Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

;););););)
:D
Güçsüz bir aile olsa, güçsüz bir aile olduğunu belirtirdi yazar direkt. Onun yerine en güçlüler olduğunu söylüyor, yani en tepeyi ve Targ'lar onlardan değildi diyor. Yani bir güç ima ediyor açıkça, çünkü güçlülerden örnek veriyor.

Soruna cevap olarak da; evet öyle dese güçsüz ama en güçsüz olmadığı anlaşılırdı. Çünkü örneğini güçsüz üzerinden vermiş olacaktı.
Buz ve Ateş'in Dünyası kitabından bu da.

The Targaryens were far from the most powerful of the dragonlords, and their rivals saw their flight to Dragonstone as an act of surrender, as cowardice.

Valyria nasıl yok olmuş? İç çekişme mi?
Doğal afet olarak bilinip kabul ediliyor ama hakkında da çok fazla spekülasyon var.
Yüzsüz adamların bir operasyon sonucu yaptığını söyleyenler var.
İç çekişme sonucu volkanları kontrol eden ailelerin zayıflayıp kontrolü kaybedince olduğunu söyleyen var.
Rhoynar'ın intikam için bir operasyon yaptığını söyleyen var.

Lannister'ların istemeden de olsa sebep olduğunu söyleyen bile var ki bu cidden ilginç bir teori. Lannister'ların altın madenleri ve zenginlikleri Valyria'da bile ünlüdür ve bir kahin, bir gün Lanister altınları Vlayria'ya felaketi getirecek gibi bir kehanette bulunmuş sanırım. Lannister'lar Valyria çeliği kılıç için ordu kuracak kadar yüksek miktarda ödeme yapmışlar Valyria'ya ve Lannister altınları Valyria'ya gelmiş böylece. Bu alışverişten çok da uzun olmayan bir süre sonra kıyamet yaşanıyor.

Doğal afet olarak bilinip kabul ediliyor ama hakkında da çok fazla spekülasyon var.
Yüzsüz adamların bir operasyon sonucu yaptığını söyleyenler var.
İç çekişme sonucu volkanları kontrol eden ailelerin zayıflayıp kontrolü kaybedince olduğunu söyleyen var.
Rhoynar'ın intikam için bir operasyon yaptığını söyleyen var.

Lannister'ların istemeden de olsa sebep olduğunu söyleyen bile var ki bu cidden ilginç bir teori. Lannister'ların altın madenleri ve zenginlikleri Valyria'da bile ünlüdür ve bir kahin, bir gün Lanister altınları Vlayria'ya felaketi getirecek gibi bir kehanette bulunmuş sanırım. Lannister'lar Valyria çeliği kılıç için ordu kuracak kadar yüksek miktarda ödeme yapmışlar Valyria'ya ve Lannister altınları Valyria'ya gelmiş böylece. Bu alışverişten çok da uzun olmayan bir süre sonra kıyamet yaşanıyor.
Valyria Imparatorluğu'nun olduğu yerde 14 tane yanardağ var. Bunların hepsi aynı anda patlayıp bir anda bütün yarımadayı ve ülkeyi yok ediyor. Aenar Targaryen bu olay olmadan kısa süre önce tüm malvarlığını satıyor, ejderhaların ve hane üyelerini de yanına alıp Ejderha Kayası'na yerleşiyor. Kıyamet gerçekleşince Valyria hanelerinden geriye sadece Targaryenler kalıyor.

Teoriye göre bahsettiğim yanardağlar büyücüler tarafından kontrol altında tutuluyor. Aenar Targaryen ülkeyi terk ettikten sonra Yüzsüz Adamlar'a para vererek bu büyücüleri öldürtüyor. Böylece yanardağlar kontrolden çıkarak patlıyor ve Valyria'yı yok ediyor.
Teşekkür ettim kafamda bir şeyler şekillendi.

Greyjoy ve Martell haneleri kitapta çok önemliyken dizide gördüklerimiz çok kötüydü cidden. Hele Doran Martell ve Euron.... Oberyn'ın piçleri Doran'ı yok etti yaw, sizin kalem tutan eliniz kırılsın. : Alexander Siddig gibi harika bir oyuncu seçmişlerdi bir de... Yazık cidden.
dizide o kısımlarda ağır saçmaladılar. Nerede görülmüş piçlerin direk olarak hanenin başına geçtiği...

Greyjoy ve Martell haneleri kitapta çok önemliyken dizide gördüklerimiz çok kötüydü cidden. Hele Doran Martell ve Euron.... Oberyn'ın piçleri Doran'ı yok etti yaw, sizin kalem tutan eliniz kırılsın. : Alexander Siddig gibi harika bir oyuncu seçmişlerdi bir de... Yazık cidden.
Katılıyorum. Ek olarak Victarion'u da unutmamak lazım, muhteşem bir savaşçı. POV karakteri olmasına rağmen dizide yok adam.

Valyria yıkımından kurtulan başka hane olmaması kesin bilgi mi? George Martin açık kapı bırakmış gibi. Hem ejderhalara sahip hanelerden hem de ejderhası olmayıp da nüfuzlu olan hanelerden bahsediyorum.

Valyria'a yıkıma uğramış tamamen, yıkımdan sonra orayı tehlikeli kılan ne? Yanardağların etkisiyle oranın cehennem gibi olması mı?
"Yazılanlara göre sekiz yüz kilometre çap içindeki her tepe ortadan ikiye yarılıp havayı kül ve duman ile doldurmuş. Yükselen alevlerin sıcaklığı o kadar yüksekmiş ki, gökyüzündeki ejderhalar bile bu alevler tarafından yutulmuş. Yeryüzünde açılan çatlaklar, tapınakları hatta köyleri bile içine çekmiş. Göller kaynayıp asite dönüşmüş, su pınarları kilometrelerce yukarıya erimiş taşları püskürtmüş, gökyüzündeki kızıl bulutlardan aşağı ejdercamları yağmış. Kuzey tarafında ise yer yarılıp içine çökmüş, çöken yere ise asitleşen sular dolmuş."

Adaya gidip dönen tek bir kişi var. Aerea Targaryen var. Kızcağızın vücudu içten yanıyor, öldüğünde içinden ateş solucanlarına benzeyen yaratıklar çıkıyor. Gitmesi çok zor, gidip de dönen yok, dönenin de sonu böyle oluyor:

"Dünyaya Prenses Aerea'nın yüksek ateşten öldüğünü söyledik ve bu genel olarak doğru ama bu daha önce görmediğim, bir daha da görmemeyi umduğum bir ateşti. Kızcağız yanıyordu. Cildi kıpkırmızı kesilmişti ve ne kadar yandığını görmek için elimi alnına dayadığımda elimi kaynayan bir kazana sokmuş gibi hissettim. O kadar aç kalmış, o kadar çökmüştü ki kemiklerinin üzerinde eti kalmamıştı ama görebildiğimiz... bazı şişkinlikler oluyordu ve bunlar derisinin altında yükselip iniyorlardı, sanki... hayır, sanki değil çünkü bu gerçekti... içinde bir şeyler vardı, canlı şeyler, hareket edip dönenen, belki de bir çıkış yolu arayan ve kıza haşhaş sütünün bile rahatlık sağlayamadığı bir acı yaşatan şeyler. Annesi geldiğinde ona da söyleyeceğimiz gibi krala da Aerea'nın hiç konuşmadığını söyledik ama bu da yalandı. Çatlak ve kanayan dudaklarından bize fısıldadığı korkunç şeylerin bir kısmını yakında unutmak için dua ediyorum. Ölmek için ne kadar yalvardığını unutamam.

"Üstadın sanatları bu ateş için faydasızdı, elbette bu korku dolu şeye bu kadar gündelik bir isim verebilirsek. Bunu en basit, kızın içten piştiğini söyleyerek açıklayabilirim. Vücudu karardıkça karardı ve sonra çatlamaya başladı ta ki, Yedi korusun, ateşte pişirilmekten çatlamış bir domuza benzeyene kadar. İnce ince dumanlar ağzından, burnundan ve ayıptır söylemesi, aşağı dudaklarından yükselmeye başladı. İçindeki şeyler hareket etmeye devam etseler de artık konuşmayı kesmişti. Gözleri kafatasının içinde piştiler ve sonunda kaynayan suda uzun süre kalmış yumurtalar gibi patladılar.

"Bunun hayatımda görüp görebileceğim en iğrenç şey olduğunu düşünmüştüm ama çok geçmeden bu düşüncemde yanıldığımı anladım zira daha da korkunç şeyler beni bekliyordu. Bunu, Benifer'le birlikte kızcağızı küvete yerleştirip üzerini buzla kapladığımızda gördük. Soğuk suya dalmasıyla kalbi de durdu, kendimi böyle teselli ediyorum... eğer gerçekten böyleyse, bu onun için bir merhamet sayılabilir çünkü içindeki şeyler o zaman dışarı çıktılar...

"O şeyler... Anne bana merhamet etsin, onları nasıl anlatacağımı bilmiyorum... onlar... yüzleri olan solucanlar... elleri olan yılanlar... kıvranan, kaygan, vücudunu delerek çıktıklarında debelenen, katlanan, bükülen, dile getirilmeyecek şeyler. Kimileri serçe parmağımdan daha büyük değildi ama bir tanesi en az kolum kadar uzundu... ah, Savaşçı beni korusun, çıkardıkları o sesler...

"Ama öldüler. Bunu unutmamalıyım, buna tutunmalıyım. Ne olurlarsa olsun, onlar ateşin ve sıcağın yaratıklarıydı ve buzdan hiç hoşlanmadılar, hayır. Teker teker debelendiler, kıvrandılar ve Yedi'ye şükürler olsun, gözlerimin önünde öldüler. Onlara birer isim vermek istemiyorum... onlar korkunç şeylerdi."

Valyria yıkımından kurtulan başka hane olmaması kesin bilgi mi? George Martin açık kapı bırakmış gibi. Hem ejderhalara sahip hanelerden hem de ejderhası olmayıp da nüfuzlu olan hanelerden bahsediyorum.
Başka kurtulan haneler var, ama onlar da zamanla yok oluyor.

"Targaryenlar dışında, bazı ejderlordlarının da Kıyamet’ten kurtulduğu söylenir. Anlatılanlara göre Tyrosh ve Lys’teki bazı ejderlordları Kıyamet’ten kurtulur ancak yaşanan yıkımın büyüklüğü görüldükten sonra o lordlar ve ejderhaları Özgür Şehir halkı tarafından öldürülür. Qohor tarihinde yazılanlara göre, Aurion isimli bir ejderlordu, Qohorik’teki koloniden asker toplar ve kendini Valyria İmparatoru ilan eder. Kendisi ejderha üzerinde, arkasındaki otuz bin kişilik ordu ise yaya olarak Valyria’dan 31 geriye kalanları ele geçirip imparatorluğu tekrar kurmak için yola çıkar. Ancak o vakitten sonra ne İmparator Aurion’ı ne de ordusunu gören olur."

Kıyamette sağ çıkan sadece Targaryen'ler değil bu arada. Volantis'te ve Qohor'da bulunan birkaç ejderlordu da kıyametten kurtuluyor orada olmadıkları için. Ejderlordu olmayıp da kurtulan ise daha fazla var. Volantis Valyria soyluları tarafından yönetiliyor hala. Lys'te keza çok Valyria hanesi var.

Targ'lar dışındaki ejder lordları kısa sürede etraflarındaki karmaşaya kurban gittiler tabi ki. Valyria yıkıldıktan sonra çok fena bir siyasi boşluk oluşuyor ve bütün kıta birbirine giriyor. Kanlı yüzyıl deniyor bu döneme, herkesin herkese saldırdığı bir dönem. Orada kalan ejderlordları da telef oluyor. Targ'lar bu kavgalara uzak kalmayı tercih ediyor, neredeyse hiçbirine bulaşmıyorlar bu çatışmaların.
Qohor'da kalan ejderlordu da Valyria'ya ejderine binip gitti, yanında 30 binlik ordusuyla, bir daha haber alınamadı.

William cutting ve ch3rlo bahsetmişler zaten. Onlar dışında Velaryon ve Celtigar da bildiğimiz haneler.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık