Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Kurgusal Nesnelere Var Diyebilir miyiz?

Biraz felsefi bir tartışma.

Anka Kuşu, Kaf Dağı, Keloğlan, Gandalf, Luffy ve bilumum diğer kurgusal nesnelere var diyebilir miyiz? Diyebilirsek neden? Diyemezsek neden?

Bu soru ilk bakışta basit gibi görünüyor ancak temellendirmeye kalktığınızda, en aşağı indiğinizde, kendinizi üzerine basacağınız bir dayanakta değil, boş bir uzayda buluyorsunuz.

Sizin fikirlerinizi merak ediyorum.

Bu karakterler yazarının/çizerinin belli başlı fikir ve düşünceleri ifade etme aracıdır. Bazen bu fikir ve düşünceler bizzat yazara/çizere ait olur, bazense provoke etmek/eleştirmek istediği konularla ilgili olur. Demem o ki; bir fikir/düşünce ne kadar varsa, bu karakterler de o derece vardır.

Dış dünyaya çıkmaları.
Sonuç olarak varlar mı yoklar mı? Varsa neden, yoksa neden?

Bu karakterler yazarının/çizerinin belli başlı fikir ve düşünceleri ifade etme aracıdır. Bazen bu fikir ve düşünceler bizzat yazara/çizere ait olur, bazense provoke etmek/eleştirmek istediği konularla ilgili olur. Demem o ki; bir fikir/düşünce ne kadar varsa, bu karakterler de o derece vardır.
Bir fikir/düşünce ne kadar vardır?

Biraz felsefi bir tartışma.

Anka Kuşu, Kaf Dağı, Keloğlan, Gandalf, Luffy ve bilumum diğer kurgusal nesnelere var diyebilir miyiz? Diyebilirsek neden? Diyemezsek neden?

Bu soru ilk bakışta basit gibi görünüyor ancak temellendirmeye kalktığınızda, en aşağı indiğinizde, kendinizi üzerine basacağınız bir dayanakta değil, boş bir uzayda buluyorsunuz.

Sizin fikirlerinizi merak ediyorum.

Gümüş diye korsanfan diye bir sitede sadece bir ekrana baktığımda gördüğüm digital bir data kalıntısına yok diyebilir miyim?
Hayır. Bu çevrede varsın işte. Üst üste yığılmış kod yığını.

Et ve kemik olarak var olmanı dilersem özel mesajdan numaranı ve adresini isterim. O zaman gümüş gümüş olmazda Talat olur mesela (adın neyse) He o gümüşün bir varyasyonu ya da aslıdır.

Senin Gandalf dediğinin aslı ben bakış açımı nereye yönlendirirsem oradadir. Istersem kitaptaki yazılar olur, istersem Ian dayı olur, istersem bir broşun ya da dövmenin üstündeki bir imaj olur. He bu devirde Gandalf benim için anca büyük memeli bir cosplayer kız olabilir anca o da ayrı. Digerleride öyle baktığında görmek istediğin kadar varlar zaten. Onun dışında pek bir atraksiyonu yok

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık