Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Kurgusal Nesnelere Var Diyebilir miyiz?

Dümdüz bir cevap verecek olursam bir şeyi düşünebiliyorsak, o şeyden etkilenebiliyorsak o vardır. Buradaki ayrım varlığın soyut düzlemde mi yoksa somut düzlemde mi olmasıyla alakalıdır. Somut düzlemde Luffy yoktur. Evrenin maddesel düzenine ve fizik kurallarına tabi değildir. Ama soyut düzlemde vardır.

Dümdüz bir cevap verecek olursam bir şeyi düşünebiliyorsak, o şeyden etkilenebiliyorsak o vardır. Buradaki ayrım varlığın soyut düzlemde mi yoksa somut düzlemde mi olmasıyla alakalıdır. Somut düzlemde Luffy yoktur. Evrenin maddesel düzenine ve fizik kurallarına tabi değildir. Ama soyut düzlemde vardır.

Somut düzlemde Luffy nin varyasyonları var. Cosplayerlar var, live action dizi gelecek. Aslına gerek yok zaten kültürün ürettiği aslı gibidir.(bir nevi)
O da kurtarır diyorum ben.

Yanlış bilmiyorsam Gucerat Sultanlığı diye bir ülke Kaf Dağı'nı ve orada yaşayan anka kuşunu bulabilmek için donanma kurmuş ve yıllarca denizleri aramış. Eskiden böyle şeylere inanılıyormuş. Bence olmadığını kabul etmek gerek.
Dış dünyada var olmadıklarını aslında hepimiz temel varsayım olarak kabul ediyoruz. Benim sorum daha temelde, ontolojik olarak, bir entite olarak onlara var ya da yok diyebilir miyiz? Yani onlar da varlık aleminin bir parçası mı?

Şu kadar denilip nokta konulacak bir soru değil bu, ancak benzeri kavramları birbirleri ile kıstas yaparak mutabık kalabiliriz.
Tamam, güzel. Ederini kadarını bilemeyiz, doğru.

Mutabık kalabileceğimiz bir kavram önerin var mı? Yani bana öyle bir öncül ver ki, ben sapasağlam onun üstüne basıp gönül rahatlığıyla bu kurgusal nesnelere var ya da yok diyebileyim.

Adı üstünde kurgusal oldukları için yoklar ama Luffy gerçek olsa fena olmazdı.
Kurgusal olanın yok olduğuna kanıtın nedir?

Dış dünyada var olmadıklarını aslında hepimiz temel varsayım olarak kabul ediyoruz. Benim sorum daha temelde, ontolojik olarak, bir entite olarak onlara var ya da yok diyebilir miyiz? Yani onlar da varlık aleminin bir parçası mı?

Mutabık kalabileceğimiz bir kavram önerin var mı? Yani bana öyle bir öncül ver ki, ben sapasağlam onun üstüne basıp gönül rahatlığıyla bu kurgusal nesnelere var ya da yok diyebileyim.

Düşünce olarak var olabilir. Hatta 3d modellemesi falan yapılırsa, cisim olarak da var olur. Ancak asla kurgudaki gibi gerçek olamaz. Kurgusal düzlemde varlığını sürdürür.

Kurgusal nesneler gerçek hayatta bana göre yoklar ama zihnimizde var oldukları söylenebilir.

Varlık dereceleri fikir ve düşünceler gibidir demiştim. Bunları soyut varlıklar olarak gördüğümüz gibi kurgusal varlıkları da o şekilde görebiliriz bence.

Çift başlı kartal yoktur ama hititlerden bu yana çok ülke imparatorluk kullanmış . Soyut olarak vardırlar, somut olarak ancak temsil edilebilirler ,salt hali soyuttur .

Gümüş diye korsanfan diye bir sitede sadece bir ekrana baktığımda gördüğüm digital bir data kalıntısına yok diyebilir miyim?
Hayır. Bu çevrede varsın işte. Üst üste yığılmış kod yığını.

Et ve kemik olarak var olmanı dilersem özel mesajdan numaranı ve adresini isterim. O zaman gümüş gümüş olmazda Talat olur mesela (adın neyse) He o gümüşün bir varyasyonu ya da aslıdır.

Senin Gandalf dediğinin aslı ben bakış açımı nereye yönlendirirsem oradadir. Istersem kitaptaki yazılar olur, istersem Ian dayı olur, istersem bir broşun ya da dövmenin üstündeki bir imaj olur. He bu devirde Gandalf benim için anca büyük memeli bir cosplayer kız olabilir anca o da ayrı. Digerleride öyle baktığında görmek istediğin kadar varlar zaten. Onun dışında pek bir atraksiyonu yok
Çok uzun ve karışık oldu. Yani kısaca onların varlığının ölçütü insandır mı diyorsun? Yani insan onlara var gözüyle bakarsa vardırlar, yok gözüyle bakarsa yokturlar mı demek istiyorsun?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık