Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Meyvelerin Evrimi

A$CE

ee yazdıklarından başka ne çıkarılıyor ki ??
Evrim bir maddenin çeşitli koşularla değişime uğramasıdır.Verilen maddelerden hiçbiri değişime uğramamış maddeler.Logialar direk var olan elemenltler.Paramecia olsa biryere kadar anlarım (tabii onunda evrim olduğunu düşünmüyorum)

Bir zamanlar marco bir konu açmıştı smoker. Kizaru'nun pika pika no mi'sinin, Enel'in goro goro no mi'sinin hiyerarşik olarak üstün olduğu ile ilgili veya tam tersi, tezini savunmak için de mangada goro'nun sarı olarak anlatılması ile ilgili olduğunu söylüyordu Sen ne düşünüyorsun olabilir mi?

Bir zamanlar marco bir konu açmıştı smoker. Kizaru'nun pika pika no mi'sinin, Enel'in goro goro no mi'sinin hiyerarşik olarak üstün olduğu ile ilgili veya tam tersi, tezini savunmak için de mangada goro'nun sarı olarak anlatılması ile ilgili olduğunu söylüyordu Sen ne düşünüyorsun olabilir mi?
Olabilir tabii. İkisi de ışık kaynağı sonuçta. Aynı şekilde ısı ve hız durumu da var.

Logialarda hiyerarşik üstünlük açısından evrim tanımı yapılmaya uygun görünüyor ama bu maddeler doğada saf olarak bulunuyor zaten. Doğada ateş varken aynı zamanda volkanlarda, mantoda magmada vardı. Çöllerde kum saf halde bulunurken, sulu ortamlardada çamur kendiliğinden oluşabilir. Logialarda evrim biraz mantık dışı görünüyor.

Bana göre Paramecialarda evrim teorisi daha olası bir durum. Smoker'ında dediği gibi detaylı araştırmak gerek.

Sakata

Mesela, Akainu ile Luffy'nin dövüştüğü şişman bir karakter vardı. Paramicia meyvesi vardı. Luffy'nin korsan bayrağını falan çalmıştı. İsmini bilmiyorum. Onun paramicia tabanlı meyvesi ile Akainu'nun logia tabanlı magma meyvesi arasında bir ilişki kurabilir miyiz mesela?
Don Accino'yu diyorsan filler karakterdi sanırım o.

Hakikaten güzel teori... Olabilir tabi neden olmasın. Ama teorini ve yorumları okurken benim kafamda farklı şeyler şekillendi. Belki seninkiyle pek alakalı olmayacak ama; bu çözümlemeyi kültürel temele oturtursak sanırım Oda Sensei'nin tam olarak bu meyveler konusunda ne düşündüğünü daha iyi açıklayabiliriz.

Örneğin şu sürekli tekrarlanan Ace Mera - Akainu Magu meselesi... Tam olarak kim yazmıştı, nereden bulabilirim hatırlamıyorum ancak, bir arkadaş şuna benzer bir cümle kurmuştu (Dragon ya da Marco olabilir); "Bir çocuğun elindeki çakmaktan çıkan ateşle, volkanik bir adada doğup büyümüş bir Japon olan Oda'nın Mağmayı neden Alevden üstün tuttuğunu anlayabiliriz" tarzında bir yorumda bulunmuştu.

Bu açıdan Japon geleneği ve mitologyasında ki elementleri şöyle bir gözden geçirirsek... Hi - Katon (ateş), Mizu - Suiton (su), Kaze - Fuuton (rüzgar), Tsuchi - Doton (toprak), Kaminari - Raiton (yıldırım)... Bunların dördü, rüzgarı hava ile değiştirirsek klasik Aristo elementleridir. Tabi bunların yanına bir başka klasik olan Hikari (ışık) ve Yami (karanlık) ikilisini de ekleyebiliriz. Örneğin Çin geleneğinde bu elementler bazı eksiltmeler ve eklemelerle (Maden - Metal, Ağaç - Bitki gibi) çeşitlenir... Bu açıdan bakınca "evrim" fikrinden öte, özün çeşitlenmesi olarak da görebiliriz. Öncelikle taklit edilen asıl öz, zamanla şekillenen ise bunların çeşitlenmesidir. Bazıları iki tözün füzyonu (toprak + su = çamur) olarak çeşitlenirken, diğerleri sudan buza, ya da topraktan kuma şeklinde çeşitlenebilir. Ama bahsettiğin tarzda bir evrim asla ilk özü geçebilecek bir şey olamaz, olmamalıdır diye düşünüyorum... Yani kum, çamur, kaya... ne kadar çeşitlenirsen çeşitlen, toprak tözünü içinden asla atamazsın. Bu açıdan Titanlar doğanın kendisi iken, insansı tanrılar ancak onların basit taklitleri olabilmişlerdir... En azından benim düşüncem bu yönde.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık