Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Zaman Yolculuğu

Einstein fizik kuralları zaten teoriden çıkıp kesin olarak kabul edilmiştir. Deney ve gözlemi yapılmıştır 2017 fizik nobel öldülü de bunun sonucudur.
Bilimde kesin diye bişey yok ya kim diyor bunları arkadaş :S Bişeye kesin demek bilimsel bi yöntem değildir bi kere la :S
Normal fizikle, Kuantum fizigini ayrı tutmak lazım. Dediğin olay sanırım kuantum olasılıgı diyolar aynı kaynaktan çıkmış ise nerede olurlarsa olsun birbirlerine baglılar. Buna sadece aslında herşey büyük patlamdan başladı herşey birbiriyle baglıdırdan öteye gidebilen yok. İlginctir ki 15-20 yıl içinde gündelik hayatta kullanılması bekleniyo ama nasıl olduguyla ilgili kimse bişey bilmiyor. Einstein kuantumda epey çuvallamış diyebiliriz.

Dedigim normal fizikle kuantumu ayrı tutmak lazım normal fizik kurullarını Einstein açıklıyo, formülü veriyo, neden ve ne için olduğunu da söylüyor. Bunun gözlemi, zaman ile ilgili gözlemi, hatta en zor olan kütle çekim dalgası bile (2017 nobel ödülü almıştır) gözlemlenmiştir.

Newton bulmuştu ama açıklayamıyordu o yüzden hep acaba sorusu vardı. Einstein da bu soruyu soramıyosun.

Sen E=mc yazdığın için ben de onu örnek vererek yazdım yoksa demek istedigim artık teori degildi.
Bahsettiğim nokta da bu. Normal fizik-kuantum fiziği, bunlar birbirinden ayrı şeyler değil. Einstein bunları bi kenara koyarak açıklamaya çalışıyor çünkü hepsini bir araya getirebilecek seviyede değil tek başına. Yada neyse, sorgulanamaz demeye devam edebiiriz ben bitirdim.

Funduska

Bilimde kesin diye bişey yok ya kim diyor bunları arkadaş :S Bişeye kesin demek bilimsel bi yöntem değildir bi kere la :S
Bilimde kesinlik yoksa hangi alanda kesinlik var,felsefe de mi ? Deney ve gözlem sonucu tescillenmiş bir bilgiye teori mi denir yoksa bilgi mi ? h2o nedir,su hakkında bir bilgi mi,teori mi ?

Bahsettiğim nokta da bu. Normal fizik-kuantum fiziği, bunlar birbirinden ayrı şeyler değil. Einstein bunları bi kenara koyarak açıklamaya çalışıyor çünkü hepsini bir araya getirebilecek seviyede değil tek başına. Yada neyse, sorgulanamaz demeye devam edebiiriz ben bitirdim.
Hipotez kanunu ortaya bir teori atarsın, bunu incelersin, gözlemlersin, kanıtlayıp, delillendirirsen bu kuram kabul edilir.

Tabiki iç içeler fakat olay argümanları başka birinde madde neden oluşmuş, niçin bir arada duruyor gibi sorular sorurken digerin de ise artık oluşmuş bir maddenin hal ve haretlerini bakmaktır. Ne kadar anlatabildiysem :rolleyes:

Zaman yolculuğu adamdır. One piece'de zamanda gezen ve Siyah giyen adamlar'daki gibi bu en sevdiğim sahne tarzı şeyler söyleyen ve seriye hiç bir müdahalesi olmayan bir adam olsun isterdim. Pandaman gibi sağda solda belirsin falan :D

Bilimde kesinlik yoksa hangi alanda kesinlik var,felsefe de mi ? Deney ve gözlem sonucu tescillenmiş bir bilgiye teori mi denir yoksa bilgi mi ? h2o nedir,su hakkında bir bilgi mi,teori mi ?
Olm işimize geleni kullanıyoruz, yarın daha iyi bir teori daha geniş bir alanı tanımlamamıza olanak verirse öncekinin doğruluğu korunacak ama itibarını yitirecektir. Bilimde kesinlik olmama sebebi sürekli kendi doğrularını deneylemesidir.

h2o olgudur, bizim anladığımız iki atomun oluşturduğu bileşiktir, deneyimediğimiz gerçekliğin bir yüzüdür. Olgu olmasından dolayı pratik bilgi denebilir sanırım. Fakat teorik bilgi olmadan bi işe yaramaz. h2o nedir, bileşiktir, doğru bilgi otur. Eee yani :S Nasıl ki Einstein gerçekliğin bir başka yüzünü görmemize olanak tanıdıysa ileride bu yine değişebilir. Adam momentumdan girip "oha lan bişeyi ivme kazanınca sanki kütle kazanıyor" falan demiş kütle çekimine varmış, sonra da "kütlesi artınca uzay zaman bi oynaklaşıyor tabi ellam" demiş, genel görelilikten çıkmış ve yerçekimini daha iyi anlamamıza olanak tanımıştır. Sadece yerin değil her kütlenin bir diğerini çektiğini anlatmış. Önceden yerçekimi bir bilgiydi değil mi, kesindi. Şimdi ne oldu, tüm kütleler birbirini çekiyor. Yerçekimi ise sadece bir deneyim, sen dünyanın büyük kütlesine karşı koyup üzerinde yürümek, merdiven çıkmak gibi eylemler içinde bulunurken yerçekimini deneyimlersin fakat karşı koymayı bırakıp dünya ile birbirinize düşmeye başlarsanız artık yerçekimini deneyimlemezsin. Bak bir anda çok güvendiğimiz yerçekimi bilgisi yok oldu ve bir deneyime evrildi. Bilimde anlam veremediğimiz şeyleri sınırlandırırız, tanım gereği böyledir deriz işimizi görüyorsa eyvallah, görmüyorsa daha iyisini buluruz. Şu an Einstein her şeyi açıklayamıyor demek ki daha iyisi gerekli. Gerçekliğin şeklini her seferinde daha iyi tanımlamaya çalışırsan bilgi dediğin şey değişken olur. Olay tanım gereği koyulan sınırlarda. Bi lira dersin, tanım gereği, halbuki içinde milyarlarca atom vardır, atomlarının içinde onlarca başka parçacık, onların içinde alt parçacıklar, daha derine gidebilsek belki daha çok şey. Bakarsın herşeyin içinde bi sonsuzluk var, 1'i soyutlaştırır ve sonsuzlaştırırsın problemlerin ortadan kalkar. Sonra sonsuzluk fazla ideolojik oldu dersin madde evrende nasıl yer değiştirecek sonsuz birim varsa, hemen koyduğumuz sonsuzluk sınırına bir sınır dah belirleyip plank uzunluğu diyelim de işler sarpa sarmasın dersin. 0 faktöriyel dersin 1 etmeli tanım gereği, ama gerçekten ne yapıyor bilmezsin. İşimize yarıyorsa sıkıntı yok, daha iyisi gelirse çöpe atarız olur biter.

Hipotez kanunu ortaya bir teori atarsın, bunu incelersin, gözlemlersin, kanıtlayıp, delillendirirsen bu kuram kabul edilir.

Tabiki iç içeler fakat olay argümanları başka birinde madde neden oluşmuş, niçin bir arada duruyor gibi sorular sorurken digerin de ise artık oluşmuş bir maddenin hal ve haretlerini bakmaktır. Ne kadar anlatabildiysem :rolleyes:
Kabul görmesi kesinliğini ve tekrar tekrar incelenip gözlemlenmediğini belirtmez. Teoriler kabul görse de, doğrulansa da sürekli inceleme ve gözlem altındadır, bu bir döngüdür.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık