Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kitap Tavsiye

Tesekkürler.
Beyaz Kale'yi de düşünüyorum sahsen. Beyaz Kale hakkında bilgi verebilir misin aklında kalan seyler varsa?
Ben okuyalı 10 yılı geçti. Osmanlı dönemindeki iki adamın hikayesini anlatıyordu. Karakter ve ilişki anlatımı, olay örgüsü falan başarılıydı. Orhan Pamuk'a has bitmek bilmeyen ve kasıntı cümlelerin cılkı çıkarılmamıştı.

Dipnot: şiddetle Ihsan Oktay Anar öneririm. Orhan Pamuk mehhhh...

Ben okuyalı 10 yılı geçti. Osmanlı dönemindeki iki adamın hikayesini anlatıyordu. Karakter ve ilişki anlatımı, olay örgüsü falan başarılıydı. Orhan Pamuk'a has bitmek bilmeyen ve kasıntı cümlelerin cılkı çıkarılmamıştı.

Dipnot: şiddetle Ihsan Oktay Anar öneririm. Orhan Pamuk mehhhh...
Puslu Kıtalar Atlası listemde :)
Peki Sayın Onar'dan "Puslu Kıtalar Atlası" dışinda oneriniz var mi?

Karşılaştırmaya karşıyım ama...

İhsan Oktay Anar Türkiye'nin James Joyce'udur.
Evet Ulyses gibi bir kitabı bırakarak Dünya Edebiyatına çözümlenmesi zor olan bir kitap bırakmıstır. O kitap için de ayrı bir sözlük gerekiyor. 200 veya 500 sayfalik.
İrlanda-Türkce deyimlerin veya atasozlerinin karsilanmamasi sebebi uzerine olsa gerek :/

Anar'a saygından kaynaklanıyordur umarım bu resmiyet. :/ Gerildim hacı.
Son 2 kitabı hariç tüm kitaplarını okudum. Okumadıklarım dahil hepsini gözü kapalı öneririm. Aşığım sanırım.
Biraz öyle. Yazarlara karşı saygım var. Aslında Sayin Pamuk icinde oyle kullanmaliydim ama maalesef unutkanlik en buyuk dusmanim.

James Joyce çok severim ama Anar'ı hiç okumadım. Benzetmeleri sevmem ama dikkatimi de çekerler.
Evet Ulyses gibi bir kitabı bırakarak Dünya Edebiyatına çözümlenmesi zor olan bir kitap bırakmıstır. O kitap için de ayrı bir sözlük gerekiyor. 200 veya 500 sayfalik.
İrlanda-Türkce deyimlerin veya atasozlerinin karsilanmamasi sebebi uzerine olsa gerek :/
Benzerliği metinlerarasılık ve dil üzerinden yaptım. Nasıl ki Ulysses, içinde binlerce eserden metinlerarası ilişkiler barındırdığı gibi, Anar'ın eserleri de özellikle dil, tarih, coğrafya, denizcilik, felsefe vs. literatürüne biraz aşina olununca Halil İbrahim Sofrasına dönüyor. Puslu Kıtalar Atlası'nın bir bölümünde bir karakter (ismini unuttum), Rene Descartes'in "Yöntem Üzerine Konuşmalar" kitabını külhanî bir argoyla "Zagon üzerine öttürmeler -Rendekâr" diye tercüme ediyordu. Kitaptan haberdar olmayınca buralar yavan komediler gibi kalıyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 7)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık