Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tower of God

Ha Jinsung'u Kurtarma Operasyonu Nasıl Sonuçlanır?

• Kullanılan toplam oy
    116
Ne demek sattı? @Elodin Yakıştıramadım ./ Animesini kim çıkaracak peki belli oldu mu? Gene Kore'den çıkıyorsa pek umudum yok ama Çin ya da Japon işiyse baya iyi olabilir.
Ah bu savaş arclarında geriden gelmek zor oluyor ya bir kez tartışınca da aksatıyorum forumu malesef. Animeye gelirsek bu webtoonlarla yaptıkları anlaşma biraz seri üretim odaklı gibi gözüküyor ama serinin özüne dokunmadıkları sürece öyle ya da böyle o karakterleri konuşurken, hareket ederken görmek güzel olacak.
@Raiden Evet savaşın odağı nihayetinde Baam olacak gibi Cheonhee de Baam'ı direk yeni Avcı olarak çağırdı tabi bu bir açıdan imparatorluğun Fug'ın rütbe sistemiyle çok ilgili olmamasından kaynaklanıyor ama aynı zamanda onu Karaka'dan çok da uzak görmediğine de işaret ediyor olabilir. Karaka da sonunda Yüksek Seviyeci ünvanını almış, garibim çok çekti ama sonunda oldu :D
Bence de Baam tek başına savaşsın. Zaten onda bu potansiyel var. Adam sadece kendi gücüyle şu an bir seviyeciye kafa tutuyor, tabi saklı kattaki genç Zahard'a baktığımızda veya tahminen Urek daha erken zamanda bu seviyeye gelmişlerdir fakat Baam yeni yeni oyuna dahil oldu.
Urek bence Adori ile savaşabilir. İki ay silahı ile iyi mücadele çıkar. Yuri'nin yeşil silahı elinden alındıysa Adori almış olabilir. Adori olmazsa bir aile lideri olsun. Mesela Arie, öyle ya da böyle bu adamın tam gücünü görmek istiyorum.
Urek dahil olduğunda sadece Baam'ın değil diğer tüm yüksek seviyecilerin savaşları anlamını yitiriyor o yüzden ben de pek onun taraftarı değilim. Mesela ölüm Katında Garam, Yuri, Evan vs Hell Joe, White, Karaka bekliyordum ama sonunda Urek tek başına çözdü her şeyi, Baam'ın ufak katkısıyla.

Eğer Luslec savaşa katılacak olursa Zahard'ın bir aile liderini göndereceğinden bahsedildi eğer Urek ve dolayısıyla WHS savaşa dahil olursa bu sadece Adori ve onun 5 filosuyla kalmaz Aile liderlerinden Zahard'a net şekilde bağlı olanlar komple savaşa girer ki bu da 3 yeni avcıyla 2 filo savaşını çocuk oyununa çevirir.

Gustang'in piçliği sağolsun Zahard erken uyandı ve şu an Ay silahlarını toplamak çok zor olacaktır. Adori bayağı fanatik ve çok güçlü olduğundan onda olabilir dediğin gibi.
Garam da büyük tehlike altında şu an, Zahard Gustang'e güvendiğinden eskiden ölüm katında saklanabiliyordu şimdi Ölüm katına sadık güçlü biri gönderilmiştir.

Bir de geçen haftaki blog yazısı ilgimi çekmişti özür mahiyetinde onu da atıyım.
3. Sezon 53. Bölüm Blog Yazısı

Bu hafta, hikayeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Karaka ve Evankhell fütursuzca saldırıyor ama Kafes savaşa dahil olabilmiş değil.

Bu arada 4. Filo Yuva’nın duvarlarına arasına girebilmişti çünkü 1. Duvar müttefikler gelirken dört tarafa doğru ayrılıp açılmıştı. Bu kısmı bölüme eklemeyi düşünüyordum ama sonra anlaşılabilir olduğu ve gereksiz bilgiyi arttırmak istemediğim için çıkardım.

Her neyse Kafes ilk duvarın dışında kalmışken Khel Hellam’ı görüyoruz. Her statını en yükseğe kasmış bir karakter olmasına rağmen Zahard Ordusu karşısında işe yaramaz… Kafes’i bir flashback eşliğinde ilk duvarın içine gönderiyor. Aslında bu sahneyi planlarken çok dikkatli olmam gerekti çünkü önceden yaptığı gibi bir kişiyi değil de devasa olan Kafes’i ışınlıyor. Geçen bölümlerde duvarları çizerken yaptığım gibi çok fazla emek harcamam gerekti ve asistanlarımla üzerinde çok uğraştık. O sahneye çok fazla el emeği verildi o yüzden umarım ortaya çıkan sonuç güzel olmuştur.

Khel Hellam sağolsun Kafes ilk duvarı geçti ve büyük savaşa başlamak üzere. Sonda Lo Po Bia Branş Aile Lideri devasa bir kuşla birlikte önümüzde beliriyor. Sonraki bölüm dövüş başlayacakmış gibi duruyor.

Dev kuştan bahsetmişken neden Köpek Irkı için de dev bir köpek de olmadığı soruldu. İlk olarak çizmesi zor… ve eğer Yama bir köpeğe binseydi ilkel bir mağara adamı gibi gözükürdü. Ayrıca köpekleri Anima olmayan kişilere verseydim yalnızca onlarla beraber takılıyor olurlardı hehe. Aslında eğer Köpeklere Fısıldayan Adam (Kang Hyeong-wuk) gelip Köpek İnsanları eğitse bayağı ilgiç olurdu. Tabi onlara dokunduğu gibi ölürdü ama adam köpeklerin efendisi, belki de Animadır.

Haha bu garip muhabbeti burada keselim. Umarım önümüzdeki hafta Yuva’daki savaşın devamı ve Branş Liderine nasıl karşı koyacakları hakkında heyecanlısınızdır ^^

Her zaman beklentilerimin altına kalıyorum ama bu arc gibi hayal gücümden sürekli yeni şeyler türetmem gereken kısımlarda karşıma beklediğimden çok daha fazla engel çıkıyor. Daha iyisini yapabilmeyi isterdim. Eğer siz okuyucularım serimi okumaktan keyif alıyor iseniz ve eksiklerimi kapatırken bana destek olursanız çok müteşekkir olurum.

Bu Haftanın Hastalığı Köşesinde: ilaç aldığımda öksürüğüm kesiliyor ama içmediğimdeyse hemen geri geliyor. Kronik öksürüğün tedavisi meşakkatli. Her biriniz lütfen kendinize dikkat edin ve sağlıklı kalın. Şükür ki semptomlarım Corona’yla alakalı değil.

Neyse, ülkemiz bu mevsim sorunlarla boğuşuyor olsa da umarım güzel ve sağlıklı bir hafta geçirirsiniz. Önümüzdeki hafta Yama ve Baam’ın kaotik savaş alanındaki zor karşılaşmalarıyla geri döneceğim.

Teşekkürler!

Sağlıcakla kalın!

Son düzenleme:
Ah bu savaş arclarında geriden gelmek zor oluyor ya bir kez tartışınca da aksatıyorum forumu malesef. Animeye gelirsek bu webtoonlarla yaptıkları anlaşma biraz seri üretim odaklı gibi gözüküyor ama serinin özüne dokunmadıkları sürece öyle ya da böyle o karakterleri konuşurken, hareket ederken görmek güzel olacak.
@Raiden Evet savaşın odağı nihayetinde Baam olacak gibi Cheonhee de Baam'ı direk yeni Avcı olarak çağırdı tabi bu bir açıdan imparatorluğun Fug'ın rütbe sistemiyle çok ilgili olmamasından kaynaklanıyor ama aynı zamanda onu Karaka'dan çok da uzak görmediğine de işaret ediyor olabilir. Karaka da sonunda Yüksek Seviyeci ünvanını almış, garibim çok çekti ama sonunda oldu :D

Urek dahil olduğunda sadece Baam'ın değil diğer tüm yüksek seviyecilerin savaşları anlamını yitiriyor o yüzden ben de pek onun taraftarı değilim. Mesela ölüm Katında Garam, Yuri, Evan vs Hell Joe, White, Karaka bekliyordum ama sonunda Urek tek başına çözdü her şeyi, Baam'ın ufak katkısıyla.

Eğer Luslec savaşa katılacak olursa Zahard'ın bir aile liderini göndereceğinden bahsedildi eğer Urek ve dolayısıyla WHS savaşa dahil olursa bu sadece Adori ve onun 5 filosuyla kalmaz Aile liderlerinden Zahard'a net şekilde bağlı olanlar komple savaşa girer ki bu da 3 yeni avcıyla 2 filo savaşını çocuk oyununa çevirir.

Gustang'in piçliği sağolsun Zahard erken uyandı ve şu an Ay silahlarını toplamak çok zor olacaktır. Adori bayağı fanatik ve çok güçlü olduğundan onda olabilir dediğin gibi.
Garam da büyük tehlike altında şu an, Zahard Gustang'e güvendiğinden eskiden ölüm katında saklanabiliyordu şimdi Ölüm katına sadık güçlü biri gönderilmiştir.

Bir de geçen haftaki blog yazısı ilgimi çekmişti özür mahiyetinde onu da atıyım.
Dediğin açıdan bakınca evet. Bu adamların herbiri anormal seviye. Urek, Karaka ile savaşırken parmağını kullanmıştı sadece. Fakat eninde sonunda 10 aile liderlerinden bazıları olaya dahil olacak, mesela anima aile reisi. Buna denk müttefik tarafı bu aile liderleriyle Urek dışından olabilir mi? Luslec olsa bile karşı tarafın ölümsüzlüğü de var.

Urek gelirse savaş biter zaten. Adam gücünün %1’ini kullanırken bile high ranker alıyor.

aile reisleri gelmez. Elder’ların ve luslec’in dahil olmama sebebi o zaten. Onlar dahil olsa aile reisleri gelir diye fug başındaki adamlar gelmedi. Savaş o büyüklüğe çıkarsa baam işe yaramazdı. Hwaryun söyledi bam’e bunu. Luslec ana rol bam olsun ve işe yarasın diye savaşın boyutunu altta tutuyor.

savaşı kazanacaklar muhtemelen. Tower’ın kaderini değiştirecek deniyor çünkü. Ben marineford gibi bi son bekliyorum ama hocası gerçekten kurtulursa da şaşırmam. Kallawan’a vurduğu tekniği öğretecekse kurtulması lazım.
________

Thorn ve black march bi yana baam’in daha kendi has tekniklerini kullandığını bile görmedik sanırım. Zahard karşısındayken dövüşün ortasında siyah shinsuu açmıştı ama üçüncü sezonda ben görmedim onu. Boynuzları da yok. Daha sonra rachel’a karşı thorn çıkarmadan kullandı bunu. Yani thorn’la alakasız bi güçtü siyah shinsuu’su.

orb’u bile nadiren çıkarıyor bu aralar. Onu kullansa, orb+black hole sphere kullansa, siyah shinsuu kullansa zaten onu alacak ranker yok. Thorn’ları ve black march’ı kullanarak orta seviye bi high ranker alabildiğini gösterse tower çalkalanır zaten. Millet baam ranker aldı diye gaza gelmişti.

Dediğin açıdan bakınca evet. Bu adamların herbiri anormal seviye. Urek, Karaka ile savaşırken parmağını kullanmıştı sadece. Fakat eninde sonunda 10 aile liderlerinden bazıları olaya dahil olacak, mesela anima aile reisi. Buna denk müttefik tarafı bu aile liderleriyle Urek dışından olabilir mi? Luslec olsa bile karşı tarafın ölümsüzlüğü de var.
Karşımıza çıkan ilk aile lideri yüksek ihtimalle LPB olacağı için olasılık dışında değil. Çünkü:
1- Bu adamın ilk 18'de olmadığını biliyoruz gerçi bu 19. olamayacağı anlamına gelmez veya bu kişiler arasında ciddi fark olup olmadığını da bilmiyoruz.
2- Güçlü aileler ve Liderlerinde nihayetinde Zahard'ı kabul etseler de ona karşı bir rekabet var: Hon Zahard'a biat etmeden ona 10 kez yenilmiş. Yurin Yuri dolayısıyla imparatorluğa rest çekmiş, isyan etmese de. Blossom, Enne'nin akıbetinden dolayı kızlarının prenses seçilmesine müsade etmiyor. ama LPB lideri tam tersi Zahard'ın ayak işlerini yapmaya pek bir hevesli. Bu da onun güç seviyesi hakkında bize ipucu veriyor.
3- Güncelde gördüğümüz kadarıyla LPB en çok branşa sahip aileler arasında en azından 20 tane Branş var ve önceden daha fazla varmış hatta Bayroad'ların babası, Yasrathcha'nın köle ırkları gibi eklerle aile Çin nüfusuna rakip olacak herhalde buna rağmen güçlü aileler arasında sayılmıyorlar.
4- Bildiğimiz kadarıyla Aile Liderleri kendi içsel potansiyellerini zirveye çıkardıkları için şu anki Tanrı seviyesine ulaştılar ama LPB Ailesinin Anima gücü kulenin sakinlerinden çalıntı veya öğrenilmiş bir güç. Ki bu da bu aile liderini diğerlerinden geriye itiyor sanki. Yeon Hana'nın gücünün de yerlilerle alakalı olduğu söylendi gerçi ama onunki hediye dendi.

Bir de Siu ilk tasarımına ne kadar sadık kalacak bilmiyoruz, Yama'nın hikayesinde çok ciddi değişiklikler var ama Luslec'in yanında onun kadar eski bir avcı daha olduğundan bahsetmişti. Sonuçta mesele öldürmek olmasa da eğer Fug Luslecin liderliğinde bir aileyle kapışacaksa bunun LPB olması aslında büyük şans. Ayrıca Elderlar da ''fikir adamı'' çıkmadı branş liderlerinden aşağı kalır yanları yok sanki.

Bir de Yuva savaşı zaten bayağı kalabalık bu konuştuğum sonraki arclarda ne olur babında.

Son düzenleme:
@Elodin @Starrk sanırım yanlış anlaşıldım. Ben son savaş için yazdım. Urek ve aile liderlerinin olaya katılımını yani Baam vs Zahard zamanında kim kimden olur diye?

Bu savaşa bence de kimse katılmaz. LPB ailesi de dahil. Şu an senin de dediğin gibi Elodin bu savaş bu haliyle gayet iyi. Denge var.

Bu arada kat gardiyanları ne düşünüyor? İkinci katın gardiyanı Evankhell'i gömdererek son istasyon savaşında bizimkilere iyilik yaptı da neden?

@Elodin @Starrk sanırım yanlış anlaşıldım. Ben son savaş için yazdım. Urek ve aile liderlerinin olaya katılımını yani Baam vs Zahard zamanında kim kimden olur diye?

Bu savaşa bence de kimse katılmaz. LPB ailesi de dahil. Şu an senin de dediğin gibi Elodin bu savaş bu haliyle gayet iyi. Denge var.

Bu arada kat gardiyanları ne düşünüyor? İkinci katın gardiyanı Evankhell'i gömdererek son istasyon savaşında bizimkilere iyilik yaptı da neden?
İlk önce ailelerin renklerini göstermesi lazım. Şu an LPB hariç diğer ailelelerin destek göndermediği söylendi ama bunun nedeni hain Luchi'nin dediği gibi ''kimde imparatorluğa karşı koyacak güç var ki?'' mantığı mı yoksa ''Zahard'ı yerinden etme umudu varsa önce bir karışmadan izleyeyim'' düşüncesi mi bilmiyoruz. Tabi Gustang açıkça Zahard'ın kuyusunu kazıyor o hariç.
Bir de Aile Liderlerinden Baam'ı destekleyecek olanlar onu yeni kral yapmaktan çok Baam'ı kullanıp kendi amaçlarının peşinde de olabilirler. Gustang'in verdiği izlenim bu yönde diğer türlü Jinsung ve Luslec Baam'ın kuralsız olduğunu gizlemek için bu kadar uğraşmışken onun kimliğini açık edip peşine Kallavan gibi tazıların düşmesine sebep olmazdı çocukçağız daha kurallıyken.
Neyse aile liderleri arasında aktif olmayanların Baam'ı destekleme ihtimali daha fazla ve aktif olanların da kendi kral olma amaçları falan olabilir zamanla göreceğiz.

Bunun haricinde Antik ırklardan ne kadar yardım geleceği belirsiz, birkaç tane güç taşıyan kişi olması iyi hoş da toplamda pek bir fark yaratmıyorlar. Eğer Dış Kule'de gizli krallıkları, kabileleri falan varsa o zaman elde bir şeyler var demek olacak.

Kat Gardiyanlarıyla ilgili aklımda birkaç farklı senaryo var ve ilki, Enryu gelip boyun eğmeyen 43f Gardiyanını öldürdüğünde bu onlara verilen mesajdı: Yani eğer benim Tanrımın kararına saygı duymazsanız sizin sonunuz da aynı olur.
Ondan sonra da Gardiyanlardan bazıları Zahard'la yaptıkları kontratı ihlal etmeyecek şekilde Baam'ın gelişinin yolunu açtılar gibi düşünüyorum.

Ama bir de madolyonun diğer yüzü var: Baam sadece Zahard'ı yenecek kişi olsa problem yok ama kulenin Deccal'iyse sonunda Gardiyanları da karşısında bulacaktır.

Son düzenleme:
Bu arada aile düzeni de beklediğim gibi çıktı. Yani ana aileyle sınırlı kan bağı olan, farklı bir soyadına sahip ortalama güçleri açıkça az olan Yan Aileler var: Phonsekaller, Novick'in adını bilmediğimiz ailesi (çeviri yanlışı değilse Hayeol olabilir.)
Bir de aynı soyadına sahip Ana Aile kolları var. Bunlar arasında da belli bir hiyerarşi var. Mesela Koonların Maschenny branşı Eduan'ın Maschenny isimli bir kadından olan çocuklarının branşı ve prenses olan Maschenny onun kızlarından biri, Ran'sa yeni oğlu.
Veya Ha Jinsung kendi branşını yok edip aileden ayrıldı derken de kastedilen böyle bir ana branş ve Ha Jinsung da geçen arclarda öğrendiğimiz gibi Yurin'in direk torunu, gözlerinin kırmızı olmaması da bir anlam ifade etmiyor.
Gerçi artık okurken doğal olarak kafanıza oturmuş olabilir ama eskiden bu kısmı anlamakta zorlanıyorduk.

Tabi bu bilginin günümüzdeki önemi de bu Branş Lideri olan kişilerin kimler olabileceği. Bildiklerimiz: Gizli katta gençliğini gördüğümüz Koon Marco Asensio, LPB'lerin 8.oğlu . Jinsung'un annesi ve ortaya çıkan anlamdan Koon Maschenny var(anne) .
Genellikle ilk doğan çocuklar veya sonraki nesilde çok yüksek potansiyelli olanlardır ve mesela Dowon, Cha gibi kişiler Aile liderleriyle evlenmiş olsalar onlar da olabilirdi diye tahmin ediyorum. bunlar aynı zamanda Kat Hakimleri de olabilirler, aynı kişinin iki ünvanı da taşımasını engelleyen bir şey olduğunu sanmıyorum. Bunlar ilerde ailelerin gücünü karşılaştırmak için inceleyebiliriz.

Son düzenleme:
İlk önce ailelerin renklerini göstermesi lazım. Şu an LPB hariç diğer ailelelerin destek göndermediği söylendi ama bunun nedeni hain Luchi'nin dediği gibi ''kimde imparatorluğa karşı koyacak güç var ki?'' mantığı mı yoksa ''Zahard'ı yerinden etme umudu varsa önce bir karışmadan izleyeyim'' düşüncesi mi bilmiyoruz. Tabi Gustang açıkça Zahard'ın kuyusunu kazıyor o hariç.
Bir de Aile Liderlerinden Baam'ı destekleyecek olanlar onu yeni kral yapmaktan çok Baam'ı kullanıp kendi amaçlarının peşinde de olabilirler. Gustang'in verdiği izlenim bu yönde diğer türlü Jinsung ve Luslec Baam'ın kuralsız olduğunu gizlemek için bu kadar uğraşmışken onun kimliğini açık edip peşine Kallavan gibi tazıların düşmesine sebep olmazdı çocukçağız daha kurallıyken.
Neyse aile liderleri arasında aktif olmayanların Baam'ı destekleme ihtimali daha fazla ve aktif olanların da kendi kral olma amaçları falan olabilir zamanla göreceğiz.

Bunun haricinde Antik ırklardan ne kadar yardım geleceği belirsiz, birkaç tane güç taşıyan kişi olması iyi hoş da toplamda pek bir fark yaratmıyorlar. Eğer Dış Kule'de gizli krallıkları, kabileleri falan varsa o zaman elde bir şeyler var demek olacak.

Kat Gardiyanlarıyla ilgili aklımda birkaç farklı senaryo var ve ilki, Enryu gelip boyun eğmeyen 43f Gardiyanını öldürdüğünde bu onlara verilen mesajdı: Yani eğer benim Tanrımın kararına saygı duymazsanız sizin sonunuz da aynı olur.
Ondan sonra da Gardiyanlardan bazıları Zahard'la yaptıkları kontratı ihlal etmeyecek şekilde Baam'ın gelişinin yolunu açtılar gibi düşünüyorum.

Ama bir de madolyonun diğer yüzü var: Baam sadece Zahard'ı yenecek kişi olsa problem yok ama kulenin Deccal'iyse sonunda Gardiyanları da karşısında bulacaktır.
Cidden epey merak unsuru var. Ben hep Baam kuleyi yok edecek kişi olursa son darbeyi Rak indirecekmiş gibi gelir. Sürekli 'avım' veya 'sen benim en büyük avımsın' demesinden dolayı.

@Elodin
ToG üstadım gel hele gel sana bazı sorularım var. :/ Bu soruları daha önce sordum diye hatırlıyorum gerçi ama unuttum gitti cevaplarını. Ben bu kuralsız ve diken arasındaki ilişkiyi anlayabilmiş değilim.

Şimdi, kuralsız demek en basit tabirle gardiyan izni olmaksızın shinsoo kullanabilmek değil mi? Ek olarak kulenin diğer bazı kurallarından da muaf olmak aynı zamanda. Peki ölüm katında Urek neden shinsoo kullanamadı? Bir kurallıdan zerre farkı yoktu orada. Diken olmasa Baam da kullanamayacaktı keza. Bu birinci sorumdu. İkincisi de şu;

Diken için kral ve on ailenin boğazını kesecek silah olarak bahsediliyor. Bunlara diş geçirebilmek için diken şart gibi yani. Ne de olsa Zahard ve 10 ailenin kule anlaşmasından dolayı ölümsüzlükleri söz konusu. Yalnız bu kural bir kuralsız için manasız değil mi? Öyleyse Baam neden dikene ihtiyaç duyuyor?

@Elodin
ToG üstadım gel hele gel sana bazı sorularım var. :/ Bu soruları daha önce sordum diye hatırlıyorum gerçi ama unuttum gitti cevaplarını. Ben bu kuralsız ve diken arasındaki ilişkiyi anlayabilmiş değilim.

Şimdi, kuralsız demek en basit tabirle gardiyan izni olmaksızın shinsoo kullanabilmek değil mi? Ek olarak kulenin diğer bazı kurallarından da muaf olmak aynı zamanda. Peki ölüm katında Urek neden shinsoo kullanamadı? Bir kurallıdan zerre farkı yoktu orada. Diken olmasa Baam da kullanamayacaktı keza. Bu birinci sorumdu. İkincisi de şu;

Diken için kral ve on ailenin boğazını kesecek silah olarak bahsediliyor. Bunlara diş geçirebilmek için diken şart gibi yani. Ne de olsa Zahard ve 10 ailenin kule anlaşmasından dolayı ölümsüzlükleri söz konusu. Yalnız bu kural bir kuralsız için manasız değil mi? Öyleyse Baam neden dikene ihtiyaç duyuyor?
Elodin olmasam da ilk sorunun cevabını biliyorum :D Shinsoo kullanabilmek değil benim bildiğim,onu Baam zaten izinsiz yapıyordu.Hatta hatırlarsan direkt gardiyan sana bu kontratı yapıyorum ama bunu zincir olarak kabul et diyordu.Kuralsız olmak demek shinsoo'yu bağımsız kullanmak değil kuleye kendi girmek yani Headon tarafından seçilmeyip de kulenin kendisine kapısını açtığı kişiler.İkinci soru için de Enryuu thorn'u kralın boğazını kesmek için bırakıyor oraya sonradan gelecek kehanetteki çocuk için.Ama zaten diken kendi başına kuralsız bir nesne.Dediğin gibi dikene başvurmadan da zarar verebiliyor ama seride çok kader,kehanet kavramı geçiyor,Arlane olsun Enryuu olsun.Bence biraz da onunla da alakası var dikeni kullanmasının.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık