Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tower of God

Ha Jinsung'u Kurtarma Operasyonu Nasıl Sonuçlanır?

• Kullanılan toplam oy
    116
Seriyi babamın oğlu yazmış değil o yüzden uzun uzadıya bir inceleme yazasım yok. Eğer genel olarak konuşmak gerekirse hala okumaya devam etmemin sebebi, serinin artık her kim dediyse Sao falan gibi tipik bir kitleyi(gamer ergenler) kendine çekme amacı yok. Siu Orta dünya gibi kendine dair kuralları ve dinamikleri olan, sayısız yer ve karakter barındıran bir dünya yaratmış Tabi bu dünya kusursuz değil ve webtoon formatı da bunu anlatmak için ideal sayılmaz o yüzden o kadar ekstra bilgi var seriyle ilgili.
Shonenlerde ana karakterler sterotipiktir mesela her zaman başta güçsüzdürler, insanların %90ının korkacağı vazgeçeceği yerlerde devam ederler. İnsanların %90ının söylemeye çekineceği şeyler söylerler. Bu insanlarda onlara karşı bir imrenme ve kendini bilinç altında ana karakterin yerine koymaya sebep olur. Tower of God'da ana karakter Baam bu tipe çok da uzak değil ama aynı zamanda onun da korktuğunu, düşündüklerini söylemeye çekindiğini görebiliyorsun. Diğer tarafta da bir shonen protagonistinin tam zıttı özelliklere sahip Rachel var. Serinin başında Baam tamamen saf, bu dünyayla ilgili her şeyi ve kendini sorgulayan bir karakterken, Rachel amacına ulaşmak için Baam'a ihanet etmek dahil her şeyi yapabilecek biriydi. Bölümler ilerledikçe Baam güçlenmeye ve kendini daha az sorgulamaya başladı; Rachel da tam tersi yaptığı her şeyin ters gitmesi sonucu yanlışın nerede olduğunu düşünmeye başladı. Gerçi şu an hala yanlışları kendinden uzak tutup dünyayı suçluyor '' Ben çirkin ve güçsüz olduğum için kimse beni sevmiyor''falan diyor ama sonuç itibariyle beyaz olan kararırken, siyahında grileşmeye başladığını görebiliyoruz.
...Neyse kısa yazıcam dedim uzamaya başladı. Dikkatli baktığınızda testlerde ve ''çöp''karakterlerde insan doğasının fazla konuşulmayan taraflarının gayet güzel betimlendiğini görebiliyorsunuz.

Sonuç itibariyle bu bir kurgusal eser, kesinlikle mükemmel değil ama yazarın eserini daha iyi yapmak için elinden gelen her şeyi yaptığını ve ''alt metinde''de birçok seride bulunmayan şeyler olduğunu görebiliyorum ve bunlar beni seriye bağlıyor.

Seriyi babamın oğlu yazmış değil o yüzden uzun uzadıya bir inceleme yazasım yok. Eğer genel olarak konuşmak gerekirse hala okumaya devam etmemin sebebi, serinin artık her kim dediyse Sao falan gibi tipik bir kitleyi(gamer ergenler) kendine çekme amacı yok. Siu Orta dünya gibi kendine dair kuralları ve dinamikleri olan, sayısız yer ve karakter barındıran bir dünya yaratmış Tabi bu dünya kusursuz değil ve webtoon formatı da bunu anlatmak için ideal sayılmaz o yüzden o kadar ekstra bilgi var seriyle ilgili.
Shonenlerde ana karakterler sterotipiktir mesela her zaman başta güçsüzdürler, insanların %90ının korkacağı vazgeçeceği yerlerde devam ederler. İnsanların %90ının söylemeye çekineceği şeyler söylerler. Bu insanlarda onlara karşı bir imrenme ve kendini bilinç altında ana karakterin yerine koymaya sebep olur. Tower of God'da ana karakter Baam bu tipe çok da uzak değil ama aynı zamanda onun da korktuğunu, düşündüklerini söylemeye çekindiğini görebiliyorsun. Diğer tarafta da bir shonen protagonistinin tam zıttı özelliklere sahip Rachel var. Serinin başında Baam tamamen saf, bu dünyayla ilgili her şeyi ve kendini sorgulayan bir karakterken, Rachel amacına ulaşmak için Baam'a ihanet etmek dahil her şeyi yapabilecek biriydi. Bölümler ilerledikçe Baam güçlenmeye ve kendini daha az sorgulamaya başladı; Rachel da tam tersi yaptığı her şeyin ters gitmesi sonucu yanlışın nerede olduğunu düşünmeye başladı. Gerçi şu an hala yanlışları kendinden uzak tutup dünyayı suçluyor '' Ben çirkin ve güçsüz olduğum için kimse beni sevmiyor''falan diyor ama sonuç itibariyle beyaz olan kararırken, siyahında grileşmeye başladığını görebiliyoruz.
...Neyse kısa yazıcam dedim uzamaya başladı. Dikkatli baktığınızda testlerde ve ''çöp''karakterlerde insan doğasının fazla konuşulmayan taraflarının gayet güzel betimlendiğini görebiliyorsunuz.

Sonuç itibariyle bu bir kurgusal eser, kesinlikle mükemmel değil ama yazarın eserini daha iyi yapmak için elinden gelen her şeyi yaptığını ve ''alt metinde''de birçok seride bulunmayan şeyler olduğunu görebiliyorum ve bunlar beni seriye bağlıyor.
Daha uzun yaz, hele de çilli ile ilgili. Sayende ona empati yapıyorum. Rachel' dan çok malzeme çıkar aslında. Veri dünyasında kendini güzel güçlü yapınca nasıl mutlu oldu, onun üzerine bile 2 sayfa yazı yazılır. Hangimiz öyle kendini değiştirmeyi istemedi ki, süper kahramanların romanları filmleri sayıları boşuna mı bu kadar fazla. Rachel da öyle olmak istiyor. Çok da cesur hayalleri için çabalıyor kızcağız, hangimiz öyle bir dünyaya ışınlansak ana karakterin yanında öyle ezik kalsak Rachel gibi ondan nefret etmeyiz?

Çok şey yapmayın boş verin o konuyu da en sevdiğiniz prenses;
- Hoştur
- Tatlıdır
- Güçlüdür
- Saykodur
- Gizemli takılıyordur vb kurallara göre yazabilirsiniz fiziksel güzellik şart değil anlayacağınız.

Ben bir Yuriciğim ile başlayayım :S

Labsente

alt metinden kastın nedir ?
Alt metin imgeler, sembollerle anlatılan hikayenin işleyişi içinde direkt olarak verilmeyen hikaye akışı içinde kendine yer bulan mesajlardır. Bir nevi hikaye içine gizlenmiş mesajlar diye düşün.

Tog için diyorsan ben daha kendini tekrar ettiği bir Arc görmedim. Kat çıkmak gerekse bile hep farklı hikayeye değindi. Rachel kovalamacası diyorsan o tekrar sayılmaz. Nerde tekrar ediyor merak ettim bana söyler misin? Spoiler butonu var bir şey olmaz yazabilirsin.
Şimdilik gözüme hikaye değil de dövüş kısımları batmaya başladı. Açıklayayım dedim şuanda 3. paragrf
Ben bolca ara vererek ve genelde yolculukta falan okudum seriyi bu yüzden dikkatimden kaçmış şeyler olmuştur muhtemelen. Şuanlık düşüncem bu yönde ama tekrar okuyacağım o zaman kendimce sebeplerini daha ayrıntılı yazacağım. Attığınız linklere bakma fırsatı bulamadım onlara da bir bakacağım müsait olduğumda.

Alt metin imgeler, sembollerle anlatılan hikayenin işleyişi içinde direkt olarak verilmeyen hikaye akışı içinde kendine yer bulan mesajlardır. Bir nevi hikaye içine gizlenmiş mesajlar diye düşün.
mesela ne bunlar ? neyi yetersiz ? çok mu doğrudan anlatıyor hikayeyi ? aslında ben senin hala neyin eksikliğinden, nasıl bi eksiklikten yakındığını anlayamadım. alt metnin ne olduğunu pek ala biliyorum. bilmesem de google'dan bakabilirim. benim anlamadığım senin neyi eksik bulduğun ? bana, sen çok fazla bilinmez olmasına takılıyorsun gibi geldi.

Okuduğundan keyif alabilmek de bir yetenek sanırım. Bazısı güzel kız görmek ister, bazısı sayko dövüşen ana karakter, bazısı artist cool ana karakter, bazısı da hikaye oturaklı olsun ister. Yazar olsam şahsen kendim keyif aldığım şeyi çizer yazarım. Yok şunu şöyle yazayım da okuyan kafa bir milyon olsun 10 tane şey çıkarsın diye de kasmam. Bırakın keyif alın şu okuduğunuzdan. Kurgu olan bir şeyden çok şey beklemeyin.

Şu adamın konumu iyi mi gerçekten yoksa sadece o zaman için mi iyi olarak mı söylendi bize?

Aynı zamanda bu adam 10 aileden birilerini mi öldürüp duruyordu? :(

Şu adamın konumu iyi mi gerçekten yoksa sadece o zaman için mi iyi olarak mı söylendi bize?

Aynı zamanda bu adam 10 aileden birilerini mi öldürüp duruyordu? :(
Hassas bir konudayiz :S
Kulede insanlarin ununun yayildigini ama sahsen gormedikleri kisileri sima olarak tanimadiklarini fark etmissindir. Mesela Urek kimligini aciklayana kadar anlayamamislardi kim oldugunu. Bu adam Koon'a babani andiriyorsun dedigine gore Koon Eduan'i gozleriyle gormus sanki.:rolleyes:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 14)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık