Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Devil - D ve Devil Fruit

Teoriyi nasıl buldun?

• Kullanılan toplam oy
    48
Hacı şuan farkında mısın? bilmiyorum ama iki tür irade meselesine girdik.
Birisi amaç anlamını taşıyan irade, diğeri kendi kararlarını verebilecek zekaya akla ve karaktere sahip olma anlamını taşıyan irade :D

Ace ve Sabo arasında bazı benzerlikler var fakat irade geçti derken çoğu kişi iradenin bir önceki sahibi nasılsa iradenin geçtiği kişide aynı olması bekleniyor. Roger ile Luffy'ninde benzerlikleri var en büyük benzerlikte her şeyin sesini duyma. Fakat benzemedikleri noktalarda var adam öldürme , asla kaçmama vb. Buna rağmen Roger-Luffy benzerliğini yapan Rogerin iradesi Luffy'e geçti diyenlerin bu benzerlik ve benzersizlikleri göz önüne almayıp Sabo Ace benziyor demesi benim garibime gitti.

İradesi ( Amacı ) geçti diye tıpa tıp aynı olacak diye bir şey yok.
Luffy, Fujitora ile karşılaştığı zaman artık kaçmayacağım diyor. Bu sahne yaşanmamış olsaydı görüşüm biraz değişebilirdi. Ölüm konusu ise yazarın eşekliği bu kadar benzerliğin ardında Luffy'nin kimseyi öldürmemesi ve Villianları öldürmemeyi felsefe haline getirmesi seride bu tarz konular için ikilem yaratıyor.

Senin görüşüne göre gidecek olursak eğer Roger Gomu gomu kullanıcısı demeliyiz, sonuçta serinin bize empoze etmeye çalıştığı Rogerın iradesini Luffy taşıyor yönünde. Ama Luffy'i görenler bu adam aynı Roger gibi meyvesini bile yemiş demiyor.

Eğer diyorsan ki meyve önceki kullanıcının bazı istek ve iradesini sonraki meyve kullanıcısına geçiriyor diye. Orada da şöyle bir sıkıntı doğuyor; Meyve'nin başat özellikleri var ve sadece bunlar kullanıcıyı etkiliyor. Buda yine Roger-Gomu Gomu'yu yemişmiydi dedirtiyor. Ve meyvesiz D.'ler yine ortalığı karıştıran kişiler. Keza Law'da meyveyi yedikten sonra gözle görülür bir değişime sahip oluyor diyebilir miyiz?

Luffy, Fujitora ile karşılaştığı zaman artık kaçmayacağım diyor. Bu sahne yaşanmamış olsaydı görüşüm biraz değişebilirdi. Ölüm konusu ise yazarın eşekliği bu kadar benzerliğin ardında Luffy'nin kimseyi öldürmemesi ve Villianları öldürmemeyi felsefe haline getirmesi seride bu tarz konular için ikilem yaratıyor.

Senin görüşüne göre gidecek olursak eğer Roger Gomu gomu kullanıcısı demeliyiz, sonuçta serinin bize empoze etmeye çalıştığı Rogerın iradesini Luffy taşıyor yönünde. Ama Luffy'i görenler bu adam aynı Roger gibi meyvesini bile yemiş demiyor.

Eğer diyorsan ki meyve önceki kullanıcının bazı istek ve iradesini sonraki meyve kullanıcısına geçiriyor diye. Orada da şöyle bir sıkıntı doğuyor; Meyve'nin başat özellikleri var ve sadece bunlar kullanıcıyı etkiliyor. Buda yine Roger-Gomu Gomu'yu yemişmiydi dedirtiyor. Ve meyvesiz D.'ler yine ortalığı karıştıran kişiler. Keza Law'da meyveyi yedikten sonra gözle görülür bir değişime sahip oluyor diyebilir miyiz?
Ben Luffy'nin Rogerin iradesini aldığını düşünmüyorum ama :/ Yani Luffy ve Roger arasında benzerlikler var fakat Rogerin iradesini almamış ben böyle düşünüyorum. Meyve konusundaki tek mantıklı açıklamam bu.

Bence arzu ve kişilikler meyve tarafından manipule edilmiyordur. Bunun en net örneği Sabo'da görüldü zaten. Hiç bir özelliğini Ace ile ilişkilendiremiyorum. :/ Bu mantıkla gidersek eğer önceki Lastik meyvesinin kullanıcı Roger dememiz gerekir. Lakin büyükbaşlar Gomu Gomu'lu Luffy'i görünce meyvesi yüzünden Roger'la ilişkilendirmiyorlar. Zaten doğarken kendisinde vuku bulmuş özellikleri sayesinde yapıyor bunları.
Teach yıllardır kötüydü zaten meyve ona daha fazla kötülük katmış diyebilir miyiz? Küçük bir çocuğun haydutlardan tırsması ve daha sonra kendi kafasında yarattığı kurgudan sonra onlara diklenmesi gayet doğal bence.

Meyvesiz D.'ler irade yoksunu mu demeliyiz bu bakış açısına göre. ? Saul'un iradesi serinin en sağlam iradelerinden bir tanesine sahip. Ya da Monkey D. Garp dediğimiz adam iradesiz Roger'ın karşısında nasıl durabilsin?
Meyvesizler konusunda iş sarpa sarıyor evet. Onlarda nasıl işliyor bu mesele belli değil.

Meyveler kişilikleri bire bir etkilemiyor ama. Yani Sabo mera yedi diye Ace 2 olacak değil. Olamaz da zaten karaktersiz. Ama Arabasta'da Ace'in söyledikleri ve Dressrosa'da Sabo'nun söylediklerini karşılaştır. İki farklı kiş, iki iki farklı mekanda aynı sözleri nasıl kullanabilir ? İşte meyvenin kullanıcısından izler ve anılar taşıması dediğim olay bu aslında. Ufak ufak şeyler.

Roger-Luffy davranış olarak çok fazla benziyor. Umarım lastik meyvesi yememiştir zaten Roger. Fakat yemiş olma ihtimali de var. Kimse buna tepki göstermemiş olsa da mangaka bunu bilerek yansıtmıyor olabilir. Mesela animenin ilk bölümlerinde Luffy'nin yanında Garp'tan bahsediliyor. Tabi o sıralarda Garp'ın Luffy'nin dedesi olduğunu bilmiyoruz. Ve bilerel dikkat ettim o sahneye. Luffy, ''Garp mı ? O benim dedem'' demiyor. Yani böyle şeyleri saklamak istediği için zamanını beklediği için de söyletmiyor olabilir mangaka. Hee böyle bir şey çıksa saçma, kimse nasıl tepki vermez deriz ama mangaka bu.. Saçmalıyor zaten canı sıkıldıkça.

Luffy daha Şanks'ı görmeden önce inatçı ve istediğini yapan bir velet. Dedesine sürekli denizci olmayacağım ayağı çeken bir tip. Şanks'ı görünce de korsan olmak istiyor bildiğiniz gibi. Bir de Luffy Şanks'a özeniyor kişilik olarak demişsiniz de, bir tek ben benzetemiyorum herhalde. Biri suratına tükürüldüğünde alttan alacak bir tip iken diğeri tatlı mı et mi diye kavga çıkaracak bir bünyeye sahip. Luffy kafasına bir şey koydu mu pata küte girerken, Şanks ağırbaşlı, Luffy çabuk celallenirken Şanks sakin. Arkadaşlarına verdikleri değer dışında ortak bir özelliklerini göremiyorum.

Şimdi gelelim lastik meselesine... Luffy arkadaşlarının yanındayken gevşek, meyveyi yemeden önce de öyleydi bebeyken. Düşmana karşı:
Aokiji ise düşmana da dosta da sakin yapısıyla yaklaşıyor. Aynısı Luffy için de geçerli olsaydı kabul edebilirdim fakat farklı örnekleri ortada.

Meyvesizler konusunda iş sarpa sarıyor evet. Onlarda nasıl işliyor bu mesele belli değil.

Meyveler kişilikleri bire bir etkilemiyor ama. Yani Sabo mera yedi diye Ace 2 olacak değil. Olamaz da zaten karaktersiz. Ama Arabasta'da Ace'in söyledikleri ve Dressrosa'da Sabo'nun söylediklerini karşılaştır. İki farklı kiş, iki iki farklı mekanda aynı sözleri nasıl kullanabilir ? İşte meyvenin kullanıcısından izler ve anılar taşıması dediğim olay bu aslında. Ufak ufak şeyler.

Roger-Luffy davranış olarak çok fazla benziyor. Umarım lastik meyvesi yememiştir zaten Roger. Fakat yemiş olma ihtimali de var. Kimse buna tepki göstermemiş olsa da mangaka bunu bilerek yansıtmıyor olabilir. Mesela animenin ilk bölümlerinde Luffy'nin yanında Garp'tan bahsediliyor. Tabi o sıralarda Garp'ın Luffy'nin dedesi olduğunu bilmiyoruz. Ve bilerel dikkat ettim o sahneye. Luffy, ''Garp mı ? O benim dedem'' demiyor. Yani böyle şeyleri saklamak istediği için zamanını beklediği için de söyletmiyor olabilir mangaka. Hee böyle bir şey çıksa saçma, kimse nasıl tepki vermez deriz ama mangaka bu.. Saçmalıyor zaten canı sıkıldıkça.
Meyve elbette bazı şeyleri etkiliyordur. Meyvesi magma olan birisinin sevgi pıtırcığı olarak ortalarda dolaşmasını kimse beklemez zaten meyvenin özelliği etrafı yakıp yıkmak ve zarar vermek. Akainu sevgi pıtırcığı olsa meyvesinden nefret eder psikolojik bunalıma girerdi. Yada Doffy'nin ekibinde milleti saçma sapan şekillere sokan bir kadın vardı. O kadının kişiliği gaddarlığı değil de meyveden dolayı garip bir hale sokuyordu kullanıcıyı. Meyvenin yıkım gücüne sahip olması ya da meyveye göre kişiliğinin gelişmesi seni farklı bir psikolojiye sokabilir ona amenna ama önceki kullanıcısından bir şeyler kapması demek ne bileyim bana garip geliyor.

@Nekomamushi Zaten konu sahibi olarak böyle ucu açık bir şeye inansan konuya sadık olmazdın. :D Neyse meyvelerin kökeni ve etkisi hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğumuz zaman bu konu netleşir.

Dediğin şeylerde absürt bir şey yok olabilitesi var ama mangaka'nın verdiği malzemelere göre şuan böyle bir şey benim açımdan olanaksız.

Ee aynı değil ki zaten ?
Senin yaptığın Beyazsakal alıntısına göre öyle.
Ace'in iradesi neydi acaba söyler misin? Şimdi dedik tamam meyve kullanıcının karakterini değiştiriyor amenna fakat bu demek değil ki zekasını da değiştiriyor. Ace'in neden öldüğü belli, gururuna yediremediği tahrik edici hareketlere hemen atladığı için. Sabo ise zeki neyin ne olduğunu kavrıyor. Bak Sabonun Dressrosadan ayrılırken söylediği lafların Ace ile benzerliğini Zoro vurguluyor. Ayrıca Sabo Luffy'i Burgessten korurken Luffy'i artık ben koruyacağım! diyor.
Gene Karasakal korsanlarının hedefinde olan Luffy'i abisi kurtarıyor.
Zeka karakteri etkilemiyor yani öyle mi? Sabo Mera mera yemeden önce Luffy'i önemsemiyor muydu? Ya da korumayacak mıydı?
Burada daha mera mera yememiş, buna rağmen koruyucu bir abi gibi davranıyor.
Zoro'nun olayları benzetmesinin altında ise olayların benzer bir sırada oluşmasıydı. Sabo Vivre Card verdiğinde Zoro Ace'i anımsıyor. Sonrasında benzer bir düşünce oluşuyor doğal olarak.
Aşağıdaki resimde ise Ace öldükten sonra iradesini alan adam Luffy'nin "Bundan sonra Kaçmayacağım." dediğini duyuyoruz. Ace ile ilgili en önemli özellik buydu sanırım.
Lütfen karakterlerin söylediklerini işinize göre çevirip teorinizi desteklemeyin. İkinizde bunu sıkça yapıyorsunuz.

Senin yaptığın Beyazsakal alıntısına göre öyle.

Zeka karakteri etkilemiyor yani öyle mi? Sabo Mera mera yemeden önce Luffy'i önemsemiyor muydu? Ya da korumayacak mıydı?
Burada daha mera mera yememiş, buna rağmen koruyucu bir abi gibi davranıyor.
Zoro'nun olayları benzetmesinin altında ise olayların benzer bir sırada oluşmasıydı. Sabo Vivre Card verdiğinde Zoro Ace'i anımsıyor. Sonrasında benzer bir düşünce oluşuyor doğal olarak.
Aşağıdaki resimde ise Ace öldükten sonra iradesini alan adam Luffy'nin "Bundan sonra Kaçmayacağım." dediğini duyuyoruz. Ace ile ilgili en önemli özellik buydu sanırım.
Lütfen karakterlerin söylediklerini işinize göre çevirip teorinizi desteklemeyin. İkinizde bunu sıkça yapıyorsunuz.
Sende öyle yapmıyomusun? :/ Karakterlerin söylediklerinden destek almayacaksak nereden alacağız?
Luffy'nin artık kaçmayacağım yoksa korsanlar kralı olamam demesi ile Ace'in ölmesinin alakası bile yok.
Ha deseydi ki şu sahnede, artık kaçmayacağım, arkamdaki insanları koruyacağım artık kimsenin ölmesine izin vermeyeceğim diye tamam derdim haklısın ama burada Luffy tamamen korsanlar kralı olma yolundaki ciddiyeti vurguluyor :)

Luffy zaten biyolojik olarak Dragonun oğlu ama iradesini Roger ve Rogerin çocuğundan alıyor, acaip.:oleyo2:

Sende öyle yapmıyomusun? :/ Karakterlerin söylediklerinden destek almayacaksak nereden alacağız?
Luffy'nin artık kaçmayacağım yoksa korsanlar kralı olamam demesi ile Ace'in ölmesinin alakası bile yok.
Ha deseydi ki şu sahnede, artık kaçmayacağım, arkamdaki insanları koruyacağım artık kimsenin ölmesine izin vermeyeceğim diye tamam derdim haklısın ama burada Luffy tamamen korsanlar kralı olma yolundaki ciddiyeti vurguluyor :)

Luffy zaten biyolojik olarak Dragonun oğlu ama iradesini Roger ve Rogerin çocuğundan alıyor, acaip.:oleyo2:
Bir teori ortaya atmıyorum ki çevirip kendi gerçeklerim için kullanayım. Ben sadece yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için müdahale oluyorum. Aynı sayfadan başka şeyler anlamamız mümkün.

Bu arada Dragon'un iradesini nereden biliyorsun? Benim kaçırdığım bir şey mi var?
Şu iki sayfaya bakarak bildiğimiz kadarıyla iradelerinin benzer olduğunu söyleyebiliriz.
Wikia'dan alınan bir teori üzerine daha fazla tartışmayacağım. İyi günler.

Bir teori ortaya atmıyorum ki çevirip kendi gerçeklerim için kullanayım. Ben sadece yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için müdahale oluyorum. Aynı sayfadan başka şeyler anlamamız mümkün.

Bu arada Dragon'un iradesini nereden biliyorsun? Benim kaçırdığım bir şey mi var?
Şu iki sayfaya bakarak bildiğimiz kadarıyla iradelerinin benzer olduğunu söyleyebiliriz.
Wikia'dan alınan bir teori üzerine daha fazla tartışmayacağım. İyi günler.
Ben Dragonun iradesini aldı diye bir şey demedim, hatta Dragonun iradesi hakkında bile bir şey demedim. Luffy'e birisi Ace'in iradesini veriyor diğeri Rogerin iradesini veriyor veriyor da veriyor. Bende bu çocuğun babası Dragon ama Roger ile Ace'e çekmiş diye ironi yapıyorum tabi sende bunu ciddi bir şekilde anlayıp mangadan görsel koyarak cevap verdin. :/

Dediğin gibi aynı sayfadan başka şeyler çıkartılabilir, sen teori yazmıyosun fakat teori yazan adamada aynı taktikle cevap veriyosun, yanlış anlaşılmaların önüne geçmiyosun yani :)

Meyvenin özellikleri kullanıcıya etki ediyorsa dediğiniz gibi Sabo'yu ilerde meyveye hakim gördüğümüzde daha bi hiddetli, şehvetli mi göreceğiz? Baktı Ace'in delikanlılığı bende yok, gidip meyveyi yiyeyim belki adam olurum dedi Sabo herhalde. :p

Meyvelerin iradeye sahip olması, kullanıcılara irade aktarması işi bana saçma geliyor. Böyle olmasındansa kişiye karakteristik özellikler vermesinin daha oluru var gibi. Ki kıyası bi kenara atacak olduğumda o da çok temeli sağlam olan bir düşünce değil. Ben Ace ve Sabo'da benzerlik göremiyorum. Sabo, Ace'in kullandığı cümlenin aynısını demiş olabilir de bu çokta irdelenecek bir nokta değil. Abiler işte, bu cümlelerin aynısını çocukken de kullanmış olabilirler Luffy için. Zaten insan insana benzer bi noktada serinin en aptalıyla en akıllısı arasında bile benzer noktalar bulabilirsin. Ki bunlar kardeş diye tanıtıyolar kendilerini bir de. O sahne zannımca Sabo'nun tayfada abi izlenimini desteklemesi için verilmiş, aralarındaki ilişkinin ne denli kuvvetli olduğuna cila çekmiş bir replikten ötesi değildi.

Ellerine sağlık, lakin katılmıyorum. Eğer gomu gomu'yu Roger kullanmış olsaydı önceden dediğin Devil - meyve mantığına bi nebze katılabilirdim ama böyle bir durum çıkacağını sanmıyorum. Çünki Roger lastik meyvesi kullanıcısı olsaydı en basitinden Beyazsakal bunu bilirdi. Beyazsakal, Roger'ın iradesinden kasıt Ace'i, Ace ile de Luffy'i işaret ediyordu. Bu denklemi ne şekilde kurarsan kur meyve olayı örtüşmüyor hiçbirinde. Ki Roger'ın iradesinin Luffy'de yaşadığını izah eden bir çok sahne gördük. Serinin ana teması bunun üzerine kurulu zaten. D. iradesi başka bir mevzu, Devil ailesi çıkabilir ama böyle çıksa bile Oda bunu çok tahmin edilemez bir şekilde sunacaktır zannımca.

Sen yine de inanıyor ve savunuyorsan, daha fazla araştırma yap ve geliştir teorini bence. Seriyi baştan sona şöyle bir süzüp destekleyici gördüğün noktaları belirt, belki sunduğundan fazlası vardır. Şu an yetersiz duruyor ikna etmek için savların, ki çelişkili noktaları var üstüne bir de.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık