Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kitap Tavsiye

'Ağır dikkat gerektirme' ya da 'kitap ağır yavaş okunmalı, herkes anlamaz' mevzuları bana kusma isteği getirir. Hiçbir roman herkes için yazılmaz. Bir kişi romanı okuduğunda ne anladıysa o. Bu durum o kişiyi aptal yapmaz sadece ona yazılmadığını gösterir o kadar.
İnsanlar yazarın adıyla her zaman beklentilerini yükselttikleri gibi hikayenin okuduklarından daha derin olduğunu düşünüp öküz altında buzağı aramaya yeltenirler. Kara Kitap'taki makaleler için öyle şeyler söylenmiş olabilir fakat kitabın özel baskılı halini okumuş biri olarak Pamuk'un hiç de böyle bir şeye yeltenmediği nettir. O an aklına geleni veya hoşuna gideceğini düşündüğü şeyleri yazmış gibi gelir bana.
Bir romanı okurken oradaki ayrıntıyı fark ediyorsan o sana yazılmıştır, fark etmediyse sana yazılmamıştır ve üzerine uzun uzun düşünmeye gerek yok. Oku geç. Eğlenmene bak.
Bir roman yazsam ve şöyle bir cümle geçse 'aşk duvara arkanı yaslamaktır' millet bunu twitler falan. Oysaki tuvalette aklıma gelip hiçbir halta benzetmediğim bir cümleden ibaret olabilir.
David Lynch gibileri bu yüzden sevmem. Yoksa bende bol sıfatlı eşyalar kullanıp 'hadi ne dedim burada' derim de fakat ne gerek var.
Yazdıklarım sana yönelik değil bu mevzu açılmışken yazayım dedim.

Saramago tuhaf bir üslupta yazar, dikkatli okuma gerektirir. Haklısın.
Tesekkurler, netleştirdim.
Saramago'nun virgul ve noktadan başka bir şey kullanmayisi kitabi karmasiklastiriyor. Birde "yazar'a saygıdan" dolayı metne müdahale edilmeyisi...

Zweig aklıma gelmişken " Kızıl " kitabını oneririm. Bireyin yanlızlığinı,toplumdan uzaklaşmasını ve yanlizligin olusturdugu sorunlari ve Yanlızlığından kurtulması ve topluma girmesi durumunu cok iyi ozetlemis.

@Wbrggrdrlfy Orhan Pamuk'un birçok kitabını okumuş biri olarak, Benim Adım Kırmızı ve Beyaz Kale dışında hiçbir kitabını tavsiye etmem. Çoğu kitabı fazlaca balon, çok daha iyi yazarlar var güzel ülkemde.

Kesin cevap vermen önemli degil ya aklından kalanları söylemen yeterli benim icin. Okumana gerek yok yahu ben böyle tur postmodernist eserlerin yabancısıyım o yuzden birisine danışmam gerekiyor bu gibi konularda.
Not ve ondan sonraki cevabın güzel bir cevap olmuş.

Seni yakalamışken bir sey sorayım Orhan Pamuk okudun mu? Okuduysan fazla ağır gelmeyen bir kitap onerisi rica etsem? Beyaz Kale,Kara Kitap ve Masumiyet Muzesi arasinda kaldim :/
Pamuk'un kitabı var bende ama okumadım açıkçası. Daha çok yabancı eser okumuşum ben sanırım. Neyse ki @Koca Ana vermiş cevap.
@Wbrggrdrlfy mesele dönemin dili değil sadece abartıldığı kadar iyi olduğunu düşünmüyorum.
Ayrıca Orhan Pamuk romanlarından Kara Kitap ile Sessiz Ev epey hoşuma gider. Masumiyet Müzesi iyi başlar ama sıkıyor bir süre sonra. Hazır okumuşken cevaplayayım dedim.

@amaneden bir gün belki... kendini geliştirmen lazım ki bunu sen de biliyorsundur. Bence farklı üsluplara bakıver. Faulkner, Woolf, Pamuk, Bernhard ve Saramago bunların romanlarını okumanı tavsiye ederim.
Farklı üsluplara değil de farklı türlere yöneldim şu sıra. Dedektiflik öyküsü yazdım bile hatta. Konusunu açarım belki de öncelikle @Gümüş ve @Eric Cartman 'ın okuyup dönüş yapması lazım. :oleyo2:
Yerdeniz serisi hakkında ne dersiniz
Ben 3. kitapta bırakmıştım sanırım. Ursula'nın bitirebildiğim bir kitabı yok zaten. Aşırı sıkıcı geliyor bana.

@Wbrggrdrlfy Orhan Pamuk'un birçok kitabını okumuş biri olarak, Benim Adım Kırmızı ve Beyaz Kale dışında hiçbir kitabını tavsiye etmem. Çoğu kitabı fazlaca balon, çok daha iyi yazarlar var güzel ülkemde.
Doğru diyor. Benim gibi.
Beyaz ve Siyah
Tuhaf Bir Şehir

Toplanın gelin gençler.

Tesekkürler.
Beyaz Kale'yi de düşünüyorum sahsen. Beyaz Kale hakkında bilgi verebilir misin aklında kalan seyler varsa?

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık