Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sokak Köpeği Sorunu

Sizce Ne Yapılmalıdır

• Kullanılan toplam oy
    320
İlk yazdığın cümleni destekleyecek herhangi bir çalışma var mı yoksa kendi yorumun mu?
Hayvan davranışları adı altında 1 tane ana ders yanında 3 tanede seçmeli derse girdim. Bunu destekleyen çalışma sayısı çok ama uygulamasını yapan bir merci yok. Sokak hayvanı dediğimiz hayvanlar doğduklarında sokakta olup zaten yaşamının çoğunda insanlarla birlikte oluyor. Ona herhangi bir zarar vermediğin müddetçe zaten herhangi bir saldırganlık göstermez.
Ekstra olarak bu zamana kadar saldırı sonucunda bize getirilen hayvanların çoğu eskiden sahipli olan hayvanlardı çok nadir sokak köpeği gelir oda köpeğin suçu değil saldırıya uğrayan kişinin kışkırtması sonucu oluyordu.

Hayvan davranışları adı altında 1 tane ana ders yanında 3 tanede seçmeli derse girdim. Bunu destekleyen çalışma sayısı çok ama uygulamasını yapan bir merci yok. Sokak hayvanı dediğimiz hayvanlar doğduklarında sokakta olup zaten yaşamının çoğunda insanlarla birlikte oluyor. Ona herhangi bir zarar vermediğin müddetçe zaten herhangi bir saldırganlık göstermez.
Ekstra olarak bu zamana kadar saldırı sonucunda bize getirilen hayvanların çoğu eskiden sahipli olan hayvanlardı çok nadir sokak köpeği gelir oda köpeğin suçu değil saldırıya uğrayan kişinin kışkırtması sonucu oluyordu.
Gündüz mama verdiğim köpek gece bana hırlayarak havladı. Sence?

Bunun garantisini kimsenin verebileceğini sanmıyorum. Ben bunun eğitimini almadım, akademik bilgim yok. O yüzden gelişmiş diyebileceğim ülkelerin tutumuna bakıyorum.

Saldıran köpeklerin hemen hemen hepsinin sahipli köpekler olup bu köpeklerin sokağa atılması ile diğer sokak köpeklerini teşvik etmesi ile oluşuyor. Dirayet veya mantık aramak yerine biraz olsun hayvan davranışları hakkında bilgi sahibi olan bir yönetimin başa geçmesi ile bu durum düzeltilmesi çok zor değildir. Bu köpeğin saldırmasında köpeğin suçu yok onu eğiten sahibinin suçu var iken neden cezayı köpek çekiyor? Zaten şuan yasalar gereği sokağa hayvan atmak yasal suç iken bu köpeğin hemen belediyeler tarafından alınıp rehabilitasyona sokulması ve uysallastırılması gerekiyor. Tabi yapan var mı diye sormak gerekir...
5 milyondan fazla köpeği kim nasıl rehabilite edecek söyler misiniz?Bu kadar köpeği toplayıp,kısırlaştırıp,saldırgan olanları rehabilite edip kısırlaştıracak imkan var mı bu ülkede?Bunun personel,barınak ve kısırlaştırma maliyetleri ne olacak?Hadi bunları yapabilecek durumda olsun devlet.Peki ülke ekonomik sorunlarla boğuşurken bunu yapmak mantıklı mı?Üstelik tüm bunlar yapılsa bile köpek sorunu en az 7-8 yıl devam edecek köpeklerin yaşam süreleri sebebiyle.Yani sırf bazı insanların iyi insan olarak kalabilmesi için sorunu çözmeyip boşu boşuna bir sürü masrafa girilmeli öyle mi?Daha önce yazdığımı tekrar yazacağım.Devlet ulusal sorunları çözerken halkın yararını gözetmelidir ve devlet köpeklere değil kendi halkına hizmet eder.Elbette mevcut hükümet bu söylediklerimi karşılamıyor ama ideal bir hükümet böyle olmalıdır.

bunların draması da bitmedi arkadaş. sokakta 3 5 sene eziyet çekerek geçiren hayvanlar üzerinden cebini doldura doldura bi hal oldular. lan keşke sizi de bi sürü parçalasa da kurtulsa şu hayvanlar sizden be.
Nevşin Mengü ağır s.çmış... Sokak köpeği sorununun olduğunu söyleyenler aşırı sağcı yeni bir oluşumdur demiş.

Bugün de aşırı sağcı olduk...

acaba maocu da oluyorlar mı fongün abla, doğada hiçbi denge içinde bulunmayan köpekleri daha fazla soyları eziyet çekmesin diye ortadan kaldırmak istediğimiz için :S serçe kampanyası gibi bizde de köpek kampanyası mı çıkacak yoksa.

5 milyondan fazla köpeği kim nasıl rehabilete edecek söyler misiniz?Bu kadar köpeği toplayıp,kısırlaştırıp,saldırgan olanları rehabilete edip kısırlaştıracak imkan var mı bu ülkede?Bunun personel,barınak ve kısırlaştırma maliyetleri ne olacak?Hadi bunları yapabilecek durumda olsun devlet.Peki ülke ekonomik sorunlarla boğuşurken bunu yapmak mantıklı mı?Üstelik tüm bunlar yapılsa bile köpek sorunu en az 7-8 yıl devam edecek köpeklerin yaşam süreleri sebebiyle.Yani sırf bazı insanların iyi insan olarak kalabilmesi için sorunu çözmeyip boşu boşuna bir sürü masrafa girilmeli öyle mi?Daha yazdığımı tekrar yazacağım.Devlet ulusal sorunları çözerken halkın yararınk gözetmelidir ve devlet köpeklere değil kendi halkına hizmet eder.Elbette mevcut hükümet bu söylediklerimi karşılamıyor ama ideal bir hükümet böyle olmalıdır.
Bu hükümet meselesi değil insanlık meselesi m.o 10000li yıllardan beridir bu hayvanları biz evcilleştirme girişimine girdik ve bunun tüm sorumluluğu sonuna kadar bize ait iken bulabildiğiniz tek çözüm halı altına süpürmek mi cidden mi ?
Ekonomik sebeplerle boğuşan ülke 8-9 milyondan fazla mülteci barındırıyor mantıklı mı!

Sokakta başıboş olan köpek saldırgan olmuyorsa sahipli köpek nasıl saldırgan bir hale gelebiliyor.
Dediklerine dair akademik bir çalışma ya da açıklama var mı, merak ettim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık