Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Yapımlarda Suç Unsurları

Yapımlarda Suç Unsurlarına Yer Verilmeli midir?

• Evet.

Kullanılan: 33 63.5%
  • Hayır.

Kullanılan: 19 36.5%

• Kullanılan toplam oy
    52
Dünya bu mesele yüzünden ikiye bölünmüşse biz bitmişiz demektir. Bu net bir şekilde çocuk istismarıdır. Diziyi kıvırıp yapımcıların mabadına montelemek lazım. Çocuk istismarını bir filmde işleyebilirsin bakın bunlar oluyor diye farkındalık yaratabilirsin bunu meşrulaştırmış veya normalleştirmiş olmazsın. Ama bu dizinin olayı ve amacı gördüğüm kadarıyla farklı. Ismarlama yapmış sanki orrrrtam çocukları.
Soru tamamen bu diziyle alakalı değil, genel olarak yapımlarda suç işlenmesi normal midir?

Suç unsurlarına yer verilmeli. Buradaki asıl olay bunu sunuş biçimi. Gidip; ''adam kadına çektiriyor, ama sevdiğinden be'', kocamdır, sever de döver de''' tarzında olacaksa bir sıkıntı vardır. Bu tarz yapımlara karşı çıkmak gerek. Gerçi ülkemizde gayet seviliyor bu yapımlar.

Hassasiyet ise göstermek normal. Hassas konular. Ancak film veya dizilerde bunların işlenmesi, o yapımda yer alan insanları suçlu yapmıyor. Duyarı onlar üzerinden yapmamak gerekiyor.
Ben açıkçası bu dizide yanlış hiçbir şey göremedim. "Bu yaştaki kızlar öyle giyinmez, dans etmez" falan diyenler varsa, YouTube'da milyon tane video var bu yaşlarda kızların yetişkin kadın gibi giyinip dans ettikleri.

Bunu işleyiş biçimi önemli. Taciz, tecavüz, işkence, cinayet zaten var filmlerde bunların işlenmesi normal fantezi alemler hayal etmiyorsan insanın olduğu yerde bunlar olur.
Burada suçuna göre muamele oluyor işte. Kurtlar Vadisi'nde ne biçim sahneler var, ama bu sahnelerde hep bizim iyi olarak gördüğümüz adamlar var. Kötü adam yapmıyor ki, izleyen bundan ders çıkarsın.

Ben açıkçası bu dizide yanlış hiçbir şey göremedim. "Bu yaştaki kızlar öyle giyinmez, dans etmez" falan diyenler varsa, YouTube'da milyon tane video var bu yaşlarda kızların yetişkin kadın gibi giyinip dans ettikleri.
Bir aile dizisi olsa ve ailenin küçük kızı bir dans kulübüne katılıp böyle gösteriler yapsa ve biri çıkıp dese ki bu dizi pedofili'ye özendirir, herkes derdi ki el kadar kızdan mı tahrik oldun allah belanı versin. Ama bu vakada herkes karşı cephe almış durumda zaten videonun like-dislike dengesi bile durumu gösteriyor Smoker. Ayrıca herşeyi geçtim dizi daha çıkmadan bugün netflix aboneliğimi iptal ettim falan diyen tipler var. Önce bir izlemek lazım ondan sonra şapkamızı öne alıp konuşmak lazım diye düşünüyorum. Çok peşin verilmiş hükümler var.

Bunun haberini görmüştüm. Benim asıl takıldığım şey bunun ödüllü olması. Netflix bu afişi paylaştığı için özür diliyor da bu afişi yapan yapımdan niye çıt çıkmıyor? Dahası ödül verenler bunun nesine ödül veriyorlar? Bu görüntüdeki kızların yetişkin ya da ergen olduğunu düşünün yapım bize sanat mı vaad etmiş olurdu?
Tabi netflixin açıklaması daha da iğrenç, tanıtımda 11 yaşında kız için "cinselliğini keşfediyor" benzeri bir ifade kullanmışlar.

Yapımlarda suç işlenmesi normal değildir ama bazı gördüklerimiz o kadar sıradanlaşmış ki gündem sadece göze batanlara kabarıyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık