Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

En Son Hangi Kitabı Okudunuz?

• Konbuyu başlatan Reversi
  • Başlangıç tarihi
Geleceğin Partileri - William Gibson

Amazonda yayınlanan Geleceğin Partileri dizisinden sonra, ilgili kitaba göz atarken yazarın Matrix'in de yazarı olduğunu öğrenince Altın Yayınlarından basılan 6 kitabını nadirkitap üzerinden satın almıştım. Bridge üçlemesindeki kurgu kısmı şuanki döneme göre çok pasif kaldığı için okuma kısmı gerçekten zor geçiyor. (Belki çeviri kaynaklı da olabilir) Serinin son kitabı olduğu için bitirdiğim için mutluyum.

Kardeşini Doğurmak
Büşra Sanay
Tür:
Araştırma-İnceleme
Hakkında
Kardeşini Doğurmak elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir kalemin ürünü… "Direkt büyüdüm, büyüttüler" "Büşra Sanay insanlığın en karanlık noktasına, en bağışlanmaz suçuna büyük bir cesaretle eğiliyor ve ne kadar acı olursa olsun gerçeğin gözünün içine bakmaya çağırıyor bizi. Belki de arınma, bu yüzleşmelerle gelecek. Büşra gibi duyarlı insanların acı çekme pahasına yazdığı, böyle önemli kitaplarla… Okurken sarsılacaksınız hem de çok sarsılacaksınız. Sanırım gerekli olan da bu…" Zülfü Livaneli

Türkiye'nin en mahrem yerinde görülmeyen, görmezden gelinen bir yara: Ensest. CNNTürk haber spikeri Büşra Sanay, yıllarca süren titiz bir çalışmayla ensest mağdurlarından ailelere, sosyologlardan ilahiyatçılara, hukukçulardan eğitimcilere, psikologlardan adli tıpçılara kadar her kesimden insanla konuşarak Türkiye'nin ensest tablosunu ortaya çıkardı. …
Araştırma:
goodreads
1000kitap

Son düzenleme:
Bu aralar kendime kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum en son Tolstoy'un Kazaklar kitabını bitirdim şimdi Hacı Muratı bitirmek üzereyim yaklaşık 30 sayfa kaldı.Yarına amazondan sipariş ettiğim kitaplar gelecek önümüzdeki aylarda onları bitirmeye çalışacağım;Genç bir doktorun anıları,Bir Noel şarkısı,Macbeth,Dostluk üzerine 23 yaşına geldim bu bilinç yeni yeni hayatıma girmeye başlıyor üzülsem mi sevinsem mi bilemedim...

• Like
Tepkiler: Vvv
Bu aralar kendime kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum en son Tolstoy'un Kazaklar kitabını bitirdim şimdi Hacı Muratı bitirmek üzereyim yaklaşık 30 sayfa kaldı.Yarına amazondan sipariş ettiğim kitaplar gelecek önümüzdeki aylarda onları bitirmeye çalışacağım;Genç bir doktorun anıları,Bir Noel şarkısı,Macbeth,Dostluk üzerine 23 yaşına geldim bu bilinç yeni yeni hayatıma girmeye başlıyor üzülsem mi sevinsem mi bilemedim...
Hiçbir şey için geç değildir. Ben 4 yıl önce 25 yaşında başlamıştım. Benden daha iyi konumdasın. O zamandan bu yana 273 kitap okumuşum. Çoğunlumuz kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyor ama kazanamıyor. Bunun birçok sebebi var. Benim de birçok denemem başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Sonrasında bazı araştırmalarda bulunurak yaptığım hataları anladım ve alışkanlık kazanmayı sonunda başarmıştım. İstersen sana bazı tavsiyeler verebilirim.

Hiçbir şey için geç değildir. Ben 4 yıl önce 25 yaşında başlamıştım. Benden daha iyi konumdasın. O zamandan bu yana 273 kitap okumuşum. Çoğunlumuz kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyor ama kazanamıyor. Bunun birçok sebebi var. Benim de birçok denemem başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Sonrasında bazı araştırmalarda bulunurak yaptığım hataları anladım ve alışkanlık kazanmayı sonunda başarmıştım. İstersen sana bazı tavsiyeler verebilirim.
Bana da tavsiye versen iyi olur.

Kendini çok kasmana gerek yok.Yavaş yavaş ilerle.Mesela ben ilk kitap okumaya 16-17 yaşımda falan başladım ve okuduğum şeyler çoğunlukla fantastikti.Ve ilk başladığımda hani haftada 200 sayfa falan anca okuyordum yani.Bir kitabı bitirip diğerine 1 ay sonra falan başlıyordum hatta.Sonradan başka romanlar,klasikler,felsefe ve tarih falanda okumaya başladım ve şu an kitap okumadığım bir gün yok.Bu alışkanlığı kazanmak bence zor oluyor ama kazanınca da bırak(a)mıyorsun.Doğru düzgün okul bile okumayan ben kitap okumadan yaşayamaz hale geldim mesela...

çok teşekkür ederim zahmet olmayacaksa tavsiyenizi isterim.

Kendini çok kasmana gerek yok.Yavaş yavaş ilerle.Mesela ben ilk kitap okumaya 16-17 yaşımda falan başladım ve okuduğum şeyler çoğunlukla fantastikti.Ve ilk başladığımda hani haftada 200 sayfa falan anca okuyordum yani.Bir kitabı bitirip diğerine 1 ay sonra falan başlıyordum hatta.Sonradan başka romanlar,klasikler,felsefe ve tarih falanda okumaya başladım ve şu an kitap okumadığım bir gün yok.Bu alışkanlığı kazanmak bence zor oluyor ama kazanınca da bırak(a)mıyorsun.Doğru düzgün okul bile okumayan ben kitap okumadan yaşayamaz hale geldim mesela...
O bırakamamayı istiyorum gerçekten boş birisi olarak geçirmek istemiyorum hayatı.

çok teşekkür ederim zahmet olmayacaksa tavsiyenizi isterim.
@LaughTale @Rocks D. Xebec
Öncelikle bir alışkanlık nasıl kazanılır onu anlamak gerekiyor. Bir alışkanlık kazanmak için o şeyi düzenli olarak uzun bir süre yapman gerekiyor. Her sabah erken kalkmaya alışmış bir beyinin alarm olmadan kendisi kalkması gibi ya da her sabah aynada kendine bakan birinin evinden o aynayı kaldırsan bile yine her sabah o aynaya bakmaya çalışması gibi. İşte bunlar hep alışkanlık. Belli bir yerden sonra kitap okumakda böyle oluyor. Örneğin yatmadan önce kitap okumaya alışmış biri artık kitap okumadan yattığında kafası kitapda kalacak ve gözüne uyku girmemeye başlayacak.

• Alışkanlık kazanmanın birinci kuralı o eylemi her gün yapmaktır. Bu yüzden her gün kitap oku. 300 sf lık bir kitabı 1 gün okuyup 1 ay kitap okumaya ara vermek yerine o kitabı hergün 10 sf okuyarak 1 ayda okuman daha iyi. Tabi 1 günde bitirdiğinde daha fazla zevk alacaksındır ama alışkanlık kazanmak istiyorsan düzenli okumak daha iyidir. Bu şekilde yaptıktan belli bir süre sonra kitap okumadığın zaman büyük bir rahatsızlık duymaya başlıyorsun. Bu konuda bana yardımcı olması açısından Barış Özcan’ın Zinciri Kırma Takviminden yararlanmıştım ve baya faydasını görmüştüm.

• Damlaya damlaya göl oluyor, bunu anlamak çok önemli. Her gün 1 saat kitap okuyan biri ortalama 30 sf kitap okur. Bu yılda 10950 sf eder. Bu da 250 sf lık bir kitapdan 44 adet eder. Bunu düzenli devam ettirirsen 23 yılda 1000 kitap okumuş oluyorsun. Bir oda dolusu kitap yani. 46 yaşına gelmeden 1000 kitap bitireceksin. Günlük 1 saat çok değil. Zaman yok bahanesinin arkasına sığınan çok oluyor ama hayatlarında o kadar gereksiz şeylere zaman harcıyorlar ki farkında bile değiller.

• Kitap seçimi çok önemli. Kitap okumak, odaklanmak, düşünce gücü, okuduğun şeyi aklında canlandırabilme yeteneğin, hayal gücün bütün bunlar da birer kas gibi. Bunları ne kadar fazla yaparsan o kadar gelişiyor. O yüzden en başta okuması basit sürükleyici fazla kalın olmayan romanlardan başlamanı tavsiye ederim. Ben mesela bir keresinde Tutunamayanlar kitabıya başlamıştım bu serüvene. Sonra kitabı yarıda bıraktım ve kitap okuma alışkanlığım başlamadan bitti. Meğersem bu kitap en zor kitaplardan biriymiş, en çok yarım bırakılan kitaplar listesinde de birinci sırada. 35 sf cıvarı noktalama işareti olmayan bir bölümü vardı mesela. Bu kitap yüzünden okumaktan soğumuştum o zaman. Sonrasında kitap okuma alışkanlığı kazandığım 3 yılının ardından okumuştum bu kitabı ve çok sevmiştim. Acele etme zorluk seviyesini yavaş yavaş arttır.

• Dünyada o kadar fazla kitap var ki. Bunları okumaya insan ömrü yetmesi imkansız. Bu yüzden seçici olmak ve doğru kitapları seçmek çok önemli. Bu açıdan 1000kitap ve goodreads gibi uygulamalardan faydalanmak yararına olabilir.

• Kendi zevkini bul. Zevk aldığın tarzları okursan alışkanlığı daha kolay kazanırsın. Bir kitap seni sarmıyorsa ve artık ilerlerken çok zorlanıyorsan o kitabı yarıda bırak ve başka bir kitaba geç. İnatlaşma eğer inat edersen bu sefer içindeki kitap sevgisi zarar görebilir.

• Ne için kitap okuduğunu ve kitap okumanın sana ne anlam ifade ettiğini iyice idrak etmelisin. Bu konuda kendine bir yazı yazabilirsin. Yazmak çoğu zaman düşünceni daha iyi ifade etmeni ve daha iyi anlamanı sağlar. Örneğin kitapların bir zaman makinesi olduğunu tarihin büyük beyinleriyle sohbet etme fırsatı verdiğini anlamak çok önemli. Bu ve bu gibi fikirleri idrak etmek kitaplara karşı bakış açını değiştirmede ve kitap sevgisini arttırmada baya faydası olacaktır. Bu konu aslında apayrı bir tartışma konusu ve kitap okumanın önemi anlamada en önemli konulardan biri aynı zamanda.

• Kitap okumak bir zaman geçirme aracı değildir. Çoğu kitap bir zaman bir emek istiyor. Ona odakanmalısın zaman ayırmalısın ona hazırlanmalısın. Diğer türlü kitapdan verim alamazsın ve bunun sonucunda zevk de alamazsın.

• Çevre önemli. Kitap okuyan, kitap sohbeti yapabileceğin arkadaşlar edinmeye çalış. İnan güzel bir kitap okuduktan sonra onu paylaşmak istiyor insan :)

Şimdilik akıma gelenler bunlar.

Felsefem ömrüme olabildiğince kaliteli kitaplar sığdırmak çünkü ömür kısa kitaplar çok!

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık