Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Yemek Tarifleri, Tatlı, Tuzlu Yiyecek ile İçecek Önerileri

Özelden aslında sana yazmıştım da şeker kullan yorumlarını görünce buradan yazayım. Karamelize soğan yaparken şeker kullanılmaz, maalesef büyük yanılgılardan birisi bu. :( Soğanın içerisinde zaten şeker mevcut, soğan ısındıkça bu şeker kimyasal reaksiyona girerek karamelize hale geliyor. Dışarıdan bir şekere ihityaç duymadığı gibi sen dışarıdan şeker eklersen kendi oluşturduğu doğal tadı mahvetmiş oluyorsun. Burada kişinin zevkine göre pişirme derecesi önemli, koyu kahverengi hali olursa tatlılık yerini bitterimsi tada bırakacak, senin ilk denemene göre altın sarısı en ideali.
Şeker daha hızlı hale getiriyor o yüzden önerdim tadı etkileyecek kadar değil zaten çok az. Süreyi uzun bulduğu için dedim. Yoksa altı kısık olarak uzun süre pişirmek bence en ideali.

Ben bunu şöyle yapıyorum: 4 yk yulaf, 1 sb süt, 1 muz (Büyüklüğüne göre yarım da olabilir.), 1 çay kaşığı kakao ya da tarçın. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra yulaf ezmesi sütü çekip şişmiş oluyor, ondan sonra yiyorum. Bir arkadaş da içinde granül kahve eritmemi söyledi ama denemedim, hazır kahveyi pek sevmiyorum çekirdek alıyorum.

Mutfakta zaman geçirmeyi ve yeni tarifler denemeyi severim, ileride daha çok yazarım buraya 👍
Afiyet olsun güzel olur

Ben bunu şöyle yapıyorum: 4 yk yulaf, 1 sb süt, 1 muz (Büyüklüğüne göre yarım da olabilir.), 1 çay kaşığı kakao ya da tarçın. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra yulaf ezmesi sütü çekip şişmiş oluyor, ondan sonra yiyorum. Bir arkadaş da içinde granül kahve eritmemi söyledi ama denemedim, hazır kahveyi pek sevmiyorum çekirdek alıyorum.

Mutfakta zaman geçirmeyi ve yeni tarifler denemeyi severim, ileride daha çok yazarım buraya 👍
Bir tarif de benden gelsin o zaman.

80 gr yulaf, 150 ml süt, yarım bardak su, 15 gr dut kurusu, 15 gr kuru üzüm, bir tk şekersiz fıstık ezmesi, bir tk kaşığı kakao ve çok az miktarda tuz. Piştikten sonra üzerine meyve ve kuruyemiş de atıyorum. Kalorisi biraz fazla oluyor ama tatlı ihtiyacını yok ederek sağlıklı bir öğün haline geliyor. Arkasına iki bardak su içince benim gibi bir ayıya bile 2-3 saat tokluk yaşatabiliyor.

Basit bir ana yemek. Görseli:

Malzemeler: 300 gr dana kuşbaşı, 1 kuru soğan, 1 yeşil biber, 1 kırmızı biber, 1 diş sarımsak, 1 yk salça, tuz, karabiber, pulbiber, 1 yk tereyağı, sıvı yağ (Tek kişilik yaptığım için miktarları az.)

Tarif: Düdüklüye tereyağını alıp eritelim. Etleri ekleyip rengi dönene kadar çevirip kapağını kapatalım. Düdüklü ötünce çok kısık ateşte 25 dk. pişirelim. (Kısık ateşte olunca kendi suyunu salıyor ve etler yumuşuyor.) Bir tavada sıvı yağ ile sırasıyla soğan, biber, salça ve sarımsağı soteleyelim. Biberlerin piştiğinden emin olduktan sonra pişen etleri suyu ile birlikte tavaya ekleyelim. Karıştırıp baharatları da ekleyip yaklaşık 10 dk. (kavrulmuş sevmiyorsanız 5 dk.) daha kısık ateşte pişirelim.

Kalorisine takılmıyorsanız tereyağını ve sıvı yağı artırabilirsiniz, ben az koyduğum için biraz kuru gözükebilir.😋 Patates püresini ise yine az malzemeyle standart püre tarifiyle yaptım. Bu şekilde yapınca 2 tabaklık çıkıyor.

Körili nudılların içinden çıkan sosu yoğurda atınca tadı efsane oluyor.
Kendi yapabileceğim bir yoğurt sosu bilen önerebilir mi acaba?

Sevdiğim basit ve hafif bir tatlı, havuçlu mozaik pasta.

Malzemeler: 5 havuç, 1 çay bardağı toz şeker, 1 paket petibör, 1 çay bardağı kırık ceviz, ½ çay bardağı süt, 1 paket vanilya, 2 yk tereyağı, hindistan cevizi tozu

Tarif: Havuçları rendeleyip bir tavaya alalım, üstüne toz şekeri ekleyip soteleyelim. Havuçlar suyunu salıp çekene kadar yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirelim. (Havuçların yanmaması için 5 dakikada bir mutlaka karıştıralım.) Pişen havucu soğumaya bırakalım, uygun bir kapta petibörü elimizle parçalara bölelim, üzerine süt, kırık ceviz, eritilmiş tereyağı, vanilya ve soğuyan havuçları ekleyip karıştıralım. (Zevkinize bağlı olarak sütü 1 çay bardağına kadar çıkarabilirsiniz ama çok yumuşak olmaması için daha fazla artırmayın.) Bir baton kalıbın içine ya da doğrudan tezgâha serdiğimiz streç filmin üstüne pasta harcını döküp spatula yardımıyla şekil verelim. Etrafını hindistan cevizine bulayıp streçle her tarafını kapatalım ve en az yarım saat buzlukta dinlendirdikten sonra dilimleyip servis edelim.

Bu tarifi 3 kişilik olarak değerlendirmek gerek diye düşünüyorum, ilk yaptığımda tatlı sevmeyen kardeşim bile 2 koca dilim yemişti.😆

Mozaik Kek
Uyguladığım tarif bu: https://www.nefisyemektarifleri.com/video/mozaik-kek-tarifi/

Farklı yaptığım şeyler: Önce yumurtaları iyice krema kıvamına gelene kadar çırptıktan sonra şekeri ekleyip 3 dakika daha çırpıyorum. Keki fırında önce 180 derecede 35 dakika pişirip sonra (fırının kapağını açmadan) 160 dereceye düşürüp 10 dakika daha pişiriyorum.

Mantar Sote
Malzemeler: 600 gr mantar, 1 kuru soğan, 1 diş sarımsak (isteğe bağlı), 1 yeşil biber, 1 kırmızı biber, 1 domates (isteğe bağlı), 1 yk salça, 3 yk zeytinyağı, baharatlar (tuz, karabiber, pul biber)

Tarif: Mantarların saplarını çıkardıktan sonra (Saplarıyla beraber pişiren de var, ben genelde çıkarıyorum.) üstündeki kirlerin yumuşaması için mantarları yaklaşık 15 dakika sıcak suda bekletelim. Süre sonunda yıkadıktan sonra mantarları doğrayıp bir kaba alalım. Tavada zeytinyağı ile kuru soğan ve sarımsağı kavuralım; salça, doğranmış biberler ve domatesi ekleyip bir iki tur çevirip yumuşattıktan sonra mantarları koyalım. Baharatları ekleyip karıştırdıktan sonra mantarlar suyunu salıp çekinceye kadar pişirelim, dibi tutmasın diye ara ara mutlaka karıştıralım. Pişerken su eklemek falan yok, altını çizeyim. Domates koymazsanız görseldekinden daha kuru bir yemek elde edersiniz, ben lezzet versin diye ekliyorum. Mantarın cinsine de bağlı olarak kısık ateşte 40-45 dakikada pişecektir. 2 tabaklıktır, biberleri artırıp 3 tabak elde etmek mümkündür.😄

Mozaik Kek
Uyguladığım tarif bu: https://www.nefisyemektarifleri.com/video/mozaik-kek-tarifi/

Farklı yaptığım şeyler: Önce yumurtaları iyice krema kıvamına gelene kadar çırptıktan sonra şekeri ekleyip 3 dakika daha çırpıyorum. Keki fırında önce 180 derecede 35 dakika pişirip sonra (fırının kapağını açmadan) 160 dereceye düşürüp 10 dakika daha pişiriyorum.

Mantar Sote
Malzemeler: 600 gr mantar, 1 kuru soğan, 1 diş sarımsak (isteğe bağlı), 1 yeşil biber, 1 kırmızı biber, 1 domates (isteğe bağlı), 1 yk salça, 3 yk zeytinyağı, baharatlar (tuz, karabiber, pul biber)

Tarif: Mantarların saplarını çıkardıktan sonra (Saplarıyla beraber pişiren de var, ben genelde çıkarıyorum.) üstündeki kirlerin yumuşaması için mantarları yaklaşık 15 dakika sıcak suda bekletelim. Süre sonunda yıkadıktan sonra mantarları doğrayıp bir kaba alalım. Tavada zeytinyağı ile kuru soğan ve sarımsağı kavuralım; salça, doğranmış biberler ve domatesi ekleyip bir iki tur çevirip yumuşattıktan sonra mantarları koyalım. Baharatları ekleyip karıştırdıktan sonra mantarlar suyunu salıp çekinceye kadar pişirelim, dibi tutmasın diye ara ara mutlaka karıştıralım. Pişerken su eklemek falan yok, altını çizeyim. Domates koymazsanız görseldekinden daha kuru bir yemek elde edersiniz, ben lezzet versin diye ekliyorum. Mantarın cinsine de bağlı olarak kısık ateşte 40-45 dakikada pişecektir. 2 tabaklıktır, biberleri artırıp 3 tabak elde etmek mümkündür.😄
Eline sağlık. Tavuk etini sevmem de bu soteye yakışıyor.

Size bu soğukta içilecek bir tarif vermek istiyorum:

Sıcak Çikolata

Malzemeler:
  • Bir dolu bardak süt
  • Bir silme tatlı kaşığı kakao
  • 5 kare bitter çikolata
  • Bir çimdik tuz
Yapılışı:

• Süt ve kakao küçük tencerede pürüzsüz oluncaya kadar çırpılır ve ocağa alınır.
  • Sürekli karıştırılan kakaolu süte kaynayınca kare bitter çikolata ve çikolatanın tadı öne çıkması için bir çimdik tuz eklenir. Hemen karıştırıldıktan sonra ocaktan alınır ve bardağa dökülür.
  • Servise hazırdır. Afiyet olsun.
Not:
  • Tadı şekersiz geleceğini düşünen çikolata miktarını biraz artırabilir ya da bitter ile sütlü yarı yarıya eklenebilir. Bir küp şeker ya da bir çay kaşığı bal ekleyebilir, yapanlar var. Ancak bal sıcak bir ürünle temas etmesi kanserojen olabileceği için pek tavsiye etmiyorum.
  • Aromalı olsun istiyorsanız tarçın, vanilya, portakal kabuğu gibi şeyler de eklenebilir, güzel olur.

Tarifin linki : https://www.nefisyemektarifleri.com/kakaolu-damla-cikolatali-kurabiye-6026943

Tek farkı, ben bitter çikolatalı yaptım ve 3 yemek kaşığı kakao yerine 2.5 yemek kaşığı bitter kakao attım.

Sadece, içine damla çikolata atacaksanız bilin ki çikolata eriyince içindeki hamuru da ıslatıyor biraz ve içi pişmiyor. Tarifte yapmıyor ama siz bir bardakla fırın tepsisinin üzerinde biraz bastırırsanız iyi olabilir. Nitekim 25 dakika pişir dediği kurabiyeyi 1 saat pişirdim, yanacak korkusundan budist keşişler gibi bağdaş kurdum fırının önünde.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık