Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Zaman Yolculuğu

Sen fizik olarak mı yazmışsın :S Bu kadar çok bilinmez varken her şeyi biliyormuşsun gibi konuşmana bir atıf bu kadar soru sorup felsefe yapmam. Çünkü bu fizik dediğin meret sadece cevaplarla ilerleyebildiğin bir alan değil.

Mesela e=mc^2 diyorsun, bu "teoriyi" kesinmiş gibi alıp ışık hızına çıkabilmek için sonsuz enerjiye sahip olunmalı diyorsun. Bu sadece işimize yarayan bir denklem, mutlak bir doğru değil. Matematikte de vardır bu, bilmediğimiz yerlere şu şöyle olsun demişiz kural gereği onu öyle kabul etmişiz ama normalde tanımsız olguları kendi ihtiyaçlarımıza göre tanımlamışız. Einstein bu fikirlerle çıkana kadar Newton bize yetiyordu ama gerçeğe ulaşmak için anlayışımı değiştirmemiz gerekiyordu. Newton uzay ve zamanı birbirinden bağımsız sanıyordu ama Einstein dedi ki hacı dur bunlar birbirini etkiliyor dedi ve Newton'un bilmemkaç yüzyıldır doğru kabul edilen anlayışını hiç etti :/ Einstein ya şimdi ben bu camdan atlasam aslında sadece dünya değil ben de dünyay çekiyorum ve birbirimize yaklaşırken kazandığımız momentum zamanı yavaş algılamamıza neden oluyor demeseydi ne olacaktı :/ Gördüğün gibi Einstein fizik değil felsefe yapmış.

Olmuş olayları mührlenmiş sayıyorsan gelecek hakkında neden aynısını söyleyemiyoruz. Her şeyi mutlak formülize edilmiş, edilebilir sanıyorsan her olay şimdiden hesaplanabilir demektir. O zaman geleceği değiştiremeyiz. Neden bu kısımdan Neo'nun kurşunlardan sıyrılması gibi sıyrıldın ki :S

Zamanın "durma" mantığı üzerine konuşuyorum sen hala örnek veriyorsun. Sence de o kısımları anlamadan soru sormuş gibi mi duruyorum :S Jupiterden Dünyaya 3 değil neredeyse yarım saatten fazla sürede geliniyor ışık hızında. Fakat senin zaman duruyor anlayışın teorinin teorisi. Işık dışında hiçbir nesne o hızda hareket etmediği için gerçekten ne deneyimleyeceği bilinmiyor. Ayrıca ortaya attığın ışık hızında giderken dünyadakiler seni izler olayı nedir? Işık hızında gözlemciye doğru gelen bir maddeyi nasıl gözlemleyebiliyorlar? wtf

Of neyse ya evet ben felsefe yapmışım. Sen de sadece mutlak saydığın cevaplarla bi yere varabileceğini sanmışsın.
Newton işin matematik tarafını bulmuştu kütlesi olan herşeyin çekim kuvveti var demişti, bunu hesaplayabiliyordu ama neden sorusuna cevap veremiyordu. 2 tane cisim birbirlerini çekiyor ama neden birbirlerini çekiyor ? Cevabına en fazla mıknatıs etkisi diyebiliyordu anlayacagın hep eksikti.

E=mc falan hala teori demişsin bilmedigin bişey 2017 nobel fizik ödüle araştırmanı öneririm LİGO adlı yaptıkları bir sistem ile kütle çekim dalgaları yakalayabilmişlerdir. Yani Einstein'ın sundugu fizik kuralları resmi olarak da teoriden çıkıp kesin olarak kabul edilmiştir.

Einstein felsefe yapmıştır, kendine soru sormuştur, acana neden olmalıdır demiştir, ve sonunda buldugu cevapları matemaktilsel olarak da kanıtını sunup öyle açıklamıştır. Yani felsefeden bilime geciş yapmıştır.

Yine bolca felsefe yapmışsın.

Zaten ben defalarca yazdım kütlesi olan bişey ışık hızına çıkamaz ama diyelim ki çıktı neler olurduyu yazdım. Dışarıdan seni izlerler derken onu örnek vermek için yazdım tabiki ışık hızında giden birşeyi göremezdin ordaki amacım Dünya da yaşayanlar için herhangi bir farklılıgın olmaması, tabi sen konuyu farklı yere çekmeye çalışmışsın.

Evet sen sürekli öyle oluyosa neden böyle olmuyo, niçin sınırlıyosun, neden olmasın diye sorular sorup felsefe yapıyorsun. Ben ise bilim tarafından kabul görmüş argümanlara bakıyorum.

Kuantum kuramları içinde takyon denen atom altı partiküller vardır. Bunlar mikro boyuttaki zamanda hareket ederler. En yavaş hızları ışık hızıdır. Teorik olarak gelecekten geçmişe doğru giderler. Takyonları araştırmanı öneririm.
Dün biraz araştırırken bu konuya denk geldim. İş kuantum fizigine gelince herşey mantıksız ve sacmalaşıyo. Kuantum fiziginde hemen hemen herşeyi öne sunmak, söylemek veya teori üretebiliyosun çünkü sabit bir ortam degil kurallar degişken olabiliyor. Ayrıca daha derine girdikce gözlem yapılamıyacak kadar küçük olduğundan dolayı bir sonuca varılamıyor. En büyük örnegi sicim teorisidir ortaya bişey atıyosun ama ortam o kadar küçükki ne gözlem yapabiliyosun nede matematik işine yarıyor.

Yazımda da söyledigim gibi teori atıyosun ama hep orda kalıyor.

Newton işin matematik tarafını bulmuştu kütlesi olan herşeyin çekim kuvveti var demişti, bunu hesaplayabiliyordu ama neden sorusuna cevap veremiyordu. 2 tane cisim birbirlerini çekiyor ama neden birbirlerini çekiyor ? Cevabına en fazla mıknatıs etkisi diyebiliyordu anlayacagın hep eksikti.

E=mc falan hala teori demişsin bilmedigin bişey 2017 nobel fizik ödüle araştırmanı öneririm LİGO adlı yaptıkları bir sistem ile kütle çekim dalgaları yakalayabilmişlerdir. Yani Einstein'ın sundugu fizik kuralları resmi olarak da teoriden çıkıp kesin olarak kabul edilmiştir.

Einstein felsefe yapmıştır, kendine soru sormuştur, acana neden olmalıdır demiştir, ve sonunda buldugu cevapları matemaktilsel olarak da kanıtını sunup öyle açıklamıştır. Yani felsefeden bilime geciş yapmıştır.

Yine bolca felsefe yapmışsın.

Zaten ben defalarca yazdım kütlesi olan bişey ışık hızına çıkamaz ama diyelim ki çıktı neler olurduyu yazdım. Dışarıdan seni izlerler derken onu örnek vermek için yazdım tabiki ışık hızında giden birşeyi göremezdin ordaki amacım Dünya da yaşayanlar için herhangi bir farklılıgın olmaması, tabi sen konuyu farklı yere çekmeye çalışmışsın.

Evet sen sürekli öyle oluyosa neden böyle olmuyo, niçin sınırlıyosun, neden olmasın diye sorular sorup felsefe yapıyorsun. Ben ise bilim tarafından kabul görmüş argümanlara bakıyorum.
e mc ile teoriden çıkıp kesinleşen şeylerin ortak noktasını söylesene :S 2500 yıldır pisagor bağlantısı var ve hala adı teori :D İki boyutlu düzlemdeki denklemler bile teori :(

Einstei seçim yapmak etrafından dolaşmak zorunda kalmış. Yani bi tarafı tanımlarken diğer tarafı hesaba yeterince katmıyor. Diğer güçlerin ve kuantumun farkında olmasına rağmen üstelik. Yani bu konuda Big E nin sinirini bozan şey sanırım kuantumun olasılıklar kümesi olması, maddenin birbiriyle kurduğu garip bağlar, dalga hareketi olan herşeyin parçacık olabilirliği vs. Düşünsene iki parçacık kuantum dolanıklığında ve teoriye göre evrenin öbür ucunda olsa bile birbirleriyle bağlı kalıyorlar ve beraber hareket ediyorlar. Yani bu nasıl bir etkileşim ki arada ışık yılları olacak olmasına rağmen bilgi aktarılıyor. Yada aynı şekilde dalga gibi hareket eden şeyleri gözlemleyince parçacık gibi davranması. Gözlemleyerek kurduğun etkileşimle aslında hem dalga hem de parçacık olan foton sadece bir yüzünü sana gösteriyor vs.

Felsefeden bilime geçiş diye birşey yok, uzay ve zaman nasıl birbiriyle birleşik ve etkileşim halindeyse bu da böyle. Bilim dünyası tarafından kabul edilen birşey, artık öyle Einstein gibi evinde masa başında matematik formülleri ve hayalgücünle oturup evreni anlayıp tanımlamak yetersiz. Einstein istemeden de olsa kuantuma girmiş fakat olasılıklar belli ki gözünü korkutmuş. Atomun etrafında dalgalanan elektronun konumunu bulamamak, sadece şurada olma olasılığı şu kadar burada olma olsılığı şu kadar demek istememiş belli ki. Dediğiniz gibi ayakları yere basan şeyler yapmak istemiş. Mesela bi konuşmada duymuştum, Newton sanıyor ki Dünya elmayı kendine çekiyor, Einstein diyor ki aslında elma ve dünya birbirine çekiliyor. Başka biri de yarın diyebilir aslında elma ve dünya zaten birleşikti, sadece aradaki uzay genişlemişti, elma düşünce(xD) uzay geri daraldı.

Arkadaş mevcut bilgilere anlayışa göre yorumluyor Twei. Evet bu da kesin değil ama şu an bir çok şey bu denklemler ve bu anlayış üzerinden yürüyor. Sen de Einsten gibi belli bir temele dayandırıp bunu kanıtlayabiliyorsan kanıtla.:D
Einstein fizik kuralları zaten teoriden çıkıp kesin olarak kabul edilmiştir. Deney ve gözlemi yapılmıştır 2017 fizik nobel öldülü de bunun sonucudur.

Einstein fizik kuralları zaten teoriden çıkıp kesin olarak kabul edilmiştir. Deney ve gözlemi yapılmıştır 2017 fizik nobel öldülü de bunun sonucudur.
Biliyorum. Kesin değil dediğim belki de bundan yıllar sonrasında da başkası Einstein'in fiziğinde eksikler bulacak ve yeni bir şey ortaya çıkartacağıydı hocam.

Funduska

Biliyorum. Kesin değil dediğim belki de bundan yıllar sonrasında da başkası Einstein'in fiziğinde eksikler bulacak ve yeni bir şey ortaya çıkartacağıydı hocam.
Bir bilgi yanlışlığı ispatlanana kadar bilim dünyası tarafından kesin olarak doğru sayılmıyor muydu ? Ben mi yanlış biliyorum.Örnek olarak güneş'in Dünya etrafında dönmesi gibi.

e mc ile teoriden çıkıp kesinleşen şeylerin ortak noktasını söylesene :S 2500 yıldır pisagor bağlantısı var ve hala adı teori :D İki boyutlu düzlemdeki denklemler bile teori :(

Einstei seçim yapmak etrafından dolaşmak zorunda kalmış. Yani bi tarafı tanımlarken diğer tarafı hesaba yeterince katmıyor. Diğer güçlerin ve kuantumun farkında olmasına rağmen üstelik. Yani bu konuda Big E nin sinirini bozan şey sanırım kuantumun olasılıklar kümesi olması, maddenin birbiriyle kurduğu garip bağlar, dalga hareketi olan herşeyin parçacık olabilirliği vs. Düşünsene iki parçacık kuantum dolanıklığında ve teoriye göre evrenin öbür ucunda olsa bile birbirleriyle bağlı kalıyorlar ve beraber hareket ediyorlar. Yani bu nasıl bir etkileşim ki arada ışık yılları olacak olmasına rağmen bilgi aktarılıyor. Yada aynı şekilde dalga gibi hareket eden şeyleri gözlemleyince parçacık gibi davranması. Gözlemleyerek kurduğun etkileşimle aslında hem dalga hem de parçacık olan foton sadece bir yüzünü sana gösteriyor vs.

Felsefeden bilime geçiş diye birşey yok, uzay ve zaman nasıl birbiriyle birleşik ve etkileşim halindeyse bu da böyle. Bilim dünyası tarafından kabul edilen birşey, artık öyle Einstein gibi evinde masa başında matematik formülleri ve hayalgücünle oturup evreni anlayıp tanımlamak yetersiz. Einstein istemeden de olsa kuantuma girmiş fakat olasılıklar belli ki gözünü korkutmuş. Atomun etrafında dalgalanan elektronun konumunu bulamamak, sadece şurada olma olasılığı şu kadar burada olma olsılığı şu kadar demek istememiş belli ki. Dediğiniz gibi ayakları yere basan şeyler yapmak istemiş. Mesela bi konuşmada duymuştum, Newton sanıyor ki Dünya elmayı kendine çekiyor, Einstein diyor ki aslında elma ve dünya birbirine çekiliyor. Başka biri de yarın diyebilir aslında elma ve dünya zaten birleşikti, sadece aradaki uzay genişlemişti, elma düşünce(xD) uzay geri daraldı.
Normal fizikle, Kuantum fizigini ayrı tutmak lazım. Dediğin olay sanırım kuantum olasılıgı diyolar aynı kaynaktan çıkmış ise nerede olurlarsa olsun birbirlerine baglılar. Buna sadece aslında herşey büyük patlamdan başladı herşey birbiriyle baglıdırdan öteye gidebilen yok. İlginctir ki 15-20 yıl içinde gündelik hayatta kullanılması bekleniyo ama nasıl olduguyla ilgili kimse bişey bilmiyor. Einstein kuantumda epey çuvallamış diyebiliriz.

Dedigim normal fizikle kuantumu ayrı tutmak lazım normal fizik kurullarını Einstein açıklıyo, formülü veriyo, neden ve ne için olduğunu da söylüyor. Bunun gözlemi, zaman ile ilgili gözlemi, hatta en zor olan kütle çekim dalgası bile (2017 nobel ödülü almıştır) gözlemlenmiştir.

Newton bulmuştu ama açıklayamıyordu o yüzden hep acaba sorusu vardı. Einstein da bu soruyu soramıyosun.

Sen E=mc yazdığın için ben de onu örnek vererek yazdım yoksa demek istedigim artık teori degildi.

Bir bilgi yanlışlığı ispatlanana kadar bilim dünyası tarafından kesin olarak doğru sayılmıyor muydu ? Ben mi yanlış biliyorum.Örnek olarak güneş'in Dünya etrafında dönmesi gibi.
Buna karşı bir şey de söylemedim. Sadece gelişimin sürekli olacağını düşündüğüm ve daha da ilerisine gideceğimizi düşündüğüm için o manaya gelecek anlamda kesin değil dedim hocam.

Orta da soru kalmadı hepsine cevap veriyo Einstein'ın fizik kuralları deneyi, hesaplaması ve gözlemi yapıldı ve kanıtlandı. Zaten çağ artık Kuantum fizigi normalini Einstein cözdü.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık