Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Kip Thorne bir teorisyen. Adama bir şey demiyorum ama adam teorik fizikçi. Danışmanlarına rağmen gerçeklikten uzak kurgu yapımlar sayacaksak bir tek Interstellar değil bir sürü böyle dizi, film, kitap vs var.
Bill Nye, Brian May, Neil deGrasse Tyson, Can Kozcaz gibi bilim insanları ve dünyanın birçok üniversitesinden ve NASA gibi bir kurumdan fizikçiler, matematikçiler, jeologlar, akademik bilim dergileri bu filmin science fiction değil fiction olduğunu ve bilim barındırmadığını söylüyor. Üstelim hepsi gayette bilimsel eleştiriler. Bu konuyla ilgili bir sürü ingilizce kaynak bulabilirsin. İngilizce dememin sebebi ülkemizde bilimi geçtim popüler bilim bile pek umursanmıyor maalesef bazı istisnai akademiler harici (ki ülke gerçekleri de malum). Eğer içerisinde bilim olan bir yapım arıyorsan 2001: Space Odyssey izleyebilirsin tam anlamıyla hem bir bilim kurgu hem de güzel filmdir. Interstellar'da hoş film. Ben de kötü bir şey demiyorum ki science fiction değil science temalı bir fiction diyorum. Fakat Nolan kariyerinin belli bir noktasından sonra vizörünü hollywood sinemasına satmış bir yönetmen ve yapımcı ne yazık ki.
Bu filmin ilhan kaynağı sanırım 2001:Space Odyssey Nolan da bunu söylüyor.Bu bir film evet bütçesi var ve para kazanmak zorunda.Filmde dramatik ögeler çok fazla sonuna kadar katılıyorum.
Hatta film seyirciyi mutlu edecek tarzda bitirilmiş yani biraz seyirciye oynanmış.Ancak bu filmden sonra Kip Thorne abimiz çıkarttığı kitabı yıldızlararası bilimi kitabında açıkça filmde görülen teorileri tek tek açıklamış.Küçücük sekanslar için bile sayfalarca yazmış.Ayrıca kendisi kütle çekim çalışmalarından ötürü nobel ödülü almış.Filmde onu onöre etmek adına ismini filmdeki bir makineye vermiş.
Şimdi karadeliğin neye benzediği ile alakalı bilgim olmasa da olan insanlar ortaya bir şey koymuşlar.Bu yüzden bilimsel yönünün gayet tatmin edici olduğunu düşünüyorum.

Bu filmin ilhan kaynağı sanırım 2001:Space Odyssey Nolan da bunu söylüyor.Bu bir film evet bütçesi var ve para kazanmak zorunda.Filmde dramatik ögeler çok fazla sonuna kadar katılıyorum.
Hatta film seyirciyi mutlu edecek tarzda bitirilmiş yani biraz seyirciye oynanmış.Ancak bu filmden sonra Kip Thorne abimiz çıkarttığı kitabı yıldızlararası bilimi kitabında açıkça filmde görülen teorileri tek tek açıklamış.Küçücük sekanslar için bile sayfalarca yazmış.Ayrıca kendisi kütle çekim çalışmalarından ötürü nobel ödülü almış.Filmde onu onöre etmek adına ismini filmdeki bir makineye vermiş.
Şimdi karadeliğin neye benzediği ile alakalı bilgim olmasa da olan insanlar ortaya bir şey koymuşlar.Bu yüzden bilimsel yönünün gayet tatmin edici olduğunu düşünüyorum.
Para, şan, şöhret nelere kadirsin sen be. Doğrudan yapılan ödemenin haricinde çok güzel bir kazan-kazan anlaşması yapmışlar. Bu arada Covid19 da Türklere bulaşmıyor. Çünkü bunu söyleyen bu söylem üzerine olumlama yazan tıp doktorları ve tıp doktoru olmayan sağlık bilimciler hatta nobel ödüllü bir mikro biyolog bile var değil mi? Alenen belirli bir amaç veya amaçlara yönelik halkla ilişkiler çalışması dostum bu söylediklerin. Zaten danışmanların kullanılma sebebi o. Kar dışında bir derdi olmayan yapımlarda danışman kullanılmasının sebebi bu. Amaca yönelik işlevsel mi? Kesinlikle. Bilim kurgu isteyen 2001:Space Odyssey, Ay'a yolculuk vs Bilim isteyen Cosmos izlesin. Interstellar'da gerçekten hoştur ama sadece kurgudur. Geçen mesajda referans içerebilecek kaynaklardan bahsettim o yüzden çok da uzatmak istemiyorum. Sohbet için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Robert abimin iyi oynadığı bir film izleyeyim dedim :3

HIGH LIFE

Bunu da yapmayın artık be dediğim anlar olan bir filmdi. Robert reyiz de döktürmüş :) Robert abimin sonda söylediği şey ne güzeldi öyle
Iyi de amacın ne ? Ister beğen ister beğenme ne bu dayatma ben millete aa bakın mükemmel,güzel diye dayatma yapmıyorum. Boş boş sırf cevap vermek için benle muhattap olma cidden .s

Tenet'e milletin ne dediği umurumda değil, ben her türlü izlerim. İmax bulursam gideyim. Dunkirk gibi tarihi film falan çekmediği sürece Nolan filmleri kaçmaz. Nolan da olmasa adamakıllı blockbuster izleyemeyeceğiz. İzleyici yorumları biraz çeşitli. Karışık olduğundan bahsediliyor ama beğenenler de var. Hans Zimmer'ın eksikliği hissedilmiş deniyor.

Hocam bak Nolan'ı seversin sevmezsin.Tarzını beğenirsin beğenmezsin ayrı konu ama Interstellar içinde bilim barandırmıyor dersen saçmalamış olursun.
Birincisi Kip Thorne filme danışmanlık yapıyor.Kendisi hakkında araştırma yaparsan kim olduğunu görürsün.
İkincisi Thorne abimiz film için bilimin kabul etmediği şeyleri filmde kullanılmasını istemiyor ve tamamen fizik teorilerine uygun yazılıyor senaryo.
Ayrıca filmdeki karadelik sahnesi bütün fizikçilerce gerçeğe yakın olarak nitelendirilmiş, ki tanıdığım fizikçilerin hepsi filmin gayet başarılı bir film olduğunu söylüyorlar.
Tenet nasıldır bilemem ama Kip Thorne bu filme de danışmanlık yapmış.
Dostum Interstellar bilimsel doğruluk bakımdan bir saçmalıktır. Tamam içinde güzel noktalara değiniyo doğru olduğu durumlar da var ama gerisi saçmalık.

Dostum Interstellar bilimsel doğruluk bakımdan bir saçmalıktır. Tamam içinde güzel noktalara değiniyo doğru olduğu durumlar da var ama gerisi saçmalık.
Hocam benim demek istediğim o değindiği noktaların bilimsel dayanakları olduğu.Tamamen kurgu değil diyorum yani.
Biyografi filmleri gibi düşünmek lazım hikayeyi canlı tutmak için kurgu tabii ki olacak.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık