Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Bir Komediden Beklentileriniz?

Komik olan şeylere gülerim. Beni güldüren şey komiktir .
Mükemmel cevap bende mesela komedilerde böyle ince düşünülmüş cevaplardan hoşlanırım. Şaşırtırlar insanı, bir afallatır böyle. Nasıl yazmış bunu dedirtir. Bir sigara içersin, sonra bir tane daha, bir tane daha bir bakmışsın 2 paket bitmiş sen hala bu cevabı düşünüyorsun. Her okuduğunda ve izlediğinde farklı bir anlam çıkartırsın. İşte o türden bir yanıt olmuş. Keşke bu replik bu forum yerine Korkusuz Korkak, Gora gibi bir filmde ve ya Kaygısızlar, Geniş Aile gibi bir dizide söylenmiş olsaydı da herkesin diline pelesenk olsaydı.

Mükemmel cevap bende mesela komedilerde böyle ince düşünülmüş cevaplardan hoşlanırım. Şaşırtırlar insanı, bir afallatır böyle. Nasıl yazmış bunu dedirtir. Bir sigara içersin, sonra bir tane daha, bir tane daha bir bakmışsın 2 paket bitmiş sen hala bu cevabı düşünüyorsun. Her okuduğunda ve izlediğinde farklı bir anlam çıkartırsın. İşte o türden bir yanıt olmuş. Keşke bu replik bu forum yerine Korkusuz Korkak, Gora gibi bir filmde ve ya Kaygısızlar, Geniş Aile gibi bir dizide söylenmiş olsaydı da herkesin diline pelesenk olsaydı.
Ben konuya verilen cevapları beğendim . Kimi farketmez yazmış kimi şive olmasın demiş kimi doğallık demiş kimi sırf güldürme olmasın güzel bir hikaye olsun demiş vs . Bu cevapların nesi seni tatmin etmedi anlamadım .

Ben konuya verilen cevapları beğendim . Kimi farketmez yazmış kimi şive olmasın demiş kimi doğallık demiş kimi sırf güldürme olmasın güzel bir hikaye olsun demiş vs . Bu cevapların nesi seni tatmin etmedi anlamadım .
Tatminsizlik değil. Ben güldürmesi diyenler için yazdım. Yoksa edit yapıp 2 örnek de verdim mesela. Sadece o ikisi yok zaten. Hemen hepsi bir cevap. Güldürmesi diyp geçenler için yazmıştım onu diğer kimseye bir şey demiyorum, diyemem de.
Ama şimdi senle konuşuyoruz diye Iasip'ten örnek vereyim. Ben Iasip seviyorum demek var bir de ben "Iasip gibi kara mizah, gülme efektsiz ve karakterlerin pamuk şeker gibi olmadığı eserleri seviyorum demek var.

Tatminsizlik değil. Ben güldürmesi diyenler için yazdım. Yoksa edit yapıp 2 örnek de verdim mesela. Sadece o ikisi yok zaten. Hemen hepsi bir cevap. Ama şimdi senle konuşuyoruz diye Iasip'ten örnek vereyim. Ben Iasip seviyorum demek var bir de ben "Iasip gibi kara mizah, gülme efektsiz ve karakterlerin pamuk şeker ögibi olmadığı eserleri
Ama IASIP’te saydığın etmenlerden sadece gülme efekti olmaması benim bir komedi dizisi seçerkenki kriterim. Konu başlığında zaten beklenti. Ben IASİP seviyorum ama karakterler birbirinden nefret ediyor AA ne kadar süper diye başka bir diziyi açıp izlemem bilmem anlatabildim mi. IASIP’te ki karakterlerin birbirine kötü davranması yakışıyordu ama başka bir dizideki karakterlere yakışmayabilir bunu kriter olarak görmüyorum.

Ne ararsınız? Kelime oyunları mı? Şive mizahı mı? Birbirini seven karakterler mi? Nefret eden karakterler mi? Kaliteli olay örgüsü mü sadece basit muhabbetler mi? İkisi birden mi? Gülme efekti mi? Sadece müzik mi? Fiziksel komedi mi, komik replikler mi? Gerçekçi mi karikatürize mi? Kara mizah mı? Ofansif mi? Tek bölümlük olaylar mı bir hikayeyi takip eden bölümler mi? Dizi mi film mi? Yerli komedyen ve eserler mi yabancılar mı? Bahsetmeyi unuttuğum ve ya aklıma bile gelmeyen başka şeyler mi?
Bu saydıkların arasında sadece gerçekçi olmasını beklerim derdim. Bunu da önceki sayfalarda belirttim karakterlerim basmakalıp olmaması gerektiğini yazmıştım. Basmakalıp olmayan doğal karakterler ve gülme efekti olmaması işte. Senin kriterlerin daha seçici olabilir ama benimkiler bu :)
Drama versiyonunu açarsan daha uzun yazarım ödeşiriz xd

Gülme efekti ile artık çok izleyemiyorum. Şöyle zeki, üzerinde uğraşıldığını hissettiren diyaloglar, gönderme ve benzetmeler, absürt sahneler cidden çok iyi oluyor. Tabi güldüren her şey izlenebilir ama basit olunca gülüp geçiyorsun, bitti gitti durumu oluyor. Bir de cringe denen utanç komedisi beni çok sarmıyor, özellikle ağır olanları, hafif derecede olsa belki diyebilirim. The Office'e ısınamamam da bundandır. Aslında 3-4 sezon izlemiştim. sonra Youtube'dan kısa komedi kliplerini izledim genelde, tamamen izlemek yerine.
Its always sunny in philadelphia dizisi komik olsa da daha çok rahatsız edici bir havası var. Japon terimi kullanmak gerekirse fazla seinen kaçıyor derim ben. Onu da 3 sezon izlemiştim sanırım.
Şöyle Arrested Development(3 sezon) ve Community dizileri gibi dizi yapılsa da izlesek. Rick and Morty var işte bir.

Şive mizahı ve komedi efekti olmaması.

Yer yer ofansif esprilerin bulunması.

Yeri geldiğinde sosyal konuları da eleştirmesi (Evet beklentilerimin arasında.)

mizahın her türlüsünü severim ama tahammül edemediğim bazı şeyler var.

gülme efekti olmamalı --> seinfeld, himym, tbbt, friends... hiçbirini sevmem.
karakterler, yaptığı şakayı açıklamamalı --> açıklamak zorunda kalıyorsan ya şakan kötüdür ya izleyiciyi hor görüyorsundur.
aynı şaka sık tekrar edilmemeli --> illegal hayatlar'ı izledim sinemada ve her ''fiko online mı?'' şakasında afakanlar bastı beni.
laf sokarak mizah yapılması --> yerli komedi yapımlarının olmazsa olmazı. nefret ederim. murat, koyim de tur at. şakaya bak be ahahahaha
bölümlerin süresi uzun olmamalı --> süre arttıkça kalite düşüyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık