Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

[Kütüphane] Haki

'Savaş Teknikleri ve Aletleri' forumunda Erkan12 tarafından 27 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Erkan12 (D.)
  Mesaj Sayısı 3,986
  Üyelik Tarihi4 Nis 2010
  Ben bunu yıllar evvel söylemiştim zaten, eski üyelerden Dattebayo'ya anlatmıştım, ama ne kadar anlaşıldı bilemiyorum. Ace'in şeytan meyvesini kazanmak için dövüşen kaç kişi Haki kullanıyordu mesela ? Madem Haki süper bir güç ne diye bunla uğraşıp şeytan meyvesi kazanmak için hayatlarını riske atıyorlar, oturup Haki çalışmaya devam etseler ya. Ya da Teach, hakkaten Teach'in Haki kullanamadığını düşünen var mı ? Bu adam Haki kullanıyor ama buna rağmen yıllarca bir şeytan meyvesinin peşinde koşuyor. Benim bahsettiğim şey Haki konusunda çok özel olmadığın sürece şeytan meyvesi üstün. Arada Shanks gibi, Rayleigh gibi istisnalar çıkabiliyor, ama bunu genele yaydığın vakit şeytan meyvesi daha üstün geliyor. Sugar gibi bir yetenek ile kaç tane Haki kullanıcısı oyuncağa dönüşüyor. Monet, kendi rakibi Haki kullanan Tashigi'yi yenebiliyor, hemde kılıç ustası olmasına rağmen. Luffy Haki kullanmıyorken lastik kullanarak Haki kullanan Sandersonia ve Marigold'u yeniyor, örnekler çoğaltılabilir. Bartolomeo mesela, onlarca Haki kullanan kişiyi aşıp kolezyumda finale çıkıyor, bir kere bile Haki kullanmadan.

  Genele bakarsak Şeytan meyvesi kullanan üst seviye kişiler ;

  Whitebeard, Blackbeard, Akainu, Aokiji, Kizaru, Fujitora, Sengoku, Big Mom, Kaido ve Dragon'da ihtimal dahilinde.

  Yani baktığın zaman tepeye çıkmış karakterlerin hepsi şeytan meyvesi kullanıyor. Shanks, Rayleigh, Garp ise sayısı daha az, istisna durumuna düşmüşler.

  Haki çok güzel ve özel bir güç, ancak Şeytan Meyvesi halen önde bence.
   
 2. arcadia Mavi bir kuş var yüreğimde, çıkmaya can atan

  arcadia (Mavi bir kuş var yüreğimde, çıkmaya can atan)
  Mesaj Sayısı 2,139
  Üyelik Tarihi6 Ara 2014
  Haki bir kişiye, meyven olmasa dahi onun kadar güçlü olma imkanı veriyor. Aptalca bir meyve yiyip bütün hayatınızı mahvedebilirsiniz. Ama hakide işler tamamen size kalıyor. Ne kadar geliştirirseniz o kadar güçlü oluyorsunuz. H.haki büyük ihtimalle Haki kapasitesi ile ilgili bir şey çıkacak. Eğer öyle bir şey olursa bu çok op meyvelere karşı yapılmış bir şey gibi duracak. Çünkü aşırı güçlü meyve sayısı da çok fazla değil h.haki gibi. Bu tipte adamlarla uzun süre dövüşebilmek için kişinin kendi hakisini uzun süre tutabilmesi gerekiyor. Belki bu şekilde bağlanır diye düşünüyorum
   
 3. Mesaj Sayısı 6,386
  Üyelik Tarihi15 Ağu 2015
  Geçen haki konusunda şunu yazmıştım.

  Haki konusunda bir şeyler karalıyım.

  Dikkat ederseniz Rayleigh hakileri tanıtırken ilk olarak kenb. hakiden başlıyor. Çünkü bu haki türü, hakinin temeli bana kalırsa. Etrafında olup bitenleri sezebilme, varlıkların farkında olma. Bir bebeğin dünyaya gözünü açması gibi aynı. Farkındalık duygusu olmazsa ne kadar güçlü olursan ne kadar dayanıklı olursan ol ölürsün. Beyazsakal buna çok iyi bir örnek. Adam tankların atasaydı ama kendisinin de dediği gibi tek bir kalbi olan bir insandı en nihayetinde. Mantık şu:

  Saldırı gücü 6
  Dayanıklılık 10

  Bu denklemde kenb. hakisi olmayan ya da olup da kullanamayan biri (Wb) çökmeye mahkumdur. Istediği kadar dayanıklı olsun. Damla olarak düşen suyun taşı aşındırması gibi düşünün. O yüzden bu haki türünü temel olarak görüyorum ve Rayleigh'in malum sahnesindeki tanıtımı da bu düşüncemi destekliyor bana göre.


  Ray'in dersindeki sonraki adım b. haki. Bu haki türü olmadan da saldırı gücünü katlayamaz ya da savunma gücünü arttıramazsın. Bu haki türüne fazla değinilmediği henüz.

  Son ders olan kral haki, "hükmedenlerin hakisi". Bu kısma da dikkat ederseniz ucu açık bir tabir. Hükmetmek. Neye, kime ?

  Mangaka, kenb. haki - b. haki - haosh. haki sırasına riayet ederek işliyor seriyi. Şöyle ki:

  Ray'in iki yıl önce ilk olarak kenb. hakiyi anlattığını söylemiştim. İki yıl sonra ise işlenen ( farklı bir kullanım alanı olduğunu öğrendiğimiz ) ilk haki türüne bakın; Katakuri ile kenb. haki ;) Ve yine tesadüfe bakın ki uzmanlık alanı kenb. haki olan Sanji de aynı arcta :rolleyes:

  Bana göre mangaka hakileri bu şekilde işlemeye devam edecek. Wano'da Kaido ya da shogun vasıtasıyla b. hakinin en üst düzey kullanımını göreceğiz. Burada da Zoro'nun uzmanlık alanı olan b. haki var :)

  Son olarak da Luffy ve kral hakiyi muhtemelen Elbaf'ta göreceğiz ve yine tahmin ettiğiniz gibi kral haki de Luffy'nin uzmanlık alanı. Elbaf konusunda Shanks'ın bu adaya hükmettiği teorisini duyanlar vardır mutlaka. Burada da kral hakinin en üst düzey kullanımını da Shanks'la göreceğiz. Böylelikle 3 haki türü işlemiş olacak :good:

  1- Mangaka serideki güç dengelerini belli bir sıraya göre işliyor.

  2- Kenb. hakinin kullanım alanı çok genişledi ve işlevsel hale geldi. Atıyorum Katakuri 10 saniye sonrasını görüyorsa 3 haki türünde usta olan Shanks 30 saniye sonrasını Neden göremesin ? Herhangi bir dövüşte ya da olayda 20-30 saniye sonrasını görmen demek seni yenilmez bile yapabilir. Bu bağlamda kenb. haki çok çok önem kazandı.

  B. haki, 3 haki türü içerisinde en kısıtlı olanı gibi duruyor şu an. En azından şimdilik kenb. hakinin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. B. haki kalkanı muhabbeti var. Belki buralardan bir şeyler çıkabilir. Bu haki türünü Wano'da net bir şekilde göreceğiz.

  Shanks'ın bize göstereceği asıl haki türü kral haki olacak bence. Bu haki türünden beklentilerim büyük. Amirallerin bu kadar tırsmasının, bu haki türünün milyonda 1 kişide çıkmasını özel kılacak bir özelliği olmalı. Ben hava olaylarını kontrol etmenin yanında bir ölçüde element kontrolü de bekliyorum. Element kontrolüne yönelik 2 tane filler 2 tane de mangadan sahne var. Filler sahneyi dikkate almamak gerekir diyenler ( normalde haklılar ) aynı konunun mangada işlenmesine ve desteklenmesine ne derler bilemiyorum ancak ben su, ateş ve rüzgar gibi doğa güçlerine hükmedebildiklerini düşünüyorum. Her haki türünün ileri düzey kullanımı mevcut. Aynı meyve konusunda ileri düzey kullanım olan uyanış gibi. Kenb. hakinin ileri kullanımı Katakuri ile diğer haki türlerinin ileri düzey kullanımı işe farklı karakterler üzerinden gösterilecektir.

  3-
  Meyve kullanımında ustalaşmak 3 ayrı haki türünde ustalaşmaktan daha kolay olsa gerek. Sadece matematiğe çalışan bir öğrenci ile matematiğin yanında biyoloji ve tarihe çalışan öğrenci gibi düşün. O yüzden meyve işin biraz daha kolaya kaçan yanı oluyor bence. O yüzden meyve kullanıcılarının sayısı daha fazla. Bunu şöyle de düşünebilirsin. Herkes haki uyandıramayabilir. Ancak o "herkes" içinden her kim meyve yerse meyve gücüne ulaşabilir. Aynen bu hesap. Dandik denizci askeri mera mera yerse olay biter. Meyvede ne kadar ustalaşacağı kendisine bağlı, orası ayrı konu ancak ölene kadar haki uyandıramayabilir. Sadece haki ile zirvelere çıkmış biri zoru sever, özel kişilerdir :a: Hakinin geri kaldığı yok yani. Sadece zamanını bekliyor :good:
   
 4. Erkan12 (D.)
  Mesaj Sayısı 3,986
  Üyelik Tarihi4 Nis 2010
  Jozu, Aokiji'ye vuruyor, Aokiji buza dönüşüyor, ancak Aokiji buzdan sonra kendi vücuduna dönüştükten sonra ağzından kan geliyor. Bu demek ki Aokiji dışarıdan hasar almamış, ama içten kanamış. Yani bu da ancak şok dalgası ile olabilir. Yani Logia'lar elemente dönüşüp dışarıdan aldıkları saldırıyı azaltabiliyorlar, ama içten aldıkları şok dalgası tarzında saldırıyı yine de alıyorlar. Benim bu olaya getirebildiğim en mantıklı açıklama bu.

  Ondan sonra Marco ile Vista Akainu'ya kesme atıyor, evet Akainu dışarıdan magmaya dönüşmüş, dışarıdan hasar almıyor. Ama ''agh!'' diye bir tepki veriyor, madem hasar yok, bu koca Amiral neden acı çektiğini gösterecek şekilde tepki veriyor, muhtemelen sinir sistemini o kadar çok etkiliyor ki istem dışı bir tepki vermek zorunda kalıyor, yani aynı şekilde Jozu - Aokiji örneğinde olduğu gibi içten bir hasar var, sinir sistemini etkileyecek tarzda bir şok dalgası yiyor.

  Logia kullanıcıları hazırlıklı olurlarsa Haki'ye karşı dışarıdan yine de hasar almıyorlar, ama anladığım kadarı ile içten alacakları hasarı yine de alıyorlar. Bu kullancının fiziksel ve yapabildiği etki seviyesine bağlı. Jozu elmas ile sağlam geçirdiğinden içten kan çıkartabildi, Marco ise sadece pençe ile vurduğundan en fazla sinir sistemini etkiledi.
   
  Son düzenleme: 11 Eyl 2017
 5. Erkan12 (D.)
  Mesaj Sayısı 3,986
  Üyelik Tarihi4 Nis 2010
  Ace romanından ;

  ''Deuce says calmly. He knows Ace is so strong without Mera Mera DF and he gets stronger even during one battle.
  Ace is overwhelming Draw now. Draw is out of breath and shows a painful face.

  Draw: Impossible! Why..Why the heck are you using Haki?
  Ace: Who knows!!

  Ace and Draw punch them in face at the same time. Draw smiles for a moment, but he collapses on the ground.

  Draw: Damn.. I hate you..
  Ace: What a coincidence. So do I..

  Deuce is impressed that Ace defeated Vice Admiral. Ace smiles, panting.
  Ace: It's not a big deal...''

  Türkçe çevirisi ;

  Deuce sakince konuşur. Ace'in Mera Mera meyvesi olmadan da güçlü olduğunu biliyordur ve ayrıca dövüş esnasında bile güçlenebildiğini de.

  Ace, Draw'a üstün gelmeye başlar. Draw nefes nefese kalır ve yüzünde aşırı zorlanmış bir ifade belirir.

  Draw : İmkansız, sen nasıl Haki kullanabiliyorsun ?!
  Ace : Bilmem !

  Ace ile Draw aynı anda bir birilerini suratlarından yumruklarlar. Draw bir anlığına gülümser, ama sonradan yere devrilir.

  Draw : Senden... nefret ediyorum...
  Ace : Ne tesadüf, bende.

  Deuce, Ace'in bir kor-amiral yenmesinden etkilenir. Ace nefeslenerek gülümser.

  Ace : Çokta zor değildi...
   
 6. Smoker the White Hunter Site Yetkilisi

  Smoker (the White Hunter)
  Mesaj Sayısı 15,926
  Üyelik Tarihi22 Nis 2009
  God tarafından güncellenmiştir.
   
 7. Kuroro Skill Hunter Site Yetkilisi

  Kuroro (Skill Hunter)
  Mesaj Sayısı 3,785
  Üyelik Tarihi16 Kas 2014
  Teşekkürler. Yine çok yararlı bir çalışma olmuş.
   
 8. yyolcu Üye

  yyolcu (Üye)
  Mesaj Sayısı 3,076
  Üyelik Tarihi29 Haz 2015
  Emek harcayanın eline sağlık.
   
 9. kuroashi.no.sanji1993 黒い剣士が来た

  kuroashi.no.sanji1993 (黒い剣士が来た)
  Mesaj Sayısı 7,113
  Üyelik Tarihi5 May 2015
  Teşekkürler.
   
 10. katakuri1907 (Üye)
  Mesaj Sayısı 449
  Üyelik Tarihi2 Mar 2018
  Emeğiniz için teşekkürler.Bazı kişiler kral hakisinin kullananların seride bu kadar çok olmasına karşılar bence az bile çıktı 100 milyon kimse varsa seride 100 ünde çıksa benim için normaldir.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık