Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
 1. One Piece 860 Türkçe İndir
  Duyuruyu Kapat
 2. Hasır Şapka Korsanları'nın Arkeoloğu Nico Robin Tıkla-Oku
  Duyuruyu Kapat
 3. Okumadan Geçmeyin: Korsanfan Deyimleri Sözlüğü Tıkla-Oku
  Duyuruyu Kapat
 4. One Piece Dünyası Zaman Çizelgesi İçin Tıklayınız
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz.

Haki

'Savaş Teknikleri ve Aletleri' forumunda Erkan12 tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Erkan12 (D.)
  Mesaj Sayısı 3,145
  Üyelik Tarihi4 Nisan 2010
  HAKİ
  [​IMG]

  Japanca Yazılışı: 覇気
  Uyarlanan İsmi: Haki
  İngilizce Yazılışı: Haki
  Anlamı: Tutku, İstek
  Kullanıcılar: Yaşayan Her Canlı
  Dövüş Stili: Ruhsal, İrade Gücü
  İlk Gösteriliş: Sayı 1; Bölüm 4


  Haki, One Piece dünyasında her canlıda pasif durumda bulunan ruhsal bir güçtür.
  İnsanların ve canlıların sahip olduğu sıradan duyulardan farklı bir güç değildir.
  [ Gözdağı (Haoshoku) , Gözlem (Kenbunshoku) , Savaşma Arzusu (Busoshoku) ]
  Ancak, çoğu insanın bu güçten ya haberi yoktur ya da bu gücü uyandırmayı başaramazlar.
  Genel olarak çalışma eseri ortaya çıkan iki çeşit haki vardır, ancak üçüncü çeşidine ise sadece az sayıda özel kişiler sahip olabilir. Kısacası Haki, rakibe üstünlük kurmada kullanılan ruhani bir güçtür.

  '' Haki, bu dünyada yaşayan her canlıda pasif olarak bulunan bir güçtür.
  Gözlem (Kenbunshoku), Savaşma Arzusu (Busoshoku) ve Gözdağı (Haoshoku)...
  İnsanların sahip olduğu sıradan duyulardan farkı yoktur.
  'Şüphe duymadan hareket etmek' işte güç bu !
  ''
  -Silvers Rayleigh

  Hakkında

  Bu yetenek ilk olarak Shanks'ın Luffy'i çocukken ‘'Kıyıların Lordu'’ adlı deniz canavarından kurtardığı sırada kullanıldığı görülmüştür. ‘’Haki’’ kelimesinden ilk olarak Jaya Arc’ında (Bölüm 151 / Sayı 234) Blackbeard tarafından Luffy’nin ödülüne yorum yaparken duyulmuştur.
  Ayrıca Shanks Beyazsakal'ın gemisindeyken, Beyazsakal, Marco ve Jozu tarafından bahsedilmiştir. Amazon Lily Arc'ın da ise daha detaylı bir şekilde gösterilmiştir. Son olarak ise Rusukaina adasında Rayleigh Luffy'yi eğitmeden önce detaylı olarak açıklamıştır.
  Haki yaşayan her insanda bulunur, ancak çok az insan bu gücü kullanabilir. Ağır eğitimler eşliğinde açılabilir, ya da büyük bir şok ile ortaya çıkabilir ; Coby'nin Marineford'da çıkarttığı gibi. Herhangi bir çalışma yada şok yaşamadan şuana kadar iki kişiye bu yeteneğin doğuştan geldiği görülmüştür ; (Aisa ve Otohime)


  Haki'nin Çeşitleri

  Haki üç kategoriye ayrılır ;
  Kenbunshoku Haki çeşidi, kullanıcıya diğer varlıkların yerini sezebilme, görebilme ve bir sonraki yapılacak hareketi anlayabilmesine olanak sağlar.
  Busoshoku Haki çeşidi, kullanıcının ruhunun bir zırh gibi kullanılmasına olanak sağlar, bu şekilde saldırıları karşılıyabilir yada saldırılarını güçlendirebilir.
  Ve son olarak Haoshoku Haki çeşidi vardır, çok nadir görüşür ve diğer kişilerin iradesine üstün gelebilir.
  Çoğu insanın eğilimi bir çeşidi seçmeye yöneliktir ikisini birden değil.
  (Kenbunshoku ya da Busoshoku)
  Ancak çalışma sonrası bu iki güç birdende elde edilebilir. SBS'de açıklanan üzere ; Luffy'nin eğilimi Haoshoku, Zoro'nun eğilimi Busoshoku, Sanji'nin eğilimi Kenbunshoku üzerinedir.


  Kenbunshoku Haki (Gözlemci Türü Haki)

  [​IMG]

  Bu çeşit Gözlem Türü Haki karşımızda ilk önce Skypiea'da çıkmıştı rahiplerin kullanabildiği bir güç olarak biliniyor ve 'Mantra' ismiyle sıfatlandırılıyordu. Kenbunshoku Haki (Kenbun-shoku no Haki) daha sonra Luffy'nin saldırıları karşısında Boa Sandersonia'nın da bu gücü kullanabildiği ortaya çıktı.
  Mantra olarakta bilinir, Mantora, Skypiea'da anlamı "Zihin İpi" dir.
  Bu haki kullanıcıya canlıların varlığını hissedebilmesini sağlar. Bu çeşit Haki kullanırken, rakibin hareketini yapmadan önce tahmin edebilir.
  Bu kullanıcıya önsezi olarak yansır, kullanıcının zihin gözünde bu tahmini hareket canlanır, ve kullanıcı nerdeyse darbeyi yediğindeki acıyı dahi tahmin edebilir.
  Düşmanın ne kadar öldürme içgüdüsü varsa kullanıcının tahmin etme gücü de o kadar artar.
  Mesafesi, yeri ve düşmanın öbür hedefi hepsi tahmin edilebilir.
  Bu güç ilk defa 'Mantra' ismi altında Satori tarafından Topların Sınavında Sanji, Luffy ve Usopp'a karşı kullanılırken görülmüştü.
  Kullanıcı rakibin hareketlerini tahmin edebilsede, kullanıcıya başkasının düşüncelerini ya da hareketlerini kontrol etme gücü vermez.
  Ve düşünmeden yapılan yada zihnin kontrol etmediği hareketleri de kullanıcı tarafından tahmin edilemez. (Örnek : Luffy'nin Enel'e karşı uyguladığı 'Gomu Gomu no Boh' tekniği)
  Aisa ise bunu kullanabilen tek Shandian'lı olarak göründü. Enel'in tam yerini Luffy'ye bildirebilmişti.
  Mantra diğer rahiplerde ve Enel'de farklı biçimlendi. Enel'in Mantrası en güçlüsüydü ve şeytan meyvesi gücü Goro Goro no Mi ile birleştirmişti.
  Satori patlama sonrası yaşadığı şok nedeniyle güç kontrolünü yitirmiş ve Luffy'nin onun arkasına dolandığını anlayamamıştır.
  Gedatsu'da aynı şekilde Chopper ile dövüş esnasında mantra kontrolünü yitirmiştir.
  K.Haki canlıyı ve etrafındakileri sezmeye yarar ancak başka bir canlının içindeyken bu güç Enel tarafından kullanılamamıştır, Luffy Nola adlı dev yılanın içindeyken Enel, Luffy'yi sezememiştir.
  Ayrıca Luffy'nin bitirici saldırısı (Gomu Gomu no Golden Rifle) fazla hızlı olduğu için Enel bu saldırıdan kaçamayı başaramamıştır.
  Sandersonia'da Luffy, Gear2 tekniğine geçtiğinde hareketlerini okumasına rağmen hızı yetersiz olduğu için saldırılardan kurtulamamıştır.
  Marineford savaşı sırasında ise Luffy bu gücü 'Şahingöz' Mihawk'a karşı istemdışı kullanmıştır. Mihawk'ın onun kollarını kestiğini aklında canlandırmış ve hemen geri çekmiştir.
  [​IMG]
  Ancak güce tam aşina olmadığı ve daha önce üzerinde çalışmadığı için 2 yıllık zaman atlaması öncesi bir daha kullandığı görülmemiştir.
  Marinford Savaşı sırasında, Coby bu gücü ölen denizcileri kafasında hissederek tecrübe edinmiştir, aynı Aisa'nın ve Enel'in ölüm kalım oyununda kullandıkları gibi.
  Dünyanın en güçlü adamı olan Beyazsakal'da bu güce sahiptir. Ace'in yüze yakın sinsince suikast girişimlerini uykusunda bile tahmin etmiştir.
  Savaşın başında Crocodile'ın sinsi saldırısını Luffy'nin durduracağını bilerek Crocodile'a hamle yapmamıştır.
  Ancak müttefiği olan Squardo'nun arkasında olduğunu sezmesine rağmen, onun saldırısına maruz kalmış, ilerleyen yaşı ve kötüleşen sağlığı nedeniyle Squardo'nun ihanetini sezememiştir. Marco bunun bir Yonko'dan beklenmeyeceğini söylemiştir.
  Kraliçe Otohime'de doğuştan bu gücü kullanmaktadır, Balık adamların kalplerindeki acıyı ve hüznü sezebilmiştir, Aisa'nın Wiper'daki agresif halini sezmesi gibi.
  K.Haki yoğun ve kuvvetli çalışmalarla uyandırılabilir (Örnek : Enel ve rahipleri), doğuştan bu güce sahip olunabilir (Örnek : Aisa) yada büyük bir şok sonrası uyanabilir. (Örnek : Coby).
  Rayleigh bu güç vasıtasıyla canlıların sahip olduğu güç seviyesini de ölçebilmektedir.
  Ruskaina adasında Luffy'nin o anki seviyesi ile ondan 500 adet daha güçlü canlı olduğunu tahmin etmiştir.

  Bilinen Kenbunshoku (Gözlem Türü) Haki Kullanıcıları

  • Whitebeard
  • Aisa
  • Enel
  • Ohm
  • Satori
  • Shura
  • Coby
  • Silvers Rayleigh
  • Aokiji
  • Kizaru
  • Akainu
  • Marco
  • Monkey D. Garp
  • Boa Sandersonia
  • Monkey D. Luffy
  • Otohime
  • Sanji
  • Zoro
  • Patrick Redfield (Filler)
  • Rebecca
  • Usopp
  • Sabo
  • Trafalgar Law
  • Fujitora
  • Sengoku
  • Marshall D. Teach
  • Portgas D. Ace  Örnekler

  — Enel’in Kenbunshoku Hakisi :
  [​IMG]
  [​IMG]

  — Beyazsakal'ın Kenbunshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Aokiji, Akainu, Kizaru gözlem Hakisi ile Beyazsakal korsanlarının su altından çıkacağını farkediyorlar :
  [​IMG]

  — Marco, Squardo'nun kılıç saldırısından gözlem Hakisi ile sıyrılırken :
  [​IMG]

  — Luffy'nin Kenbunshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Usopp'un Kenbunshoku görüş Hakisi :
  [​IMG]

  — Boa Sandersonia'nın Kenbunshoku Haki tekniği ''Snake Dance'' :
  [​IMG]

  — Satori, Luffy'nin şeytan meyvesi kullanıcısı olup olmadığını bilmemesine rağmen, bu tür Hakiyi kullanarak Luffy'nin lastik olan kolunu uzatacağını anlayıp, bu saldırıdan ilk seferde sıyrılmayı başarmıştır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kenbunshoku Haki ve Şeytan Meyvesi kullanımı

  Enel bu tür gözlemci türü Hakiyi, kullandığı şeytan meyvesi Goro Goro no Mi yani yıldırım logiası gücü ile birleştirerek normalden daha da güçlendirmiştir. Meyvesi ile elektro manyetik dalgalarla, sesteki titreşimleri duyabildiği için ikisini birleştirip daha etkili bir hale getirmiş ve Skypiea adasındaki tüm canlıları hissetmiş ve hatta adadaki tüm konuşmaları bile duyabilmiştir.

  Kenbunshoku Haki'nin Zayıf Yönleri

  Eğer rakip, Kenbunshoku Haki kullanıcısının tepki verebileceğinden daha hızlı hareket ediyorsa, bu yetenek etkisiz kalıyor. Boa Sandersonia, Luffy'nin saldırılarını okuyabilmesine rağmen Luffy'nin Gear Second hızı karşısında yeteri kadar çevik olmadığı için bu saldırılardan kurtulamamıştır.

  [​IMG]

  Enel'de aynı sorunu Luffy'nin son saldırısında yaşamıştır.

  [​IMG]

  Satori, Kenbunshoku Haki'de tam anlamıyla ustalaşmadığı için patlamadan oluşan dikkat bozukluğu sebebi ile Kenbunshoku Haki (Mantra) kontrolünü kaybetmiş ve Luffy'nin arkasında olduğunu anlayamamıştır.

  [​IMG]

  Eğer rakip düşünmeden hareket ediyorsa, Kenbunshoku Haki kullanıcısı rakibinin bir sonraki hareketini tahmin edemez, Luffy Gomu Gomu no Baka (Aptal) tekniği ile Enel'in saldırılarından reflekslerini kullanarak sıyrılmıştır.
  [​IMG]

  Luffy, Enel'in gemisi Maxim'in her bir yanına bilinçsizce saldırarak lastik uzuvlarını rasgele açılara yönlendirmiş ve Enel'in saldırısını tahmin etmesini önlemiştir.
  [​IMG]

  Busoshoku Haki (Silahlanma Türü Haki)

  [​IMG]

  Busoshoku Haki (Busō-shoku no Haki) kullanıcıya etrafını saran bir güç yaratmasını sağlar bu güç görünmez bir zırha benzer.
  Tekkai ile benzer şekilde bir savunma gücü sağlar.
  Bu zırh seviyesi yüksek değil ise aşırı güçlü saldırılarla aşılabilir.
  Örneğin Luffy'nin normal saldırıları işlemez iken Boa Marigold'a yaptığı gear second saldırıları ile etkili olmuştur.
  Çalışma ile bu güç saldırı esnasında silahlarada aktarılabilir.
  Busoshoku Haki ile güçlendirilmiş herhangi bir saldırı, normal halinden çok daha sert olarak vuruş gücü sağlar. Örneğin, oklarına Busoshoku Haki ekleyen kujalarının taşı parçalaması gibi.
  Ayrıca bu tip Haki gücü şeytan meyvesi kullanıcılarının savunmasını atlatır ve asıl bedenleri ile yakalanmalarına olanak sağlar.
  Bu güç şeytan meyvesinde vücudun bir parçası olan kısımlar ile kombine edilebilir.
  3 Amiral ise bu tür Hakiyi birbirleriyle birleştirerek daha da güçlendirmiş ve Beyazsakal’ın idam platformuna gelen deprem saldırısını engellemişlerdir.
  B.Haki kullananlar arasında K.Haki'nin aksine doğuştan ya da anlık bir şok ile ortaya çıktığı görülmemiştir.


  Bilinen Busoshoku (Zırh Türü) Haki Kullanıcıları


  • Whitebeard
  • Marco
  • Jozu
  • Vista
  • Mihawk
  • Boa Hancock
  • Monkey D. Garp
  • Shanks
  • Silvers Rayleigh
  • Sengoku
  • Aokiji
  • Kizaru
  • Akainu
  • Sentoumaru
  • Kuja Kabilesi (Boa Sandersonia, Marigold ve diğerleri)
  • Monkey D. Luffy
  • Benn Beckman
  • Pekoms
  • Trafalgar Law
  • Smoker
  • Vergo
  • Tashigi
  • Zoro
  • Sanji
  • Zephyr (Filler)
  • Doflamingo
  • Bellamy
  • Sai
  • Boo
  • Sabo
  • Burgess
  • Chinjao
  • X-Drake
  • Shuzo (Filler)
  • Alpacacino (Filler)
  • Brynndi World (Filler)
  • Kung-Fu Dugong (Filler)


  Örnekler

  Busoshoku Haki genelde meyve savunmalarına karşı sağladığı avantaj ile ön planda tutulur.
  Ancak genel işlevi görünmez bir zırh sağlamaktır ve sert bir zırh ile çok daha güçlü saldırılar yapılabilir.
  Örneğin Silvers Rayleigh'in Rusukaina adasındaki devasa filin ayağını bir eliyle durdurabilmesi gibi :
  [​IMG]

  — Aynı şekilde Sentoumaru'nun saldırı halindeki Luffy'yi durdurması gibi :
  [​IMG]


  Busoshoku Haki kullanıcıları, şeytan meyvesi kullanıcılarına zarar verebilir, ancak bu olay temasa dayalıdır.
  Boa Sandersonia'nın Luffy'yi sıktığı zaman, Luffy'nin acıyı hissetmesi ancak tutarak Luffy'yi yere vurduğu zaman, Luffy'nin çarpmadan zarar görmemesi gibi.
  Çünkü B.Haki, Kairoseki'nin (Deniz taşı) aksine kullanıcının meyve gücünü kullanmasına engel teşkil etmez.
  Aşağıda ki örnekte görebilirsiniz.
  [​IMG]

  — Kullanıcının meyve gücünü kullanmasını engelleme ancak Kairoseki (Deniz taşı) kullanımı ile sağlanabilir.
  Kairoseki'den yapılmış kafes ve Smoker'ın Juttesi, Luffy'nin gücünü kullanmasını engelliyor :
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  — Bu tarz Busoshoku Haki ilk defa 431 numaralı manga sayısında Monkey D. Garp tarafından Lastik Luffy'ye hasar verirken kullanılmıştı.
  [​IMG]

  — Pekoms'un Logia kullanıcısı Caribou'ya Busoshoku Haki ile olan vuruşu :
  [​IMG]

  — Marigold'un Lastik Luffy'ye yaptığı saldırı :
  [​IMG]

  — Silvers Rayleigh'nin Busoshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Whitebeard Busoshoku Haki ile Logia Ace'i yenerken :
  [​IMG]

  — 3 Amiralin birleştirerek kullandıkları Busoshoku Hakileri :
  [​IMG]

  — Jozu’nun Busoshoku Haki ile Crocodile’a vuruşu :
  [​IMG]

  — Shanks'ın Busoshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Busoshoku Haki sadece insan bedeni için değil, aynı zamanda temas yolu ile bir silaha da aktarılabilir :
  [​IMG]
  Ancak temas ve nesnenin hareketi kesildikten sonra atılan oklar eski sıradan hale dönmektedir.

  — Benn Beckman, Busoshoku Haki doldurulmuş silah ile Kizaru'yu tehdit ederken :
  [​IMG]

  — Tashigi, Logia kullanıcısı Monet'i Hakili kılıcı ile kesiyor :
  [​IMG]

  — Sai ve Chinjao'nun Busoshoku: Koka çarpışması :

  [​IMG]

  — Sanji, Logia Caribou'yu Haki ile tekmeliyor.

  [​IMG]

  — Zoro, Logia Monet'i Haki ile keserken.

  [​IMG]


  — Luffy, Logia Smoker'ın dumandan olan kolunu Busoshoku Haki ile yakalıyor :

  [​IMG]

  — Vergo, Busoshoku: Koka tekniğini bambu sopasına aktarıp Logia Smoker'ı yenerken :

  [​IMG]
  [​IMG]

  — Law'ın Busoshoku: Koka tekniği ile Doflamingo'nun saldırısını bloklaması :

  [​IMG]

  — Doflamingo Busoshoku: Koka tekniği ile savunma yaparken :
  [​IMG]

  — Garp, Busoshoku: Koka türü Haki dolu yumruğu ile Chinjao'nun Busoshoku: Koka yüklü kafasını eziyor :

  [​IMG]

  — Doflamingo Busoshoku: Koka ile lastik Luffy'ye yumruk atarken :

  [​IMG]

  — Bellamy Busoshoku: Koka ile yaptığı Spring Hopper saldırısı Luffy'nin Busoshoku: Koka savunmasını aşarken :

  [​IMG]

  — Sabo ve Burgess'in Busoshoku: Koka çarpışması :

  [​IMG]  Teknikler

  — Busoshoku : Koka (Busō-shoku: Kōka = Silahlanma Türü : Sertleştirme)
  Bu teknik kullanıcının vücudunun belirli bir kısmını veya kullandığı silahı normalden farklı olarak Haki ile sertleştirmesine olanak sağlar, bu teknik kullanıldığında kullanıcının busoshoku koka yüklediği bölgenin rengi koyulaşır.

  Busoshoku: Koka tekniğinin manga kapağındaki renklendirilmiş hali :

  [​IMG]

  Bu teknik ilk defa 2 senelik zaman atlaması sonrası Luffy'nin Elephant Gun Gear 3 tekniğinde gösterilmiştir.

  [​IMG]
  — Savunma yaparken :
  [​IMG]
  — Atama Buso : Luffy'nin kafasını sertleştirmede kullandığı tekniktir, bu saldırı ile demir kabuk birliğini berteraf etmiştir.
  [​IMG]

  — Gear Second Buso : Luffy bu saldırıyı Gear Second saldırısına ekleyerek Red Hawk saldırısında kullanmıştır. Ve saldırı suyun altında olmasına rağmen patlayıcı özelliğini göstermiştir.
  [​IMG]

  — Ashigara Dokkoi : Bu hareket Sentoumaru tarafından kullanılmıştır, itmeye dayalı tek elle yapılan bir saldırıdır, daha çok Sumo tekniklerine benzer, lastik olan Luffy'yi fena hırpalamış ve acı vermiştir.
  [​IMG]

  Busoshoku Haki ve Şeytan Meyvesi kullanımı


  — Sandersonia ve Marigold, Busoshoku Haki yüklü Zoan yılan kuyrukları ile Lastik Luffy'ye zarar verebiliyorlar :
  [​IMG]

  — Marco, Busoshoku Haki yüklü mitolojik Zoan anka pençesi ile Logia Akainu'nun canını yakarken :
  [​IMG]
  [​IMG]

  — Jozu, Paramecia elmas koluna Busoshoku Haki yükleyerek Logia Crocodile ve Aokiji'ye hasar veriyor :
  [​IMG]
  [​IMG]

  — Luffy, Paramecia lastik yumruğuna Haki yükleyerek Px'i yenerken :
  [​IMG]

  — Whitebeard, Paramecia deprem yumruğuna Haki yüklerek Logia Akainu'ya hasar verirken :
  [​IMG]

  — Doflamingo, Paramecia telleri ile Logia Smoker'ı kesiyor :
  [​IMG][​IMG]

  — Law, Paramecia operasyon meyvesi ile Logia Smoker'ın kalbini çıkarıyor :

  [​IMG]

  Busoshoku Haki'nin Zayıf Yönleri


  Busoshoku Haki kullanıcısı olan Tashigi, Logia Monet'e dokunduğu takdirde Haki yüklü kılıcı ile hasar verebilmesine rağmen, hızı Monet karşısında yetersiz kaldığı için ona dokunmayı başaramamıştır, bu Busoshoku Haki'nin yanında başka yeteneklerinde gerekli olduğunu adeta gözler önüne sermiştir.

  [​IMG]

  Luffy, 2 senelik zaman atlaması öncesi Busoshoku Haki kullanmamasına rağmen, Gear Second tekniğinin fiziksel gücü ile Boa Marigold'un Busoshoku Haki savunmasını aşmayı başarmıştır, bu Busoshoku Haki'nin yüksek miktarda saf güç karşısında aşılabileceğini göstermektedir, bir önceki örnekteki gibi Busoshoku Haki'nin yanında başka yetenekler (hız ve fiziksel kuvvet) olmadığı zaman yetersiz kalabiliyor.

  [​IMG]

  Busoshoku Haki, şeytan meyvesi kullanıcılarının vücutlarına temas etmeye olanak sağlıyor, ancak şeytan meyvelerini pasivize etmiyor, ve kullanıcıların güçleri halen çalışır durumda oluyor, Boa Sandersonia Busoshoku Haki ile Luffy'yi yakalayıp yere vurduğu zaman Luffy bu saldırıdan lastik olduğu için rahatça kurtulabilmiştir.

  [​IMG]

  Bir önceki örneğe kıyasla, Yami Yami no Mi (Karanlık Logiası) kullanıcısı Teach, aynı şekilde Luffy'ye saldırarak Busoshoku Haki kullanımının aksine ona hasar verebilmektedir, bu örnek Karanlık Logiasının Kurouzu tekniğinin şeytan meyveleri karşısında daha etkili olduğunu adeta kanıtlıyor, aynı zamanda ilk örnek ile kıyasla Karanlığın çekim gücü karşısında hızlı olmanın bir işe yaramadığı da hesaba katıldığında Monet'in Busoshoku Haki saldırısından sıyrıldığı gibi Karanlığın çekim gücünden sıyrılma ihtimali de mümkün olmuyor.
  [​IMG]

  Başka bir örnekte ise, Luffy Haki kullanarak attığı yumruk saldırısı etkisiz oluyor ve sadece Caesar Clown'un canı yanıyor, bu logia kullanıcılarının zamanında vücudunu elemente dönüştürüp Haki saldırısından kurtulması ile sağlanabiliyor. Bildiğiniz gibi Haki, şeytan meyvesini kullanmaya engel teşkil etmediği için bu şekilde bir savunma yapılabilir.

  [​IMG]

  Haoshoku Haki (Fetheden Türü Haki)

  [​IMG]

  Haoshoku, Türkçesi; kral veya egemen olarak bilinir.
  Haoshoku Haki (Haō-shoku no Haki), hakinin en nadir görülen cinsidir, eğitilemez ve sadece milyonda bir insan bununla doğar.
  Bu hakiye sahip biri, haki gücüne sahip Kuja Savaşçılarını dahi bayıltabilir ve üstünlük sağlayabilir.
  Bunun kullanımı birini bayıltmakta yada geniş bir grubu bayıltmakta kullanılıyor gibi gözükse de asıl amaç rakibini yıldırmak ve istediğini ona kabul ettirebilmektir. Bu güç istemdışı kullanılırken hedef başkada olsa, yakınındaki zayıf iradeli bireyler, canlılar ve gruplar aynı anda bayılabilir. Ayrıca Luffy’nin kral hakisi ortaya çıktığında diğer haki kullanıcıları Sandersonia ve Marigold, Luffy’nin dediğini bir anlığına yapıp, taştan heykelleri zarar vermeden bırakmışlardır. (Bölüm 413)
  Bu çeşit haki eğitilemez ve ancak kullanıcının ruhuna kalmış bir olaydır.
  Luffy bu haki vasıtasıyla vahşi hayvanları kontrol altına alabilmekte ve belirli noktalardaki grup insanları bayıltıp diğerlerine zarar vermemeyi başarabilmektedir.
  Luffy karşılaştığı iradesi düşük balık-adam ve insan kölelerden oluşan 100.000 kişilik ordudan 50.000 kişiye kadar bayıltabildiği görülmüştür.
  E.Oda ise daha üstün kullanıcılar olan Shanks yada Rayleigh'in bunların hepsini bayıltabileceğini belirtmiştir.
  Burada esas olan rakibin irade gücüdür. Eğer rakiplerin iradesi yeterli değilse, sayısı herhangi bir önem teşkil etmez.

  Bilinen Haoshoku (Fetheden Türü) Haki Kullanıcıları


  • Whitebeard
  • Shanks
  • Silvers Rayleigh
  • Monkey D. Luffy
  • Portgas D. Ace
  • Doflamingo
  • Chinjao
  • Naguri (Filler)
  • Boa Hancock
  Örnekler

  — Shanks Beyazsakal'ın gemisinde bu gücünü kullandığında Marco zayıfların içeri geçmesini söylemiştir ve Jozu ise sadece kararlı kişilerin onun karşısında ayakta durabileceğinden söz etmiştir.
  [​IMG]

  — Silvers Rayleigh’nin Haoshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Bu tür Haki One Piece’te ilk kez Shanks tarafından kullanılırken görüldüğünde deniz canavarının dehşete kapılıp hemen kaçtığı görülüyor.
  [​IMG]

  — Ace’in Haoshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Whitebeard, Spade korsanlarını Haoshoku Haki ile yenerken :

  [​IMG]

  — Luffy’nin Haoshoku Hakisi :
  [​IMG]

  — Doflamingo Haoshoku Haki kullanırken :

  [​IMG]

  — Chinjao Haoshoku Haki kullanırken :
  [​IMG]

  Ek Bilgiler

  — Busoshoku Haki, savunması olan şeytan meyvelerine vurmaya olanak sağlar ve zarar verir ancak Aokiji, Kizaru ve Akainu bilindiği gibi çok tecrübeli logia kullanıcılarıdır ve artık bu güçleri üzerlerinde çok ustalaşmışlardır, öyle ki Aokiji ve Kizaru Beyazsakal'ın Haki dolu bisentosundan elemente dönüşerek kaçınmışlardır, yine diğer bir örnek Akainu, Marco ve Vista'nın Hakili saldırısından kaçınmıştır.
  [​IMG]
  Ancak gerçek vücutları zarar görmesede bu Hakili saldırılardan acıyı alırlar, Kizaru'nun o bölüm Whitebeard tarafından durdurulması, Aokiji'nin bir an duraklayıp bir gözünü kapatması ve Akainu'nun ''Ahh!'' demesi ve o bölüm durdurulması bunun göstergesidir.
  — Haki birçok Anime ve Mangada bulunan Qi(Ki) ile benzer ilkeler taşır.
  — Sadece Japonca değil aynı zamanda, Haki; İskandinav mitolojisinde İskandinav deniz krallarına (çok güçlü korsanlara) verilen bir isimdir.
  — Mangada karıştırılan başka bir olay ise bir çeviri hatasıdır, bir grubun yaptığı ingilizce-japonca çeviri hatası sonrası çok önemli bir bilgi bazı okurlar tarafından görülememiştir, gerçeği ise aşağıdadır :
  Beyazsakal'ın 15.tümen komutanı Fossa, Beyazsakal ve Shanks'ın da Haoshoku Haki'ye sahip olduğunu açıklamıştır.
  [​IMG]
  — Animede Haoshoku Haki sonrası bayılanlarda bir değişiklik olmaz ancak mangada bayılanların ağzından köpük gelir.
  — Animede Busoshoku ve Haoshoku Haki bir şok dalgası gibi gösterilmiştir ancak mangada bu tamamen görünmezdir.
  — Animede Rayleigh devasa file karşı Busoshoku Hakiyi gösterirken elinden ışık çıktığı görülmüştür. Ancak mangada böyle bir şey yoktur.


  Çeviri : Bana aittir.
   
  Son düzenleme: 2 Aralık 2015
 2. Alfamert Linteshtheine

  Alfamert (Linteshtheine)
  Mesaj Sayısı 1,356
  Üyelik Tarihi31 Ocak 2010
  Vay be bayagı emek harcamıssın cok güzel bir çeviri olmuş eline saglık dostum.
   
 3. Mesaj Sayısı 404
  Üyelik Tarihi7 Aralık 2009
  Çeviri için teşekkürler dostum:good:
   
 4. Marshall D. Teach Bow to your king!

  Marshall D. Teach (Bow to your king!)
  Mesaj Sayısı 475
  Üyelik Tarihi29 Temmuz 2010
  10 numara olmuş sağol
   
 5. dragut Üye

  dragut (Üye)
  Mesaj Sayısı 382
  Üyelik Tarihi23 Aralık 2009
  Eline sağlık. teşekkürler
   
 6. merry Üye

  merry (Üye)
  Mesaj Sayısı 20
  Üyelik Tarihi2 Mart 2010
  seride hakiyle ilgili ne varsa hepsini bir yazida toplamislar
  cok bilgilendirici olmus :)
  cevirdigin icin sagol eline saglik
   
 7. Keyserav Üye

  Keyserav (Üye)
  Mesaj Sayısı 355
  Üyelik Tarihi6 Haziran 2009
  @ Marco... Harika bir çeviri eline sağlık... Yalnız kafama bir şey takıldı hoca... Rayleigh'in dediği gibi bu güç silahlara da doldurulabiliyor... Yalnız nasıl doldurma... Benim anladığım kadarıyla bu silahı tutan kişinin atağa kalkarken vücudunun silahla temas eden kısmından silaha akan bir güç olduğudur... Bu durumda Kuja kabilesindeki Luffy'ye ok atan her kadında olduğu anlamına da gelmiyor mu? Örneğin Marguerite da? Yoksa ne bileyim, bütün cephaneliği Hancock'un önüne yığıp doldur mu diyor elemanlar??? Ki böylesi çok saçma olur bana kalırsa... Eğer silahı tutan kişinin Hakisi ise; bazı arkadaşların yaptığı bu mudur yani "fetheden'in rengi", güçsüz rakipleri, zaten tokadı yer yemez saf dışı kalacak adamları mı bayıltıyor tarzı yorumlar da anlamını kaybediyor... Ama öte yandan Luffy Kuja'lı haki kullanıcılarını bu güçle bayıltmışken, Shanks WB'nin tümen komutanlarını işletemedi... Bu onun hakisini tam olarak salmamasından mı, yoksa tümen komutanlarının her birinin Luffy ayarında adamlar olmasından mı kaynaklanıyor???
   
 8. slayer Üye

  slayer (Üye)
  Mesaj Sayısı 25
  Üyelik Tarihi5 Haziran 2009
  Bu arada şeyi yazmamışlar konuda haki kullanıcısı olarak Kızıl Bacak Zeff'i de katmak gerekir. Tekmesiyle luffyi yatak döşek yatırcak şekilde dövmüştü, Garp'ın yumrukları gibi Zeff'in tekmesi de Luffy'e işlemişti.
   
 9. Mesaj Sayısı 45
  Üyelik Tarihi18 Aralık 2009
  Ace 101de kullanıyor beyler şimdi farkettim Ray-san anlatınca :D dk 12de ace şu farketme hakisini kullanıyor

  ve ben sadece H. haki bayıltır demiştim herkes dalga geçmişti benle :D
   
 10. alemkral Üye

  alemkral (Üye)
  Mesaj Sayısı 76
  Üyelik Tarihi27 Temmuz 2010
  Gerçekten güzel paylaşım teşekkürler..
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuya Bakanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık