvel Roger'ın verdiği D. spoilerı var. Önemsese en azından Marco'yu ardından yollar. Hadi Bıyıklı dilini yuttu, Marco var o kadar abi ayağına yatmış, sözde Ace'i gözeten adam. Ben gideyim ardından kolaçan edeyim, napacağı belli olmaz diye Bıyıklıdan izin alıp peşinden giderdi. Tayfanda bir cinayet işlenmiş, sözde en önemli kuralı yıkmış, bunu görmezden gelebilecek kadar durumdan huylanıyorsun ama Ace'in tek başına peşine düşmesine göz yumuyorsun. Bu kabul edilir bir şey değil. Teşekkürler bu arada.

@ch3rl0b11n
Eksik bilgiler üstünden eksik çıkarımlar yapsanda katıldığım daha doğrusu böyle düşünmeni anlayabildiğim noktalar var. Güzel yazmışsın yine de Portgas D. Ace`i Anlayamamak diye bir analiz konusu da sen açsana ahahah. Bu ara Rogue değil o Rouge.
@Millennium Wizard
Shanks orada Beyazbıyığa büyük spoiler verdi. Beyazbıyık'ta manayı almış ki kıllanıyorum durumdan diyor. Huylanmasına huylansın, Teach dediğin adam o zaman Beyazbıyığın yanında korkudan altına edecek ayarda biri. Bisentousunu sallamasıyla yıkılır direk. Hadi yaşlı adam ayağa kalkamıyor, serum yemiş falan. Hoş meydana çıkınca artiz kesiliyor orası ayrı. Üstelik sadece Shanks'in spoilerı yok ortada, ondan evvel Roger'ın verdiği D. spoilerı var. Önemsese en azından Marco'yu ardından yollar. Hadi Bıyıklı dilini yuttu, Marco var o kadar abi ayağına yatmış, sözde Ace'i gözeten adam. Ben gideyim ardından kolaçan edeyim, napacağı belli olmaz diye Bıyıklıdan izin alıp peşinden giderdi. Tayfanda bir cinayet işlenmiş, sözde en önemli kuralı yıkmış, bunu görmezden gelebilecek kadar durumdan huylanıyorsun ama Ace'in tek başına peşine düşmesine göz yumuyorsun. Bu kabul edilir bir şey değil.
Tamamen senaryo ilerlesin sonunda Mf arcı olsun diye yazılmış hikayenin o kısmı.Bende saçma buluyorum ama yapacak birşey yok.Oda'ya sbsde sorsalar Ace'in gururu yüzünden yanına adam veremezdi gibi bir cevap verir eminim.Karasakalın da nerede olduğu hiç belli değildi.Ace Alabasta arcından beri arıyordu çok uğraştı bulmak için.Peşine düşmeme sebeplerinden biri de bu Wb tayfasının.Ama Ace kafaya koydu ne yapıp edip buldu ayrı konu.Beyazsakalın en büyük hatası gurur yapıp sen bana akıl mı veriyorsun diye Shanks'in dediklerine kulak asmamasıydı.İşte yazar onu da kişiliğe bağlıyor muhtemelen.Ben beyazsakalım olayı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık