Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Mihawk'ın Seviyesi Hakkında

Sevgili Zoro fanları,

Bu mektubu yazmadan önce çok düşündüm desem de inanmayın.Anlık bi karardı.Teferruatı hemen atlayıp ne demek istediğimi anlatayım.Sizin şimdi Zoro dolayısıyla gücünü yücelttiğiniz 2 kişi var:Mihawk ve Rayleigh.Çünkü bu 2 kişi Zoro'nun geleceği max seviyenin düzeyini teşki ediyor.Yani bu ikili ne kadar güçlü ise Zoro da ileride öyle bi hayvan olacaktır.Mantiğinız doğru.Lakin Rayleigh bence Zoro'nun geleceği seviye iken bence Mihawk değil.Çünkü baratie'den beri süre gelen Zoro ile Mihawk arasındaki rekabetle karışık dostluğa yeni bi nitelik eklendi: Hoca-Öğrenci ilişkisi.Ve bu bağlantı bildiğiniz üzere diğer bağlara benzemiyor.Zoro'nun bu saatten sonra Mihawk'a rakip olması ona kılıç çekmesi yani ondan öğrendiğini ona satması pek de etik değildir.Ancak ben Zoro'nun bunu yapması gerektiğin farkındayım.

Hem yapmak zorunda,hem de yapmamalı.Nasıl olacak bu iş dediğinizi duyar gibiyim.Cevap vereyim:Mihawk'ın acı sonu .Daha da açayım.Mihawk biri tarafından yenilecek,unvanı elinden alınacak ve Zoro'ya yeni bi rakip çıkmış olacaktır.Böylece Zoro hem bi külfetten kurtulmuş olacak hem de daha içi rahat bir şekilde kılıç sallayacaktır.Sonrasında ise belkide nezaketen hocası ile kılıç tokuşturması olabilitesini yüksek tuttuğum ihtimaller arasındadır.Bundan mütevellit kanaatimce Zoro sebebi ile Mihawk'ı yüceltmeniz gerekmemektedir.

Gözlerinizden öper,sağlık ve sıhhatinizi diler ve en yakın zamanda cevabınızı beklerim iyi günler.

Marco.

Sevgili Zoro fanları,

Bu mektubu yazmadan önce çok düşündüm desem de inanmayın.Anlık bi karardı.Teferruatı hemen atlayıp ne demek istediğimi anlatayım.Sizin şimdi Zoro dolayısıyla gücünü yücelttiğiniz 2 kişi var:Mihawk ve Rayleigh.Çünkü bu 2 kişi Zoro'nun geleceği max seviyenin düzeyini teşki ediyor.Yani bu ikili ne kadar güçlü ise Zoro da ileride öyle bi hayvan olacaktır.Mantiğinız doğru.Lakin Rayleigh bence Zoro'nun geleceği seviye iken bence Mihawk değil.Çünkü baratie'den beri süre gelen Zoro ile Mihawk arasındaki rekabetle karışık dostluğa yeni bi nitelik eklendi: Hoca-Öğrenci ilişkisi.Ve bu bağlantı bildiğiniz üzere diğer bağlara benzemiyor.Zoro'nun bu saatten sonra Mihawk'a rakip olması ona kılıç çekmesi yani ondan öğrendiğini ona satması pek de etik değildir.Ancak ben Zoro'nun bunu yapması gerektiğin farkındayım.
Bunun yerine pusuya düşüp öldürülme ihtimali olamaz mı.Haksız bi sekilde hükümet veya başkaları tarafından yenileceğini düşünüyorum.1 vs 1 de kimseye yenilip kaportayı çizdirmeyecek yani.

Fujitora azıcık ciddiye alsa ezer geçer Zoro'yu, ne meteor indirdi ne gravito blade kullandı, kullandığı zamanda yerin dibine sokup ağzından kan getirdi.

Ufak tefek işlerle aynı klasmana koyacaksak Carrot'ın da Zoro'ya yakın gücü var dememiz lazım.
Yer çekimi kılıç ustalarının direk kafadan antisi %50 hız kaybı. Yakın mesafeciysen zaten yalansın görünüşte sadece mesafeciler iş yapa gibi duruyor

Hayır, rakibini akıllıca seçtiğini gösterir, zırhında hiç delik deşik bulunmayan bir asker adam akıllı rakiplerle dövüşmemiş demektir. Bu seride dünyanın en güçlü adamı Whitebeard'in bile yaraları varken, Shanks'ta bir çok yarasının olduğunu söylerken, Mihawk kim ? Gördük Marineford'da biraz güçlü rakip çıktı mı karşısına dövüşmüyor, adam kurnaz, o sebeple yarası yok.
Vslerden kaçarak mi en iyi oldu :D Shanks'ı ile yaptıkları düello nam salmış yahu. Sağlam bir dövüş olmuş belli ki. Senin dediğin gibi birinin böyle sağlam bir vsde adı geçmez, çünkü bırakır gider. Zaten en başta böyle biri en iyi kılıç ustası olamaz.

Vista bu adama meydan okumadı, MF adamın umurunda mı yahu? Ama kendi adasında misal gelip meydan okusam isim var pampa sonra halleder diyecek değil. Orada bir galip çıkar.

Kardeşim negatif bakmayın bu kadar olaylara. Dof'ta da haki yoktu sözde, adamda h.haki bile varmış. Bu herif muhtemel sona saklanan shichibukai. Hayvan oğlu hayvan çıkacak belli işte.

Vslerden kaçarak mi en iyi oldu :D Shanks'ı ile yaptıkları düello nam salmış yahu. Sağlam bir dövüş olmuş belli ki. Senin dediğin gibi birinin böyle sağlam bir vsde adı geçmez, çünkü bırakır gider. Zaten en başta böyle biri en iyi kılıç ustası olamaz.

Vista bu adama meydan okumadı, MF adamın umurunda mı yahu? Ama kendi adasında misal gelip meydan okusam isim var pampa sonra halleder diyecek değil. Orada bir galip çıkar.

Kardeşim negatif bakmayın bu kadar olaylara. Dof'ta da haki yoktu sözde, adamda h.haki bile varmış. Bu herif muhtemel sona saklanan shichibukai. Hayvan oğlu hayvan çıkacak belli işte.
Ben oralarını anlamam, sen dedin ki bu adamın yarası yok, bu yüzden çok güçlüdür. Bu seride WB'nin bile, Shanks'ın bile ve yine bir başka Yonko, Kaido'nun bile tonla yarası var, (hadi Rayleigh'i de kat işin içine onunda var) onların yanında Mihawk kim ? Bu sebepten ötürü adamı yüceltmen mantıksız.

Son düzenleme:
Mihawk'ın gücünde değilim.Niye mf'yi baz alamıyoruz? :artiz: Sen Wb en güçsüz yonkodur derken,Mf'deki WB'yi Kizaru bile yenerdi derken hangi arca bakıyorsun,daha doğrusu baz alıyorsun?Enies Lobby'ye mi?İşine geldi mi Wb rn güçsüz yonko idi çünkü mfde hastaydı de işine gelmedi mi mf yazana bilmem ne olsun.
Güneş balçıkla sıvanmaz üstadım. Wb'nin Marineford'daki hali ortada. Bu adamı bu haliyle en güçlü alamayacağımızı söylemek için dahi olmaya gerek yok. Eminim ki sen de Mf'deki Wb'nin durumunun farkındasındır.Peki, neden bazı kişileri Mf'ye göre değerlendirebiliyoruz da diğerlerini değerlendiremiyoruz ? Şöyle açıklıyım:

Bir kişi için, ''gücü şu'' diyebilmemiz için bir Wb gibi, bir Sakazuki gibi canını ortaya koyması, zorlandığını belli etmesi gerekir. Ortaya bir performans koyması gerekir. Bu adamlar zaten orda yapabileceklerini yapmışlardır. Nitekim mangaka da işleyebildiği kadarıyla işlemiştir güçlerini. Neden en fazla Wb ve Akainu'nun güçlerini gördük ?

Çünkü yaşlı bir yonkou'nun, gençliğinde korsanlar kralına denk olan bir adamın, onlarca handikapına rağmen ne kadar güçlü olabileceğini göstermek istedi mangaka.

Çünkü bu seride zirve isimlerin yonkoular olduğunu, amirallerin ise @kadir t. 'nin de belirttiği gibi ''dünya hükumetinin sadece görünen yüzü'' olduğunu, bir amiralin ömrünün yonkounun ne kadar kızıp kızmamasıyla alakası olduğunu göstermek istedi mangaka.

Eski çağın kapanışı sonrasında yeni isimlerin koltukları devralışını göstermek istedi mangaka. Oyaji ve Akainu'yu dövüştürerek yeni çağda korsanların karşısındaki adalet koruyucusunun kim olduğunu belirledi mangaka.

Tüm bunlar için iki tarafın gücünü de olabildiğince göstermeliydi. Bunun için Garp ve Sengoku gibi isimleri bile geri plana itmeyi göze aldı mangaka. Çünkü önemli olan yeni çağdı. Devri geçmiş insanların gücünü göstermek amaç değildi. Wb'yi sadece kafada bazı şeyler otursun, okuyucular sağlıklı ve genç bir Wb'nin neler yapabileceklerini hayal ettiklerinde ağızlarının suyu aksın, Korsanları kralı seviyesinde olan insanların neler yapabileceklerini görsünler diye bir fragman sundu okuyuculara. Dolayısıyla Wb ve Akainu, Mf'de güçlerinin büyük kısmını gördüğümüz yegane karakterler. Bunlar kendilerini tamamlamış karakterler. Ben de buna dayanarak pek tabi ki Mf'deki Wb'yi Kizaru yenebilirdi diyebilirim. Çünkü Wb'nin ''her şeyi ortada''. Karıştırılmaması gereken nokta da bu zaten. Her şeyini ortaya koymuş insanlarla hiçbir şeyini ortaya koy(a)mamış insanları aynı kefeye koymanız :(

.........................................................................................................................................................................................

Öte yandan çok farklı amaçlarla Mf'de sahne almış korsanlar da vardı. Ki bu isimler neden Mf'ye bakılarak değerlendirilmez, o kısımda yer alıyorlar. Bu kişilerden ön plana çıkanlar ise Joz, Marco, Mihawk gibi isimler. Bu adamları diğerlerinden ayıran şeyleri hiç yazmasam bile, sadece yukarıdaki mesaja bakılarak bir değerlendirme yapılabilir. Bu isimlerin neden Mf'ye bakılarak değerlendiril(e)meyeceği anlaşılabilir ancak yine de ufaktan değineyim.

Bu saydığımız isimlerin her birinin bir görevi vardı ve her biri de o görevleri layıkıyla yerlerine getirdiler. Yukarıda saydığım iki isim (Wb ve Saka) güç anlamında iş yaptılar diyebileceğimiz isimler. Kısacası şimdi değerlendireceğim bu 3 isim, iş değil görev adamlarıdır. Marco ve Joz konumuza çok dahil olmasalar da onları da ucundan değerlendireyim.

Jozu: Akainu ortalıkta at koştursun diye mangaka dikkatini başka yöne verdirerek Kuzan'a harcattı. Nitekim Joz'unun olmadığı her dakika Marco'nun sırtına daha fazla yük bindi. Tartışma konusu çıkmasın, Akainu yenerdi, Joz'u yenerdi vs. Ama şu bir gerçek ki Joz her türlü Akainu'yu tutabilecek meyve ve fiziksel güce sahip bir komutandı.

Marco: Mf'deki işlevi ordan oraya koşturmak, Luffy'yi onun bunun elinden kurtarmak olan bir karakterdi. Kısacası birilerini kurtarayım (Ace, Luffy) derdine savaşmaktan daha çok meyvesinin savunma özelliğini ön plana çıkartan bir karakter olarak hatırlarda kaldı Marco.

Mihawk: Croco tekrar seriye dahil edilmeliydi (mangakanın aklında). Ancak iki yıl önce daha g2'si bile olmayan Luffy'ye yenilen bir Croco nasıl olacaktı da iki yıl sonraki devler ligi olan ''yeni dünya'da'' boy gösterecekti ?

İki yıl önceki Crocodile hezimetinin ardından mangakanın Mf'de kullanacağı en iyi isim Mihawk'tı. Bu adamı Croco durdursa bile çok sıkıntı olmazdı. Mihawk ''o an için'' kötü bir izlenim bıraksa bile daha sonra toparlayabilmesi çok kolay bir karakter mangaka için. Çünkü bu adam Zoro'nun nihai hedefi, DEİKU ünvanı var ve alt yapısı iyi işlenmiş bir karakter ;) Mangakanın, Croco'ya iadei itibar yapabilmesi için kullanılması ondan bir şey götürmez. Bizim güzide üyelerimiz için Mihawk'ı gömmenin adet haline gelmiş olmasına bakma. Eminim yabancı forumlarda Mihawk'ı şu durdurdu, Mihawk bunu kesemedi diyenlere, -ne diyor lan bu değişik- tavrıyla bakıyorlardır. Neyse devam edeyim. Croco'ya iadei itibar yapılması benim uydurmam olarak görmüyorsunuzdur umarım. Çünkü mangaka aynı Croco'yu Wb'ye saldırtarak, Mf'deki en rahat adamların başında gelen Mingo'ya atarlandırarak, Ace'i idamdan kurtararak bir level atlattırma çabası içine soktu ki nitekim başarılı da oldu. Mangaka Mihawk'ı da araya katarak bu başarının temelini sağlamlaştırmak istedi sadece o kadar. Burda Mihawk'ın ''görev''lerinden bir tanesi bu idi. Bu kısmın anlaşıldığını düşünerek diğer kısımlara geçiyorum.

Vista mevzusu.. Mangakanın ''Vista'nın Mihawk'la kapışacak kadar kılıç ustalığı vardır'' gibi bir cümlesi var. Bu cümleden yola çıkarak Vista=Mihawk denklemini kuran zeka küpü arkadaşlarım, mangakanın benzer veya aynı tarz yorumlarına da ses çıkarmaya özen gösterirler miydi acaba ? İşte asıl ''işine gelen yerlerde'' terimini böyle kardeşlerimiz için kullanmak gerekir diyip devam ediyorum.

Mangakanın da ifade ettiği gibi, Vista eften püften bir kılıç ustası değil. Burda kayda değer asıl nokta, Mihawk'ın eften püften olmayan bu kılıç ustasına karşı nasıl dövüştüğüdür. İzlemek isteyen açsın baksın o sahnelere. Mihawk bir yandan Vista'nın saldırılarına karşılık verirken öte yandan Luffy hakkında düşünüyor. Shanks Kaido'yla vs. atarken 33. yaş gününde yaptıkları partiyi bir düşünsün bakalım ne oluyor ? :rolleyes:

Vista Mihawk'a beni tanıyor musun diyor. Mihawk da seni tanımamak aptallık olurdu diyor. Bu laftan nasıl bir anlam çıkartırsınız bilmiyorum ama benim çıkardığım anlam şu:

Vista kayda değer, ismi zikredilen bir kılıç ustasıdır. Buna ek olarak Wb korsanlarını ilk olarak gördüğümüz bu arc'ta Mihawk'ın ''yok seni çıkaramadım dayı'' demesi Wb korsanlarının okuyucuların gözündeki imajını ne hale getirirdi bir düşünelim isterseniz ? Özellikle de Wb korsanlarının bu arctaki imajı denizciler karşısında ezilecek olmasıyken! Zaten durum korsanların hezimetini anlatıyor. Bir de Mihawk Vista'ya seni tanımıyorum dese ne olurdu ? Burdan farklı farklı yorumlar çıkarmaya gerek yok kısacası. Dolayısıyla burada mangaka 3 şeyi göstermek istedi:

• Vista'nın iyi bir kılıç ustası olduğunu
  • Mihawk'ın yoluna çıkan karakterlerden biri olarak Vista'yı tanıtmayı.
  • Luffy'nin insanları etrafına çekebilme kabiliyetine vurgu yapmayı (isteyenler yine ilgili sahnede Mihawk'ın kimin hakkında konuştuğuna bir kulak versinler bakalım)

Daha yazsam gider ama kaç kere yazılan şeyler bunlar, kaç kere. O yüzden daha uzatmıcam.

Tüm Marineford için konuşuyorum.. Takip ettiği serinin kurgusundan haberdar olmayan adam, denizdeki mayolu bir bayana ''bu hatun niye mayo giyiniyor?'' sorusunu soran kişiyle aynı kafadadır. Halbuki kendisi denize kaz tüyü montla gelmiş haberi yok! :artiz: Önce konsepti anla, ondan sonra vs. değerlendir, ondan sonra karakter, ondan sonra güç değerlendir. Öyle değil mi hocam ?

Son düzenleme:
@Phoenix

İsmail gel hele. :/ Tosuncuk mu Mihawk mı sana göre? Majin Buu misali saçma derecede güçlü çıkmasın sakın bu aslan parçası?
Saçma derecede güçlü zaten bu keko. B.hakisi ile nam salmış bir amiralin kolunu eline vermek çok zor iş. Bugün Law bile -bana kalırsa bir Amiralle kiyaslanamayacak- b.hakisi ile Dof'un kesisinden korunabiliyorken, bizim tosun bir amiralin -üstelik lakabı b.hakisinden ötürü 'kara kol' olan bir amiralin- kolunu alıyor. Zoro, Vista, Dof falan sence amiralden ne alırlar Musti :D Bu herif harbi hayvan. Benim fikrim:

Amiral-Mihawk 10
Tosun paşa- 9.5

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık