Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Yapımlarda Suç Unsurları

Yapımlarda Suç Unsurlarına Yer Verilmeli midir?

• Evet.

Kullanılan: 33 63.5%
  • Hayır.

Kullanılan: 19 36.5%

• Kullanılan toplam oy
    52
Bir aile dizisi olsa ve ailenin küçük kızı bir dans kulübüne katılıp böyle gösteriler yapsa ve biri çıkıp dese ki bu dizi pedofili'ye özendirir, herkes derdi ki el kadar kızdan mı tahrik oldun allah belanı versin. Ama bu vakada herkes karşı cephe almış durumda zaten videonun like-dislike dengesi bile durumu gösteriyor Smoker. Ayrıca herşeyi geçtim dizi daha çıkmadan bugün netflix aboneliğimi iptal ettim falan diyen tipler var. Önce bir izlemek lazım ondan sonra şapkamızı öne alıp konuşmak lazım diye düşünüyorum. Çok peşin verilmiş hükümler var.
Açıkçası ben bu diziyi izlemem, ama izleyene de pedofili damgası yapıştırmam.

KV de kötü bir işleyiş örneğidir yayınlandığı dönemde memleketin insanlarını soktuğu psikolojik durum ve o neslin üzerinde bıraktığı etki malum.
Orada kullanılan garip bir teknik de vardı kötü adam(yiğit kötü adam) mesela Polat veya Çakır gider haraç keser,mafya için adam öldürür fakat uyuşturucu satmaz,sattırmazdı çocukları severdi böyle böyle değişik şeylerle izleyiciye bak kötü adamlarda sevilebilir imajı çiziliyordu.

Filmlerde suç unsuru olur. Olmadan bir şeyi anlatamazsın.

Söz konusu diziye gelecek olursak afişi +16 için uygun olabilir (di) eğer oynayanlar küçük çocuklar olmasaydı. Bu başka bir şey. Afişte amaçlanan şey dans değil ben böyle düşünmüyorum. Dizi de pedofiliyi anlatmıyor anladığım kadarıyla. Özendirebilir mi emin değilim. Ama soru yapımlarda suç unsurları güzel gösterilip özendiril mi şeklindeyse cevabım hayır. Dizilerde tecavüz anlatılıyo olabilir. Ama haklı veya iyi bir şeymiş.gibi anlatılmasına karşıyım. Hatta bu amaçla yapılmış sanatın her türlüsüne karşıyım. Çünkü insanlar en kolay sanatla manipüle edilebiliyor.

Fragmanı dahi izlemedim ancak afiş yeterli. Çocuklar cinselliği öne çıkaracak şekilde poz verdirilmiş. Eğip bükmeye gerek yok. Bu yaştaki çocukların ne malzemesi olduklarını bilmeden böyle kullanılmalarını doğru bulmuyorum.

Ben açıkçası bu dizide yanlış hiçbir şey göremedim. "Bu yaştaki kızlar öyle giyinmez, dans etmez" falan diyenler varsa, YouTube'da milyon tane video var bu yaşlarda kızların yetişkin kadın gibi giyinip dans ettikleri.
Çoğu kişi postere bakarak onu diyor galiba. Fragman'da ise benim gördüğüm sırf ailesinin inancı yüzünden baskı altında olan küçük bir çocuk var.

Çok ince çizgili bir konu. Ne diyeceğimi de bilemiyorum. Çok abartılmadığı sürece tv de özendirme diye bir şeye inanmıyorum. Çünkü bizde neler izledik ve baktık ama hiç kimseye zarar vermedik... Ama işin içine çocuklar girince daha hassas oluyorum ve oluyoruz... O yüzden normalde suç unsurunu özendirici bulmasak ya da inanmasak bile karşı çıkmak istiyoruz ki, bu karşı çıkma isteği bence çok normal ve gerekli bir şey...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık