Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi

Masumiyet Müzesi
Yazar:
Orhan Pamuk
Tür: Roman, Edebiyat
Kitap Arkası:
(29.Baskı) “Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.” Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk'un harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor. 1975'te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen, İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun'un hikâyesi: Hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, Masumiyet Müzesi, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak. Masumiyet Müzesi'ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengârenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz. Romanı yazdıktan dört yıl sonra, 2012’de, Pamuk romanıyla aynı adlı müzeyi Çukurcuma’da açtı. Şimdiye dek on binlerce ziyaretçinin gezdiği müze için ünlü sanat tarihçisi Simon Schama, Financial Times gazetesine yazdığı yazıda, “Dünyadaki en güçlü, en güzel, en insanî ve en etkileyici çağdaş sanat eseri,” diye yazdı. “Aynı zamanda hem şiir hem karamizah gibi; hem zarif ve şefkatle dolu, hem de kutu kutu, vitrin vitrin, estetik olarak muhteşem.”

Queer Theory: An Introduction - Annamarie Jagose

Daha çok ele alınan kavramın (Queer) ortaya çıkışına ve ortaya çıkışından günümüze olan gelişimine odaklanılmış bir kitap. Bununla kalmayıp, Queer kavramının dönem dönem nasıl bir şekilde tanımlandığı, nelere dayandığı, yeterli veya uygun olup olmadığı v.s gibi sorulara verilen yanıtlar - veya teoriler - bütünü olarak tanımlıyorum kitabı. Okuyucunun Cinsellik, Kimlik ve Toplumsal Cinsiyet gibi kavramlara bakış açısını genişletmekle kalmayıp, bu konuya getirilen yorumlamalara yer verip, tartışmacı bir tavır takınması nedeniyle bu kitap, okuyucu üzerinde güçlü bir etki bırakıyor. Son 50 sayfası Vize dönemime denk geldiği için anca okuyabildim. Zihnim biraz da dolu olduğundan bu sayfaları okurken iyi bir verim alamadım. Bunlar olsa da kitabı bütünleyici bir değerlendirmede - eksikliklerle beraber - okudum kanısına varacağım şimdilik.

Son 10 günde bunları okudum.

Konuşmalar

Güzeldi diyebilirim.

Cumhuriyetin 100 ismi
Cumhuriyetin 100 günü

Kurtuluş savaşı ve döneminin isimleri ve günlerini anlatıyor kısaca

Ay Işığı Sokağı
Stefan Zweig

Hakkında
Fransa’nın bir liman kentinin denizci mahallesinde gezinirken duyduğu arya söyleyen sesi izleyerek tanımadığı insanların marazi hayatlarına dalan bir gezgin; patronuna kölece bağlılığı yüzünden korkunç bir eyleme sürüklenen karanlık, itici ve yabani bir hizmetçi; 1810 yılında İspanya’daki savaşta yaralanan, düşman bir ülkede amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişen bir Fransız albay; 1918 yılının bir yaz gecesi Leman gölünde bulunup kurtarılan, ancak sonra yüreğini kavuran yurt özlemine yenik düşen bir Rus savaş esiri; yaşıtları üniversiteye giderken hâlâ liseye devam eden avare bir gencin öğretmeninin otoritesine isyan ettikten sonra ödediği ağır bedel. Zweig bu öykülerde insanı insanlıktan çıkarıp en uç noktalara sürükleyen deneyimlerin izini sürerken, okuru da ister istemez karakterlerinin ruh çalkantılarının içine çekiyor…
Araştırma:
goodreads
1000kitap

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık