Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Örneğin geçenlerde bu forumda dahi Psycho'ya sıkıcı film diyenler vardı. Şimdi "filmi izlerken sıkıldım" demekle, "çok sıkıcı bir film" demek Arasında büyük bir fark var. Birinci cümle her insanın kurma Hakkı bulunan ve gayet doğal bir düşünce belirtme durumu iken, ikinci cümlenin her Tarafından cahilce bir küstahlık akıyor. Toplumun en büyük sorunu bu işte, asla cahil olduğunu kabul etmeme ve kendi bilmediği şeyleri kötüleme huyu...

Ben klasik müzikten pek anlamam mesela. Bazı Parçalar Hoşuma gider, bazıları gitmez. Her insan gibi "ben Bach'ın 3. Senfonisinden hoşlanmadım" diyebilme özgürlüğüne sahibim, ama "Bach'ın 3. Senfonisi çok saçma, gıy gıy o ne!" demek sadece küstahlık olurdu. Arada bariz fark var.
Halbuki Psycho'yu adam parasızlıktan çok hızlı ilerleyecek ve kurgulanacak şekilde çekmiş ama günümüz sineması dışındaki kurgu akışı bile insanları sıkıyor olay bundan ibaret.O da 4x senaryolara yada sahnelere alışık olmaktan kaynaklı dediğim gibi.Günümüzde seyirci bir an olsun bile sıkılmasın her an bir olay olsun diye herşey yapılıyor onlardan kaynaklı bir problem bence.Tabii ona alışınca sıkıcı olması mümkün olmayan filmler dahi sıkıcı gelebiliyor.Tamamen günümüzün ticari sinema anlayışıyla ilgili bence.

Halbuki Psycho'yu adam parasızlıktan çok hızlı ilerleyecek ve kurgulanacak şekilde çekmiş ama günümüz sineması dışındaki kurgu akışı bile insanları sıkıyor olay bundan ibaret.O da 4x senaryolara yada sahnelere alışık olmaktan kaynaklı dediğim gibi.Günümüzde seyirci bir an olsun bile sıkılmasın her an bir olay olsun diye herşey yapılıyor onlardan kaynaklı bir problem bence.Tabii ona alışınca sıkıcı olması mümkün olmayan filmler dahi sıkıcı gelebiliyor.Tamamen günümüzün ticari sinema anlayışıyla ilgili bence.
Aynen öyle. Senede 137362 tane çizgi roman uyarlaması, 162 tane oyun evreni uyarlaması, 7263 tane Fast&Furious benzeri insan beynine hakaret eden aksiyon filminin vizyona girmesinin başka bir izahı yok zaten. Sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde durum böyle.

Tarkovski'nin tam hatırlayamadığım bir sözü var. "Seyirci uyandırılmak istemez, çünkü uyanmak acı vericidir" tarzı bir söz. Günümüzde sinema izleyiciyi uyuşturma Görevini üstlenmiş durumda ve bu işi hakkıyla yapıyor.

Geçen sene bu dönemler biraz haksızlık ederek "Fast&Furious'dan keyif alan arkadaşlar ilkokullu beğeni seviyesindedir" Tarzı bir şey yazmıştım. Yediğim linçin eşi benzeri yoktu. Ama gerçekten filmin sonlarına doğru iyiden iyiye uyuya kalmıştım. Genel beğeniye sıkıcı gelmeyen Şeyler beni sıkıntıdan öldürüyor.

Aynen öyle. Senede 137362 tane çizgi roman uyarlaması, 162 tane oyun evreni uyarlaması, 7263 tane Fast&Furious benzeri insan beynine hakaret eden aksiyon filminin vizyona girmesinin başka bir izahı yok zaten. Sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde durum böyle.

Tarkovski'nin tam hatırlayamadığım bir sözü var. "Seyirci uyandırılmak istemez, çünkü uyanmak acı vericidir" tarzı bir söz. Günümüzde sinema izleyiciyi uyuşturma Görevini üstlenmiş durumda ve bu işi hakkıyla yapıyor.
Bu konuya bakarak anlayabilirsin zaten Marvel başlığı gibi birşey normalde.
Filmi izlerken ne beklediğin önemli aslında.Gidip çerezlik yada absürt komedi filmini izleyip berbattı kötüydü demem.Çünkü zaten vakit öldürmek yada biraz gülmek için izlemişimdir.Kapağından kendini belli ediyor zaten büyük kısmı.Gidipte o filmi yüzyıla damga vurmuş filmlerle bir tutup değerlendirmem.O yüzden o gözle izleyip beğenene birşey demem.Ama çerezlik olduğu belli olan filme de çok az film izlemenin etkisiyle olsa gerek dünyanın en iyi filmi diyenlere de abartmayın derim ister istemez.Olabiliyor bu tarz şeyler popüler kültür yanılgısına yapacak birşey yok.Hasılat filmleri sadece seyirciye güzel vakit geçirten yada keyif veren filmlerdir.Ne kadar iyi yada kaliteli olduğunu hasılat tek başına belirlemez.Hatta tam tersi gişede batıyor o filmlerin çoğu.

Bu konuya bakarak anlayabilirsin zaten Marvel başlığı gibi birşey normalde.
Filmi izlerken ne beklediğin önemli aslında.Gidip çerezlik yada absürt komedi filmini izleyip berbattı kötüydü demem.Çünkü zaten vakit öldürmek yada biraz gülmek için izlemişimdir.Gidipte o filmi yüzyıla damga vurmuş filmlerle bir tutup değerlendirmem.O yüzden o gözle izleyip beğenene birşey demem.Ama çerezlik olduğu belli olan filme de çok az film izlemenin etkisiyle olsa gerek dünyanın en iyi filmi diyenlere de abartmayın derim ister istemez.Olabiliyor bu tarz şeyler popüler kültür yanılgısına yapacak birşey yok.Hasılat filmleri sadece seyirciye güzel vakit geçirten yada keyif veren filmlerdir.Ne kadar iyi yada kaliteli olduğunu hasılat tek başına belirlemez.Hatta tam tersi gişede batıyor o filmlerin çoğu.
Bahsettiğim sözün tamamını buldum:
"Eğer genel bir izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız, Star Wars ve Superman gibi, sanatla hiç ilgisi olmayan filmler yapmalısınız. Bununla halkın aptal olduğunu söylemek istemiyorum, ama onları memnun etmek için de kesinlikle böyle bir ıstıraba katlanamam. Sinema, insanlığa hiçbir şey öğretemez, çünkü insanlık, hiçbir şey öğrenemeyeceğini son dört bin yılda yeteri kadar ispatlamıştır."
-Andrey Tarkovski

Dediğin gibi sinema konusu olmuş Marvel/DC, arada bir nadiren oyun evreni (Warcraft vs.) tartışma platformu. Tabi ki herkes istediğini izleme özgürlüğüne sahip. Ancak dediğin gibi Civil War dünyanın en iyi filmi denildiğinde çok komik oluyor. Gerçi izlediği filmler Recep İvedik, Avengers, Batman v Superman olunca izlediği en iyi filmin Civil War olması da doğal bir gereklilik oluyor.

Sinema ile ilgilenmeye ilk başladığım dönem -7,8 yıl önce- IMDb 250 listesini bitirmeye çalışıyordum ve IMDb puanları benim için Allah'ın sözü gibi bir şeydi. Şimdi dönüp bakınca ne kadar aptalca olduğunu görüp gülüyorum. Yine o zamanlar 250 listesinde iyi filmler de vardı, artık iyiden iyiye çizgi roman uyarlaması listesine döndü.

Bahsettiğim sözün tamamını buldum:
"Eğer genel bir izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız, Star Wars ve Superman gibi, sanatla hiç ilgisi olmayan filmler yapmalısınız. Bununla halkın aptal olduğunu söylemek istemiyorum, ama onları memnun etmek için de kesinlikle böyle bir ıstıraba katlanamam. Sinema, insanlığa hiçbir şey öğretemez, çünkü insanlık, hiçbir şey öğrenemeyeceğini son dört bin yılda yeteri kadar ispatlamıştır."
-Andrey Tarkovski

Dediğin gibi sinema konusu olmuş Marvel/DC, arada bir nadiren oyun evreni (Warcraft vs.) tartışma platformu. Tabi ki herkes istediğini izleme özgürlüğüne sahip. Ancak dediğin gibi Civil War dünyanın en iyi filmi denildiğinde çok komik oluyor. Gerçi izlediği filmler Recep İvedik, Avengers, Batman v Superman olunca izlediği en iyi filmin Civil War olması da doğal bir gereklilik oluyor.

Sinema ile ilgilenmeye ilk başladığım dönem -7,8 yıl önce- IMDb 250 listesini bitirmeye çalışıyordum ve IMDb puanları benim için Allah'ın sözü gibi bir şeydi. Şimdi dönüp bakınca ne kadar aptalca olduğunu görüp gülüyorum. Yine o zamanlar 250 listesinde iyi filmler de vardı, artık iyiden iyiye çizgi roman uyarlaması listesine döndü.
Evet bu yazdıklarını bende okumuştum.Ama Tarkovski Terminatörü beğenmiş onu da söyleyeyim.İşte hem genel izleyici kitlesine hitap eden hemde kaliteli eserler olabiliyor öyle olunca niye beğenmesin zaten.

250 listesine inancımı bende yavaşça kaybettim ama Eyes Wide Shut kırılma noktası olmuştu.Filme verilen puanı gördükten sonra inancımı tamamen kaybettim. :(

Evet bu yazdıklarını bende okumuştum.Ama Tarkovski Terminatörü beğenmiş onu da söyleyeyim.İşte hem genel izleyici kitlesine hitap eden hemde kaliteli eserler olabiliyor öyle olunca niye beğenmesin zaten.

250 listesine inancımı bende yavaşça kaybettim ama Eyes Wide Shut kırılma noktası olmuştu.Filme verilen puanı gördükten sonra inancımı tamamen kaybettim. :(
Listedeki filmler temel oluşturmak için çok yararlı -hepsi değil tabi ki- ancak listenin zirvesinden itibaren Plot Twist'ler ve abartılı dram öğeleri ile süslenmiş filmler yer alıyor. Esaretin Bedeli bence fena bir film değildi, aynısı Fight Club içinde geçerli. Ancak o kadar popüler kültür öğesi haline getirildi ki bu filmlerden nefret eder hale geldim.

Çok iyi bir film olsa dahi 200.000 defa oylanmış, 8.3 puanlı bir filmi izlemekten aldığım haz, 7.000 defa oylanmış, 7.1 puanlı bir filmi keşfetmenin yanında o kadar sönük kalır ki.

Listedeki filmler temel oluşturmak için çok yararlı -hepsi değil tabi ki- ancak listenin zirvesinden itibaren Plot Twist'ler ve abartılı dram öğeleri ile süslenmiş filmler yer alıyor. Esaretin Bedeli bence fena bir film değildi, aynısı Fight Club içinde geçerli. Ancak o kadar popüler kültür öğesi haline getirildi ki bu filmlerden nefret eder hale geldim.

Çok iyi bir film olsa dahi 200.000 defa oylanmış, 8.3 puanlı bir filmi izlemekten aldığım haz, 7.000 defa oylanmış, 7.1 puanlı bir filmi keşfetmenin yanında o kadar sönük kalır ki.
Onun sebebi herkesin 250 listesi sayesinde bu tarz filmlerle tanışmış olması.Listeden ibaret sanıp listeyi bitirmeye çalışıyorlar doğal olarak.Aslında ilk adım için iyi birşey ama kötü sonuçlarıda oluyor tabii.Şöyle yorumlar görüyorum. " Yaaa bu filmi izleyemiyorum berbat ama 250 listesinde kesin izlemem gerek. " :D

Her çıkan bütçeli film 9.0 puan alıp tepeden girince artık pek anlamı kalmadı zaten eskiden iyiymiş.Biraz da ticarete çevirmiş olabilirler.

Onun sebebi herkesin 250 listesi sayesinde bu tarz filmlerle tanışmış olması.Listeden ibaret sanıp listeyi bitirmeye çalışıyorlar doğal olarak.Aslında ilk adım için iyi birşey ama kötü sonuçlarıda oluyor tabii.Şöyle yorumlar görüyorum. " Yaaa bu filmi izleyemiyorum berbat ama 250 listesinde kesin izlemem gerek. " :D

Her çıkan bütçeli film 9.0 puan alıp tepeden girince artık pek anlamı kalmadı zaten eskiden iyiymiş.Biraz da ticarete çevirmiş olabilirler.
Tabi ki bir filmin kötü olduğunu bilmek içinde kötü olan şeyi izlemek lazım. Ancak insanlar kendi beğenilerinden ziyade IMDb'de gördükleri puana göre kendilerini şartlandırıyorlar.

Öff nasıl canım çekiyor filmi. :D Dikkat ederim tahminen, ama saydıklarımın yeri farklı benim için. :D
Sanırım efsane olan bütün orclar orada vardı [ Hani Dranor için geçenler isimleri aklımda yok ] ama Grom Hellscream dışında diğerlerini seçemedim ben :(
ODA zorla hani Grom mu len o diye iyi dikkat etmen lazım :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık