Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ciddi diyorum mangayı baştan oku.Mr.1 dövüşü King dövüşünden daha zorluydu zaten.Birisinde Zoro'yu o hale kendi başına getiren Daz vardı, diğerinde kılıç +iksir etkisiyle uğraşan Zoro karşısındaki King.Objektif olmayan hep sendin ben değil ayrıca.Yorumlarını biliyoruz.Sırf senin gönlün olsun diye inanmadığım bir şey söyleyemem.
Ben aksini mi söyledim Daz dövüşü imkansızın başarıldığı dövüştü.O yüzden yüksek zorluğun üstünde diyorum.Sana göre yüksek zorluk sanırım.Oda Zoro’ya manga boyunca bir imkansız dövüş çizdi gerisinde zorlamadı yani adamı.Böyle vs çizmeyi heyecanlı buldu hmmm.Dediğim gibi standartlarında problem var.Hala iksir diyorsun.İksirin etkileri geçecek yaralarınla başbaşa kalacaksın dedikleri yeri bir göster bakalım.Çünkü benim duyduğum iyileştirme karşılığı ilerde acı çekecek olması.Karasakalın durumu gibi.Zoro dövüş ve Enma kullanmaktan o hale düşüyor.Kılıç King’i bağlamaz da diyemezsin adamla dövüştüğü için Zoro kılıca yüklenmek medet ummak zorunda kalıyor.Objektifim diyorsan iksir konusunu bekliyorum.Etkisi geçiyor yaralarım geri geliyor diye nerede geçmiş.

Yav illa uzun uzun yazalım mı ? Bu kadar net olan şeylerde bile açıklama yapmak zorunda olmak cidden yorucu... Basit bir mantık bile yetiyor.

Henüz Enmayı istediği gibi kullanamayan, kral haki gücüne sahip olsa da Enmayı daha fazla kullanıesam, dövüş daha fazla uzarsa bu kılıç beni öldürecek diyen bir adam var King'in karşısında... Yani Zoro avantasız bir pozisyonda hem dövüşü hızlı bitirmek zorunda hem de kılıcıyla uğraşıyordu King karşısında... Zorodan bunlara rağmen orta zoluk yiyen King var bir tarafta.. diğer tarafta;

Kaido'yla Luffy'nin ilk kez ileri seviye Fatihin hakisi öğrenip savaştığı zamanda kısa sürede perte çıkarken o kadar süre Kaidoyu tutmuş tutarken de.. Kral haki çarpıştırmış, kan almış, bir çok teknikte denk gitmiş.. ne Kingi allahını seversen.. Sana göre handikaplı Zoro'dan orta zorluk yemek, İmparatoru uzun süre tutup, hemen hemen tüm saldırılarını karşılamak çok yakın başarılar heralde...

Featsel olarakta tokatlanıyor başka her konuda da..

Yamato'nun Mistik Zoan meyvesi, King'in Antik Zoan'nından fersah fersah önde.
Yamatoda ileri seviye Fatihin hakisi var, Kingte standart kullanımı bile yok. Yamatoda Thunder Bagua'yı Kafadan yeyip ayakta kalmasını sağlayacak savunma gücü var. Kingte Lunarian savunması.. o da aç kapa şeklinde.. King'in ırkına özel ateşi var, Yamato'nun ateş ve buzu..

Kusura bakma da.. King'in yakın bir performans vermesi bile mümkün değil.
Uzun yazman bir şeyi değiştirmiyor :) Hem senin açından hem benim açımdan. Sana göre Yamato King'i orta zorluk alır belki. Bana göre yüksek zorluk alır. Sebeplerini de burada yazdım.

Önemli olan kan almak değil. Zoro da kan alıyordu King'den. Adamı defalarca kesti ama King karşısına çiziksiz çıktı. Oda malı yansıtmadı ama muhtemel meyve uyanışıyla kendini iyileştirdi her hasar aldığında. Ne zaman ki kral hakili saldırılara geçti Zoro o zaman hasar alıp kendini iyileştirememeye başladı King. Zaten biliyorsun kral hakili saldırıların iyileşmesi daha zor. Bu da King'in kendini zorlayıp neden sınırına geldiğiyle doğru orantılı muhtemelen. Yani King'e kral hakisiz zarar verilebilir ama ancak kral hakili saldırılar hasar bırakabilir. Yani kral hakili saldırılar hariç adamın aldığı tüm hasarlardan herif çiziksiz çıktıysa bunun başka bir anlamı yoktur. Dolayısıyla King'i kral hakisiz yenemez Yamato. Ek olarak şunu da belirteyim. Zoro'nun silahlanması Yamato'dan daha iyidir. Yani Zoro bu herifi, bu haliyle orta zorluk yendiyse Yamato yüksek zorluk ancak yener.

Genelde elemental saldırılarda, saldırılar birbirlerini nötrlüyor. Arabasta; Smoker-Ace, MF; Kuzan-Ace, Kuzan-Akainu, Wano; Kaido-Yamato gibi. O yüzden Yamato'nun buzunun King'in ateşine üstün gelecek kadar yoğun ve geniş çaplı (Kuzan) kullanımını görmedikçe meyvesi King'e üstünlük kurar diyemeyiz.

He ama birine daha güçlü diyecek olsam, bir top tier yapacak olsam Yamato King'den güçlü derim. Ama öyle meyvesini kullanmadan yener, kral hakisiz bile hasar bırakır falan bunlar imkan dahilinde olan şeyler değil.
Buna ek olarak Zoro'nun kılıç beni öldürebilir lafına hitaben süre kıyası yapıyorsun ama kılıç ustalarının dövüşlerinin kısa olduğunu, dövüşün kısmen geçiştirilmiş bir dövüş olduğunu ve Zoro'nun Daz dövüşündeki gibi sıfır kilometre olmadığını unutuyorsun. Bunları neden değerlendirmiyoruz ?

Who da Jinbei'yi yaraladı.Önemli olan ne derece yaraladığı. Kaku ile Lucci'nin inme zorluğu aynı değil. Yüksek zorluk hiç değil Kaku dövüşü.
Zoro da sanji de rakibine yeniliyordu o arc. Kaku meyvesine tam alışınca zoro karşılık verememeye başladı.

Zoro karışılık verememeye başlayınca ashura’ya geçti. Zaten dövüş iyi giderken o teknikle bitirmiyor. Yenilecekken kullanıyor. Orta zorluk mu şimdi bu?

ashura uzun süre açık tutulan bişey olsa neyse. Bu tekniği hep birkaç saniyeliğine gördük. O süre içinde rakibini indirmese yenilecekti zaten.

g2 bitince g3’le vurup bayıltıyor adamı. Ama lucci denize düşeceğine gemiye düşüyor. Dövüş uzayınca da g2 kullanırken kendini bitiren luffy karşılık verememeye başlıyor. Dövüş o şekilde aşırı zor ilerliyor.
_________

Şimdi bunu neden yazdım? Lucci vs luffy’de luffy’i etkileyen şeylerden defalarca bahsedildi. İlk açtığında yorulduğu söylendi, süre bittiğinde normalinden güçsüz olduğu söylendi, vücudu zorlayıp tekrar g2 açmaya çalışınca vücudu kaldıramadı. Hepsi net belirtildi bunların. Bu dövüşten önce binlerce kişiye dalmasından, blueno’ya g2 açmadından bahsedilmedi. Onlardan bahsedilmeyince de bahane edilmedi. Dövüşü aşırı zor yapan şeyler dövüş içindeki olaylardı.. Zoro vs king’de bahsettiğiniz şeylerin diyalogu yok. En azından bi “önceki yaralarım zorluyor” veya “ilacın etkisi gidiyor” falan diyebilirdi.

Dof vs luffy’e yorgun giden luffy bile belirtildi. Dof “zaten yarı ölüsün uğraştırma beni” demişti. Zoro dövüş sırasında eski yaralarının dezavantajına sahip olsa bunlardan bahsedilir.

Acelesi vardı. İlaç süresi bitmeden indirmesi lazımdı. Süre bitmedi dövüş sırasında. Kılıcı da zaten dayak yedikten sonra bela oldu. Kazanamayacağı kesinleşene kadar enma bişey yapmadı.
_________

Karakter dövüş bittikten birkaç saniye sonra bayılıyor. Ve kendisi söylüyor bunun kılıcın aşırı haki emmesiyle olduğunu . Eski yaralar değil. Kontrolü dışında emilen bi haki de değil zoro kontrol etmeye başladı. İstediği kılıca ekliyordu. Aşırı haki yüklemek artık zoronun kontrolünde.

Luffy dof’tan yara almıyordu. Rahat dövdü. Ama G4 kullanıp bayıldı diye luffy dof’u yenemedi deniyordu. Bana kalsa tam güç birbirlerine dalsalar extreme diff olur veya kaybeder ve bunun tek sebebi g4’ün aşırı haki harcaması.

Aşırı haki harcamak dövüş zorluğundan sayılıyordu önceden. Şimdi enma niye farklı yorumlanıyor ki? Evet enma yüzünden bayıldı ama hasarı da onun haki harcamasıyla uçtu zaten. G4’ün daha abartılı versiyonu bu.

2 saniye daha uzasa dof karşısındaki luffy gibi yenildi denmeyecek miydi? Ve bu da king’in uzaktan ateş atma mallığıyla olmadı mı? Bu nasıl orta zorluk?

Orta zorluk dediğin dövüşte rakibi keser savaşa devam eder jimbe veya franky gibi. Nihai saldırına gerek kalmaz kakudaki gibi. Veya ateş kesme avantajına da gerek kalmazdı. Mangaka ucu ucuna kazandırmak için sanji için de zoro için de elinden geleni yapmış. Düzgün bi saldırı çarpıştırmayla dövüş bitirmek daha tatmin edici olmaz mıydı? Normal şartlarda aşırı zor olduğunu göstermek istemese mangaka bu dövüşleri niye böyle saçma bitirsin? Birinin nihai saldırısı ateş kesen adam karşısında çöp. Diğeri kız peşine düşüyor.

Her zamanki gibi 1 bölümlük tayfa dövüşü çizmek istemiş. Power up’lar için uzatıp 2-3 bölüm yapmış. Aşırı zor olduğunu da karakterleri bayıltarak ve dövüşü rakibin mallığıyla bitirerek göstermiş.

Son düzenleme:
Zoro da sanji de rakibine yeniliyordu o arc. Kaku meyvesine tam alışınca zoro karşılık verememeye başladı.

Zoro karışılık verememeye başlayınca ashura’ya geçti. Zaten dövüş iyi giderken o teknikle bitirmiyor. Orta zorluk mu şimdi bu?

ashura uzun süre açık tutulan bişey olsa neyse. Bu tekniği hep birkaç saniyeliğine gördük. O süre içinde rakibini indirmese yenilecekti zaten.

g2 bitince g3’le vurup bayıltıyor adamı. Ama lucci denize düşeceğine gemiye düşüyor. Dövüş uzayınca da g2 kullanırken kendini bitiren luffy karşılık verememeye başlıyor. Dövüş o şekilde aşırı zor ilerliyor.
_________

Şimdi bunu neden yazdım? Lucci vs luffy’de luffy’i etkileyen şeylerden defalarca bahsedildi. İlk açtığında yorulduğu söylendi, süre bittiğinde normalinden güçsüz olduğu söylendi, vücudu zorlayıp tekrar g2 açmaya çalışınca vücudu kaldıramadı. Hepsi net belirtildi bunların. Dövüşü aşırı zor yapan şeyler onlardı. Zoro vs king’de yok öyle diyalog.

Dof vs luffy’e yorgun giden luffy bile belirtildi. Dof “zaten yarı ölüsün uğraştırma beni” demişti. Zoro dövüş sırasında eski yaralarının dezavantajına sahip olsa bunlardan bahsedilir.

Acelesi vardı. İlaç süresi bitmeden indirmesi lazımdı. Süre bitmedi dövüş sırasında. Kılıcı da zaten dayak yedikten sonra bela oldu. Kazanamayacağı kesinleşene kadar enma bişey yapmadı.
_________

Karakter dövüş bittikten birkaç saniye sonra bayılıyor. Ve kendisi söylüyor bunun kılıcın aşırı haki emmesiyle olduğunu . Eski yaralar değil. Kontrolü dışında emilen bi haki de değil zoro kontrol etmeye başladı. İstediği kılıca ekliyordu. Aşırı haki yüklemek artık zoronun kontrolünde.

Luffy dof’tan yara almıyordu. Rahat dövdü. Ama G4 kullanıp bayıldı diye luffy dof’u yenemedi deniyordu. Bana kalsa tam güç birbirlerine dalsalar extreme diff olur veya kaybeder ve bunun tek sebebi g4’ün aşırı haki harcaması.

Aşırı haki harcamak dövüş zorluğundan sayılıyordu önceden. Şimdi enma niye farklı yorumlanıyor ki? Evet enma yüzünden bayıldı ama hasarı da onun haki harcamasıyla uçtu zaten. G4’ün daha abartılı versiyonu bu.

2 saniye daha uzasa dof karşısındaki luffy gibi yenildi denmeyecek miydi? Ve bu da king’in uzaktan ateş atma mallığıyla olmadı mı? Bu nasıl orta zorluk?

Orta zorluk dediğin dövüşte rakibi keser savaşa devam eder jimbe veya franky gibi. Nihai saldırına gerek kalmaz kakudaki gibi. Veya ateş kesme avantajına da gerek kalmazdı. Mangaka ucu ucuna kazandırmak için sanji için de zoro için de elinden geleni yapmış. Düzgün bi saldırı çarpıştırmayla dövüş bitirmek daha tatmin edici olmaz mıydı? Normal şartlarda aşırı zor olduğunu göstermek istemese mangaka bu dövüşleri niye böyle saçma bitirsin? Birinin nihai saldırısı ateş kesen adam karşısında çöp. Diğeri kız peşine düşüyor.

Her zamanki gibi 1 bölümlük tayfa dövüşü çizmek istemiş. Power up’lar için uzatıp 2-3 bölüm yapmış. Aşırı zor olduğunu da karakterleri bayıltarak ve dövüşü rakibin mallığıyla bitirerek göstermiş.
Dövüş biter bitmez Zoro ve Sanji'nin bayılması keyfi yere çizilmedi. Dövüşler kısa sürdü ama bakın sınırlarına kadar zorlandılar diyebilmek için o şekilde çizdi mangaka. Bunu herkes anlamıştır diye düşünüyordum.

Arkadaşlar. Luffy ve Zoro'nun farkı şu. Luffy'nin dövüşleri yüksek zorlukla geçip bitirici vuruşları da yüksek zorluk oluyor. Misal G2 ve g3 ile bir ton saldırı yapıyor rakibine ancak düşüyor rakibi. Zoro ise orta zorluk devam ettiği dövüşte p-up'lı bitirişle düşük zorlukta bitiriyor. Yani;

Luffy=> yüksek zorluk+yüksek zorluk
Zoro=> orta zorluk+düşük zorluk

Aralarındaki fark bu.

King dövüşünde esas bela olan şey Enma'nın yüksek haki kullanımıydı lakin Zoro'nun hakai'den kalan yaralarının hiçbir etkisi yoktu diyemeyiz. Çünkü adam kesilmediği hasar almadığı halde vücudunun saçma sapan yerlerinden kan akıtıyordu. İlla bunun açıklanmasına gerek yok görüyoruz zaten; mangaka resmetmiş.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 32)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık