Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Gelecek Hakkında Tavsiyeler

Hazırlık da okumayın bu arada :D Hiçbir artısı yok boş yere bir yılınızı yiyor o da. Aptal bir sistem.

Okuyacağınız bölümü bir amaç olarak görebilecekseniz okuyun. Sadece para kazanma aracı olarak görüyorsanız seçmeyin o bölümü.

Hazırlıktan İngilizce öğreneceksin yani :) Ben de öyle sanmıştım zamanında.
Bazı üniler sallıyor bu konuyu gerçekten ama büyük yanlış gerçekten. Öyle ünilere girecekler için haklı olabilirsin ama özellikle teknik üniler için öğrenmek zorunluluk olmalı. İngilizce kaynakların değeri çok yüksek. Kaldı ki bazı mesleklerde tüm dünyadan bilgiler toplanıp ingilizce yayınlanıyor. Akademik olarak yüksek önem arz ediyor ingilizce de.Ama sallayan üniler yanlış yapıyor bu konuda.

Bazı üniler sallıyor bu konuyu gerçekten ama büyük yanlış gerçekten. Öyle ünilere girecekler için haklı olabilirsin ama özellikle teknik üniler için öğrenmek zorunluluk olmalı. İngilizce kaynakların değeri çok yüksek. Kaldı ki bazı mesleklerde tüm dünyadan bilgiler toplanıp ingilizce yayınlanıyor. Akademik olarak yüksek önem arz ediyor ingilizce de.Ama sallayan üniler yanlış yapıyor bu konuda.
Bak ben hazırlık diyorum sen İngilizce öğrenmek üzerinden alıyorsun. İngilizce öğrenmek tabi ki şart, yıl olmuş 2018 aksini savunan delidir. Hazırlık bir nevi muafiyettir. 4 yıllık öğreniminde göreceğin İngilizce derslerinden muaf oluyorsun hazırlıkla. Yani zaten göreceğin şeyleri önden toplu görüyorsun ekstra 1 yılla. Ben istesem hazırlıktan çok rahat muaf oluyordum, bilerek sınavdan kalıp hazırlık okumaya karar verdim ki İngilizce'yi halledeyim. İngilizcem de iyiydi zaten dedim hani komple halledeyim :D Hiçbir şey katmadı bana hazırlık, kendi aramızda toplaşıp bir senemizi heba edip lise 5 okuduk. Dersler boşlanmıyordu, hocalar da boş değildi ama bizim eğitim sistemimizde İngilizce öğrenemezsin bunu anlaman gerek. Gramer dilin küçük bi kısmını oluşturmasına rağmen bizde eğitim ondan ibaret. He hiç İng. bilmeyen birisi için yararlıdır diyebilirsin. Ona da şunu derim, zaten 4 yıllık öğreniminde görür, öğreneceği varsa da öğrenir. Ekstra 1 yıl harcamaya DEĞMEZ. Çok niyetliyse birisi İngilizce öğrenmeye, kişisel çabası başta gelir. Film, müzik, kitap vs. ve en önemlisi yurt dışı. Onun dışında da kursa gidebilir.

Salmayın. Net arkadaş, ne okuyorsan oku, ciddiye al, günü gününe yap. Hazırlık okurken nasıl olsa bir yılım var yea deyip de salma. Beynini köreltme. Lisede şöyle bir saçma telkin vardır, üniversiteye kapağı at tamam, ondan sonrası gelir. Gelmez arkadaşım, mental olarak kendini daha büyük şeylere hazırla. Yazı boş geçme, hazırlıkta bir yılı geçirmemek için İngilizce çalış gerekiyorsa.

1 yıllık İngilizce hazırlık -İtü için mesela- boşadır, en fazla yarım yıl yapın şunu. İtü dememin sebebi nispeten daha iyi eğitim olduğu algısı olduğundan, düşünün diğer üniversiteleri. Boğaziçi ve Odtü gibi İngilizceyi aşırı kasan üniversitelerde zaten yarım yılda geçirmezler/geçemezsiniz.

Üniversiteyi gözde büyütmeyin. Bir İtülü olarak acı bir tecrübe oldu benim için. Hocaların hepsi iyi değil. İyi hocalar az ve sistemden dolayı kapış kapış kapılıyor ve garip hocalar kalabiliyor. Eğer ki not sistemi iyi değilse zorlamayın, not sistemi fena değilse dersi kendi başınıza öğrenmeye hazır olun. Bir üniversitelinin kendi başına öğrenmeyi bilmesi gerekiyor ve bekleniyor bu duruma hazır olun. İtü için konuşacak olursam çok güzel bir kütüphanesi var, İtü bu konuda iyi, kaynaklara erişim iyi, dersten anlamazsam kitapları karıştırabiliyorum.

Tecrübeye kulak verin. Önyargılı olun. Bir hoca hakkında belirli bir kanaat oluşmuşsa bir nedeni vardır. Sakın niye böyle deniyor, iyi hoca la işte, millet yanlış tanıyor hocayı olayına girmeyin. Aynısını yaptım, bir yerde patladı hep, ya notlandırma sistemi ya sınavlarda sorduğu sorular ya da derslerde sonradan takınılan tavırlar. Dibine kadar önyargılı olun.

Halen üniversiteye devam ettiğim için benden tavsiyeler bu kadar. Sonra belki ekleme çıkarma yaparım.

Dil öğrenin. Gidebilme ihtimaliniz en yüksek olduğu gelişmiş ülkeleri araştırın. Oralarda hangi mesleklere ne kadar talep olduğunu öğrenin. Buna yönelin ve fırsatını bulduğunuz an gidin.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık