Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Bildiğiniz bilginin kaynağını paylaşırsan biz de biliriz. Medresenin tıp eğitimi verdiğine dair akademik bir çalışma attım ben. Çalışmada medrese birimleri, görevlileri, faaliyetleri, hizmetlileri, yetişenleri, görevlilerin atanma ve maaş ödemeleri gibi detaylar verilmiş.

Ha medrese zamanla değişerek amacından farklı şeylere hizmet etmiş dersen elbette olabilir derim. Osmanlıyı severim ama aşırı övmeye karşıyım, bir şeyler yapmış ama sürdürememiş olarak görüyorum bu konuda. Verdiğin cevap tatmin edici değil şimdilik ve aksini de ispat etmiyor.
Anlamamaktaki ısrar neden? Bir çalışma paylaşmışsın. Tıbbiye adı altında yapılan çalışmaların içeriği Topkapı Müzesinde koleksiyon halinde duruyor zaten. Kocakarı ilaçları, sebze ve meyvelerden çıkarılan yağlarla yara tedavisi, yara dağlamak gibi. Usta-çırak ilişkisi ile devam etmiş bir yapıdan bahsetmiyoruz. Yapmış ama sürdürememiş değil, kurumsallaşamadığı için geri kalmış diyebiliriz. Bu ülkede uzmanlık veren üniversitelerin bu kadar geç kurulmasının sebebi bu zaten. Ben evimde kendime göre bir laboratuvar kurdum diye biyolog ya da kimyager olmuyorum. Konu; neden sanatta gerideyiz? Kendimizce olabilecek sebepleri söylüyoruz. Hayır geride değiliz, süperiz, yakarız yıkarız, en büyüğü biziz deyince olmuyoruz, biliyor musun.

Beterin beteri var.

Buraya da patlıcan, kabak, marul falan ekiyorlardı.

Bu da ayrı bir mevzu.Sadece ESG değil Halil İnalcık da Osmanlı'nın Oğuzlardan(Kayı) gelmediğini söylüyor.Bu Osmanlılar tarafından uydurulmuş bir şey.Timur Ankara savaşını kazandıktan sonra Osmanlılarda bir Timur kompleksi oluşmuştur.Timur Cengiz Han soyundan geldiğini iddia ediyordu bunun üzerine Osmanlı da bizde Oğuzlardan geliyoruz demişti sanırsam.Yine aynı şekilde diğer Anadolu beyliklerini bastırmak içinde kullanmıştır bu argümanı. Devletin büyüklüğünü soyunu yüceltmek için uydurmuşlardır yani.
Bu adamda Oğuz boyundan gelme tip var mı?

Kanunî Sultan Süleyman Fransua'ya yazdığı bir mektubu vardı, sen ki bilmem ne valisi ben ise dünya hükümdarı diye.

İşte o Fransua College de France'ın kurucusu. 16. yüzyıldan bugüne bilim üretiyor.

Şimdi hangi imparator daha muhteşem?

Cevap Osmanlı'dır.
Kanuni vasıfsız bir adam. Sadece fethettiği toprakla başarılı sayılmaz. Zaten sana süpergüç bir devlet verilmiş. Şu an herhangi birine amerika verilse ve eskisi gibi toprak savaşları olsa sınır bölgesini genişletir. Kanuni eski kafalı bir adam. Coğrafi keşiflerdeki korkunç başarısızlığı osmanlının çöküşünün temelidir. Bir sürü büyük devlet adamını idam etmiş ve defalarca çok yanlış kararlar almıştır. Devlet içerisindeki yozlaşma bu dönemde başlamıştır. Babasından süpergüç olarak aldığı devleti öldüğünde süpergüç olarak çocuğuna verememiştir. Konudan bağımsız ama eklemek istedim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 6)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık