Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Roronoa Zoro - Kral Haki

Konuyu Nasıl Buldunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    98
  • Anket kapatılmış .
Kral haki için trajik ve zor bir durumda kalmak gerekebilir. Belki Wano'da Zoro tam yenilecekken tramva geçirip uyandırabilir.

Katılmıyorum. Reyligh kaptan değil ama ondada var. Bu illede birilerinin lideri olman gerekmediğini gösteriyor.
Law Zoro'dan gerek güç gerek mevki olarak onde olduğu için onda yokken Zoro'da olmaz demişsin, bunada katılamıyacağım. H.haki mevki yada güçle alakalı bir mevzu değil. Bunun en büyük örneği Amiraller. Hem rütbe olarak üst düzeyler hemde güç olarak ama h.haki yok. Ama güç ve mevki olarak aşmış amirallerde yokken Don chinjao gibi ortalama bi adamda var. Yani mevki farketmez h.hakide.
Katılmayabilirsin de cevap olarak yazdığın şeyler, mesela Rayleigh kaptan değil ama onda neden olduğunu zaten yazı da açıklamışım, yani bunu sanki ben bilmiyormuşum gibi delil olarak sunmuşsun, yazıda zaten bundan bahsettim, Rayleigh farklı Zoro farklı adamlar. Haliyle yazıyı okumadan ''katılmıyorum'' dediğin ortaya çıkıyor, amacın karşılıklı tartışmak ve yazdıklarımı çürütmek ise önce yazıyı okuman gerekir, şayet bana cevap yazıyorsan.

Ayrıca Amiralleri örnek vermişsin, Amiraller de olmamasından doğal bir şey yok, adamlar zaten denizci yani emir-komuta zincirinde biat etmeye alışkın adamlar, bunlar liderlik özellikleri ile değil, emir komuta zinciri ile o konuma geçen ve o şekilde yöneten adamlar. Mesela, bir binbaşı var diyelim, bir de üstteğmen var diyelim, üstteğmenin liderlik yeteneği var, ama binbaşı ondan daha fazla kişiye hükmeder, çünkü emir-komuta zinciri ve hiyearşisi var, Amirallerinde konumu emir-komuta zincirinden ötürü geliyor, korsanlarda olduğu gibi liderlik vasıflarından ötürü o konuma çıkmıyorlar, sadece güçleri ve yetenekleri ile o konuma gelebiliyorlar. Denizcilerle fark buradan öne geliyor.

Katılmayabilirsin de cevap olarak yazdığın şeyler, mesela Rayleigh kaptan değil ama onda neden olduğunu zaten yazı da açıklamışım, yani bunu sanki ben bilmiyormuşum gibi delil olarak sunmuşsun, yazıda zaten bundan bahsettim, Rayleigh farklı Zoro farklı adamlar. Haliyle yazıyı okumadan ''katılmıyorum'' dediğin ortaya çıkıyor, amacın karşılıklı tartışmak ve yazdıklarımı çürütmek ise önce yazıyı okuman gerekir, şayet bana cevap yazıyorsan.

Ayrıca Amiralleri örnek vermişsin, Amiraller de olmamasından doğal bir şey yok, adamlar zaten denizci yani emir-komuta zincirinde biat etmeye alışkın adamlar, bunlar liderlik özellikleri ile değil, emir komuta zinciri ile o konuma geçen ve o şekilde yöneten adamlar. Mesela, bir binbaşı var diyelim, bir de üstteğmen var diyelim, üstteğmenin liderlik yeteneği var, ama binbaşı ondan daha fazla kişiye hükmeder, çünkü emir-komuta zinciri ve hiyearşisi var, Amirallerinde konumu emir-komuta zincirinden ötürü geliyor, korsanlarda olduğu gibi liderlik vasıflarından ötürü o konuma çıkmıyorlar, sadece güçleri ve yetenekleri ile o konuma gelebiliyorlar. Denizcilerle fark buradan öne geliyor.
Haklısın yazını tam okumamıştım sadee değindiğin noktalara üstünkörü bakmıştım. Şimdi tam okudum. Reyligh açıklaman mantıklı ama bana zorlama geldi. Senin Sanji-Reyligh konunuda görmüştüm. Sana göre mantıklı olabilir.

Amiralleride yanlış anlamadiysam, mevkileri yuksek olsa bile onlarda sonuçta emir eri demişsin. Bunda da kendince çok haklısın. Buna ne desem havada kalır çünki şahsi fikre giriyor. Ama sana şöyle söyleyim h.haki mevzusunun ne mevki ne güç ne emir adami olmakla alakası var bence. Atıyorum yarın koramiralin birinde görsek şaşırmam.

Sanji gibi Vergo'ya bacağını çatlatan adam ile amirali slashıyla geri ittiren ve amiral ile dövüşmek için can atan bir adamı karşılaştırmak hata.
.
O kadar saçma bir örnek ile gelmişsin ki sadece tek bir örnek vermem sanırım bu konuda yeterli olur ; Luffy'nin zaman atlaması öncesi Aokiji'yi havaya fırlatması. Hasar veremedikten sonra geri ittirme, öne ittirme gibi şeyler çok önemli değil.

Vergo'nun gücünü göstermek için E.Oda yaptığı bir şeyi Sanji'nin zayıflığına bağlaman büyük hata, Smoker'ın Haki yüklü Jutte'sini ortadan ikiye bölmüş, çok yüksek Haki'ye sahip birisi Vergo. Haliyle Zoro'nun da Vergo'yu yenebileceğini düşünmüyorum, Law yenebilirdi, o yendi, o sebeple Law Luffy'nin ortağı, o sebeple Law Doflamingo'ya hasar verip Luffy'nin dövüşünde Zoro'nun 850 bölümdür hiç yapmadığı gibi bir final dövüşünde etkili olabildi, o sebeple Law Zoro'dan güçlü.

Sanji herhalde Ishoo'nun basıncını yeseydi bütün kemikleri kırılırdı sonuçta o basınç Vergo'nun tekmesinden daha güçlüdür diye düşünüyorum.
.
Sanji'nin dayanıklılığını çok küçümsemişsin, Zoro'nun karşı atak yapabildiği bir güce Sanji yapamasa bu adamlar aynı seviyenin karakterleri olmazlardı, sana göre olmayabilir ama mangada gösterilen bu.

Özellikle Sanji'nin gen uyandırma işi ortaya çıktığından beri Sanji'nin anca gen uyandırınca Zoro ile rekabete girebileceğini düşünüyorum.
Sanji'nin gen uyandırma gibi bir olayı kesin olmadığı için çok havada kalan bir tahminde bulunmuşsun, zaten bu adamlar eşit seviyenin adamları, üstelik Sanji uçabilme gibi bir yetenek edinmiş ve arayı daha da kapatmış gözüküyor, bu ikisi iki sene önce uçamıyordu, ara sonrası Sanji uçabiliyor Zoro Orlumbus'tan yardım dileniyor, hatırlarmısın bilmiyorum Zoro helikopter gibi kılıçlarını çevirecek ve uçacak diyen arkadaşlar vardı, bunlar yanılmışlardı ama sonradan hiç bahsini yapmadık siz yanıldınız ne oldu diye çünkü bu işi yapmıyoruz dediğim gibi yakışmaz.

Ondan sonra Zoro'nun Carrot karşısında yaşadığını da göz önüne alırsan Sanji'nin sahip olduğu uçma yeteneği Zoro karşısından ne kadar etkili olur hesap edebilirsin.

Bu arada her Luffy ile ortaklık kuranı Zoro'dan veya diğer tayfa üyelerinden güçlü sayma.
Luffy diğer süpernovalar ile de ortaklık kurabilir ama bu Zoro'nun onlardan güçsüz olduğu anlamına gelmez.
Çoğu süpernova Marco seviyesini bile göremeyecek adamlar.
Law'ın da Luffy ile eşitim havaları Dressora'da bitti. Dofi karşısında anca çizik atabildi ki bunu 2 yıl önce Zoro'da Kuma'ya çizik atabilmişti.
.
Luffy ile ''güç bazında'' ortaklık kurmak onu Zoro dan üstün kılar, dikkat etmemişsin belli ki, zaten diyorum, politik değil, güç bazında ortak bu adamlar. Yoksa tabii ki Luffy'nin her ortağı Zoro'dan üstün olacak değil, dediğim gibi 850 bölümdür hiç bir final dövüşünde etkili olamayan Zoro (Morgan hariç ki o da çöptü zaten) Law Doflamingo'ya oldukça karşı etkili olmuştur, ayrıca Zoro'nun alamayacağı bir adamı almıştır. Law konum olarak Zoro'dan üstündür, bu sebeple önce Law da olacak, olmayacaksa Law ın aradan çıkarılması gerekmekte.

Ben Mihawk'a ve Zoro'ya çakıyımda nasıl olursa olsun mantığından vazgeçmeni öneririm.
.
Mihawk'ın konu ile alakası yok, burada takıntılı davranan sensin. Zoro'da çıkması için erkendir demek, önce Law da olması sonra Sanji'de de olması lazım demek Zoro'ya çakmak demek oluyorsa dediğim gibi bu konuda da takıntılı davranmış oluyorsun.

En başta Ishoo dövüşü ile Aokiji dövüşü kıyaslaman yanlış. Aokiji gidip Luffy'i yumruk atsaydı ve Luffy o yumruğa yumruğula karşılık verseydi ve Aokiji 3 metre geri sürüklenseydi bir kıyaslanma olabilirdi.

Sanji'nin dayanıklığını küçümsemiyorum ama gösterilen o ki düşük bir dayanıklığı var.
Bunu Kuma karşında gördük yine Vergo karşısında da gördük. Zoro'nun hafif bir kılıç dipçiğiyle yerde yatıyordu :/

Sanji ile Zoro'yu kıyaslamak için ne örnekler vermişsin öyle :/
Zoro uçamıyor doğru ama orada kendisi yenemediğinden yardım istemiyor Usoop ve diğerlerine yardım etmek için Orlombus'tan yardım istiyor. Yani yerde koka kullanıpta Pica'yı yerden kesebilirdi.

Zaten Sanji'nin Pica'yı yenecek olması kesin değil. Adamın güçlü saldırısı yok Zoro gibi kessin demiyorum kırsın atsın.
K.Hakisi yetmezse ortada sinek gibi uçmaktan başka birşey yapmaz. Aynısı Vergo içinde geçerli :/

Bunun Carrat örneği vermiş ya :/
Luffy'i de kat o zaman örneğine Luffy'de yenilmişti hatırlatırım :/

Şimdi şu durmadan ağzından eksik etmediğin Zoro-Sanji kıyasına gelelim.
Verdiğin örneklerin tamamı söz atışmalarından öteye gitmeyen şeyler. Bana Sanji ile Zoro'nun dövüş sahnesi ver desem veremezsin.
Ama ben sana Luffy ile Zoro'nun ciddi dövüştükleri hatta Luffy vs Zoro diye manga sayısı çıkmış sayfaları atabilirim.

Luffy 2 sene önceki teknikleri ile yani g2 ile Punk Hazard'taki Ejderha ile zor başederken Zoro o ejderhayı 2 sene önceki haliyle yani hakisiz ve eski teknikleriyle durdurabildi.
Sanji'nin daha 2 sene önceden yaptığı teknikler dıiında öyle çok güçlü tekniği yok nerdeyse.
1 tane deve yaptığı saldırı var.

Uzun uzun girmicem bu konuya Sanji ile Zoro birbirine yaklaştıkları zaman olmuştur Misal Enies Loby ama Zoro sonra farkı yine açmıştır hemen Moria arcında Ryumadan kılıç alarak ve Sanjiyi dipçikle bayıltarak bunu gösterdi.

Yani gen uyandırırsa yine fark azalır ama uzun sürmez bu durum.

Son boss ile dövüşe katılmak ile nasıl bir güç kıstası yaptın öyle.
Zoro istese Lucci dövüşüne katılırdı ama bunu kaptanına haraket sayıyor ve o yüzden katılmıyor.
Law`ın ise Dofi ile bir geçmişi var.

Morgan olayına değinmek istiyorum birde...
Luffy kimi tayfaya kattıysa misal Sanji ilk öne Sanji`nin başına bela olmuş ve onun yenemeyeceği arc bosunu yeniyor. Ne oldu Don Krieg`i yeniyor.

Bütün tayfa öyle hatta Law bile öyle ne oldu Dofi`yi yendi.

Ama bir istisnası var. Zoro...
Zoro kendi isteğiyle denizcilere yakalanıyor ve yine arc bossu Morgan`ı kendi indiriyor.

Morgan o kadar güçlü bir karakter olmayabilir ama Zoro`nun neden özel olduğu için önemli bir nokta.
Yani Zoro için arcın prensesi gibi bir durum yok :/

Neyse benden bu kadar tel ile zor oluyor :/

Son düzenleme:
Şıklarda ''daha erken'' gibi bir seçenekte görmek isterdim, ''ne alakası var'' diye bir dille konuya bir şık eklemek hoş değil, Zoro sevmeyen kişileri oltaya düşürmek istemiş arkadaş herhalde.

Zaman atlaması sonrası Zoro sağda solda Haoshoku patlatacak diyen arkadaşlar vardı, hani çıkmayınca siz zamanında böyle dediniz diye bizle dalga geçmeye çalışan arkadaşlar var onlar bizzat diyordu bunu. Ama biz demiyoruz tabii, yakışmaz.

Neyse konuya gelirsek gene okumadım ama genel başlıktan anladığım kadarı ile Zoro'da Haoshoku Haki olabilir hatta kesin denmiş, ve bazı kısımlar eklenmiş gözüküyor. Her şey ihtimal dahilinde, E.Oda şuan Nami'de Haoshoku var diye bir şey dese şaşırmam, seri o noktaya geldi belli bir istikrar yok. Usopp o kadar çalışma yaptı, o esnada öğrenemediği uzak mesafeli görüş Haki'sini gitti Dressrosa'da öğrendi mesela.

Benim görüşüme göre yakın bir zamanda çıkması zor, neden derseniz öncelikle Luffy'nin ortağı Law'da bu güç yok, Luffy'nin ortağı ilan edilen bir karakter hiyerarşik olarak Luffy'nin tayfa elemanından üstündür, ona emir mi veriyor diye sormaya kalkan arkadaşlar çıkar diye önceden söyleyeyim bunun konuyla alakası yok Law Bepo ya emir verir Luffy Zoro ya ama işin özü bu adamlar güç bazında ortak olmuşlar politik olarak değil, yani Law kaptan konumunda liderlik yapabiliyor ve güç bazında Luffy nin ortağı, bu şartlarda Law'da yokken Zoro'da olmaz diye düşünüyorum. İlla olacaksa önce Law'dan E.Oda'nın kurtulması lazım bir şekilde. Yani Zoro'nun kaptanının ortağında Haoshoku yoksa (Doflamingo özellikle Luffy'de Haoshoku var, Law'da yok Luffy daha tehlikeli olabilir demişti) Zoro'nun kendisinde olması bence zor ihtimal.

Ondan sonra Balıkadam adasında Luffy'nin Haoshoku ile 50.000 adam bayılttığını gören Zoro şöyle diyor, bu kadarını yapamasa kaptan ben olurdum, şimdi bu iki şekilde yorumlanabilir, 1- Zoro bende Haoshoku yok Luffy de var o yüzden kaptan o, yani benden güçlü 2 - Zoro bende de Haoshoku var artık Luffy bunu yapamasaydı benden güçsüz olurdu.
Bence 2.ci seçenek son derece düşük bir olasılık, bence tabii.

Ayrıca Haoshoku kullanan karakterlere bakarsak bunların liderlik yapma vasıfları ve istekleri, buna yönelik becerileri var, güçlü güçsüz orası farklı bir olay, Haoshoku - fetheden türü Haki'nin özü liderliğe dayanıyor aslen.

1- Shanks ; İmparator Korsan, yüzlerce korsana ve bölgeye liderlik yapıyor
2- Doflamingo ; Dressrosa nın kralıydı, yine aynı şekilde korsanlara liderlik yapıyor
3- Hancock ; Kuja nın kraliçesi, yüzlerce Kuja lıya liderlik yapıyor
4- Don Chinjao ; Hapou donanmasının lideri, yüzlerce korsana liderlik yapıyor
5- Beyazsakal ; İmparator Korsan, yüzlerce korsana ve bölgeye liderlik yapıyor
6- Ace ; Korsan kaptanı ve Yonko tayfasında liderlik görevi alması istendi

Zoro'ya bakarsak, Zoro'nun liderlik etme gibi bir isteğini ben görmedim, arada sırada tayfada racon kesen ağır abi tavırları edinebiliyor ama o kadarı da olsun yani tayfanın Sanji ile en güçlü adamı bu sonuçta, Water7'de ki olayı liderliğe bağlıyorlar ama bence değil Zoro diyor ki Luffy'ye saygısızlık etmeyin o benim kaptanım, saygısızlık ederseniz ben giderim, yani Zoro yine liderlik değil sadece kendini ilgilendiren bir olayda kendini öne çıkarmış, yani bu kadarını Nami de yeri geldiği zaman bir şey diyerek kendini belli ediyor, Sanji de stratejik zekasını kullanarak yeri geldiğinde ağırlığını koyabiliyor. Aslolan Zoro'nun liderlik yapma isteği ki buna yönelik bir isteği gözükmüyor, kendi başına avare gibi dolanan bir kılıçustasıydı bu adam, Luffy gibi tayfa kurayım şurayı basayım gibi hedefi yok, en iyi kılıçustası olayım kendi başıma takılayım yeter diyen bir adam bu. Zaten Zoro'nun Luffy olmasa tayfaya liderlik edebilecek bir durumu yok, Rayleigh dersek belki tayfanın bir kısmına bunu yapabilir ama Zoro da ne Sanji onu dinler, ne de tayfa onu Luffy gibi benimser peşinden gider, zaten resmi bir ''yardımcı-kaptan'' ünvanı halen bulunmuyor, 850 bölümü geçtik.

Yani ilk önce lider olmak şart, lider olsan bile çıkma ihtimali olmayabiliyor ; Law örneğinde ki gibi. Sonra burada denklemi bir kişi bozuyor denebilir ; Rayleigh, Roger'a biat etmiş birisi Haoshoku kullandı. Nasıl lider bu diyebilirsiniz, Ace gibi istisnadır. Nedenine gelirsek, bence Oda sırf Luffy'ye nasıl Haoshoku kullanabileceğini öğretebilmek için Rayleigh'e bunu ekledi. Sonra Rayleigh'in konumu farklı, resmi olarak ''yardımcı-kaptan'' konumunda, Zoro bu ünvanı hiç almadı. Ayrıca Roger'ın tayfası daha geniş gözüküyor, Buggy-Shanks gibi miçolar, ve türlü türlü adamlar eklenmiş tayfaya, Luffy'nin tayfası 10 kişilik, burada yardımcı-kaptan veya tümen komutanı gibi ünvanlara gerek kalmıyor, haliyle burada ki farklılığı iyi anlamak lazım, sırf Luffy korsan kral olacak o zaman Rayleigh de Zoro nun idolü demek yanlış, Zoro kendine kılıçustası yolunu seçmiş, yani illa tıpa tıp olacaklar diye bir kaide yok, zaten Roger'ın tayfa yapısıda farklı daha geniş bir tayfaya sahipmiş. Luffy de mesela şeytan meyvesi gücü kullanıyor, bu mantıkla gidersen Roger'ın meyve gücüne sahip olması lazım ama görüyoruz bir elinde kılıç, diğerinde tabanca tutarak savaşıyor, Luffy'den farklı şekilde bir dövüş yeteneğine sahip gibi. Haliyle Rayleigh'de farklı bir adam Zoro'da farklı bir adam. Buradan bağdaştırmak zor, üstelik benim görüşüme göre Roger'ın 3.cü adamını Rayleigh gibi detaylıca görme ihtimalimiz bu saatten sonra zor ve hikaye örgüsüne göre fazla gerekli olmadığından Rayleigh üzerinde daha çok durdu E.Oda, bu sebepten Zoro+Sanji = Rayleigh yaptı gibi, daha önce dediğim gibi Sanji'nin sarışın, sakallı hali Rayleigh'i andırdığı gibi Rayleigh sadece kılıç değil tekme ile Amiralin saldırısını başka yöne gönderecek yetenekte tekmeler atabiliyor, haliyle Zoro da olursa bence Sanji 'de bu güç olacaktır, E.Oda hep bu ikiliyi rekabet içerisinde çiziyor, üstelik rekabet etmek isteyen daha güçsüz gözüken Sanji değil genelde Zoro oluyor, Luffy Sanji 1000 adam gücünde dediğinde (bu 10.000 dourikiye denk gelir) Zoro ben daha güçlüyüm diyerek Sanji'yi kıskanıyor mesela, veya Kinemon gibi yetenekli ve Haki kullanan birisini kendine rakip görmeyen saldırdığında bile kılıcını çekmeyen Zoro her seferinde Sanji'yi aşırı ciddi alıp kılıcına sarılabiliyor, balık adam adasında da , PX'e karşı savaşırlarken de bu ikili rekabet içinde gözüktü. Bu sebeple Zoro da çıkacağı vakit, önce Law'dan kurtulmaları lazım sonra da Sanji de de bunun olması lazım, bence şuan yakın bir zamanda bunu görmeyiz, ben böyle düşünüyorum.
Karşılaştırma yapmışsında Zoro ve Killer'in yeri farklı diğer tayfa elemanlarına göre. Sonuçta bunlarda Supernova'lara dahil ve güçler arasında uçurum yok ;)

Şıklarda ''daha erken'' gibi bir seçenekte görmek isterdim, ''ne alakası var'' diye bir dille konuya bir şık eklemek hoş değil, Zoro sevmeyen kişileri oltaya düşürmek istemiş arkadaş herhalde.

Zaman atlaması sonrası Zoro sağda solda Haoshoku patlatacak diyen arkadaşlar vardı, hani çıkmayınca siz zamanında böyle dediniz diye bizle dalga geçmeye çalışan arkadaşlar var onlar bizzat diyordu bunu. Ama biz demiyoruz tabii, yakışmaz.

Neyse konuya gelirsek gene okumadım ama genel başlıktan anladığım kadarı ile Zoro'da Haoshoku Haki olabilir hatta kesin denmiş, ve bazı kısımlar eklenmiş gözüküyor. Her şey ihtimal dahilinde, E.Oda şuan Nami'de Haoshoku var diye bir şey dese şaşırmam, seri o noktaya geldi belli bir istikrar yok. Usopp o kadar çalışma yaptı, o esnada öğrenemediği uzak mesafeli görüş Haki'sini gitti Dressrosa'da öğrendi mesela.

Benim görüşüme göre yakın bir zamanda çıkması zor, neden derseniz öncelikle Luffy'nin ortağı Law'da bu güç yok, Luffy'nin ortağı ilan edilen bir karakter hiyerarşik olarak Luffy'nin tayfa elemanından üstündür, ona emir mi veriyor diye sormaya kalkan arkadaşlar çıkar diye önceden söyleyeyim bunun konuyla alakası yok Law Bepo ya emir verir Luffy Zoro ya ama işin özü bu adamlar güç bazında ortak olmuşlar politik olarak değil, yani Law kaptan konumunda liderlik yapabiliyor ve güç bazında Luffy nin ortağı, bu şartlarda Law'da yokken Zoro'da olmaz diye düşünüyorum. İlla olacaksa önce Law'dan E.Oda'nın kurtulması lazım bir şekilde. Yani Zoro'nun kaptanının ortağında Haoshoku yoksa (Doflamingo özellikle Luffy'de Haoshoku var, Law'da yok Luffy daha tehlikeli olabilir demişti) Zoro'nun kendisinde olması bence zor ihtimal.

Ondan sonra Balıkadam adasında Luffy'nin Haoshoku ile 50.000 adam bayılttığını gören Zoro şöyle diyor, bu kadarını yapamasa kaptan ben olurdum, şimdi bu iki şekilde yorumlanabilir, 1- Zoro bende Haoshoku yok Luffy de var o yüzden kaptan o, yani benden güçlü 2 - Zoro bende de Haoshoku var artık Luffy bunu yapamasaydı benden güçsüz olurdu.
Bence 2.ci seçenek son derece düşük bir olasılık, bence tabii.

Ayrıca Haoshoku kullanan karakterlere bakarsak bunların liderlik yapma vasıfları ve istekleri, buna yönelik becerileri var, güçlü güçsüz orası farklı bir olay, Haoshoku - fetheden türü Haki'nin özü liderliğe dayanıyor aslen.

1- Shanks ; İmparator Korsan, yüzlerce korsana ve bölgeye liderlik yapıyor
2- Doflamingo ; Dressrosa nın kralıydı, yine aynı şekilde korsanlara liderlik yapıyor
3- Hancock ; Kuja nın kraliçesi, yüzlerce Kuja lıya liderlik yapıyor
4- Don Chinjao ; Hapou donanmasının lideri, yüzlerce korsana liderlik yapıyor
5- Beyazsakal ; İmparator Korsan, yüzlerce korsana ve bölgeye liderlik yapıyor
6- Ace ; Korsan kaptanı ve Yonko tayfasında liderlik görevi alması istendi

Zoro'ya bakarsak, Zoro'nun liderlik etme gibi bir isteğini ben görmedim, arada sırada tayfada racon kesen ağır abi tavırları edinebiliyor ama o kadarı da olsun yani tayfanın Sanji ile en güçlü adamı bu sonuçta, Water7'de ki olayı liderliğe bağlıyorlar ama bence değil Zoro diyor ki Luffy'ye saygısızlık etmeyin o benim kaptanım, saygısızlık ederseniz ben giderim, yani Zoro yine liderlik değil sadece kendini ilgilendiren bir olayda kendini öne çıkarmış, yani bu kadarını Nami de yeri geldiği zaman bir şey diyerek kendini belli ediyor, Sanji de stratejik zekasını kullanarak yeri geldiğinde ağırlığını koyabiliyor. Aslolan Zoro'nun liderlik yapma isteği ki buna yönelik bir isteği gözükmüyor, kendi başına avare gibi dolanan bir kılıçustasıydı bu adam, Luffy gibi tayfa kurayım şurayı basayım gibi hedefi yok, en iyi kılıçustası olayım kendi başıma takılayım yeter diyen bir adam bu. Zaten Zoro'nun Luffy olmasa tayfaya liderlik edebilecek bir durumu yok, Rayleigh dersek belki tayfanın bir kısmına bunu yapabilir ama Zoro da ne Sanji onu dinler, ne de tayfa onu Luffy gibi benimser peşinden gider, zaten resmi bir ''yardımcı-kaptan'' ünvanı halen bulunmuyor, 850 bölümü geçtik.

Yani ilk önce lider olmak şart, lider olsan bile çıkma ihtimali olmayabiliyor ; Law örneğinde ki gibi. Sonra burada denklemi bir kişi bozuyor denebilir ; Rayleigh, Roger'a biat etmiş birisi Haoshoku kullandı. Nasıl lider bu diyebilirsiniz, Ace gibi istisnadır. Nedenine gelirsek, bence Oda sırf Luffy'ye nasıl Haoshoku kullanabileceğini öğretebilmek için Rayleigh'e bunu ekledi. Sonra Rayleigh'in konumu farklı, resmi olarak ''yardımcı-kaptan'' konumunda, Zoro bu ünvanı hiç almadı. Ayrıca Roger'ın tayfası daha geniş gözüküyor, Buggy-Shanks gibi miçolar, ve türlü türlü adamlar eklenmiş tayfaya, Luffy'nin tayfası 10 kişilik, burada yardımcı-kaptan veya tümen komutanı gibi ünvanlara gerek kalmıyor, haliyle burada ki farklılığı iyi anlamak lazım, sırf Luffy korsan kral olacak o zaman Rayleigh de Zoro nun idolü demek yanlış, Zoro kendine kılıçustası yolunu seçmiş, yani illa tıpa tıp olacaklar diye bir kaide yok, zaten Roger'ın tayfa yapısıda farklı daha geniş bir tayfaya sahipmiş. Luffy de mesela şeytan meyvesi gücü kullanıyor, bu mantıkla gidersen Roger'ın meyve gücüne sahip olması lazım ama görüyoruz bir elinde kılıç, diğerinde tabanca tutarak savaşıyor, Luffy'den farklı şekilde bir dövüş yeteneğine sahip gibi. Haliyle Rayleigh'de farklı bir adam Zoro'da farklı bir adam. Buradan bağdaştırmak zor, üstelik benim görüşüme göre Roger'ın 3.cü adamını Rayleigh gibi detaylıca görme ihtimalimiz bu saatten sonra zor ve hikaye örgüsüne göre fazla gerekli olmadığından Rayleigh üzerinde daha çok durdu E.Oda, bu sebepten Zoro+Sanji = Rayleigh yaptı gibi, daha önce dediğim gibi Sanji'nin sarışın, sakallı hali Rayleigh'i andırdığı gibi Rayleigh sadece kılıç değil tekme ile Amiralin saldırısını başka yöne gönderecek yetenekte tekmeler atabiliyor, haliyle Zoro da olursa bence Sanji 'de bu güç olacaktır, E.Oda hep bu ikiliyi rekabet içerisinde çiziyor, üstelik rekabet etmek isteyen daha güçsüz gözüken Sanji değil genelde Zoro oluyor, Luffy Sanji 1000 adam gücünde dediğinde (bu 10.000 dourikiye denk gelir) Zoro ben daha güçlüyüm diyerek Sanji'yi kıskanıyor mesela, veya Kinemon gibi yetenekli ve Haki kullanan birisini kendine rakip görmeyen saldırdığında bile kılıcını çekmeyen Zoro her seferinde Sanji'yi aşırı ciddi alıp kılıcına sarılabiliyor, balık adam adasında da , PX'e karşı savaşırlarken de bu ikili rekabet içinde gözüktü. Bu sebeple Zoro da çıkacağı vakit, önce Law'dan kurtulmaları lazım sonra da Sanji de de bunun olması lazım, bence şuan yakın bir zamanda bunu görmeyiz, ben böyle düşünüyorum.
Hangi seçeneği eklediğimin önemi yok zira oyları verenler her şekilde görünüyor zaten ve sitede Zoro seven de biliniyor sevmeyen de. Zaten sevip sevmemek önemli değil; Zoro sevmemek ayıp da değil. Allah haterlardan korusun (amin) ;)

Yorum için teşekkür ettim. Konuyu okumamışsın ama en azından yorumuna emek vermişsin. Fakat belirtmeliyim ki yazdıklarının aksi olan bir çok durum var seride ve bakış açın çok ama çok yanlış (yine) :(

Law mevzusunu çok hatalı yorumluyorsun. Okurken içimden bir şeyler kopuyor. Birbirimizden hoşlanmayız ama sana naçizane tavsiye vereceğim. Kaale alıp almayacağın sana kalmış fakat sadece manga sayfalarına bakmak yerine biraz da bu sayfaları yorumlamaya ver kendini. Op X bir seri de değil basit bir seri de... Sadece yazılanları okuyunca anlaşılmıyor her şey. Biraz irdele yahu, çok zor değil. Bak dün @legends never die bir konu açtı. Konu 3 kısa paragraftı ancak içeriği çok güzeldi. Sonra şimşekler çaktı ben bir şey yazdım, başkası bir şey yazdı şimdi konunun son haline bak:

http://www.korsanfan.com/konu/bir-elmanın-üç-parçası.5678/page-4#post-671438

Bu kadar yüzeysel yaklaşma seriye :/

Yazdıklarına ufaktan değineceğim. Hepsine değinmeye gerek yok. Çünkü bazı şeyleri sitede sadece sen öyle düşünüyorsun.

Law meselesi demiştim. Bu çocuk güç anlamında Luffy'nin dengi değil. Hep diyorsun ya mangada şöyle geçiyor diye.. Mangada Law'ın Mingo karşısında tek başına ne yapabildiği gayet net bir şekilde geçiyor. Çünkü mangada görünen Law, Mingo'ya ancak bir çizik atabilmiş ve kendisine zarar verebildiği diğer saldırıları da 2'ye karşı 1 dövüşürken Luffy'nin yardımı ile yapmıştır. Belli ki o kısımları okumamışsın(!). Öyle yorumluyorum hani. Tekrar bakmanı tavsiye ederim.

Law Luffy'nin güç anlamında dengi olmadığı için Zoro'dan daha önce kral haki açması gibi bir durumu söz konusu değil ki zaten bu mevzu ''önce güçlü olan açar kardişim, herkes sırasını beklesin'' mevzusu değil :) Öyle yaklaşmışsın ama öyle değil işte. Mingo ve Ace bacak kadarken açıyor. O anda Mingo Trebol'den güçlü müydü ? Örnekleri de seride net bir şekilde var hani.

Bir de şu ''kaptanlık-yardımcı kaptanlık'' mevzusuna da değinip kapatacağım Law konusunu. Kral haki duygu patlamalarından ya da psikolojik çöküntülerden beslenip kendisini ortaya çıkaran bir güç. Naruto'yu izledin mi bilmiyorum. Kyuubi'nin Naruto'dan kurtulma planı, çok sağlam olmayan mührün Kyuubi'nin çakrası kullanıldıkça mühürdeki çatlaklardan dışarı sızması idi. Olaya Op için de bu açıdan bakılabilir. Duygusal durumların geneline mühür dersek eğer, ne kadar duygusal yüklenme olursa mühür zayıflar ve haki/çakra oradan dışarı çıkar. Kral hakinin patlak verme prensibi de buna çok benziyor. Dolayısıyla bu mesele sıraya değil, güce değil, kaptanlık ya da yardımcı kaptanlık olayına değil duygusal durumlara bakıyor. Aksi halde Mingo ve Ace'in o kadar küçük yaşta neden kral haki kullanabildiğini açıklayamazsın. O yüzden önce Law'ın açması lazım, Luffy'nin ortağı gibi argümanlar kullanmak doğru değil. Seriyle ters düşmüş olursun yani benlik bir durum yok :)

Bu arada sen resmi olarak açıklanmadığı için kabul etmesen de Op takip eden 1000 kişinin 999'u Zoro'yu yardımcı kaptan olarak görür. Aradaki 1 kişi de sensin; tebrikler :) Hani bunun mangada örnekleri çok da böyle basit bir konu için o kadar zahmete girip araştırma yapmaya üşendim şu an.

Sanji-Zoro kıyasına girmeye gerek bile yok.

Rayleigh'e kral haki verilme mevzusu. Mangaka vermiş ama Luffy'ye öğretsin diye vermiş. Aslında vermeyecekmiş gibi bir anlam çıkıyor yazdıklarından. Ne desem bilemedim. Yani korsan kralın sağ koluna yakışmayan bir güç olduğu için mi böyle söyledin, Rayleigh'in iradesini mi yeterli bulmadın, yoksa Rayleigh'te varsa Zoro'da da olmalı diyenlerin önünü kapamak için mi söyledin (ki bunda varsa onda da olmalı anlayışını hiçbir zaman benimsemedim ve kabul etmedim) bilmiyorum. Anlam veremedim gerçekten. Hani irade ve duygusal durumlarla ilgili bir gücün kaptanlık, yardımcı kaptanlık, amirallik ve devrimci olmakla ilgili bağlantısını ifade eden bir seni görüyorum. Şöyle bir durum mu var yani sana göre ?

''Ver bakalım CV'ni! Hımmmm.. Ooo kardeşim senin iraden 10 numaraymış ama bahtına küs. Senin ne kaptanlık ünvanın var ne yardımcı kaptanlık ne de birilerine liderlik ediyorsun. Olmadı bea, kusura bakma. Bir dahaki sefere'' :hhh:

Aynı hesap, bir amirale ''sende de 10 numara irade var ama emir alıyormuşsun ? Söyle bakalım kimden emir alıyorsun, kim için çalışıyorsun'' deyip sende kral haki olamaz demek kimin haddine :D O kadar mantık sorusu çözdüm ama bu mantığı çözemedim yahuuu :) İradesi tavan olan bir adamın keyfinin kahyası mıyız da sen liderlik yapmıyorsun diye sorgulayacağız adamı ? Rayleigh çekilmiş köşesine oturuyor, kim ne diyebilir ? Yarın Zoro da aynısını yapar, kim ne diyebilir ? Bu güç liderlikle doğrudan bağlıntılı olan bir şey değil. Mingo duvara asılıyken kime liderlik ediyordu ?

Yani kardeşim, nereden tutarsan tut ''cık, olmuyor/sun-olamıyor/sun''.

Shank'ın deniz kralına, Mihawk'ın Luffy'e, Zoro'nun Monet'e vermiş olduğu korku kılıç ustalarının hakileri değil sakki yeteneğinden başka birşey değildir.

Monet i haki ile kesti demişsin. Haki ile boydan boya kesilip ikiye ayrılan birisi ( buggy filan ayrı tutulmalı) nasıl oluyorda ufak bir "korku" dan sonra tekradan birleşiyor? Haki bütün şeytan meyvesi kullanıcılarının ortak zayıflığı.

Haoushoku Haki kullanıcıları lider vasıfları olmalıdır. Ace neden kullanıyor diye sormuşsun. Zamanında ace de kendi tayfasını kurmuştu beyaz sakala katılmadan önce. Beyaz sakal Ace korsanlar kralı yapma düşüncesi olduğunu marinford savaşında gördük. Usopp bile Haoushoku Haki kullanıcısı olacak. Bütün söylemiş olduğu yalanların gerçekleşeceğini biliyoruz. 8.000 adamı olacak, denizlerin ceshur savaşçıcı KAPTAN Usopp diyor adam kendisine. Zoro amaç olarak sadece Luffy korsanlar kralı olsun ve ben dünyanın en iyi kılıç ustası olucam diyor. Bir feller bölümünde tafyanın hafızası siliniyor. Sadece robin uyumadığı için etkilenmiyor. Kalktıklarında Usopp yine yalan söyleyip bu geminin kaptanı benim. Benim adım kaptan Usopp diyor. Rayleigh konusuna gelirsek geninin yardımcı kaptanında olması alışılmadık bir durum. Görülen herkes lider olmuş kişiler. Haoushoku Haki Sahibi olup tayfasının liderliğini yapmayan tek isim olarak göze çarpıyor. Umarım tayfanın tümünde bu olur ama şuan için Luffy ve Usopp(yalanlarının gerçekleşeceğini düşünecek olursak) haricinde Haoushoku Haki kullanıcısının olacağı bilinmemektedir.

Şu zamana kadar Zoro gücü ile, Sanji stretejik zekasıyla ön planda oldu. Zoro dövüşlerinde aklını kullanmayı 2 yıl sonunda başladı. Gözlem hakisini vs kullanarak. İkisi arasında güç farklıkları yok denecek kadar az. Kişiden kişiye göre güçlünün değişmesi oldukça doğal.

Ben sana bir soru sorayım. Kendi dediklerini kanıtlamak istiyorsun. Ancak bu dediklerin kanıtlamaktan daha çok, benim düşüncelerim her zaman doğrudur diyorsun. Farz edelim One Piece bitti ve yazdıkların, düşündüklerinin hiç birisi gerçekleşmedi. O zaman burada yazmış olduklarını bir teori olarak mı göreceksin yoksa bunlar benim kanıtladığım ama Oda sonradan bunları değiştirdi mi diyeceksin. Bunu merak ettim açıkçası.

Shank'ın deniz kralına, Mihawk'ın Luffy'e, Zoro'nun Monet'e vermiş olduğu korku kılıç ustalarının hakileri değil sakki yeteneğinden başka birşey değildir.

Monet i haki ile kesti demişsin. Haki ile boydan boya kesilip ikiye ayrılan birisi ( buggy filan ayrı tutulmalı) nasıl oluyorda ufak bir "korku" dan sonra tekradan birleşiyor? Haki bütün şeytan meyvesi kullanıcılarının ortak zayıflığı.

Haoushoku Haki kullanıcıları lider vasıfları olmalıdır. Ace neden kullanıyor diye sormuşsun. Zamanında ace de kendi tayfasını kurmuştu beyaz sakala katılmadan önce. Beyaz sakal Ace korsanlar kralı yapma düşüncesi olduğunu marinford savaşında gördük. Usopp bile Haoushoku Haki kullanıcısı olacak. Bütün söylemiş olduğu yalanların gerçekleşeceğini biliyoruz. 8.000 adamı olacak, denizlerin ceshur savaşçıcı KAPTAN Usopp diyor adam kendisine. Zoro amaç olarak sadece Luffy korsanlar kralı olsun ve ben dünyanın en iyi kılıç ustası olucam diyor. Bir feller bölümünde tafyanın hafızası siliniyor. Sadece robin uyumadığı için etkilenmiyor. Kalktıklarında Usopp yine yalan söyleyip bu geminin kaptanı benim. Benim adım kaptan Usopp diyor. Rayleigh konusuna gelirsek geninin yardımcı kaptanında olması alışılmadık bir durum. Görülen herkes lider olmuş kişiler. Haoushoku Haki Sahibi olup tayfasının liderliğini yapmayan tek isim olarak göze çarpıyor. Umarım tayfanın tümünde bu olur ama şuan için Luffy ve Usopp(yalanlarının gerçekleşeceğini düşünecek olursak) haricinde Haoushoku Haki kullanıcısının olacağı bilinmemektedir.

Şu zamana kadar Zoro gücü ile, Sanji stretejik zekasıyla ön planda oldu. Zoro dövüşlerinde aklını kullanmayı 2 yıl sonunda başladı. Gözlem hakisini vs kullanarak. İkisi arasında güç farklıkları yok denecek kadar az. Kişiden kişiye göre güçlünün değişmesi oldukça doğal.

Ben sana bir soru sorayım. Kendi dediklerini kanıtlamak istiyorsun. Ancak bu dediklerin kanıtlamaktan daha çok, benim düşüncelerim her zaman doğrudur diyorsun. Farz edelim One Piece bitti ve yazdıkların, düşündüklerinin hiç birisi gerçekleşmedi. O zaman burada yazmış olduklarını bir teori olarak mı göreceksin yoksa bunlar benim kanıtladığım ama Oda sonradan bunları değiştirdi mi diyeceksin. Bunu merak ettim açıkçası.
Off sinirleniyorum aynı şeyleri yazmak zorunda kalınca. Bu da sizin ne yazdığınızı bilmemenizden, düşünmeden yazmanızdan ve okuduğunuzu anlamadan yazmanızdan kaynaklanıyor (Misal.. Monet'i hakiyle kestiğini yazdım, ancak ilk kesişinden bahsettim, slashla yaptığından.. Boydan boya yarmasından değil)Yazdıklarının cevabı daha önce verildi. Okursan bulabilirsin.

Soruna gelince. Bu forumda 5 yıl önce Zoro'da kral haki var yazsaydın herhalde ban falan yer, forum tarafından linç edilirdin. Çünkü 5 yıl önce değil kral haki, normal hakiyi bile Zoro'ya yakıştıramayan insanlar vardı. Ben o zamanlar forumda olmasam da Zoro'nun haki kullandığını biliyordum. Yine birkaç yıl öncesinde Mihawk'ın amiral bile etmeyeceğini düşünenler vardı. Şimdi Mihawk'ın yonkou gücünde olabileceği tartışılıyor. Ve ben yine tee o zamanlarda Mihawk'ın yonkou gücünde olabileceğini düşünüyordum. Yıllardır da forumda bunu ifade ediyorum zaten. Tüm düşüncelerim doğru diye bir şey yok. Olamaz da. Fakat yıllar geçtikçe değişen benim fikirlerim değil forumun fikirleri oluyor. O yüzden Op bittiğinde bu konuda en rahat olacak kişilerden biriyim.

Ben de sana bir soru sorayım. Geçen aynısını sordum birine. Teşbihte hata aranmaz, uzaylı görmüş masum köylü gibi dondu kaldı ve cevap veremedi. Soru:

Zoro'nun yaptığına sakki diyorsun. Peki Zoro'nun yaptığı şekilde sakki(!) kullanıp da arka fonda kral haki sahnelerinde kullanılan mavi efekt yer alan başka bir örnek var mı ? Varsa at, hep birlikte görelim. Yoksa Zoro bunu kral haki efektleriyle yapabilen tek kişi mi seride ? Evet, tek kişi Zoro diyebileceğini de zannetmiyorum zira Mihawk ve Shanks'ı da bu işin içine sokup onlar da sakki kullandı demişsin. Senin de cevabını bekliyorum. Bakalım ne olacak :confused:

Off sinirleniyorum aynı şeyleri yazmak zorunda kalınca. Bu da sizin ne yazdığınızı bilmemenizden, düşünmeden yazmanızdan ve okuduğunuzu anlamadan yazmanızdan kaynaklanıyor (Misal.. Monet'i hakiyle kestiğini yazdım, ancak ilk kesişinden bahsettim, slashla yaptığından.. Boydan boya yarmasından değil)Yazdıklarının cevabı daha önce verildi. Okursan bulabilirsin.

Soruna gelince. Bu forumda 5 yıl önce Zoro'da kral haki var yazsaydın herhalde ban falan yer, forum tarafından linç edilirdin. Çünkü 5 yıl önce değil kral haki, normal hakiyi bile Zoro'ya yakıştıramayan insanlar vardı. Ben o zamanlar forumda olmasam da Zoro'nun haki kullandığını biliyordum. Yine birkaç yıl öncesinde Mihawk'ın amiral bile etmeyeceğini düşünenler vardı. Şimdi Mihawk'ın yonkou gücünde olabileceği tartışılıyor. Ve ben yine tee o zamanlarda Mihawk'ın yonkou gücünde olabileceğini düşünüyordum. Yıllardır da forumda bunu ifade ediyorum zaten. Tüm düşüncelerim doğru diye bir şey yok. Olamaz da. Fakat yıllar geçtikçe değişen benim fikirlerim değil forumun fikirleri oluyor. O yüzden Op bittiğinde bu konuda en rahat olacak kişilerden biriyim.

Ben de sana bir soru sorayım. Geçen aynısını sordum birine. Teşbihte hata aranmaz, uzaylı görmüş masum köylü gibi dondu kaldı ve cevap veremedi. Soru:

Zoro'nun yaptığına sakki diyorsun. Peki Zoro'nun yaptığı şekilde sakki(!) kullanıp da arka fonda kral haki sahnelerinde kullanılan mavi efekt yer alan başka bir örnek var mı ? Varsa at, hep birlikte görelim. Yoksa Zoro bunu kral haki efektleriyle yapabilen tek kişi mi seride ? Evet, tek kişi Zoro diyebileceğini de zannetmiyorum zira Mihawk ve Shanks'ı da bu işin içine sokup onlar da sakki kullandı demişsin. Senin de cevabını bekliyorum. Bakalım ne olacak :confused:
Mihawk yonkou ile düello yapabilecek yetenekte birisi olduğundan yonkou kadar güçlü olmasından daha doğal birşey yok. Burda kesinlikle haklısın.

Soruna gelecek olursam. Houshou Haki çok farklı bir olay. Benim gözümde ki birçok kişi için bu geçerli bu olay sakki. Ancak Monet ile savaşında Houshou Haki yerine bu sadece benim teorim (One Piece dünyasında en iyi 21 kılıç diye birşey var. Bu kılıçların şeytan meyvesi gibi ruhları olduğunu düşünüyorum) kılıç ruhunun sahneye yansıması olarak görüyorum. Bunu öğrenmek için Vano savaşını görmemiz gerekiyor.

Hatta sana bir teori diyeyim. Bu sadece bana ait bir teori hatta bunun için konu bile açmayı düşünüyordum. Neyse madem konu Vano ve Zoro diyeyim burada. Zoro tekniklerinden birisi olan asura tekniğini bir üst seviyeye çekecek. Luffy gear2 modunda jet pistol vururken kolunu silahlanma hakisi ile kaplayınca red hawk diye bir teknik geliştirmişti. Ben bunu zoro asura formunda 3 kılıcını silahlanma hakisi ile kaplayınca kılıçlarından ateş çıkacağını (bunu çok eski bölümlerde demişti. Yanan kılıcın olmasını isterim gibi birşey demişti) düşünüyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık