Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Hadi tartışmaya girelim o zaman, hatta başlık mı açsam?:
Kaido'nun ünvanı Saikyo no Seibutsu yani;

https://en.wiktionary.org/wiki/せいぶつ#Japanese

living thing, life, organism, creature = yaşayan şey, yaşam/canlı, organizma/vücut, yaratık/varlık.
Wiki'ye girelim: https://zh.wikipedia.org/wiki/生物
İnsan Seibutsu başlığı altında memeli olarak ele alınıyor. Yani insan dışındaki canlıları değil insanları da kapsayan bir ön ad.

Law'ın Kaido'yu tanıttığı ad 百獣のカイドウ Hyakujū no Kaidō, VIZ Media : The King of the Beasts
Nami de bunun üzerine " O insan bile değil mi?" diyor. Yani burada Kaido'nun "İnsan" "Man" olmadığı ima ediliyor.
One Piece insan dışında çok güçlü canlıların olduğu bir evren, Deniz Krallar'ı gibi. Hatta o Deniz Krallar'ının 3'ünü 5'ini kontrol edene "Antik Silah" deniyor. Kaido bütün bu canlılar içinde en güçlü olanı sadece "Otoko"lar içinde değil. WB'nin Sıfatına bakalım: 世界最強の男Sekai Saikyō no Otoko

https://en.wiktionary.org/wiki/おとこ#Japanese
Man, male person: Erkek, erkek kişilik.
İnsan dışındaki canlılara "person" denmez, insanlara bu ad konur. WB'nin ünvanı En güçlü Otoko yani anlayacağınız.
Üzgünüm WB fanları, Kaido 83. SBS'de Kaido'yu en güçlü olarak sıfatlaması bunu destekler nitelikte. Hadi bakalım.
Ben bu konuda ikilemdeydim. Sonra bu ikilemim bitti, Wb yaşadığı dönemde en güçlüydü diye düşünmeye başladım. Ardından sen böyle bir yazı yazdın. Bakıyorum, yazıklarında terimsel olarak haklısın. Ancak mangaka bu kadar ince düşünüyor mudur, orası meçhul. Eğer bu kadar ince düşünmüş ise ki Nami'nin ''o insan bile değil mi?'' cümlesi bu kadar ince düşündüğüne kanıt olabilir gibi. Ee o zaman bu adam Roger ve Wb'den güçlü. Öyleyse ''Teach'i atın kenara. Bu herif son boss!'' dememiz gerekir. Ama şöyle bir şey de var. Kaido yenilmez değil; öldürülemez! Sorular sorular :(

853. bölümün konusu olmadığı farkedince Genel Tartışma'ya taşıyayım dedim:

Hadi tartışmaya girelim o zaman, hatta başlık mı açsam?:
Kaido'nun ünvanı Saikyo no Seibutsu yani;

https://en.wiktionary.org/wiki/せいぶつ#Japanese

living thing, life, organism, creature = yaşayan şey, yaşam/canlı, organizma/vücut, yaratık/varlık.
Wiki'ye girelim: https://zh.wikipedia.org/wiki/生物
İnsan Seibutsu başlığı altında memeli olarak ele alınıyor. Yani insan dışındaki canlıları değil insanları da kapsayan bir ön ad.

Law'ın Kaido'yu tanıttığı ad 百獣のカイドウ Hyakujū no Kaidō, VIZ Media : The King of the Beasts
Nami de bunun üzerine " O insan bile değil mi?" diyor. Yani burada Kaido'nun "İnsan" "Man" olmadığı ima ediliyor.
One Piece insan dışında çok güçlü canlıların olduğu bir evren, Deniz Krallar'ı gibi. Hatta o Deniz Krallar'ının 3'ünü 5'ini kontrol edene "Antik Silah" deniyor. Kaido bütün bu canlılar içinde en güçlü olanı sadece "Otoko"lar içinde değil. WB'nin Sıfatına bakalım: 世界最強の男Sekai Saikyō no Otoko

https://en.wiktionary.org/wiki/おとこ#Japanese
Man, male person: Erkek, erkek kişilik.
İnsan dışındaki canlılara "person" denmez, insanlara bu ad konur. WB'nin ünvanı En güçlü Otoko yani anlayacağınız.
Üzgünüm WB fanları, Kaido 83. SBS'de Kaido'yu en güçlü olarak sıfatlaması bunu destekler nitelikte. Hadi bakalım.

Süzgünüm 7 kere yenilmiş biri (Birde Roger ve WB'ye bak), insan dışındaki canlılar arasında en güçlü Kaido :rolleyes:
Kardeşim sana ünvanın insanı kapsadığını kanıtlı olarak atıyorum hala gelmiş insan dışında diyorsun. Adam belki 40 senedir denizde, 7 kere yenilmiş adam olamaz diyorsun, Luffy 15 kere yenildi şu ana kadar, KK olmayacak mı bu adam? Nasıl bir argümandır bu.

Ünvanların zamanıda önemli.
Roger öldükten sonra WB en güçlü korsan diye anıldı defalarca.
Wb sağken Kaidouya en güçlü yaratık denmedi.
Kaido'yu o zamana kadar görmemiştik, ondan dolayı olabilir mi? WB Kaido'dan güçlüyse, neden o kadar insan dışında güçlü canlı varken sadece en güçlü insan olarak sıfatlandırılıyor o zaman? En güçlü canlı densin Kaido gibi.
Kaido tabi ki de insan kesik at kafası olacak hali yok :DMeyve olarak devasa bir canavara dönüşebilir ama bu onun insan olmadığını kanıtlamaz Hayvanımsı bir güç canavar derken onu kasdediyor
Boynuzlu bir tek Kaido'yu gördük şu ana kadar, tayfasındaki herifler ekleme boynuz takmışlar hep kaptanlarına benzemek için. Hybrid olabilir.
Ben bu konuda ikilemdeydim. Sonra bu ikilemim bitti, Wb yaşadığı dönemde en güçlüydü diye düşünmeye başladım. Ardından sen böyle bir yazı yazdın. Bakıyorum, yazıklarında terimsel olarak haklısın. Ancak mangaka bu kadar ince düşünüyor mudur, orası meçhul. Eğer bu kadar ince düşünmüş ise ki Nami'nin ''o insan bile değil mi?'' cümlesi bu kadar ince düşündüğüne kanıt olabilir gibi. Ee o zaman bu adam Roger ve Wb'den güçlü. Öyleyse ''Teach'i atın kenara. Bu herif son boss!'' dememiz gerekir. Ama şöyle bir şey de var. Kaido yenilmez değil; öldürülemez! Sorular sorular :(
Kaido pervasız bir insan, herifle karşılaştığımız 3 seferde de tek başına takılıyordu diğer Yonkolar'ın aksine. WB'yi Marcosuz, Shanks'ı Beckmansız, Bigmam'ı ailesi olmadan görmedik ki kadın zaten adasından çıkmıyor gibi. Kaido'yu ise tayfasıyla hiç ama hiç görmedik. Shanks'a entrika çevirmeye çalışan 3'lü ittifak Kaido'yu tek başına halledemiyorlar. Düşün bir de bu elemanın 3 tane canavar yancısı var. Kaido dengeyi pervasızlığıyla sağlıyor.

Son düzenleme:
Kaido'yu o zamana kadar görmemiştik, ondan dolayı olabilir mi? WB Kaido'dan güçlüyse, neden o kadar insan dışında güçlü canlı varken sadece en güçlü insan olarak sıfatlandırılıyor o zaman? En güçlü canlı densin Kaido gibi.
İçime şüphe tohumları ektin şimdi. Gerçekten de neden Beyazsakal'a en güçlü canlı değil de en güçlü insan dediler ki?:eek:
Açıkçası Kaidounun beyazsakaldan daha güçlü çıkmasını istiyordum ama mantığım reddediyordu. Şimdi kaidou daha güçlü olabilir gibi geliyor. Ama hala bir sıkıntı var. Mom neden Beyazsakalı bile dedi ki? Bunun sebebi Beyazsakalın en güçlü olması değilse ne? Tayfa olarak mı en güçlü beyazsakaldı? Kafamda deli sorular..

Kardeşim sana ünvanın insanı kapsadığını kanıtlı olarak atıyorum hala gelmiş insan dışında diyorsun. Adam belki 40 senedir denizde, 7 kere yenilmiş adam olamaz diyorsun, Luffy 15 kere yenildi şu ana kadar, KK olmayacak mı bu adam? Nasıl bir argümandır bu.

Boynuzlu bir tek Kaido'yu gördük şu ana kadar, tayfasındaki herifler ekleme boynuz takmışlar hep kaptanlarına benzemek için. Hybrid olabilir.
Ama adını çok duymuştuk. O zamanlar WB kadar namı yoktu aksine WB en güçlü "korsan" olarak anıldı bir çok kişi tarafından.Dönem onun dönemi dendi.Daha ne densin :(

Ama adını çok duymuştuk. O zamanlar WB kadar namı yoktu aksine WB en güçlü "korsan" olarak anıldı bir çok kişi tarafından.Dönem onun dönemi dendi.Daha ne densin :(
WB en Sekai Saikyō no Otoko diye anıldığında suratı açığa çıkmıştı. Ace Shirohige Kaizokudan'dayım dediğinde bu ünvan henüz verilmemişti. Aynı Kaido gibi yakın çekime girince Narrator tarafından bu ünvan verildi, One Piece'de gösterilen diğer her karakter gibi.

Beyler yapmayın. Mangaka daha ne yapsın Wb'nin diğerlerinden ayrıldığını belirtmesi için. Bu adama sadece en güçlü insan denmedi. Hep yazıyorum gene yazayım. En güçlü korsan, çağın zirvesi, en büyük korsan, denizlerin efendisi, KK ile dövüşebilen kişi... bir ton şey söylendi herife. Ya en son Dof'un söyledikleri bile tek başına yeter. Roger'ın bıraktığı tahta oturmak yerine önünde durdu dedi. Daha sonra Bigmom'ın ünlü "Even Wb" sözünü hatırlayın. Yine tek başına bu bile yeterlidir.

Wb hayatta iken Kaido tanıtılsaydı karada yaşayan en güçlü kısmını söylemezdi mangaka. Açık ve net. Wb>Kaido.

Bu insan-yaratık lafına çok takılmayın. Zaten Oda Kaido'yu ilk başlarda yaratık olarak da tasarlamamıştı. Eski görüntüyle alakası yok şimdiki halinin.

Viz media çevirisini bulamadım ancak birkaç arkadaş, WB için orada en güçlü "KORSAN" yazdığını söylüyor. Ozaman Kaido korsan da değil ki en güçlü WB oluyor. Bana orada daha Kaido tanıtılmadı demeyin lütfen en güçlü korsan deniyor orada ki Kaido adı mangada birkaç kez geçti yani korsan olduğu belliydi bundan dolayı WB>Kaido.

Viz media çevirilerine nerden bakıldığı atarsanız bana memnun olurum bulamadım çünkü.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık