Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

Euron'ın boru muhabbetini çok önceden spoiler yemiştim fakat kitapta yeni okudum kral şurası ve borunun ilk geçtiği kısmı. Acaba kolpa mı diyordum okumadan önce ama boru baya Valyria zamanından kalma belli. Boruyu üflediğinde adamının ağzından burnundan kan gelmesi, üzerinde yazmaların üfleyince parlaması gibi.

Ayrıca Aerea Balerion'u kaçırınca Balerion bunu Valyria'ya götürüyor. Aerea öyle bir dönüyor ki alev almış. Rahip kıza dokununca eli yanıyor. İçinden solucana benzer insan suretine benzer mahlukatlar çıkmış. Hatta Balerion bile baya zarar dönerek geliyor. Jahearys Valyria'ya seyahat ettiği düşünülen gemilerin limana girmesini falan yasaklıyor. Bu Euron nasıl gidip bu boruyu alıp bir sorun yaşamadan dönmüş acaba. Daha ilk kısımdayım Kargaların Ziyafeti'nde. Buna tekrar değinecek mi bilmiyorum.
Euron çok gizemli karakter. HxH'deki 4. Prens'e benzetiyorum bu açıdan, çok tehlikeli ve ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Gelmiş geçmiş en iyi villainlardan birisi olabilecek karakteri dizide nasıl hiç ettiler şaşırıyorum gerçekten de...

Bu arada Kış Rüzgarları kitabından bir Pov yayınlanmıştı Euron ile ilgili. Çok büyük spoiler içeriyor onun uyarısını yapayım, kafandaki soruya cevap bulabilirsin.

Euron Kargagöz Sükunet’in gövdesinde, siyah işlemeli ve Aeron’un hayatı boyunca görmediği bir zırhla örtülü duruyordu. Duman kadar siyahtı ama Euron onu en ince ipek kadar rahat giyiyordu. İşlemeler kırmızı altınla sivrilmişti ve hareket ettikçe parıldıyor ve ışık saçıyordu. Metaldeki kalıp seçilebiliyordu. Kıvrımları, kabartmalar ve gizemli semboller çeliğe işlenmişti. Valyria çeliği olduğunu biliyordu Buharsaçlı. Zırhı Valyria çeliğiydi. Bu tarz şeyler yüzyıllar önce, Kıyamet’in öncesinde biliniyordu ama o zamanlar bile bir krallığa bedeldi. Euron yalan söylememişti. Valyria’ya gitmişti. Delirdiğine saşmamak gerekirdi.

Yüksek ihtimal gitmiş olsa da tam olarak kanıt olmayabilir. Asshai gibi gizemli yerlerden de bulmuş olabilir.

Euron çok gizemli karakter. HxH'deki 4. Prens'e benzetiyorum bu açıdan, çok tehlikeli ve ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Gelmiş geçmiş en iyi villainlardan birisi olabilecek karakteri dizide nasıl hiç ettiler şaşırıyorum gerçekten de...

Bu arada Kış Rüzgarları kitabından bir Pov yayınlanmıştı Euron ile ilgili. Çok büyük spoiler içeriyor onun uyarısını yapayım, kafandaki soruya cevap bulabilirsin.

Euron Kargagöz Sükunet’in gövdesinde, siyah işlemeli ve Aeron’un hayatı boyunca görmediği bir zırhla örtülü duruyordu. Duman kadar siyahtı ama Euron onu en ince ipek kadar rahat giyiyordu. İşlemeler kırmızı altınla sivrilmişti ve hareket ettikçe parıldıyor ve ışık saçıyordu. Metaldeki kalıp seçilebiliyordu. Kıvrımları, kabartmalar ve gizemli semboller çeliğe işlenmişti. Valyria çeliği olduğunu biliyordu Buharsaçlı. Zırhı Valyria çeliğiydi. Bu tarz şeyler yüzyıllar önce, Kıyamet’in öncesinde biliniyordu ama o zamanlar bile bir krallığa bedeldi. Euron yalan söylememişti. Valyria’ya gitmişti. Delirdiğine saşmamak gerekirdi.

Yüksek ihtimal gitmiş olsa da tam olarak kanıt olmayabilir. Asshai gibi gizemli yerlerden de bulmuş olabilir.
ne yazıkki gidip gitmediğini asla öğrenemeyeceğiz. Şişko sağ olsun yazmayı bıraktığı için seri bitmiyor :D

Euron ile ilgili birçok teori var, benimde ihtimal verdiğim belki bir batık gemi ya da ona benzer bir enkaz-hazine tarzı bişey bulup yağma ettiği. Bilirsiniz 3 gözlü kuzgun'un Euron'u Bran'dan önce deneyip içine girdiğine dair güçlü bir teori var. Belki 3 gözlü kuzgun Euron'a böyle bir şeyin yerini göstermiş olabilir.

3.kitabın sonlarına geldim. Dizinin 3 ve 4. sezonlarını ele aldığını düşünmemiştim. Dizide de severdim fakat Davos kitapta favori karakterim oldu. Stannis'i de diziye göre bır tık daha sevebildim.

Red Wedding olayı kitapta bağıra bağıra geliyorum demiş. Catelyn üzerinden baya belli edilmiş. Dizi yine güzel yansıtmış. Orada da anlayabiliyorsun fakat Catelyn hissetiklerini, düşündüklerini aktarınca daha anlaşılabilir oluyor. Diziyi izlemeseydim kitapta bu kısımları okumak aşırı moral bozucu olurdu. Okuduğum kısma göre dizi yine iyi aktarmış bir yere kadar fakat değişikliklerin de olduğunu farkettim. Zaten diziyi iyice unutmuştum ben. Kitabı her okuduğumda ya diyorum bu dizide var mıydı yoksa yok muydu? Mesela Sandor Clegane vs Beric Dondarrion kısımları dizide de varmış ama kitabı okurken sanki dizide yokmuş gibi okudum. Hiç hatırlamadığımı farkettim. Bazı olaylar aklımdan direk çıkmış. Önemli olaylar kalmış kafamda. :D
Asıl farklılıklar 3. Kitaptan sonra başlıyor.

4. kitabın ilk kısmını bitirdim neredeyse. 4. kitap baya farklı zaten. Greyjoylar, Marteller derken baya değişti.
Greyjoy ve Martell haneleri kitapta çok önemliyken dizide gördüklerimiz çok kötüydü cidden. Hele Doran Martell ve Euron.... Oberyn'ın piçleri Doran'ı yok etti yaw, sizin kalem tutan eliniz kırılsın. : Alexander Siddig gibi harika bir oyuncu seçmişlerdi bir de... Yazık cidden.

Greyjoy ve Martell haneleri kitapta çok önemliyken dizide gördüklerimiz çok kötüydü cidden. Hele Doran Martell ve Euron.... Oberyn'ın piçleri Doran'ı yok etti yaw, sizin kalem tutan eliniz kırılsın. : Alexander Siddig gibi harika bir oyuncu seçmişlerdi bir de... Yazık cidden.

Martell hanesinin önemi nereden geliyor?

Martell hanesinin önemi nereden geliyor?
Şimdi şöyle ki Martell ailesi Targaryenlere diz çökmeyen tek ailedir. Ejderhalara rağmen gerilla savaşıyla falan bir şekilde ayakta kalmışlar. Sonrasında ejderler gidince Daeron Kuzeyden Starklara kadar adam toplayarak bir şekilde fethetmiş ama onda bile(hile hurdayla ve bir de kralın çapsızlığı yüzünden olsa da) gene de ayakta kalmayı başarmışlar. Zaten kendileri Rhoynarlar gibi fazlasıyla gelişmiş bir kültürden geliyorlar. Diyara bağlanması ise sonradan sonraya evlilik yoluyla oluyor. Martellar bu noktada Targaryenlerin hiçbir şekilde Valyria kanı taşımayan bir gelin aldıkları Hightowerlardan sonraki ilk aile olmuş oluyor.

Tarihsel önemlerini geçip kitaplara gelecek olursak, dizide yapılan saçmalıklar şunlar

1. Doran Martell öyle çapsız bir tip değil. Oberyn bir yılan, ama bir yılanın bile saklanmak için çimlere ihtiyacı vardır işte o çimler de benim diyen birisi. Yani yeğenlerinin katledilmesini asla unutmamış ve tüm hayatı boyunca Lannisterlardan intikam almak için plan tasarlamış bir tiptir. Aksiyon olarak neler yaptı dersen Viserys'i kızıyla nişanlandırmıştı. Viserys ölünce oğlunu ise Dany ile evlenmesi içim gönderdi gizlice. Westeros içinde ise Oberyn'n ölimünden sonra Myrcella'ya taç giydirmeye çalışan Oberyn'in kızlarını engelledi arkasından kardeşinin işlevini devam ettirebileceklerini söyledi. Şuanda ise konseye onlardan birisini soktu sanırsam.

2. Martellar dizideki gibi bir Euron'un saldısıyla bitecek bir aile değil. Bu saçmalık. Ejderhalara, tüm diyarın ordusuna diz çökmemiş aile bir korsan saldırısına gidecek öyle mi? :D

Dahası Martelların vassallarından da fazlaca önemli Dayne'leri unutmamak gerek ki Dayne ailesi Martin'in seri sonuna spoiler olur diye aile sözlerini dahi söylemediği bir ailedir.

Son düzenleme:
Serideki gizemleri konu yapmak lazım aslında. Son zamanlarda teori videolarına daldım, evreni geniş ve merak konusu olan çok şey var.

Bunu söyledik zaten yukarıda. En güçlülerden değildi demek, güçsüz demek değil. En güçlülerden değil demek, yine güçlü ama en güçlülerden değil demek.

Peki Targ'ların Stark'ları kalan 150 yılda ejderhasız yönetmelerini göz önünde bulundurursak, Stark'lar vasat altının da altı bir aile diyebilir miyiz? 🤭
En güçsüzlerinden biri değildi dese bu güçlü oldukları anlamına mı yoksa en güçsüz yerine sadece güçsüz oldukları anlamına mı gelecekti? ;) Sadece soruyorum.

Starklar, çöl bedevisi Dorne kadar dayanamamış. ;) Hüüü bir kızınızla bir stark oğlanı evlenecek söz verin. hüüü

En güçsüzlerinden biri değildi dese bu güçlü oldukları anlamına mı yoksa en güçsüz yerine sadece güçsüz oldukları anlamına mı gelecekti? ;) Sadece soruyorum.

Starklar, çöl bedevisi Dorne kadar dayanamamış. ;) Hüüü bir kızınızla bir stark oğlanı evlenecek söz verin. hüüü
;););););)
:D
Güçsüz bir aile olsa, güçsüz bir aile olduğunu belirtirdi yazar direkt. Onun yerine en güçlüler olduğunu söylüyor, yani en tepeyi ve Targ'lar onlardan değildi diyor. Yani bir güç ima ediyor açıkça, çünkü güçlülerden örnek veriyor.

Soruna cevap olarak da; evet öyle dese güçsüz ama en güçsüz olmadığı anlaşılırdı. Çünkü örneğini güçsüz üzerinden vermiş olacaktı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık