Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    320
Şuan sokaklarda kaplanlar, aslanlar geziyor olsaydı, bir tanesi başı boş bırakılmazdı. Kaplanlar kadar hayatı tehdit etmese de bir tehdit olan köpeklerse sokakların sahibiymişcesine özgürce geziyorlar. Sayıları kontrol altına alınmalı.

Bizim sokakta 5 yan sokakta 4 tane var. Bugün annemle gelirken yenisi de gelmiş 6 olmuşlar. Kafaya göre havlıyorlar arabaya doğru koşuyorlar. Bi ara annem korktu bize mi geliyorlar diye. Belediye almıştı aldıkları yere bırakmışlar sağ olsunlar. Yarın bir gün saldırırlarsa artık bilmiyorum nabarım.

Dostum mantıken soruyorum bunu insanlara saldıran köpeklere ne yapıyorlar? Hepsi sopayla mı öldürülüyor uyutmuyor mu belediyeler bunları itlaf nasıl yasak olabilir ancak sicili temiz (yazarken güldüm yalan yok) köpeklere itlaf yasaktır yani. Öldürmeleri gereken bir durumda uyuturlar ellerinde o imkan da vardır yasa da diyorum.
Onun ayrımını yapmak mümkün değil ki.

Sonuç olarak bir köpeğin ne zaman saldıracağından ne zaman sakin takılacağından emin olamayız. Normalde yıllaeca mahalleli tarafından bilinen bir köpek birden saldırabilir, bir bölgeyi sahiplenir ya da belki bir sürüye katılırsa tehlikeli olabilir fala filan.

Avrupa'da saldırgan köpek uysal köpek ayrımı bile yapmazlar. Direkt olarak sahiplenen çıkmazsa uyuturlar.

Onun ayrımını yapmak mümkün değil ki.

Sonuç olarak bir köpeğin ne zaman saldıracağından ne zaman sakin takılacağından emin olamayız. Normalde yıllaeca mahalleli tarafından bilinen bir köpek birden saldırabilir, bir bölgeyi sahiplenir ya da belki bir sürüye katılırsa tehlikeli olabilir fala filan.

Avrupa'da saldırgan köpek uysal köpek ayrımı bile yapmazlar. Direkt olarak sahiplenen çıkmazsa uyuturlar.
Sahipli veya sokak köpeği gelip sana saldırıyor yaralanıyorsun. Yetkililere haber veriliyor. Yetkililer bu köpeği alıp götürüyor. Sopayla mı öldürüyor belediye bu hayvanları ya da barınakta rehabilitasyona mı sokuyor? Ben bundan bahsediyorum belediye hiç mi standart şekilde köpek uyutmuyor, uyutamıyor derken. Hani itlaf her halükarda mı yasak kanunen yani

Olay malum benim şehrimde geçtiği için biraz bilgim var. Çok konuşmak istemiyorum çünkü yargısız infazla şehirdeki en hayvansever insanlardan birisi olan müdür bey açığa alındı. Muhtemelen geçicidir açığa alınma. Kadrosu olduğu için atılması için bayağı bir prosedür gerekiyor. Mahkemedir soruşturmadır cart curt derken 1-2 sene geçer sonra millet unutur müdür görevine geri gelir. Ona yazık oldu. Ama gerçekten tanıdığım ve duyduğum kadarıyla çok hayvansever bir insandı. Hayvan bakım evinde gönüllü olarak çalışan tek kadrolu isim belki de kendisiydi. Çünkü hayvan barınakları belediyelerin sürgün yeridir. Kadrosu olan kimse orada görev almak istemez. Genellikle kadrodan atılamayan, boşuna maaş vermeyelim en azından bir işe yarasın diye sürülen tipler burada olur. Bütün belediyelerde ve barınaklarda bu durum böyledir. Belediyelerin neredeyse her kurumuyla çalışmış biri olarak bunu söyleyebilirim. Yani burada çalışan insanlar genel olarak sıkıntılı tipler.

Olaya gelirsek, buraya toplanan köpekler genel olarak halkın şikayetiyle sokaktan toplanan huysuz ve saldırgan köpekler oluyor. Bu barınak gerçekten Türkiye'deki en iyi barınaklardan bir tanesi. (En azından benim gördüklerim içerisinde) İlaçla uyutma yapılmıyor. Bence yapılması lazım ancak burada yapılmıyor diye biliyorum. Bazı hırçın köpekler bazen huysuzlanabiliyor. Çalışanlar bazen bu köpekleri ayırmakta güçlük çekiyorlar ve bu huysuzlanan köpekler diğer köpeklere saldırı yapıyorlar. Bu olayda yaşanan yani bana söylenen köpeği sakinleştiremeyen çalışan böyle barbarca bir yöntemle diğer köpeklerin arasından çekip almış.

Şimdi diyeceksiniz bu köpekler niye ayrı ayrı kabinlerde tutulmuyor? Sokaklarda milyonlarca köpek var. Ve herhangi bir kurumun bu köpekleri teker teker kafeslere ayıracak ne ödeneği ne de personel kapasitesi var. Sadece sayıca adetleri az olan cins köpekler ayrı kafeslerde tutuluyor. Sıradan sokak köpekleri büyük kafeslerde birlikte tutuluyor.

Sahipli veya sokak köpeği gelip sana saldırıyor yaralanıyorsun. Yetkililere haber veriliyor. Yetkililer bu köpeği alıp götürüyor. Sopayla mı öldürüyor belediye bu hayvanları ya da barınakta rehabilitasyona mı sokuyor? Ben bundan bahsediyorum belediye hiç mi standart şekilde köpek uyutmuyor, uyutamıyor derken. Hani itlaf her halükarda mı yasak kanunen yani

Şu basit sorunun doğru düzgün bile cevabı yok nette.

Kanunen bir sıkıntısı var mı bilmiyorum. Ama muhtemelen yoktur. Çünkü yıllar önce benim köpeğim uyutulmuştu. Ölmek üzereyken, acı çekmesin diye yapıldı ama mesele 'hayvanseverlerin' ya bu hayvanlar uyutuluyor!! diye yaygara çıkartması. Daha önce de yaşadık. Twitterda belediyelere katliamcı diye laf edildi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık