Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] 1044: Kurtuluş Savaşçısı

Bölüm Nasıldı ?

• İyi

Kullanılan: 278 52.8%
  • Orta

Kullanılan: 58 11.0%
  • Kötü

Kullanılan: 191 36.2%

• Kullanılan toplam oy
    527
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Nika için kurtuluş savaşçısı gittiği her yerde insanları güldürür ve eğlendirir deniliyor. Luffy seri boyunca bunu zaten yapmadı mı? Nami'nin köyü, Alabasta, Skypea, Water 7, Thriller Bark, Balık Adam Adası, Dressrosa şimdi de Wano.

Ayrıca yıllar önce Skypea'daki ateş başında dans sahnesini serinin en önemli birkaç sahnesinden biri olarak lanse etmişti, yani bu meyveyi sonradan uydurması mümkün değil. Bariz bir biçimde bu seriyi yazmaya başladığı zaman bunu düşünmüş.

Benim anladıım luffy hem lastigi tam olara k kullanabliyor hemde hayal güçünün ne kadarsa o kada isteği şekile sokuyor

Arkadaşlar benim merak ettiğim şey :Serinin başından beri Luffy'nin karakterinden dolayı mı bu kadar eğlenceli ,şen şakrak ve keyifli biriydi yoksa Meyveyi yemesinden dolayı mı karakteri bu hale geldi?Eğer 2.seçenek ise Oda gerçekten çok saçma iş yaptı.Biz Luffy'i kendisi olduğu için seviyorduk
Aslında ikisi de. Muhtemelen meyve o yüzden Luffy'yi seçti diye bağlanacak.

Düşünüyorum düşünüyorum bir insan neden bu kadar emek verdiği serisine zarar vermek ister mana bulamıyorum. Pekala meyve böyle tasarlanmış olabilir. Zaten meyve uyanışının zeminden ziyade kendisinde de değişiklik yapılabileceğini konuşmuştuk burada gayet de anlaşılabilir bir güç olmuş. Meyvenin zoan olması da anlaşılır vitesler vs. Açıkçası meyvenin luffynin karakterinde etken rol oynadığını da düşünmüyorum. Luffy böyle olduğu için meyve onu seçmiş olması bana daha makul geliyor. Luffy'nin gücünün eğlenceli bir şey olması da hoş, konsepte de uyan bir şey olmuş. Kaido'ya verdiği anlık zarar güzel kaido da uyanırsa daha zevkli hale gelebilir. Çizgi film efektleri ise yoruma açık bir şey ben bir şey diyemiyorum gerek yoktu sadece bence.

Kendimce güzel gördüğüm bütün bu detaylara rağmen bölüme ise kötü verdim. Nedeni de basit. Ben bir hikaye okuyorum ve okuduğum hikayenin yazarının hiçbir yazarlık becerisinin olmaması bunda bir beis görmeden dilediği gibi saçmalama isteği. Şimdi 3 günün dolmuşluğuyla biraz saydırmak istiyorum bu adama. Kardeşim sen beş tane adam koymuşsun oraya. Gördük ki bu adamlar emir komuta zincirinin en üstünün bir altındaki insanlar. Hatta Imu'yu gören tek grup olma ihtimalleri de yüksek. Bu adamlara kalkıp bir sürü savaş yarası vermişsin hatta birinde de kitetsu var - sanırım -. Öyle ki bu adamlar da ölümsüz falan mı her şeyi biliyorlar mı diye tartışıyor insanlar. Sen sakazuki'yi bu adamların karşısına geçirtip haddini bil diyorsun onlar vasıtasıyla. Haliyle insanlar bu hükümet çok güçlü hatta bu adamların da güçlü olması şaşırtmaz falan diye düşünüyorsun. Olur olmaz ayrı şey ama adamlara o havayı veren sensin. Peki ne yapıyorsun ? Durup dururken bir meyvenin uyanışının efsane olmasından bahsediyorsun ki daha meyve uyanmamış bile. Millet acaba hangi meyve diye düşünedursun acaba tamanın mı falan diye. Öyle ya böyle bir şey olması için meyveyi hiç görmemiş olmaları gerekir. Ama öyle çıkmıyor. Bayağı bildiğimiz gomu gomu çıkıyor meyve. Enies lobby'yi basmış sabody de amiral ile karşılaşmış marinefordda bir sürü amiralin arasında savaşmış dünyanın en tehlikeli suçlusunun bizzat oğlu olan adam ki dragon gibi de değil doğrudan savaş açmış bu adam hükümete ama diyorsun ki yakalayamadık. Senin yapacağın işe tüküreyim ben. Ulan nika nikanın hangi meyveye gideceğini bilmiyoruz bu sebeple asla yakalayamadık desene. Madem kendi hür iradeleri var bu meyvelerin ki meyvelerin ruhu falan olası bir şey hangi meyveye saklanacağı bilinemez doğal olarak. Hiç konuşturma ya da Gorosei'yi. Efsane falan demesinler haberleri dahi olması. Raftele gitmedikçe öğrenilemesin. Ya da meyvenin nika ile bir alakası olmasın. Luffy ne güzel karakteriyle bir sembol olmuştu. Şimdi adam diyor ki meyve böyle olduğu için luffy'nin karakteri böyle oldu demek ki hiçbir özelliği yokmuş. Sadece öyle doğma şansı elde ettiği için gomu gomuyu yeme şansı elde ettiği için oldu. Bayağı bal yani. E sen 25 yıldır çizdiği karaktere ihanet etmedin de ne yaptın şimdi ? Yazıklar olsun cidden.

Uyanış diye bir şey çıkartıyorsun neden nasıl oluyor bilmiyoruz. Luffy önce dof ile sonra kata dövüşünde iki defa gördü bu özelliği. Örneğin doffy birçok konuda bilgi sahibi olabilecek biri pekala konuşturabilirdin bu adamı. Bölümde konuşulan şey bu doffy nadir de olsa kişinin kendisi dışında çevreyi de etkileyebilir diyor ve luffy de sanki paramecia değil diyor. Logia gibi düşünüyor yani. Örneğin şöyle bir şey dedirtebilirsin. Meyvelerin de ruhu ve aklı vardır. Eğer meyve, kullanıcının meyve kullanımının en üst sınırına ulaştığına kanaat getirirse ona zor bir zamanda yardım edebilir. Ya da kalbi durursa kendiliğinden harekete geçebilir. Bütün uyanışlar bu şekildedir vs diyebilirdin. Hatta luffy'den bilinçsiz bir dövüş bile görebilirdik. Çünkü uyanış zaten böyle bir şey olduğu için garip karşılanmazdı. Kata dövüşü de aynı şekilde. Sor anlamaya çalış gökten indirme şu zıkkımı. Adamın yaptığı şeyin bir temeli yok. Kafasında bir şey kurmuş illa böyle olacak diyor ve o olurken yarattığı diğer dinamiklerin içine etmekte beis görmüyor. Şu noktada Gorosei'yi ciddiye alacak bir kişi bile olabilir mi ? Meyveyi bir kere elde etmişsin her nedende bu kadar önemli bir nesneyi dev hasır şapkanın yanına koymak yerine taşıyorsun. Hadi diyelim meyveyi yeni buldun ve eve geri götürüyorsun hadi öyle olsun hadi. Nasıl oluyor da o sıralarda yonkou dahi olmayan kimseyle şahsi hüsumeti olmayan Shanks gelip hükümetin gemisine saldırıp meyveyi çalabiliyor. Madem bu kadar önemli bu zıkkım ulan denizaltıyla götür başına amiral dik bizzat kendin git ne halt edersen et kapı meyvesiyle gizlene gizlene git lan git işte. Yani bu kadar aptalca bir şeyi insanların normal karşılamasını nasıl bekliyor bu herif ben anlamıyorum. Her şeyi geçtim Shanks nereden biliyor koca okyanusta o meyvenin o gemide olduğunu. Ne yaptı meyve dümeni Shanks'a doğru mu çevirdi. Yaklaşınca alo ben nika abin mi dedi ne dedi ulan. Meyvenin aklı varmış. Bilmiyorum var mı sen var diyorsan vardır ama senin olmadığı kesin. Gerçekten illallah ettim artık. Gözümdeki bütün luffy imajını mahvetti adam. Kendi inancı olmaksızın dövüşe girmeyen en ufak bir iyi niyet göstergesi karşısında canını ortaya koyan saf neşeli masum bir adamdı luffy hep benim gözümde. Kendisine emanet edilen şey için hayatını ortaya koyabilecek gücünü yükseltebilmek için kardeşini kurtarabilmek için hayatını kısaltmayı göze almış bir adamdı luffy. Sen ne yaptın nika da bu meyveyi yemişti dedin. Mecbur muydun buna ? Nika sadece insanları güldüren yaşam enerjisi veren kanının son damlasına kadar dövüşen efsanevi bir figür olsaydı ne olurdu ? Zaten herkes Luffy'nin joyboy olarak adlandırılacağını biliyordu. Onun yapamadıklarını yapıp dünyaya barış getirecekti. Ama sen doğrudan Luffy'yi joyboy yaptın. Hatta joyboy olmayı bir şart ile yaptın. Meyveyi luffy'ye yedirip onun bütün şahsi özelliklerini değersiz kıldın. Luffy'nin bugüne kadar şahsi iradesiyle yaptığı her şeyi sorgulanabilir hale getirdin. Luffy benim için nevi şahsına münhasır çok özel bir karakterdi ve bunun böyle kalmasını çok isterdim. Diğer manga ana karakterlerinde olmayan doğal bir yanı vardı. Fakat artık böyle değil ve söyleyebileceğim tek şey üzgün olduğum. Üzgünüm Luffy artık sen de herkes gibisin.

Son düzenleme:
Ben uyumsuzluktan ziyade bütün hikayede bir mantık kuruyorum. Daha önce de yazmıştım, Shanks'ın Doğu Mavi de bulunması, Gomu Gomu no mi nin çalınması, Roger'ın bir çocuk yapmak istemesi, gelecek için seçilmiş bir veledin aranması gibi gibi süreçler aslında meyvenin Human Humon Model Nika çıkmasından çok daha mantıklıydı. Meyve bu kadar önemliyse elbette onun üzerine de bir oyun kurduğunu şimdi öğreniyoruz Shanks'ın. Son geldiğim nokta Shanks Dünya Beşli'sine Luffy'i sattı, bunun sebebi de meyve uyanışının ölüm ile ilgili bir açmazı olduğundan kaynaklandı diye düşünüyorum. Kendi eliyle öldürmek ve uyanışı sağlamak için önünde Karasakal gibi bir engelin varlığı bizi bu noktaya getirdi diye düşünüyorum.
Belli bir noktaya kadar olanları bir araya getirdiğimde ortada Oda'nın bir hikaye uyumsuzluğu yarattığını düşünmüyorum. Hee son bölümden meyve yüzünden hayal kırıklığına uğradım mı? Sonuna kadar, orası bu konudan ayrı ele alınması gerekiyor.
Işte çok güzel şeyler yazdın ve okudukça hakkaten ha ulan harbiden oluyorum okurken ama bu kadar bağlantıyı bize kurdurtmasi zorlama gibi geliyor 30 sene olmuş seri başlayalı joy boy muhabbeti çıkalı kaç sene oldu mesela anlatabiliyormuyum. Gerçekten muazzam bir tümden gelim veya tüme varım (ikisi bende cok karışıyor) ama odanın kızdığım noktası bu , okuyucuya teori kasma vs imkanını çok fazla veriyor. Asce olayı gibi oradaki s' nin sabo olmadığına hala eminim mesela . Hikayeyi boşluklarla yazıp sonra doldura doldura gidiyor ve bu artık beni çok yoruyor . E ilerde de shanks gibi bir adamın kolunu balığa kaptirmasini luffynin korkuyla bilinçsizce kullandığı güç sonucu tüm hakisel yetenekleri iptal etti bu yuzden böyle oldu dememe garantisi yok . Biz bunları düşünmek zorundamıyız ya 😄 hikayesinde kaçış rampası olmasın artık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 75)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık