Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Zaman Çarkı (Wheel of Time)

İkinci tura başladım geçenlerde 9. Kitaba kadar geldim. Şimdi az çok neyin beklediğini bildiğim için okuyasım gelmiyor. Sanırım en gereksiz uzatılan kısımlar şu perrin faile bölümleri.

En tadında olan ise mat bölümleri olarak gelmiştir bana. Onun bile uzatılan kısımları var.

Egwene de uzatılıyor ama olay örgüsünü bu şekilde işlemeyi tercih ettiği için bir noktaya kadar o kısımlar mantıklı.

Şahsen ben Rand ın Dumai kuyuları Savaşı'ndan sonra kendine saldıran ve döven tüm aes sedaileri yalıtmasını beklerdim. Ayrıca kuleye mektup yazıp gördüğü bu muamele için tüm kuleyi değil ama kararı veren elaidayı suçlayıp 100 ashaman ile kuleye savaş açmaması için kendisine elaida nın teslim edilmesini yargılanmasını vs istemeseni beklerdim. Bu şekilde yeniden doğan ejderin hamlesiyle elaidayı uğraşmadan indirebilirlerdi.
Rand'in böyle birşeyi yapacak zamanı ve seçeneği yoktu ama. Son Savaş gelirken ve her yerde terkedilmişler varken Beyaz Kule'ye savaş açsaydı ortalık iyice karışırdı.Ve kazansaydı bile bu iş sadece gölgeye yarardı. Çünkü Son Savaş'ta savaşan pek çok aes sedai Beyaz Kule'dendi.Eğer savaşı kazansaydı çoğu aes sedai ya ölmüş yada yalıtılmış olurdu.Ki bence savaşı kazanması da garanti değil. Serinin başlarında 1000 civarı aes sedai var. İsyankar aes sedailer yarısı olsa bile-ki benim hatırladığım yarısından daha azdı-500 aes sedai var. 500 aes sedai ashamanların içinden geçerdi.

Rand'in böyle birşeyi yapacak zamanı ve seçeneği yoktu ama. Son Savaş gelirken ve her yerde terkedilmişler varken Beyaz Kule'ye savaş açsaydı ortalık iyice karışırdı.Ve kazansaydı bile bu iş sadece gölgeye yarardı. Çünkü Son Savaş'ta savaşan pek çok aes sedai Beyaz Kule'dendi.Eğer savaşı kazansaydı çoğu aes sedai ya ölmüş yada yalıtılmış olurdu.Ki bence savaşı kazanması da garanti değil. Serinin başlarında 1000 civarı aes sedai var. İsyankar aes sedailer yarısı olsa bile-ki benim hatırladığım yarısından daha azdı-500 aes sedai var. 500 aes sedai ashamanların içinden geçerdi.
benim anlatmaya çalıştığım nokta kuleye muhtıra verecekti, kule zaten olaylardan habersiz olduğu için elaidayı kendi içlerinde indirebilirdi. Aes sedailer ashamanlara bir şey yapamazdı. Üç yemin onları kısıtlıyor. Kaldı ki Rand elinde chodan kalı tutarken kulede hiç kimse bir şey yapamaz. Zaten erkekler güçte daha ileri birde yeminlerin kısıtlaması altında aes sedailerin teslim olmaktan başka çaresi kalmazdı ama buna gerek olmadan elaidayı indirirlerdi zaten. Çünkü ejderi esir alıp dövmenin, ashamanlara 50 aes sedai göndermenin kule salonundan bile gizli yapılması ve ejderin kurtulup bunu talep etmesi yeterli sebepler. Zaten Rand ta veren olduğundan savaşmadan bu işi tehditle çözebilirdi.

benim anlatmaya çalıştığım nokta kuleye muhtıra verecekti, kule zaten olaylardan habersiz olduğu için elaidayı kendi içlerinde indirebilirdi. Aes sedailer ashamanlara bir şey yapamazdı. Üç yemin onları kısıtlıyor. Kaldı ki Rand elinde chodan kalı tutarken kulede hiç kimse bir şey yapamaz. Zaten erkekler güçte daha ileri birde yeminlerin kısıtlaması altında aes sedailerin teslim olmaktan başka çaresi kalmazdı ama buna gerek olmadan elaidayı indirirlerdi zaten. Çünkü ejderi esir alıp dövmenin, ashamanlara 50 aes sedai göndermenin kule salonundan bile gizli yapılması ve ejderin kurtulup bunu talep etmesi yeterli sebepler. Zaten Rand ta veren olduğundan savaşmadan bu işi tehditle çözebilirdi.
Ben aes sedailerin Elaida'yı indireceklerini pek sanmıyorum. Çünkü Beyaz Kule'deki çoğu kadın ejderin kulenin himayesinde olması gerektiğini düşünüyordu büyük ihtimalle. Asiler bile ellerinden gelse Rand'i hapsederlerdi. Rand kuleye Elaida'yı yanındaki aes sedaileri bana verin yoksa size saldırırım deseydi yapacakları en fazla şey Elaida'yı köşeye sıkıştırmak ve üzerinde daha fazla güce sahip olmak olurdu.Zaten daha sonra öğrenmelerine rağmen kimşe birşey yapmıyor. Bu arada wikiden baktım,bölünmeden sonra Beyaz Kule'de ki aes sedai sayısı 294'müş.Ejder'i yakalamak ve Kara Kule'yi kontrol altına almak için toplam 75 aes sedai gönderilmiş. 219 aes sedai kalmış kulede. Yani Eğer Rand ve ashamanlar saldırsaydı kuleyi yenerlerdi büyük ihtimalle.

4. kitaptan ufak bir sorum var.
Bayle Domon ve Thom Merrillin birbirini tanımıyor mu? Sonradan hatırlayacaklar mı birbirlerini? Thom'a yalvarmıştı benimle gel diye, hiç tepki vermemelerine şaşırdım.

4. kitaptan ufak bir sorum var.
Bayle Domon ve Thom Merrillin birbirini tanımıyor mu? Sonradan hatırlayacaklar mı birbirlerini? Thom'a yalvarmıştı benimle gel diye, hiç tepki vermemelerine şaşırdım.
Burada bir hata durumu varmış, sonraki baskılardan birinde bir ekleme yapılmış oraya.
Thom's cloak made Domon's eyebrows rise—for an instant she almost thought it looked as though he recognized the gleeman—"
Yani birbirlerini tanıyorlar ama çaktırmıyorlar durumu var, veya oraya evirtilmiş Jordan tarafından.
Thom'un böyle yaptığı durumlar oluyor, hatta sonraki kitaplardan birinde bunun hakkında konuşuyor bir karakterle, tanımamamazlıktan gelme olayını

Moiraine güzel olmuş. Hayal ettiğime yakın. Ama Lan için daha kalıplı daha sert yüzlü biri olsa daha iyi olurmuş. Kitapları okudukça ben dizinin güzel olabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Kitapları güzelleştiren çok detay, çok karakter var bunların yansıtılabileceğine pek ihtimal vermiyorum. O yüzden izlersem kitaplardan ayrı bir seri olarak düşüneceğim diziyi.

Moiraine güzel olmuş. Hayal ettiğime yakın. Ama Lan için daha kalıplı daha sert yüzlü biri olsa daha iyi olurmuş. Kitapları okudukça ben dizinin güzel olabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Kitapları güzelleştiren çok detay, çok karakter var bunların yansıtılabileceğine pek ihtimal vermiyorum. O yüzden izlersem kitaplardan ayrı bir seri olarak düşüneceğim diziyi.
Benim en çok dikkatimi çeken şey kitapta buz mavisi gözlere ve taş gibi bir surata sahip Lan'ın burada hem çok yakışıklı hemde siyah gözlü biri tarafından canlandırılması. Tamam madem bu adam oynuyor bari lens tak gözlerine.

Benim en çok dikkatimi çeken şey kitapta buz mavisi gözlere ve taş gibi bir surata sahip Lan'ın burada hem çok yakışıklı hemde siyah gözlü biri tarafından canlandırılması. Tamam madem bu adam oynuyor bari lens tak gözlerine.
Yani mavi gözü vs. benim için pek önemli değil ama sert bakışlarına o mavi gözü etki ediyordu kitapta. Dizide bunu vurgulayamayacaklarına göre sert tipli bir abi olsa yeterdi bana. Castta tek sıkıntım siuan ve nynaevein siyahi olmaları. Normalde buna da takılmam ama kitapta Deniz halkını belirten özelliği siyahi olması zaten ya da Faile'nin memleketi de çekik gözlü yani asyalı olmaları gibi ayırt edici özellikleri var, doğruculuk için evren içinde hali hazırda ayırt edici özellik olarak kullanılan şeyleri değiştirip bu şekilde kullanmaları oldu.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık