Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Portgas D. Ace'i Anlamak

Eline sağlık @Shakky , etkileyici bir yazı olmuş.

Kendi yorumumu katmam gerekirse Ace bayağı sempati duyduğum bir karakter, ama Roger'a beslediği bu denli öfkeyi hep çocukça bulmuşumdur. Nefretin temelinde o zamanlar Roger'ın içinde bulunduğu konum itibariyle *elinden gelmeyen sebeplerden ötürü* Rouge'un geç doğurmak zorunda kalması ve doğum sonrası ölmesi var. Zaten Roger ne zaman çocuk yaparsa yapsın her türlü sıkıntı olacaktı konumundan ötürü. "Ee yapmasın mı adam çocuk, statüsü yüzünden bu hissi tadamasın mı? Soyunu devam ettirmeye hakkı olmasın mı?" şeklinde düşünmeliydi belirli bir yaşa geldikten sonra Ace, ve daha fazla suçlamamalıydı kafasının içinde. Genel itibariyle çocukluk travması diyorum buna ben, annesinin ölümünden çocuk kafasıyla babasını sorumlu tutmuş. Yersiz nefret.

Kusura bakma da WB'yi yerine dibine sokmuşsun. WB bile bile MarineFord'u basmıştır bunu da sırf Ace için yapmıştır. Öyle itibarı için felan değil.
bu net böyledir bu arada, katılıyorum.

Kimse Ace'i anlamıyor tavırlarına girmeyi şimdi.Herkes Ace'in ne olduğunu biliyor tam bir ''hayal kırıklığı''.. Neymiş kaçmamışmış :oleyo:

Kimse Ace'i anlamıyor tavırlarına girmeyi şimdi.Herkes Ace'in ne olduğunu biliyor tam bir ''hayal kırıklığı''.. Neymiş kaçmamışmış :oleyo:
Öyle deme sonuçta bir kk kolay yetişmiyjdddmedpkf
Sonuna kadar katılıyorum Historya.. Genç tayfasi zarar görmesin diye çöp denizcilerden bile kaçan WB vardı gerektiğinde. Oars, WB. Bunlara yaptığı ihanet oldu
İhanet biraz ağır olur ama kesinlikle yüz üstü bıraktı onları.

Çok iyi bir yazı. On numara karakter. Dikkat çektiğin noktalar da yapboz parçaları gibi kafasında sorular olanların boşluğunu doldurur. Ama hater yine hater.

Hükümet adamı olmasına rağmen arkasını kollayan Garp'a soracak. Ayrıca o yaştaki bir çocuk Garp'a "hükümet adamı" gözüyle değil "dede" gözüyle bakar, bakıyordu da. Ayrıca, çocukken Roger'in oğluyum diye triplere girip, büyüyünceye kadar da üzerinden atamamayı biliyorsa, soru sormaya da devam edecek. Onun tayfasından olan Şanks veya Buggy'den dinleyebilirdi de. Her türlü Roger'in hakikatını öğrenebilirdi, Dadan ve Luffy bile Roger hakkında daha çok malumata sahipler.

Jinbe Wb'nin takımındaydı, malum BA adası Wb tarafından korunması haysiyetiyle Wb'e borçluydu. Hatta zamanında bu yüzden Ace ile kapışıyorlar. Roger oğlunu sağsalim büyüyüp yetişmesi için Garp'a emanet etti, o da bu dileğini yerine getirdi. Eğer ileriki yaşamında Roger gibi Korsan Kralı olmayı tercih etseydi, yine kendi başına bu karara varacaktı, özgür bırakıldı yani. Oğlunun KK olmasını dillendiren Roger, oğlumun çatısı altında tekrar toplanın diyedebilirdi tayfasına, bunun yerine özgür bırakmayı tercih etmiş. Ace ise kendi kararları doğrultusuna Wb'nin çatısı altına girmiş, bundan dolayı kimse Roger'in tayfasını suçlayamaz.
Garp'a soruyor zaten. Dede benim doğmam iyi miydi kötü müydü diyor. Garp çocuğa iyiydi diyip teselli etmiyor, veya Roger'la alakalı bir şey demiyor. Bunu yaşayıp kendin öğreneceksin diyor. Bunu diyorsa zaten Roger'ın toplumdaki algısını kabulleniyordur. Orada Ace'i açarak konuşturabilir, kafasındaki algıyı kırabilirdi. Ace, Shanks'ı sırf Luffy'le olan bağından dolayı buluyor ve Luffy'nin minneti yüzünden teşekkür ediyor. Ayağına gelmiş kaptanının oğlunu konuşturup, bu zamana kadar yaşadıklarını sormaması Shanks'in boynunda. Şunu anlamakta fayda var, Ace annesinin ölümü ve toplumun yaftasıyla babasına tepki almış biri. Babasına karşı merak, heves beslemiyor yani. Milletin peşinden koşturup babam nasıldı diye metalaştırdığı biri ve mecali yok. Orada Wb'ye babasından bahsettiğinde Wb'nin Ace'i konuşturması gerekiyordu. Çizmedi böyle bir şey Oda. Çizseydi bile bu Ace'in bakış açısını yıkamazdı tamamen. Çünkü annesinin kaybı ve kimsesizliği var ortada. Babası korusun diye düşmanına vermiş, düşmanı da almış atmış köşeye. Ortağı, kardeşi gördüğü adam Ace'in hayatına dahil olmasa dahi o da her ne sebepse artık dediğin gibi özgür bırakılsın, en azından enn azından gözetlemeliydi Ace'i. Ve ölümüne izin vermemeliydi. Shanks bir yonkou olarak engellere rağmen bir şekilde o meydana gelip, tepkisini koyabiliyorsa aynısını diğerleri de yapabilmeliydi.

@Uta Bu zamana kadar Ace'le alakalı olan tüm karakterlerin çilelerinin sorumlusu olarak Ace hedef alınıyor, o adamların kendi kararlarını verebilecek yetileri yokmuş, sorumlulukları yokmuş gibi. Bunlar normal, fakat benim babası olan Wb'ye sorumluluk yüklemem anormal? Millet, Ace'in çevresindeki karakterlerin tek yaşam amaçları Ace'i yaşatmakmış gibi algı yaratmasa bende bu kadar sivri konuşmazdım. Teşekkürler bu arada.

Garp ve Ace'i eleştiren arkadaşlar zaten hayata düz bakan tipler. Ace kaçmalıydı kaçmadı. Garp kurtarmalıydı kurtarmadı diyorlar.

La arkadaş insan psikolojisi, yetiştiği çevre, sorumluluklar, yaşadığı olaylar gibi bin tane unsur var. Adam durduk yere kaçmamazlık etmiyor, durduk yere kurtarmamazlık yapmıyor.

Bir şeyleri anlamaya çalışmayıp boş boş eleştiri yapanları şahsen pek ciddiye alıp yazdıklarını okumuyorum.

Bu zamana kadar Ace'le alakalı olan tüm karakterlerin çilelerinin sorumlusu olarak Ace hedef alınıyor, o adamların kendi kararlarını verebilecek yetileri yokmuş, sorumlulukları yokmuş gibi. Bunlar normal, fakat benim babası olan Wb'ye sorumluluk yüklemem anormal? Millet, Ace'in çevresindeki karakterlerin tek yaşam amaçları Ace'i yaşatmakmış gibi algı yaratmasa bende bu kadar sivri konuşmazdım. Teşekkürler bu arada.
Bu görüşlerin hiçbirine katılmıyorum. Ace'in tüm olanlardan sorumlu tutulması bencillikten başka bir şey değil.

Ace'nin yaşadıklarını ve hissettiklerini anlıyorum. Ace'ye de çok üzülüyorum ama bu durum, onun hata yaptığı gerçeğini değiştirmiyor.
Bir komutan düşünün. Kişiliğinden ve travmalarından dolayı, savaşta büyük bir hata yapıyor ve savaşın kaybedilmesine sebep oluyor. Bu kararı almasında kişiliğinin ve travmalarının etkili olması, o komutanı suçsuz mu yapar? Tabii ki hayır. Ace'nin durumu da tam olarak böyle. Hele onun hatalarını, emir dinlemeyip düştüğü durumların sorumluluğunu WB'ye yıkmak çok büyük bir hata olur.
Ace'yi her şeyiyle, günahıyla, sevabıyla sevmeyi bilmek lazım. Ben Ace'yi seviyorum.

Eline sağlık, güzel bir analiz olmuş.

Bir komutan düşünün. Kişiliğinden ve travmalarından dolayı, savaşta büyük bir hata yapıyor ve savaşın kaybedilmesine sebep oluyor. Bu kararı almasında kişiliğinin ve travmalarının etkili olması, o komutanı suçsuz mu yapar? Tabii ki hayır. Ace'nin durumu da tam olarak böyle. Hele onun hatalarını, emir dinlemeyip düştüğü durumların sorumluluğunu WB'ye yıkmak çok büyük bir hata olur.
Epey doğru.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık