Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Dostum bu normal bir şey.Kusura bakma gençler haftada 50-60 saat karın tokluğuna çalışsın ses çıkarmasın demek tam komedi olay.Ülkenin yüzde kaçı asgarîye çalışıyor şu an acaba?Ekonomiye-refaha çıkıyor yani olay.Kimse gönüllü kölelik yapmak zorunda değil..

Adam basitçe şu an sanatta geri kalmamızın sebebini sormuş. Konu baya sapmış.

Bu yüzden gerideyiz. Çünkü kimse tam bilmediği şeyler hakkında ahkamlar kesiyor. Herkes her şeyi biliyor. Eleştirmek çok basite alınıyor. Zemin kaymış çünkü. Amaç sadece saldırma amaçlı eleştirmek olunca böyle oluyor. Objektiflik sıfır.
Neden olduğunu yazayım yıllık kitap okuma gazete okuma sayıları belli her geçen gün daha da geriliyorız

Kültür sanata değerini kazandıran batı olduğu için.Bugün milyonluk resimler sanat eserlerinin o meblağlar etmesi değer algısını yaratanlar sayesinde.Sonuçta altın değil bu eserler Picasso tablosu isim sayesinde değer kazanıyor. Bunu da doğu yapmadı doğunun umrunda olmadı bu tarz şeyler.Osmanlının da olmadı Roma döneminden kalma arkeolojik eserler falan umursamadı çünkü değer verdiği şeyler farklıydı.Dini eserlere değer veriliyordu.Daha çok sanattan konuştum ama kültüre önem veriyordu aslında Osmanlı ama islami kültüre örf ve adetlere önem veriyordu.Türk kültürüne de verdiği önem zamanla azalmıştı bunun da siyasi nedenleri olması lazım.Kısacası batının bakış açısıyla bizim bakış açımız çok farklıydı bu yüzden geride kalınması normal.Adamlar için Zeus heykeli çok değerli bir materyal iken bizim gözümüzde puttan ibaretti.O yüzden biraz göreceli.Fakat kültür konusunda affedilmez hatalar var mesela Bizans ve Çin kaynakları sürekli kayıt tutmuş ama biz göçebelikten kalma etkiyle de çok az yazılı kaynak tutmuşuz onlarda yönetim olarak işlerine gelen şeyler gelecek nesillere aktaralım diye değil.
Picasso'nun resimlerinin algı dışında da güzel ve değerli olduğunu düşünüyorum. Fazlasıyla orijinal bir düşünce yapısı var. Picasso'yu yedirmeyiz.

Yıl olmuş 2024 memlekette hala daha zengin işi sanat. Eğitimsizlikten direkt gelir getirmeyecek her işe bunlar boş iş gözüyle bakan koca bir topluluktan ne çıkmasını bekleyebilirsin ki? Keko bugün dünyaca ünlü ressam olacakken inşaatta bekçi kovalıyor. Bunun suçlusu toplumdur

Yıl olmuş 2024 memlekette hala daha zengin işi sanat. Eğitimsizlikten direkt gelir getirmeyecek her işe bunlar boş iş gözüyle bakan koca bir topluluktan ne çıkmasını bekleyebilirsin ki? Keko bugün dünyaca ünlü ressam olacakken inşaatta bekçi kovalıyor. Bunun suçlusu toplumdur
Türkiyelilerin sanatla imtihanı olarak değerlendirmek lazım bu durumu.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 5)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık