Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Yemek Tarifleri, Tatlı, Tuzlu Yiyecek ile İçecek Önerileri

Yulaf tarifi kolay ve hızlı bir kahvaltı veya ara öğün önerisi:

4 yemek kaşığı yulaf, bir su bardağı süt ve bir çay kaşığı kakaoyu küçük bir tencerede karıştırın. 10 dakikaya yakın bir süre kaynatın. Sonra kapatın bir tabağa koyun üstüne de hindistan cevizi ve kırık fındık elma gibi istediğiniz şeyleri yerleştirin. Afiyet olsun. Ben yanında kahve de içiyorum birlikte güzel oluyorlar :)

Ben bunu şöyle yapıyorum: 4 yk yulaf, 1 sb süt, 1 muz (Büyüklüğüne göre yarım da olabilir.), 1 çay kaşığı kakao ya da tarçın. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra yulaf ezmesi sütü çekip şişmiş oluyor, ondan sonra yiyorum. Bir arkadaş da içinde granül kahve eritmemi söyledi ama denemedim, hazır kahveyi pek sevmiyorum çekirdek alıyorum.

Mutfakta zaman geçirmeyi ve yeni tarifler denemeyi severim, ileride daha çok yazarım buraya 👍

Yaptığım soğuk kahveler pek lezzetli olmuyor. Sıcak kahveden aldığım aroma, soğuk kahvede gelmiyor. Nedeni konusunda bir bilgin var mı?

Fajita lezzetli fakat tavuğu bir süre marine etmeliydim, öyle olsaydı daha lezzetli olurdu. Yine de çıkan bulaşık ve uğraş pek de değmedi.
Belki soğuk yaptığın için karışması daha uzun sürüyordur ve kahve tam karışmıyor olabilir. Kahveyi bitirdiğinde altta tortu kalıyor mu ?

Yeni şurup tarifini veriyorum. Kahve-kakao şurubunu okumak ya da yapmak isteyen bir önceki mesaja bakabilir.

Şeftali-Fesleğen Şurubu

Malzemeler:

• 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı sıcak su
  • 1 adet şeftali
  • Birkaç minik dal ve ya bir yaprak fesleğen

Hazırlanışı:

1. Şeftaliyi ılık suda iyice yıkadıktan sonra kabuğunu soymadan küp küp dilimleyin.
  2. Şeker, sıcak su, doğranmış şeftalileri bir tencereye ekleyip ocakta şeker eriyene kadar sürekli karıştırın. Şeker eridikten sonra meyve yumuşayana kadar şurubu kaynattıktan sonra ocaktan alın.
  3. Ocaktan alınca içerisine fesleğeni ekleyin.
  4. Soğuyan şurubu bir süzgeçle süzün ve süzgeçte kalan meyveleri ezmeden sularını çıkaracak kadar kaşıkla bastırın.
  5. Bu iki adımdan sonra şurubunuzu sterilize edilmiş cam şişeye (sıcak sudan geçip kurulanmış şişe) aktarın ve bu şurubu karanlık ve serin bir yerde 5-6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Notlar/Öneriler:

1. Şurubunuzu süzmek pürüzsüzlük açısından önemlidir ancak kahve tortularından rahatsız değilseniz ve seviyorsanız süzmeyebilirsiniz.
  2. Bu şuruptan çıkacak aroma ve lezzeti güzel bir şekilde elde edebilmek için kullandığınız şeftalinin olgunlaşmış olması önemlidir. Ayrıca şeftali kabuğu da renk ve koku için kullanılmalı. Hatta şeftalinin çekirdeğini de şurup hazırlarken kullanırsanız şurubunuzdaki şeftali aromasını en üst düzeyde elde edebilirsiniz.
  3. Fesleğen yerine biberiye, nane vs. de kullanabilirsiniz. Fesleğen kuvvetli bir kokuya sahip olduğu için az kullanın. Az önce dediğim gibi şurubu koklarken fesleğen baskın gelebilir, ancak tat olarak fesleğen ya da başka yeşillik az kullanıldığı taktirde şeftali ön planda olacaktır. Ben saksıdan bir iki dal fesleğen koparıp kullandığım için ideal oldu.
  4. Şurubunuzu buzdolabında da saklayabilirsiniz ancak şurubun içindeki şekerler katılaşmasına sebep vereceği için böyle durumu tercih ettiğiniz zaman şurubu sıcak su dolu kasede 3-5 dakika tutarak kıvamını açabilirsiniz.
Kullanım yerleri:

• Karsanbaç (bilinen adıyla smoothie) gibi meyve temelli tüm içeceklerde kullanabilirsiniz.
  • Sade sodanıza aroma olarak katabilirsiniz.
  • Soğuk çay yaparsanız bundan faydalanabilirsiniz.
  • Süt temelli içeceklerde de milkshake ya da çilekli, muzlu sütlere de yakışacağı için ekleyebilirsiniz.
  • Dondurma temelli içeceklere de uygundur.

Deneyecek olanlara ve tadıp görüp beğenenlere şimdiden afiyet olsun!
Ayrıca bu güzel konunun sahibi @Aang sana da afiyet ve ziyafet olsun!
Hocam denediğini soğuk çay tarifi de var mı

Hocam denediğini soğuk çay tarifi de var mı
Soğuk çay tarifi denemedim ama yapılan şurubun yarısını 2 su bardağı demlenmiş çaya ekledikten sonra üzerine 4.5-5 su bardağı su (ortalama 1 litre) katarak karıştırdıktan sonra buzdolabında 3-4 saat bekletilir. Ondan sonra kaşıkla bir kaşıkla tadına bakarken eğer tadı az gelirse biraz dana şurup katılır. Tarif ortalama bu şekilde uygulanabilir. Deneme fırsatım olursa o versiyonunu da buraya eklerim.

@William cutting
Elimde granit tavam var. Hamburger köftesinin pişirirken köfteci yusuf denen garabetten hallice pişiriyorum her seferinde. Çözüm yolu öner, lütfen. Bir de soğanı karamelize ederken kimi yağ kullanma, kimi şeker kullan vs diyor. Onun da kıvamı bir türlü tutmuyor ve süre inanılmaz uzun..
Gastronomi hep bu kadar kanser miydi yaw 🤔 Bir sezon bear da izledim üstelik..

@William cutting
Elimde granit tavam var. Hamburger köftesinin pişirirken köfteci yusuf denen garabetten hallice pişiriyorum her seferinde. Çözüm yolu öner, lütfen. Bir de soğanı karamelize ederken kimi yağ kullanma, kimi şeker kullan vs diyor. Onun da kıvamı bir türlü tutmuyor ve süre inanılmaz uzun..
Köfte için fazla yoğurmamanı öneririm sadece tuz karabiber yeter. Tavayı iyice ısıt elini ortasına yaklaştır, elini 5 saniye falan tutamayacak hale gelene kadar ısınsın. Köfteyi attıktan sonra hemen çevirme altı iyice renk alsın ondan sonra çevir. Ekstra smash burger de deneyebilirsin köfteyi ceviz büyüklüğünde top yapıp tavaya at üzerine yağlı kağıt koyup kavanoz gibi bir şeyle bastır. İyice altı kızardıktan sonra ters çevirirsin. Böyle 2 tane yapıp araya peynir koyup ekmeğe alabilirsin.
Karamelize soğan konusunda da yağ koyup önce yüksek ısıda iyice kavur biraz renk aldıktan sonra tuz şeker ekleyip, altını kısıp, kapağını kapatıp ara ara karıştırarak kendi haline bırakabilirsin. Bunun için de granit vs altı hemen tutturmayan bir tenceren olursa rahatlık sağlar.

Köfte için fazla yoğurmamanı öneririm sadece tuz karabiber yeter. Tavayı iyice ısıt elini ortasına yaklaştır, elini 5 saniye falan tutamayacak hale gelene kadar ısınsın. Köfteyi attıktan sonra hemen çevirme altı iyice renk alsın ondan sonra çevir. Ekstra smash burger de deneyebilirsin köfteyi ceviz büyüklüğünde top yapıp tavaya at üzerine yağlı kağıt koyup kavanoz gibi bir şeyle bastır. İyice altı kızardıktan sonra ters çevirirsin. Böyle 2 tane yapıp araya peynir koyup ekmeğe alabilirsin.
Karamelize soğan konusunda da yağ koyup önce yüksek ısıda iyice kavur biraz renk aldıktan sonra tuz şeker ekleyip, altını kısıp, kapağını kapatıp ara ara karıştırarak kendi haline bırakabilirsin. Bunun için de granit vs altı hemen tutturmayan bir tenceren olursa rahatlık sağlar.
Köfteyi hazır alıyorum. Tavanın ısısını ayarlamam gerekecek, bir de erken çeviriyordum muhtemelen. Süreyi de kısa tutmaya bakacağım:d
Soğan için de deneyeyim. Teşekkürler ^^

Köfteyi hazır alıyorum. Tavanın ısısını ayarlamam gerekecek, bir de erken çeviriyordum muhtemelen. Süreyi de kısa tutmaya bakacağım:d
Soğan için de deneyeyim. Teşekkürler ^^
Esmer şeker kullan. Köfte de hazır olsun olmasın 1 tarafı renk değiştirsin. Kendin yapsan daha iyi aslında galeta unu cart curt koyuyorlar hazırlarda.

@William cutting
Özelden aslında sana yazmıştım da şeker kullan yorumlarını görünce buradan yazayım. Karamelize soğan yaparken şeker kullanılmaz, maalesef büyük yanılgılardan birisi bu. :( Soğanın içerisinde zaten şeker mevcut, soğan ısındıkça bu şeker kimyasal reaksiyona girerek karamelize hale geliyor. Dışarıdan bir şekere ihityaç duymadığı gibi sen dışarıdan şeker eklersen kendi oluşturduğu doğal tadı mahvetmiş oluyorsun. Burada kişinin zevkine göre pişirme derecesi önemli, koyu kahverengi hali olursa tatlılık yerini bitterimsi tada bırakacak, senin ilk denemene göre altın sarısı en ideali.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık