Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Portgas D. Ace'i Anlamak

-Beyazsakal`'ın kaç senelik nakamasının cinayetine seyirci kalması
-Beyazsakal` ın durum için şüphesi varken Ace`in arkasından bir destek yollamayıșı
-Ace yakalandığında dahil beş karış çocuk hapishane baskını yaparken Beyazsakal`ın tepkisiz kalışı
-Savaş meydanında raconu kendilerine mal etmek için Marko`nun biz dedik bize bulaşan olursa tüm deniz olacakları bilir bıdı bıdı diyerek Ace`ten rol çalmaları
-Beyazsakal`ın sadece iş prestij ve itibara dönüşünce bütün mahalleyi toplayıp savaş meydanı kovalaması
-Beyazsakal`ın Ace`in karakterini bilmesine rağmen sırf gururu okşanıyor diye Akainu karşısında durdurmaması
-Bir anda Akainu dibinde bitip kafasını ezebilecek gücü varken bunun için Ace`in ölümünü beklemesi, Akainu Ace`e saldırırken olayları uzaktan izlemesi

Ace dediğin adam sıkıntılı, madem biliyosun, babasına tanık olmuş adamsın, bu adamın karakterinin böyle olduğunu biliyosun, elinde bir çok defa engelleme imkanı varken iş kapıya dayanıp kendi itibarına gelince aksiyona kalkıyorsun. Onda bile sırf gösteriş, bir niyet gözetmiyorsun.

Madem öyle işe bu tarafıyla bakacaksın arkadaş bir de, emeği çöp etti diye adamların bu hayatta tek yaşam gayesi Ace`i kurtarmakmıș gibi algı yaratmayacaksın.

Sen git Garp gibi, Şanks hatta Wb gibi adamlarla bire bir konuşma fırsatı yakala ama gidip elin zengininden babanın kim olduğunu öğrenmeye çalış, sonra benim babam pis diye hayıflan :/ Rayleigh'e de hak veriyorum, sen babanın yolundan gidenleri bir araya toplamaya çalışmak yerine, babanın rakibinin arkasına geçersen, başın sıkışınca arkasında durduğun adam yardıma gelir. Şunu da bilmek lazımdır ki, sadece Ray değil, hiçbir Roger Korsanı oraya gelmedi, neden gelsin ki? Dava Wb'in davasıydı, Wb muhtemelen başka bir korsanın yardımını da reddederdi.

Ayrıca Roger, Bm'dan kaçtığı zaman kafası yerinde değildi o zaman :artiz:
Gidip hükümet adamı, babasının kellesini kovalayan Garp`a mı soracaktı babam nasıldı diye? Wb`ye Roger`ın oğluyum diyor, kızmadın mı diyor, Wb bu Roger nefretini görüyorken senin baban benim düşmanımdı ama şöyle delikanlıydı diye iki kelâm etmiyor? Orada yönlendirilmesi gereken Ace. Adam bu zamana kadar nefretle duymuş babasının adını, Wbye bile oğlu olduğunu çekine çekine söylüyor. Bu psikolojideki birine senin bir şeyleri anlatman ve onu açman gerekir. Adamın babasından bahsetmeye hâli, cesareti yok.

Cinbey dediğin adam öleceğim yeri ben seçerim dedi, Wb takımından da değildi, emrini de dinlemedi. Ray oraya ben kaptanımın çocuğunu kurtarmaya geldim dese kimse de bir şey diyemezdi, belki Ace ölmeden evvel baba tarafından yalnız olmadığını hissederdi en azından.

-Beyazsakal` ın durum için şüphesi varken Ace`in arkasından bir destek yollamayıșı
-Ace yakalandığında dahil beş karış çocuk hapishane baskını yaparken Beyazsakal`ın tepkisiz kalışı
-Savaş meydanında raconu kendilerine mal etmek için Marko`nun biz dedik bize bulaşan olursa tüm deniz olacakları bilir bıdı bıdı diyerek Ace`ten rol çalmaları
-Beyazsakal`ın sadece iş prestij ve itibara dönüşünce bütün mahalleyi toplayıp savaş meydanı kovalaması
-Beyazsakal`ın Ace`in karakterini bilmesine rağmen sırf gururu okşanıyor diye Akainu karşısında durdurmaması
-Bir anda Akainu dibinde bitip kafasını ezebilecek gücü varken bunun için Ace`in ölümünü beklemesi, Akainu Ace`e saldırırken olayları uzaktan izlemesi

Ace dediğin adam sıkıntılı, madem biliyosun, babasına tanık olmuş adamsın, bu adamın karakterinin böyle olduğunu biliyosun, elinde bir çok defa engelleme imkanı varken iş kapıya dayanıp kendi itibarına gelince aksiyona kalkıyorsun. Onda bile sırf gösteriş, bir niyet gözetmiyorsun.

Madem öyle işe bu tarafıyla bakacaksın arkadaş bir de, emeği çöp etti diye adamların bu hayatta tek yaşam gayesi Ace`i kurtarmakmıș gibi algı yaratmayacaksın.
Ben Wb'ye haklı demiyorum, Shanks'ı dinleyip Ace'e yardım yollayabilirdi veya en başta Tiç'in peşine düşebilirdi. Wb'in haksız olduğu noktalar da var ama Ace Beyazsakal Korsanlarının bir üyesi ve olası bir can tehlikesi durumunda olacakların farkında. Olay o raddeye kadar geldikten sonra bir de Aka'nın manipülasyonuna yenik düşmesi kabul edilemez.

Gidip hükümet adamı, babasının kellesini kovalayan Garp`a mı soracaktı babam nasıldı diye? Wb`ye Roger`ın oğluyum diyor, kızmadın mı diyor, Wb bu Roger nefretini görüyorken senin baban benim düşmanımdı ama şöyle delikanlıydı diye iki kelâm etmiyor? Orada yönlendirilmesi gereken Ace. Adam bu zamana kadar nefretle duymuş babasının adını, Wbye bile oğlu olduğunu çekine çekine söylüyor. Bu psikolojideki birine senin bir şeyleri anlatman ve onu açman gerekir. Adamın babasından bahsetmeye hâli, cesareti yok.

Cinbey dediğin adam öleceğim yeri ben seçerim dedi, Wb takımından da değildi, emrini de dinlemedi. Ray oraya ben kaptanımın çocuğunu kurtarmaya geldim dese kimse de bir şey diyemezdi, belki Ace ölmeden evvel baba tarafından yalnız olmadığını hissederdi en azından.
Hükümet adamı olmasına rağmen arkasını kollayan Garp'a soracak. Ayrıca o yaştaki bir çocuk Garp'a "hükümet adamı" gözüyle değil "dede" gözüyle bakar, bakıyordu da. Ayrıca, çocukken Roger'in oğluyum diye triplere girip, büyüyünceye kadar da üzerinden atamamayı biliyorsa, soru sormaya da devam edecek. Onun tayfasından olan Şanks veya Buggy'den dinleyebilirdi de. Her türlü Roger'in hakikatını öğrenebilirdi, Dadan ve Luffy bile Roger hakkında daha çok malumata sahipler.

Jinbe Wb'nin takımındaydı, malum BA adası Wb tarafından korunması haysiyetiyle Wb'e borçluydu. Hatta zamanında bu yüzden Ace ile kapışıyorlar. Roger oğlunu sağsalim büyüyüp yetişmesi için Garp'a emanet etti, o da bu dileğini yerine getirdi. Eğer ileriki yaşamında Roger gibi Korsan Kralı olmayı tercih etseydi, yine kendi başına bu karara varacaktı, özgür bırakıldı yani. Oğlunun KK olmasını dillendiren Roger, oğlumun çatısı altında tekrar toplanın diyedebilirdi tayfasına, bunun yerine özgür bırakmayı tercih etmiş. Ace ise kendi kararları doğrultusuna Wb'nin çatısı altına girmiş, bundan dolayı kimse Roger'in tayfasını suçlayamaz.

Son düzenleme:

Kusura bakma da WB'yi yerine dibine sokmuşsun. WB bile bile MarineFord'u basmıştır bunu da sırf Ace için yapmıştır. Öyle itibarı için felan değil.

Ben Wb'ye haklı demiyorum, Shanks'ı dinleyip Ace'e yardım yollayabilirdi veya en başta Tiç'in peşine düşebilirdi. Wb'in haksız olduğu noktalar da var ama Ace Beyazsakal Korsanlarının bir üyesi ve olası bir can tehlikesi durumunda olacakların farkında. Olay o raddeye kadar geldikten sonra bir de Aka'nın manipülasyonuna yenik düşmesi kabul edilemez.
Adamın tayfasında cinayet işlenmiş, oturduğu yerde sakesini yudumlayıp dude, chill maan modunda takılmış. Ace`i tek başına salmış. Ace tayfadaki altın kuralı iplemeyen adam beni niye iplesin der tabii, adamın beklentisi yok. Aka`nın manipülasyonuna boyun eğecekti, adam böyle arkadaş, anlık tahrikler gözünü döndürüyor, babası da böyleydi, oğluna da geçmiş illeti. Bunu da en iyi bilen Wb. O durumda Akainu`nun tepesine dikilip dikkati kendine çekmiyor, resmen Ace`in oyuna gelişini ve öldürülüşünü seyrediyor.
Kusura bakma da WB'yi yerine dibine sokmuşsun. WB bile bile MarineFord'u basmıştır bunu da sırf Ace için yapmıştır. Öyle itibarı için felan değil.
Tayfalarından birine zarar verildiğinde olacakları bütün okyanus bilmeli di mi doğru, ama tayfa içi beş para etmez bi adamın yaptığı cinayet sineye çekilip müneccimliğe bağlanıp görmezden gelinebilir. Lâkin iş kameralar önünde dünyaya şov yapma olunca tayfa namusu kesilir birden. Ace için yaptığı kadar itibari için yapmıştır WB.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık