Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

Ben de tam kitaplara başlamıştım. Evren bana 'zaten sonunu göremeyeceksin o yüzden tez elden okumayı bırak.' diye mesaj yolluyor olabilir.

Bir ayda tamamlıyormuş 500 sayfayı fanlar şok fanlar iptal

Daha önce de yazmıştım, şimdi aynı şeyleri uzun uzadıya tekrar yazmayalım ama bu adamın asıl sorunu kurguyu toparlayamaması. Kurguyu toparlayamamasına sebep olan unsurları çözdü çözmedi mi asıl mesele bu. Çözdüyse 1 ay olmasa da 5 6 ayda bile toparlayabilir.

Kurgu nerede düğüm yaptı kesin bir şey diyemesek de Martin zamanında ölmemesi gereken bir karakteri öldürdüm o yüzden oldu dedi. O karakter muhtemelen Kevan Lannister. Neden böyle düşündüğümü de açıklayım.

Martin, serinin ilk halini anlattığu mektubunda Jaime Lannister sıra kendisine gelene kadar tüm olası adayları öldürüp kral oluyordu. Tabi şuanda her şey farklı öyle bir şey olması mümkün değil ama buradan varabileceğimiz nokta bu adam tahtı çok uzun süre Lannisterların elinde tutmakta kararlı. Zaten hikayenin sinopsisinde önemli yer tutan Stark Lannister mücadelesini düşündüğümüzde bu mantıklı da.

Ama problem şu ki şuanda Lannisterların güçlerini kaybetmeleri an meselesi. Hatta neredeyse kaybettiler bile diyebiliriz. Kevan'ın ölümünden sonra Kralın Şehrinde doğrudüzgün Lannister kalmadı zaten. Tek güçlü konumdaki kişi resmiyette bir Baratheon olan şeker çocuk Tommen.

Eğer bu seriyi Eichiro Oda yazsaydı Cersei Lannistet o zindandan kurtulur, yaşadığo şey sayesinde değişir ve babasının kızı olduğunu göstererek aileyi tekrar ayağa kaldırırdı. Ama Martin böyle bir yazar değil. Tesadüflere, plot hole'lara bel bağlamaz. Bir karakter realist bir bakış açısıyla yaklaşırsak bir iş boyunu aşacaksa kurgu için de aynı şey geçerlidir. Cersei gibi mükemmel kurulmuş bir düzeni mahveden, herkes tarafından kolayca manipule edilen bir karakter aileyi tekrar ayağa kaldıramaz. Geride de pek seçenek yok maalesef. Belki Jaime falan ama onun da çok farklı bir gidişatı var.

Özetle Martin Lannisterların kafasını kesti. Şimdi kafasız aslanı sabit tutmakta zorlanıyor.

Bende bitireli 1 ay oldu. Yine de okunmayı hakediyor. Kitaplar aşırı keyifli ilerliyor. fakat bitirdikten sonra dediğin hissiyat can sıkıyor biraz...
Okunmayı hak ettiğini biliyorum ama daha kitaplara başlayalı dört gün oldu ve beşinci günün şafağında böyle bir haberin gelmiş olması bende bir acaba uyandırmadı değil.

Bu iyi haber uzun zamandır demiyordu bir şey :ehe:
Yanlış bilmiyorsam eğer bu kitap 2016 yılında çıkacaktı aradan altı yıldan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen adam kitabı bitirmeye yakın bile değil ve daha bunun son kitabı var. Yaşı da malum ve ben ümidimi okumaya başlamadan çok önce kaybetmiştim. Zaten kitaplara başlamam da bu yüzden bu kadar uzadı. Sonunu göremeyeceğim şeylere başlamak hiç benlik değil.

Yanlış bilmiyorsam eğer bu kitap 2016 yılında çıkacaktı aradan altı yıldan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen adam kitabı bitirmeye yakın bile değil ve daha bunun son kitabı var. Yaşı da malum ve ben ümidimi okumaya başlamadan çok önce kaybetmiştim. Zaten kitaplara başlamam da bu yüzden bu kadar uzadı. Sonunu göremeyeceğim şeylere başlamak hiç benlik değil.
Adam 2013'den beri seneye diyip duruyor. Hatta dizi bittiğinde Yeni Zelanda'da da mı bir yerde bitmezse seneye beni tutuklayın demişti.

Ama somut olarak "şu kadar sayfa yazdım" tadında bir açıklama hatırlamıyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 9)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık