Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
@LaughTale @Rocks D. Xebec
Öncelikle bir alışkanlık nasıl kazanılır onu anlamak gerekiyor. Bir alışkanlık kazanmak için o şeyi düzenli olarak uzun bir süre yapman gerekiyor. Her sabah erken kalkmaya alışmış bir beyinin alarm olmadan kendisi kalkması gibi ya da her sabah aynada kendine bakan birinin evinden o aynayı kaldırsan bile yine her sabah o aynaya bakmaya çalışması gibi. İşte bunlar hep alışkanlık. Belli bir yerden sonra kitap okumakda böyle oluyor. Örneğin yatmadan önce kitap okumaya alışmış biri artık kitap okumadan yattığında kafası kitapda kalacak ve gözüne uyku girmemeye başlayacak.

• Alışkanlık kazanmanın birinci kuralı o eylemi her gün yapmaktır. Bu yüzden her gün kitap oku. 300 sf lık bir kitabı 1 gün okuyup 1 ay kitap okumaya ara vermek yerine o kitabı hergün 10 sf okuyarak 1 ayda okuman daha iyi. Tabi 1 günde bitirdiğinde daha fazla zevk alacaksındır ama alışkanlık kazanmak istiyorsan düzenli okumak daha iyidir. Bu şekilde yaptıktan belli bir süre sonra kitap okumadığın zaman büyük bir rahatsızlık duymaya başlıyorsun. Bu konuda bana yardımcı olması açısından Barış Özcan’ın Zinciri Kırma Takviminden yararlanmıştım ve baya faydasını görmüştüm.

• Damlaya damlaya göl oluyor, bunu anlamak çok önemli. Her gün 1 saat kitap okuyan biri ortalama 30 sf kitap okur. Bu yılda 10950 sf eder. Bu da 250 sf lık bir kitapdan 44 adet eder. Bunu düzenli devam ettirirsen 23 yılda 1000 kitap okumuş oluyorsun. Bir oda dolusu kitap yani. 46 yaşına gelmeden 1000 kitap bitireceksin. Günlük 1 saat çok değil. Zaman yok bahanesinin arkasına sığınan çok oluyor ama hayatlarında o kadar gereksiz şeylere zaman harcıyorlar ki farkında bile değiller.

• Kitap seçimi çok önemli. Kitap okumak, odaklanmak, düşünce gücü, okuduğun şeyi aklında canlandırabilme yeteneğin, hayal gücün bütün bunlar da birer kas gibi. Bunları ne kadar fazla yaparsan o kadar gelişiyor. O yüzden en başta okuması basit sürükleyici fazla kalın olmayan romanlardan başlamanı tavsiye ederim. Ben mesela bir keresinde Tutunamayanlar kitabıya başlamıştım bu serüvene. Sonra kitabı yarıda bıraktım ve kitap okuma alışkanlığım başlamadan bitti. Meğersem bu kitap en zor kitaplardan biriymiş, en çok yarım bırakılan kitaplar listesinde de birinci sırada. 35 sf cıvarı noktalama işareti olmayan bir bölümü vardı mesela. Bu kitap yüzünden okumaktan soğumuştum o zaman. Sonrasında kitap okuma alışkanlığı kazandığım 3 yılının ardından okumuştum bu kitabı ve çok sevmiştim. Acele etme zorluk seviyesini yavaş yavaş arttır.

• Dünyada o kadar fazla kitap var ki. Bunları okumaya insan ömrü yetmesi imkansız. Bu yüzden seçici olmak ve doğru kitapları seçmek çok önemli. Bu açıdan 1000kitap ve goodreads gibi uygulamalardan faydalanmak yararına olabilir.

• Kendi zevkini bul. Zevk aldığın tarzları okursan alışkanlığı daha kolay kazanırsın. Bir kitap seni sarmıyorsa ve artık ilerlerken çok zorlanıyorsan o kitabı yarıda bırak ve başka bir kitaba geç. İnatlaşma eğer inat edersen bu sefer içindeki kitap sevgisi zarar görebilir.

• Ne için kitap okuduğunu ve kitap okumanın sana ne anlam ifade ettiğini iyice idrak etmelisin. Bu konuda kendine bir yazı yazabilirsin. Yazmak çoğu zaman düşünceni daha iyi ifade etmeni ve daha iyi anlamanı sağlar. Örneğin kitapların bir zaman makinesi olduğunu tarihin büyük beyinleriyle sohbet etme fırsatı verdiğini anlamak çok önemli. Bu ve bu gibi fikirleri idrak etmek kitaplara karşı bakış açını değiştirmede ve kitap sevgisini arttırmada baya faydası olacaktır. Bu konu aslında apayrı bir tartışma konusu ve kitap okumanın önemi anlamada en önemli konulardan biri aynı zamanda.

• Kitap okumak bir zaman geçirme aracı değildir. Çoğu kitap bir zaman bir emek istiyor. Ona odakanmalısın zaman ayırmalısın ona hazırlanmalısın. Diğer türlü kitapdan verim alamazsın ve bunun sonucunda zevk de alamazsın.

• Çevre önemli. Kitap okuyan, kitap sohbeti yapabileceğin arkadaşlar edinmeye çalış. İnan güzel bir kitap okuduktan sonra onu paylaşmak istiyor insan :)

Şimdilik akıma gelenler bunlar.

Felsefem ömrüme olabildiğince kaliteli kitaplar sığdırmak çünkü ömür kısa kitaplar çok!
Zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim bu yazdıklarını deneyeceğim.

@LaughTale @Rocks D. Xebec
Öncelikle bir alışkanlık nasıl kazanılır onu anlamak gerekiyor. Bir alışkanlık kazanmak için o şeyi düzenli olarak uzun bir süre yapman gerekiyor. Her sabah erken kalkmaya alışmış bir beyinin alarm olmadan kendisi kalkması gibi ya da her sabah aynada kendine bakan birinin evinden o aynayı kaldırsan bile yine her sabah o aynaya bakmaya çalışması gibi. İşte bunlar hep alışkanlık. Belli bir yerden sonra kitap okumakda böyle oluyor. Örneğin yatmadan önce kitap okumaya alışmış biri artık kitap okumadan yattığında kafası kitapda kalacak ve gözüne uyku girmemeye başlayacak.

• Alışkanlık kazanmanın birinci kuralı o eylemi her gün yapmaktır. Bu yüzden her gün kitap oku. 300 sf lık bir kitabı 1 gün okuyup 1 ay kitap okumaya ara vermek yerine o kitabı hergün 10 sf okuyarak 1 ayda okuman daha iyi. Tabi 1 günde bitirdiğinde daha fazla zevk alacaksındır ama alışkanlık kazanmak istiyorsan düzenli okumak daha iyidir. Bu şekilde yaptıktan belli bir süre sonra kitap okumadığın zaman büyük bir rahatsızlık duymaya başlıyorsun. Bu konuda bana yardımcı olması açısından Barış Özcan’ın Zinciri Kırma Takviminden yararlanmıştım ve baya faydasını görmüştüm.

• Damlaya damlaya göl oluyor, bunu anlamak çok önemli. Her gün 1 saat kitap okuyan biri ortalama 30 sf kitap okur. Bu yılda 10950 sf eder. Bu da 250 sf lık bir kitapdan 44 adet eder. Bunu düzenli devam ettirirsen 23 yılda 1000 kitap okumuş oluyorsun. Bir oda dolusu kitap yani. 46 yaşına gelmeden 1000 kitap bitireceksin. Günlük 1 saat çok değil. Zaman yok bahanesinin arkasına sığınan çok oluyor ama hayatlarında o kadar gereksiz şeylere zaman harcıyorlar ki farkında bile değiller.

• Kitap seçimi çok önemli. Kitap okumak, odaklanmak, düşünce gücü, okuduğun şeyi aklında canlandırabilme yeteneğin, hayal gücün bütün bunlar da birer kas gibi. Bunları ne kadar fazla yaparsan o kadar gelişiyor. O yüzden en başta okuması basit sürükleyici fazla kalın olmayan romanlardan başlamanı tavsiye ederim. Ben mesela bir keresinde Tutunamayanlar kitabıya başlamıştım bu serüvene. Sonra kitabı yarıda bıraktım ve kitap okuma alışkanlığım başlamadan bitti. Meğersem bu kitap en zor kitaplardan biriymiş, en çok yarım bırakılan kitaplar listesinde de birinci sırada. 35 sf cıvarı noktalama işareti olmayan bir bölümü vardı mesela. Bu kitap yüzünden okumaktan soğumuştum o zaman. Sonrasında kitap okuma alışkanlığı kazandığım 3 yılının ardından okumuştum bu kitabı ve çok sevmiştim. Acele etme zorluk seviyesini yavaş yavaş arttır.

• Dünyada o kadar fazla kitap var ki. Bunları okumaya insan ömrü yetmesi imkansız. Bu yüzden seçici olmak ve doğru kitapları seçmek çok önemli. Bu açıdan 1000kitap ve goodreads gibi uygulamalardan faydalanmak yararına olabilir.

• Kendi zevkini bul. Zevk aldığın tarzları okursan alışkanlığı daha kolay kazanırsın. Bir kitap seni sarmıyorsa ve artık ilerlerken çok zorlanıyorsan o kitabı yarıda bırak ve başka bir kitaba geç. İnatlaşma eğer inat edersen bu sefer içindeki kitap sevgisi zarar görebilir.

• Ne için kitap okuduğunu ve kitap okumanın sana ne anlam ifade ettiğini iyice idrak etmelisin. Bu konuda kendine bir yazı yazabilirsin. Yazmak çoğu zaman düşünceni daha iyi ifade etmeni ve daha iyi anlamanı sağlar. Örneğin kitapların bir zaman makinesi olduğunu tarihin büyük beyinleriyle sohbet etme fırsatı verdiğini anlamak çok önemli. Bu ve bu gibi fikirleri idrak etmek kitaplara karşı bakış açını değiştirmede ve kitap sevgisini arttırmada baya faydası olacaktır. Bu konu aslında apayrı bir tartışma konusu ve kitap okumanın önemi anlamada en önemli konulardan biri aynı zamanda.

• Kitap okumak bir zaman geçirme aracı değildir. Çoğu kitap bir zaman bir emek istiyor. Ona odakanmalısın zaman ayırmalısın ona hazırlanmalısın. Diğer türlü kitapdan verim alamazsın ve bunun sonucunda zevk de alamazsın.

• Çevre önemli. Kitap okuyan, kitap sohbeti yapabileceğin arkadaşlar edinmeye çalış. İnan güzel bir kitap okuduktan sonra onu paylaşmak istiyor insan :)

Şimdilik akıma gelenler bunlar.

Felsefem ömrüme olabildiğince kaliteli kitaplar sığdırmak çünkü ömür kısa kitaplar çok!
Çok teşekkür ederim dediklerin çok mantıklı.

• Like
Tepkiler: Vvv

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)
İlber Ortaylı
Tür:
Araştırma-İnceleme, Tarih
Hakkında
"Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar'da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihî yolculuktur. Bu nedenle de Dünya Tarihi'nin önemli bir parçasıdır ve dikkatle üzerinde durulmalıdır." -İlber Ortaylı-
“Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı'na yeni devletimizin yapı taşlarının döşendiği Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleşme döneminden başladık. Atatürk ve silah arkadaşlarının yetiştiği II. Abdülhamid'in modernlik arayışı içinde geçen yıllarını, ama aynı zamanda istibdad günlerini ve buna karşı isyan edip hürriyet arayan genç Osmanlı subaylarının maceraları hayatları... Millî Mücadele dönemini, özgürlük havasının egemen olduğu Cumhuriyet'in ilk iki yılını ve tek partili zorlu zamanları, ardından gelen çok partili siyasal yaşamın başladığı 1950'li yılları... 1913 Babıali Baskını'yla başlayan darbeler tarihini... Yeni devletin ilk gününden itibaren çözmeye çalıştığı kadim problemleri; Kürt Sorunu'nu, "irtica" meselesini ve eğitim konusunu... İslâmcılıktan milliyetçiliğe, merkez sağdan sosyal demokrasiye bütün siyasal akımları... 1876'dan 1924'e ve 1982'ye anayasa metinlerimizi... Bizleri 2023'e taşıyacak yeni anayasa özlemimizi... Asırlık dış politikamız, ikili ilişkilerimiz, uluslararası kuruluşlardaki temsiliyetimiz, Kıbrıs Barış Harekâtı, AB macerası ve Ortadoğu politikalarımızı... Şehirleşme, üniversiteleşme, gecekondulaşma, ekonomik büyüme, yolsuzluklar, gündelik yaşamdaki nitelik ve kalite kaybı gibi en güçlü sosyolojik dinamik ve gelişmeleri... Yani bizi biz yapan ve bugünlere taşıyan önemli tarihsel dinamikleri konuştuk...” -İsmail Küçükkaya- Türkiye'nin geçmiş ve geleceğiyle ilgilenen her okurun mutlaka okuması gereken bir başucu kitabı… (Tanıtım Bülteninden)
Araştırma:
goodreads
1000kitap

Cennetin Doğusu
John Steinbeck
Tür:
Dünya Klasikleri , Edebiyat , Roman
Hakkında
Nobel Ödüllü yazar John Steinbeck derinlikli olay örgüsü ve her biri tanıdık özellikler barındıran büyüleyici karakterleriyle Cennetin Doğusu’nda, insanlık tarihinin Âdem’den bu yana en eski ve vazgeçilmez anlatısına, yani iyilik ve kötülüğün bitmek bilmez çekişmesine ve aralarındaki karmaşık ilişkiye modern bir yorum getiriyor. Geçtiğimiz yüzyıl başında Amerika’da ayakta kalma mücadelesi veren iki ailenin yollarını cennetvari topraklarda, Salinas Vadisi’nde kesiştiren Steinbeck, kötülüğün bir yazgı mı yoksa iyiliğe ulaşmak için özgür iradeye başvurularak aşılması gereken bir basamak mı olduğunu kutsal kitapların mitolojilerine göndermeler ve zengin metaforlarla, kuşaklara yayarak irdeliyor. Habil ile Kabil, çiftçi ve çoban, çılgınlık ve bilgelik, erdemlilik ve ahlaksızlık, kardeşlik ve haset, insan ve insan, “Bugüne kadar yazdıklarım, bu kitap için bir hazırlık niteliğindeydi” diyen Steinbeck’in görkemli anlatısında çarpışıyor.
Araştırma:
goodreads
1000kitap

@kekomancer @Mr. Darkside Okuduk Bitti!

Atatürk’ün Bana Anlattıkları Mustafa Kemal’in Ağzından Vahdettin
Falih Rıfkı Atay
Tür:
Tarih,Anı-Mektup-Günlük
Hakkında
“Hiç şüphesiz ki F. Rıfkı Atay’ın Çankaya, Atatürk’ün Bana Anlattıkları kitapları her türlü düşünce sahibinin mutlaka okuması gereken kitaplardır. F. Rıfkı Atay’ın sürükleyici, zengin muhtevalı, zıt görünüm ve olaylara dayanarak tezlerini savunan bir üslubu vardır.” Prof. İlber ORTAYLI
Mustafa Kemal’in harp politikası hakkındaki tenkitlerini, gerek Türk gerek Alman kumandanları ile münakaşalarını kendi anlatımından ve dönemin en yakın tanıklarından olan Falih Rıfkı Atay’ın kaleminden bir solukta okuyacak ve
• Atatürk’ün Vahdettin hakkındaki düşünceleri nelerdir?
• Vahdettin, Atatürk’ü Samsun’a neden gönderdi?
• İstiklal Savaşı'na gidilen yolda karşılaşılan güçlükler neydi?
• Yakın tarihimizin en tartışılan ikilisi olan Atatürk ve Vahdettin, birlikte yaptıkları Almanya yolculuğunda neler konuştu ve yaşadı?
• Millî Mücadele fikri nasıl doğdu?
• Atatürk nasıl bir kişiliğe sahipti?
• Vahdettin ile Atatürk arasında yapılan son görüşmede neler konuşuldu? sorularına bu kitapta cevap bulacaksınız!
Araştırma:
goodreads
1000kitap

Bu hafta Dostoyevski tatsız bir olay Mihail Bulgakov Genç bir doktorun anıları Jules Verne Zacharius usta Charles Dickens Bir Noel şarkısı Tormesli Lazarillo kitaplarını okuyup bitirdim.Şimdi Shakespeare Macbeth oyununu okuyorum
Bitirdiklerim arasından bana en dokunanları
Tatsız bir olay dostoyevski kişinin ruh halini çok iyi betimlemiş her ne kadar alt üst çatışması denilse de beni en çok etkileyen ana karakterin ruh hali oldu kendimden çok şey gördüm.
Bir Noel Şarkısı:Bu kitabı okuduktan sonra insanlara sürekli selamı esirgememeye çalıştım gerçekten ruhuma çok iyi geldi kitap.
Genç bir doktorun anıları:Gerçekten her tıp öğrencisinin kesinlikle okuması gerektiği bir kitap özellikle tıp adaylarının kitabın atmosferi de nedense beni aşırı derecede içine çekti.

Bu hafta Dostoyevski tatsız bir olay Mihail Bulgakov Genç bir doktorun anıları Jules Verne Zacharius usta Charles Dickens Bir Noel şarkısı Tormesli Lazarillo kitaplarını okuyup bitirdim.Şimdi Shakespeare Macbeth oyununu okuyorum
Bitirdiklerim arasından bana en dokunanları
Tatsız bir olay dostoyevski kişinin ruh halini çok iyi betimlemiş her ne kadar alt üst çatışması denilse de beni en çok etkileyen ana karakterin ruh hali oldu kendimden çok şey gördüm.
Bir Noel Şarkısı:Bu kitabı okuduktan sonra insanlara sürekli selamı esirgememeye çalıştım gerçekten ruhuma çok iyi geldi kitap.
Genç bir doktorun anıları:Gerçekten her tıp öğrencisinin kesinlikle okuması gerektiği bir kitap özellikle tıp adaylarının kitabın atmosferi de nedense beni aşırı derecede içine çekti.
Bende Othello okuyorum şuan. Kısmet olursa sırada Macbeth var.
Dostonun en iyi yaptığı şey o zaten. Her kitabında aynı hissi veriyor bana.

Bende Othello okuyorum şuan. Kısmet olursa sırada Macbeth var.
Dostonun en iyi yaptığı şey o zaten. Her kitabında aynı hissi veriyor bana.
Ben shakespeare okumaya yeni başladım açıkçası oyunları okumak biraz tuhaf geldi daha şiir gibi geliyor ama alışacak gibiyim :D.
Yani ben Tolstoydan daha çok beğendim dostoyu mesela bir keresinde yeraltından notları canlandıran bir oyuna gittim (okumadım kitabı) kendimden utandım yeter sus artık dedirtiyordu ben çıkıp oynuyordum sanki öyle bir analizi var adamın.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık