Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Kurgusal Nesnelere Var Diyebilir miyiz?

Yani bana öyle bir öncül ver ki, ben sapasağlam onun üstüne basıp gönül rahatlığıyla bu kurgusal nesnelere var ya da yok diyebileyim.
Bu sorudan böyle bir öncül çıkmaz. Öncül de ne demek bilmiyorum da çok felsefi soru sormuşsun cevabı siyah ya da beyaza cekmeye calısıyorsun :/

Bu sorudan böyle bir öncül çıkmaz. Öncül de ne demek bilmiyorum da çok felsefi soru sormuşsun cevabı siyah ya da beyaza cekmeye calısıyorsun :/
O ya da buna çekmek için değil, meseleyi belirsizlikten olabildiğince kurtarmaya çalışıyorum. Sorunun amacı da bu zaten, belirsiz olmayan, net bir zemine inip ona dayanarak rahatlıkla var ya da yok diye bilir miyiz? Felsefi bir soru olduğunu baştan söylemiştim. Beni yargılama o yüzden :D

Düşünüyorum, O Hâlde Varım

Descartes
Buradan yola çıkabiliriz ama tek başına bu cümle tam bir cevap olmuyor. Tamam, Descartes'a göre en temelde var olan şey "ben" yani düşünen özne. Ancak biz "ben"i değil, "ben"in kurguladığı bir nesnenin varlığını/yokluğunu sorguluyoruz.

Kitleleri etkileyen şeylerin fiziken de var olmasına gerek var mıdır?
Hayır yoktur. Zaten bunu sorgulamıyoruz, yani bu şeyler fizik dünyada var mıdır/yok mudur değil de, bu kurgusal nesneler adına varlık dediğimiz kümenin içinde bir "şey" olarak varlar mı? Yoksa varlığın dışında, yokluk kategorisindeler mi?

Hmmm. Hoş bir soru olmuş. Var'lık benimle beraber var olandır. Ben yok isem yoktur. Ve evet. Kurgusal nesne veya karakterler ben onları tanıdığım andan itibaren var'dırlar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık