Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    338
Sosyal medya, köpeklerin sayısı ile ilgili düzenlemeye karşı olanların baskın olduğu yer. Algı da o yönde. Sayı az veya çok o noktaya bakılmıyor.

Ancak real hayatta sokaklar it sürüleri ile dolu. Bu sitedekilere sorsan bir çok kişi bu sorunu da dile getirir. Bu da sorunun gerçekliğine işarettir. Elit mahallelerde yaşayanların bu sorunun farkında olmaması, bu gerçekliği değiştirmez.

1 ay önce yaşadığım mahallede her 2-3 sokak köşebaşını mesken tutmuş it sürüsü vardı. Gece çocuk uyuduğunda köpek kavgasından çocuk uyanır korkar diye yanına gidiyorduk. Şimdi geçen ay taşındım, taşındığım yer yeni yapılaşmanın olduğu ve itlerin kolay kolay giremediği bir yer, etrafta tek bir it yok. Şimdi iki mahalle insanına köpek sorununu sor, farklı cevaplar çıkacaktır. Köpeklerin topluluk halinde gezdiği yerdekiler, artık çözüm bulun der. Köpek sorunu olmayan yerdekiler "ne köpek sorunu, sizi caniler canlıya zarar vermeyin" der. Bu durumda hadi bakalım, çözüm sun.

Kısırlaştırma yönüyle ülkece (çin hariç hiçbir ülke de yeterli olamaz) yeterli değilsin, diyelim ki kısırlaştırdın sokağa saldın sokaktaki çocukların canlarını ve oyun alanını elinden almalarına ne diyeceksin?
Dediğim gibi yer yer de değişebilir, ama sayı olarak yapılan bir çalışma var mı, diğer ülkeler nasıl çözmüş bu sorunu ona bakan var mı, önemli olan o, lokalde sayıya bağlı olarak yöntem değişebilir, problem yok, ama kesin olan tek şey bu iş böyle gitmez, gitmemeli.

Bunların benim anlattığımla ne alakası var?

At nalı yengeçleri 445 milyon yıldır, minimal değişiklikler dışında hiç evrimleşmeden soyunu sürdürüyor. Çoğu kitlesel yok oluşu da atlatmışlar. Niye daha zeki bir türe evrilmemişler?
Tamam kardeşim sen büyük resimle değilde küçük ayrıntılarda oyalanmayı seçtiysen bu senin seçimin ...

Bunların benim anlattığımla ne alakası var?

At nalı yengeçleri 445 milyon yıldır, minimal değişiklikler dışında hiç evrimleşmeden soyunu sürdürüyor. Çoğu kitlesel yok oluşu da atlatmışlar. Niye daha zeki bir türe evrilmemişler?
Evrim apayrı bir konu da, insanlar niye hep daha zekisi/iyisine doğru evrim olduğunu düşünüyor ilginç, ortam şartlarına göre canılar adapte olup, değişim geçiriyor, illa zeka seviyesi artacak diye bir durum yok ki.

Evrim apayrı bir konu da, insanlar niye hep daha zekisi/iyisine doğru evrim olduğunu düşünüyor ilginç, ortam şartlarına göre canılar adapte olup, değişim geçiriyor, illa zeka seviyesi artacak diye bir durum yok ki.
Kendimizi nihai form olarak görmeyi, öyle değilse de karakteristik özelliklerimizi o şekilde benimsemeyi çok seviyoruz nedense. Doğaya hükmediyoruz illüzyonundan kaynaklanıyor hep bu. Yüz milyonlarca yıldır aynı formla soyunu sürdüren canlıyı soykırabiliyoruz diye evrimsel olarak daha başarılı bir tür mü oluyoruz acaba? Birkaç bin yıla kendi soyumuzu tüketmeyeceğimiz ne malum? Hepi topu birkaç yüz bin yıl dünyada takılmış bir tür olarak kalacak o zaman modern insan.

1 köpeği senin gibi düşünen birine tercih ederim de neyse.
Ben de sana söyleyeyim bir tane insan saldırıya uğrayıp zarar göreceğine veyahut öleceğine senin gibi milyonlarca ar damarı çatlamış zarar görsün.Nasıl ki insanlar mültecilere bakmak zorunda değil köpeklere de bakmak zorunda değil.Hayal dünyasında sokak köpeklerini melek olarak görüyorsunuz da mülteclerin canı köpeklerden değersiz mi? Bu zihniyet işte asıl cani ve ikiyüzlü zihniyettir.

Ben de sana söyleyeyim bir tane insan saldırıya uğrayıp zarar göreceğine veyahut öleceğine senin gibi milyonlarca ar damarı çatlamış zarar görsün.Nasıl ki insanlar mültecilere bakmak zorunda değil köpeklere de bakmak zorunda değil.Hayal dünyasında sokak köpeklerini melek olarak görüyorsunuz da mülteclerin canı köpeklerden değersiz mi? Bu zihniyet işte asıl cani ve ikiyüzlü zihniyettir.
Mültecilerinki de değerli. Onları da göndermeyelim. :)

Kendimizi nihai form olarak görmeyi, öyle değilse de karakteristik özelliklerimizi o şekilde benimsemeyi çok seviyoruz nedense. Doğaya hükmediyoruz illüzyonundan kaynaklanıyor hep bu. Yüz milyonlarca yıldır aynı formla soyunu sürdüren canlıyı soykırabiliyoruz diye evrimsel olarak daha başarılı bir tür mü oluyoruz acaba? Birkaç bin yıla kendi soyumuzu tüketmeyeceğimiz ne malum? Hepi topu birkaç yüz bin yıl dünyada takılmış bir tür olarak kalacak o zaman modern insan.
Nihai form kesinlikle değil ama teknoloji ile beraber kesinlikle besin zincirinin tepesi olduğumuzu düşünüyorum, sonuçta insan da bir canlı, elbet kendi türümüzün sonu da gelecek, diğer türlerin geldiği gibi, ya kendi kendimize yapmaktan ziyade içinde bulunduğumuz yeri yine kendimize göre yaşanmaz hale getireceğiz gibi duruyor.

Dostum evrimi altın gibi düşün... Altın hep yükselir düşmesi bile aslında yükselme eğrisinde ileri yönlüdür

Dostum evrimi altın gibi düşün... Altın hep yükselir düşmesi bile aslında yükselme eğrisinde ileri yönlüdür
Altın ile alakasını pek anlayamadım, merak etme ivmenin ne olduğunu biliyorum :D Çok basit aslında, kuyruk sokumu var değil mi insanda, peki kuyruk kaybı olması sana göre evrim olmuyor mu? Ya da kuyruk kaybı olması kayıp mı oluyor? Örneklemenin altın ile çok bir korelasyonu yok, evrim hep daha iyiye değil, yaşam ile uygun olana doğru gider.

Nihai form kesinlikle değil ama teknoloji ile beraber kesinlikle besin zincirinin tepesi olduğumuzu düşünüyorum, sonuçta insan da bir canlı, elbet kendi türümüzün sonu da gelecek, diğer türlerin geldiği gibi, ya kendi kendimize yapmaktan ziyade içinde bulunduğumuz yeri yine kendimize göre yaşanmaz hale getireceğiz gibi duruyor.
Evet, besin zincirinin tepesindeyiz tabii ama sürdürülebilirliği ne kadar bu durumun orası muamma. Bir türün evrimsel yönden başarısını incelemek istersek besin zincirinin tepesine çıkıp çıkmadığından ziyade formunu ne kadar uzun süre koruyabilmiş, ona bakmak gerek diye düşünüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 11)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık