Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kozmer (Cosmere) Evreni

Parlayan sözler iki kitap olarak basıldı. Uzun zamandır bekleniyordu sanırım.

Bu sıra Brandon Sanderson’ın kitaplarına tekrar baskı yapıyorlar. Bide yeni kitap patlatsalar güzel olur.

Geçen gün Sanderson kısa bir video paylaştı.
Ertesi gün açıklama yapacaktı.Aha dedim bir yazarı da tıkanıklık, psikolojik baskı vs. bir şeye kaybettik. Ve dün bir video daha paylaştı. Spoiler olmasın, Kozmer takipçileri buyurun izleyin.

Geçen gün Sanderson kısa bir video paylaştı.
Ertesi gün açıklama yapacaktı.Aha dedim bir yazarı da tıkanıklık, psikolojik baskı vs. bir şeye kaybettik. Ve dün bir video daha paylaştı. Spoiler olmasın, Kozmer takipçileri buyurun izleyin.
Pandemide en azından iki kitap daha yazması lazım diyordum içimden, manyak herif dört beş tane yazmış. Hepsi de en az 400-500 sayfalık kitaplar. Böyle üretken bir yazarın eserleri Akılçelenin elinde mahvolup gidiyor.

Yalnız, videonun başında harbi stres bastı, tıkandım, yazamayacağım havası veriyordu :fool:

Sanderson kitabın adını ve ilk 5 bölümünü paylaşmış.
Kitabın adı Tress of the Emerald City.

Kitapla ilgili detaylar

Kitap Hoid’un anlatısından yazılmış. Savaş Ritmindeki “Köpek ve Ejderha” hikayesi veya Oathbringerdaki “Yukarıya Bakan Kız” gibi bir Hoid anlatısı, tabi roman uzunluğunda, 100 bin kelimelik.

Kitapla ilgili bazı notlar

Hoid hikayeyi birine anlatıyor. Hoid’un kime anlattığı ile ilgili bazı ipuçlarını yakalayabiliriz ama çok da açık değil. Çok da üzerinde takinilacak bir durum değil çünkü hikayeyle alakası yok anlatılan kişinin.

Anlattığı bazı hikayelerin aksine Hoid burada gerçek yaşanmış bir hikayeyi anlatıyor. Yani Tressgerçek biri ve yaşadığı yer de Kozmerdeki bir mekan, Hoid’un hayal gücü değil ikisi de. Anlatırken bazı minör değişiklikler yapmış ama hikaye büyük ölçüde canon(bunu okuyunca aklıma Skarpi’nin Kvothe’ye söylediği söz geldi, hatırlayalım.
“Tüm öyküler doğrudur,” dedi Skarpi. “Ama bu öykü sahiden yaşandı, tabii demek istediğin buysa.” Yavaşça birasından bir yudum içti, ardından gözleri parlayarak gülümsedi. “Aşağı yukarı. Doğru düzgün öykü anlatabilmek için biraz yalancı olmak lazım…" - Rüzgarın Adı-)
Hikaye onunla alakalı değil ama içinse bir rolü varmış, kitap ilerledikçe neden orada olduğunu çıkartacakmışız.

Kitapta biraz peri masalı hissiyatı varmış ve bu kasıtlı olarak yapılmış. Çocuk kitabı olarak değerlendirilmemeli. Prenses Gelin( The Princes Bride-kitap film) gibi daha çok. Kitap ilerledikçe peri masalı hissiyatı epik fantaziye doğru kayıyormuş(tamamen değil)

Yazar direkt olarak Prenses Gelin kitabından esinlenmiş.

Biraz daha vardı da benden bu kadar şimdilik.

Gelecek hafta Gizli Proje 2 hakkında bilgiler paylaşacakmış.

@seyyah ile benim, kendi özel konumuz gibi oldu artık buralar sanki, gerçi arada başka arkadaşlar da dahil oluyorlar da çok göremiyorum onları, ama olur da başkaları da okur belki :p . Son gelişmeler.

Öncelikle Kickstarterın bitmesine az kaldı ve yaklaşık 38 milyon dolar ile erişilmesi güç bir rakama ulaştı. Yazarın Kickstarterı birkaç haftadır çok konuşulanlar arasında ve bir yazarın dizi film uyarlaması çıkarmadan toplayabileceği en üst popülariteye çıktı. Gerçi Zaman Çarkı dolayısıyla biraz popülaritesi var tabi. Ulusal kanal haberlerinde de çıkmayı başardı. Yazarın Kickstarter rekorları üzerine verdiği röportajlarda Amazon'un kitap tekelliği ile alakalı konuşması dikkatimi çekti. Tam bir cephe almamakla beraber, sektöre yeni başladığında kendi yayımcısının Amazon'la anlaşmazlığı ile sektörün neredeyse %85'ine hükmeden Amazon'un yüzünden aylık gelirinin çok büyük kısmının bıçak gibi kesilmesini halen acıyla hatırlıyor yazar. Farklı yayım seçeneklerinin de oluşması yönünde birazcık da ön ayak olmak hem de bir yayınevi vs ile çalışmadan sadece kendi şirketinin sürece hakim olduğu kitaplar çıkartma istegi ile oluşan bir proje olduğunu belirtti yazar bunu için.

4 kitabın da detayları belli oldu. Gizli Proje 2 Kozmer dışı olduğu için ne yalan söyleyeyim hiç bakmadım bile içeriğine.

Gizli Proje 3 Japon ve Kore kültürüne yakın bir proje olacak. Yazarın bu proje için ilham kaynağı Hikaru No Go mangası. Kendisi pek manga okuyucusu değil ama uzun süredir asistanı ve arkadaşı olan Peter Ahlstrom'un manga çevirmenliği yaptığı zamanlarda ona destek olma niyetiyle okumuş, mangayı da beğenmiş. Hikaye aynı zamanda vücut değişimi tarzı bir şey tema da içerecek. Tabi vücut değişiminden (yazar bu temanın hikayelerde aşırı kullanıldığını düşünüyor- yani-) çok birbirlerinin yaşamlarını tecrübe edecekler gibi. Yanlış anlamadıysam farklı gezegenlerde olacaklar. Büyü sistemleri de farklı olacak, birbirlerinin büyü sistemini de çözmeye çalışacaklar vs. Kimi no Nawa'ya minör benzerlikler olabilir, tamamen kasıtlı.

Gizli Proje 4 ise daha önce de söylendiği gibi en Kozmer odaklı hikaye olacak aralarında. Hikayenin kahramanı Sigzil. Hoid'un çırağı. Hikayenin geçtiği zaman şaşırtıcı, çünkü en azından Fırtınaışığı 5'ten sonra geçiyor. Geçmişten bahsederken de biraz melankolik bir havası var karakterin. Yani Roshar'da ters bir seyler bizi bekliyor. Aynı zamanda gezegenler arasında bayağı gezinti yapıyor gibi yani bayağı bir gezgin(worldhopper) hikayesi okuyacağız gibi.

Çıkan bütün Gizli Projelerin başlarından belirli bir kısmı yazarın sitesinde paylaşıldı, okumak isteyen orayı ziyaret edebilir.(brandonsanderson.com yazarın sitesi)

Bitti mi bitmedi, yazar bugün bir video ile Fırtınaışığı 5 giriş bölümünü paylaştı. Şu anlık sadece video olarak var, sanıyorum metin olarak da yakın zamanda yazarın sitesinde paylaşılır. Bu giriş bölümü direkt Gavilar'ın bakış açısı ile olacağı için hiç videodan dinlemeye zorlamadım, metin gelsin de oradan okuyalım.
Bu kadar...

Kickstarter olayının epey sükse yaptığını biliyorum da gizli projelerin paylaşılan bölümlerine vs. bakamadım hiç. Gizli Proje 3 ve 4 çok ilgi çekici, müsait bir zamanda izleyip paylaşılan bölümleri okurum. Sigzil zaten melankolik biriydi diye hatırlıyorum.
Wax and Wayne sonunda Trell denen elamanla Harmoni kapışacak, Trell yenilecek, Harmoni zayıf düşecek, Kelsier fırsattan istifade Trell'in paresini çalacak. Roshar'da Dalinar Gazap'ın şampiyonuna kaybedecek, Jasnah komutayı ele alacak, Kaladin son yemini edip Dalinar'ı öldürecek...

Savaş Ritmi çevirmeni farklı, önceki çevirmen Sınırsız Arcanum'u çevirdiği için sanırım, aynı zaman diliminde ikisini de hazırlamaya çalışmışlar.

Savaş Ritmi iki cilt etiket fiyatları 105+115 TL
Muhtemelen netten alacağım. Bu arada bölünmüş ciltlerin kapakları çok dandik, maliyeti azaltacağız diye elden ayaktan düşürmüşler seriyi. Sınırsız Arcanum'un kapağı orijinalden daha iyi, onun da hakkını vermiş olayım.

Savaş Ritmi çevirmeni farklı, önceki çevirmen Sınırsız Arcanum'u çevirdiği için sanırım, aynı zaman diliminde ikisini de hazırlamaya çalışmışlar.

Savaş Ritmi iki cilt etiket fiyatları 105+115 TL
Muhtemelen netten alacağım. Bu arada bölünmüş ciltlerin kapakları çok dandik, maliyeti azaltacağız diye elden ayaktan düşürmüşler seriyi. Sınırsız Arcanum'un kapağı orijinalden daha iyi, onun da hakkını vermiş olayım.
Savaş Ritmi'nin iki cildini Amazon'dan 135 TL'ye aldım, 1-18 Nisan indirim muhabbeti var sanırım.

Sissoylu Kayıp Metal kapağı belli oldu.

For years, frontier lawman turned big-city senator Waxillium Ladrian has hunted the shadowy organization the Set—with his late uncle and his sister among their leaders—since they started kidnapping people with the power of Allomancy in their bloodlines. When Detective Marasi Colms and her partner Wayne find stockpiled weapons bound for the Outer City of Bilming, this opens a new lead. Conflict between Elendel and the Outer Cities only favors the Set, and their tendrils now reach to the Elendel Senate—whose corruption Wax and Steris have sought to expose—and Bilming is even more entangled.

After Wax discovers a new type of explosive that can unleash unprecedented destruction and realizes that the Set must already have it, an immortal kandra serving Scadrial’s god, Harmony, reveals that Bilming has fallen under the influence of another god: Trell, worshipped by the Set. And Trell isn’t the only factor at play from the larger Cosmere―Marasi is recruited by offworlders with strange abilities who claim their goal is to protect Scadrial…at any cost.

Wax must choose whether to set aside his rocky relationship with God and once again become the Sword that Harmony has groomed him to be. If no one steps forward to be the hero Scadrial needs, the planet and its millions of people will come to a sudden and calamitous ruin.

Bu arada Sissoylu serisi ile alakalı bir retcon olma olasılığı var, Kayıp Rıhtım'a yazmıştım direkt kopyalayayım buraya.

Sissoylu yeni kitap tam anlamıyla bitmiş, artık basım tarihini bekliyor.

İlk Sissoylu serisine ufak bir retcon ihtimali var, çıkacak kitapla da bağlantılı olma olasılığı olduğu için ilgilisine bahsedeyim.

Öncelikle tanrımetal(kavramı). Kozmer Parelerinin (Shard) hepsinin kendisine özel bir metali var. Metaller genellikle Pareyi taşıyanların isimlerinden türetilen isimlerle anılıyorlar. Fırtınaışında Şeref ve Terbiyenin ortak metali parekılıçlarda görülür. Direkt Şeref’in metali Şerefkılıçlarıdır( Tanavast, Tanavastium). Terbiyenin sadece kendisine ait metali daha bilinmiyor, belki de gösterilmiştir.
Sissoylu da da tanrı metal kavramına şahit olduk.
Elend’in Miraç Kuyusunda yuttuğu ve ona Sissoylu güçlerini veren metal lerasium(Leras Muhafaza’nın taşıyıcısının ismi). Diğer Parenin tanrımetali de atiyum ( Ati Harap’ın taşıyıcısının ismi). Yeni seride ettmetal olarak geçen metal de Harmonium ( Harmony /Ahenk Paresi), taşıyıcısının ismiyle anılmıyor şu anlık.

Girizgahı yaptık. Şimdi bu atiyum ile ilgili sıkıntılı bir durum var. Sissoylular bütün metalleri yakabilen, Siskanlar ise sadece kendi metalini yakabilenler olarak ilk seride de devam serisinde de işlendi. Tabi soru şu tanrımetalleri kim yakabilir? Elend’in normal biri olarak lerasiumu yakması lerasiumu herkesin yakabileceğini gösteriyor. Peki atiyum değerindeki soru geliyor, atiyum da lerasium gibi tanrımetal, o neden herkes tarafından yakılamıyor?

Retcon burada işte. İlk seride atiyum diye bilinen metal aslında atiyum-elektrum alaşımı olan nalatium, atiyum-altın alaşımı olan malatium ile karıştırılmasın. Gezegendeki bütün doğada bulunan atiyumlar az miktar elektrum ile katışık olarak çıkıyor, gerçek atiyumun elde edilmesi için saflaştırılması gerekiyor. Çağların Kahramanı kitabında atiyum yakanlar aslında “elektrum siskanı”. Elektrumu da hatırlarsınız, altın-gümüş alaşımı, atiyum yakanın gelecek görüşünü engellemek için kullanılıyordu seride, fakir atiyumu diye nitelendirilmişti. Atiyum ise tanrımetal olduğundan herkes tarafından yakılabilir.

Yazar atiyum demeye devam edebilirsiniz çünkü atiyum, gezegende herkes metali atiyum olarak biliyor demiş.

Kralların Yolunu yeni bitirdim. Kitap o kadar güzeldiki üç günde 900 sayfa okudum. Okumak istediğim bir sürü farklı kitap vardı ama sanırım uzunca bir süre kozmer evreninden kitaplar okuyacağım. Kozmer evreni ile ilgili bazı bilgiler çok hoşuma gitti ama şimdilik sissoyluya devam etmeyi düşünmüyorum. 2. Kitaba başlamadan önce savaşkıranı okuyacağım belki bir noktada elantrisi de okurum. Sissoylu serisini bir kaç yıl önce okurken 2. Kitapta bir noktada sıkılıp bırakmıştım. Kozmer evreni için genel olarak heyecanlı olsam da sissoylu ilgimi çekmiyor, sizce okunması gerekli mi?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık